• ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE - SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA

        • WITAM! smiley

          Zachęcam Państwa serdecznie do odwiedzin zakładki, którą stworzyłam, aby ułatwić Państwu pracę z dziećmi w domu. Będą tu umieszczane zabawy, które zangażują wszystkie zmysły dziecka oraz zaspokoją ich ciekawość dotyczącą otaczającego świata. 

           

          Pozdrawiam, Justyna Serafin smiley

           

           

           

           

           

          Piątek 06.11.2020

          Zabawy z zakrętkami – doskonalenie motoryki małej

          Zabawa prosta w przeprowadzeniu, a daje ogromne możliwości modyfikacji w zależności od potrzeb dziecka!
           
          Wersja pierwsza: umieszczenie zakrętek w kubeczkach lub miseczkach za pomocą klamerek do prania. Zadanie można wykonywać na czas i zrobić z tego wyścigi z rodzicem lub rodzeństwem.

          Ważne: Aby pracować nad obustronną koordynacją ruchową, można prosić dziecko, aby wzięło po klamerce do obu rąk i zbierało zakrętkę raz jedną, a raz drugą ręką lub dwiema rękami jednocześnie.

          Jak dodatkowo pracować nad percepcją słuchową? Prezentujemy dziecku dwa dźwięki, np.

          - klaskanie – oznacza, że zbieramy nakrętkę prawą ręką. Tyle razy, ile klaśniemy, tyle zakrętek zbiera dziecko. Klaszczemy poza zasięgiem wzroku dziecka (pod stołem, za swoimi plecami lub dziecko zamyka w tym czasie oczy).

          - stukanie ołówka o stół – zbieramy nakrętkę lewą ręką. Zbieramy tyle zakrętek, ile stuknięć. Stukamy poza zasięgiem wzroku dziecka.

          Stuknięcia i klaśnięcia możemy wymieszać, np. jedno klaśnięcie, dwa stuknięcia, jedno klaśnięcie – oznaczają: jedna zakrętka zebrana prawą ręką, dwie lewą, jedna prawą.

           

          Labirynt

          Rysunkowe labirynty ćwiczą zmysł wzroku i koncentrację, można jednak stworzyć labirynt, który wspiera rozwój równowagi i pomaga w określaniu położenia ciała w przestrzeni. Taki labirynt można przygotować na podłodze.

          Potrzebna jest do tego taśma malarska, którą naklejamy tworząc ślepe zaułki i korytarze – dziecko musi przejść labirynt stawiając stopę za stopą

           

          Doskonalenie motoryki małej i zmysłu dotyku

          Spotkanie z żywiołem – ziemia. Prezentujemy dziecku suchą ziemię w misce (dziecko bada ją dotykiem), następnie dziecko zamienia się w „deszczyk” i wlewa trochę wody z butelki do miski z ziemią, następnie miesza ziemię z wodą, dotyka powstałą masę i lepi z niej proste formy w obu dłoniach (np. kulki, wałeczki itp.).

          Prosta zabawa dotykowa

          Przewiąż dziecku oczy chustką, a następnie zapytaj je gdzie czuje twój dotyk. Na przykład połóż palec na jego kolanie, karku lub łokciu. Czy dziecko umie powiedzieć, gdzie jest dotykane?

          Dotykaj części ciała palcem lub dla odmiany użyj piórka albo kulki waty.

          Inne ćwiczenie, dzięki któremu uwrażliwisz jeszcze bardziej świadomość dotykową dziecka, to dmuchanie na różne części ciała przez słomkę. Czy dziecko czuje, którą część ciała muska wydmuchiwane powietrze?

          Piątek 30.10.2020

          Degustacja

          Podczas gotowania w domu – zachęcamy dziecko do próbowania nowych potraw, o różnych smakach i konsystencji.

          Dotykowe pudełko

          Do pudełka po butach lub poszewki na poduszkę, umieszczamy różne przedmioty, po czym prosimy dziecko, by wkładając rękę do pudełka spróbowało zgadnąć, jakiego przedmiotu dotyka.

          Nalewanie i przesypywanie

          Pozwalamy dziecku na eksperymenty - niech przelewa płyny z kubeczka do kubeczka, przez lejek, a łyżeczką przesypuje drobne materiały (ryż, kaszę) do pojemników różnej wielkości i kształtu.

          Suchy makaron

          Makaron w dziesiątkach kształtów i w wielu kolorach jest znakomity do przesypywania i segregowania. Wypełniony nim, zakręcony słoik to świetny grzechoczący instrument. Nieco starsze maluchy mogą spróbować nawlekać makaron na sznurek i zrobić naszyjnik.

          Robaki spaghetti

          Do stworzenia robaków potrzebny będzie ugotowany makaron spaghetti. Kolory można uzyskać używając barwników spożywczych. Ugotowany makaron jest śliski i elastyczny, można go ugniatać, przekładać z ręki do ręki, wyciągać pojedyncze nitki w różnych kolorach, sprawdzając, czy wszystkie są takiej samej długości. Gdy zacznie wysychać, wystarczy delikatnie polać go wodą.

           

    • Kontakty

  • Galeria zdjęć

      brak danych