• KONWALIE

        •  

           

                 GRUPA: 5-6 latki

                                    NAUCZYCIELE: mgr ELŻBIETA MROWIEC, mgr KATARZYNA STALMARSKA

           

                                                        ROK SZKOLNY 2019/2020

                            e-mail: grupa.konwalie2020@wp.pl

            CZERWIEC

          Kochane Dzieci!

          Życzymy Wam bezpiecznych i  słonecznych wakacji, ciekawych podróży, niezapomnianych wrażeń i uśmiechu na każdy dzień.

           

                     ZAPROSZENIE!

          POŻEGNANIE 6-LATKÓW

          ZGODNIE Z DECYZJĄ PANI DYREKTOR, SERDECZNIE ZAPRASZAMY

          WSZYSTKIE DZIECI KOŃCZĄCE EDUKACJĘ PRZEDSZKOLNĄ (KONWALIE,

          MALWY, MAKI) NA UROCZYSTE ROZDANIE DYPLOMÓW, KTÓRE ODBĘDZIE

          SIĘ NA TARASIE PRZEDSZKOLNYM W ŚRODĘ (24.06.) O GODZ. 16.00,

          Z ZACHOWANIEM OBOWIĄZUJĄCYCH ZASAD BEZPIECZEŃSTWA.

           

          OGŁOSZENIE!

          Od 15 czerwca kształcenie na odległość w grupie "Konwalie" realizowane jest przez Pana Kamila Wilka.

           

          30. VI 2020 r. (wtorek) 

           

          Kochane Dzieci i Szanowni Państwo (Rodzice)!

                   Dziś zajmiemy się naszym miastem. Żyjemy w bardzo ładnym i ciekawym miejscu, dlatego warto poznać przynajmniej niektóre z jego zabytków oraz trochę historii. Jak mówi stare przysłowie: "Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej":))) Zatem - do dzieła!

          Moja miejscowość – rozmowa o rodzinnej miejscowości.

          Środki dydaktyczne: plan miejscowości  (lub mapa w Internecie)

          Uczestnicy zabawy oglądają plan/mapę rodzinnej miejscowości. Zastanawiają się, gdzie znajdują się ich dom (podają nazwę ulicy, przy której mieszkają). Następnie starają się odtworzyć trasy spacerów i sprawdzić, gdzie znajdowały się poszczególne zabytki/atrakcje turystyczne.

           

          Atrakcje dla małego turysty – tworzenie kącika małego podróżnika.

          Środki dydaktyczne: pocztówki, albumy, foldery

          Dziecko wraz z Rodzicem przeglądają „domowe zasoby” w poszukiwaniu zdjęć, folderów, pocztówek, albumów, publikacji i pamiątek związanych ze swoją miejscowością (w razie potrzeby korzystają z zasobów Internetu). Oglądają je, dzielą się spostrzeżeniami, porównują stare zdjęcia z nowymi, przedstawiającymi te same miejsca. Wspólnie tworzą kącik o swojej miejscowości.

           

          Gimnastyka podróżnika – zestaw ćwiczeń porannych. Jak zwykle, zachęcamy do porannej aktywności ruchowej. Można skorzystać z zestawu zaproponowanego na dzień wcześniejszy lub wybrać inną formę zabaw ruchowych.

           

          Spacer po moim mieście – przygotowanie do wycieczki.

          Rodzic omawia z Dzieckiem trasę wycieczki z wykorzystaniem planu miejscowości. Następnie wspólnie zastanawiają się, jakie zagrożenia mogą spotkać po drodze, omawiają zasady bezpieczeństwa. Na zakończenie Dziecko przygotowuje swoje rzeczy osobiste i inne, których będzie potrzebować podczas wyprawy.

           

          Paszport z mojego miasta – wycieczka, zdobywanie wiedzy o swojej małej ojczyźnie.

          Środki dydaktyczne: aparat, dyktafon, znicz, paszporty, obrazek z herbem pocięty na kilka elementów.

          Dziecko otrzymuje paszport (kartonik formatu A5 złożony na pół, gdzie znajdują się ilustracje lub napisy z nazwami atrakcji turystycznych, które mają odwiedzić). W każdym z tych miejsc Dziecko ma do wykonania jakieś zadanie, np.:

          • poznać ciekawostkę o miejscu, które odwiedziło, a po powrocie do domu opowiedzieć ją rodzinie/koleżankom i kolegom;
          • zwiedzić miejsca o znaczeniu historycznym dla miejscowości;
          • odnaleźć przedmiot/eksponat/pomnik/budowlę, dowiedzieć się czegoś ciekawego na jego temat, opowiedzieć o tym po powrocie;
          • odszukać na budynkach/obrazach fragmenty przedstawione na fotografii;
          • zostawić znicz w miejscu upamiętniającym poległych w wojnie mieszkańców miejscowości;
          • w każdym odwiedzonym zdjęciu wykonać pamiątkowe zdjęcie;
          • dowiedzieć się, dlaczego dany obiekt jest zabytkiem/pomnikiem przyrody.

           

                 Do swoich „paszportów” Dziecko otrzymuje kolejne elementy herbu (w formie puzzli) potwierdzające wykonanie określonego zadania. Zebranie całego herbu będzie oznaczało, że Dziecko wykonało prawidłowo wszystkie zadania.

          http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/search,1,-1,-1,944534,-1,-1,-1.html

          https://www.polskieszlaki.pl/tychy.html

           

          Folder turystyczny – zabawa plastyczna

          Środki dydaktyczne: kolorowe kartki A3, fotografie atrakcji turystycznych, uproszczony plan miejscowości, kredki, klej, nożyczki.

          Korzystając z dostępnych materiałów, Dziecko - wspólnie z Rodzicem - tworzą folder reklamowy swojej miejscowości. W tym celu dzielą arkusz z kolorowego bloku A3 na trzy części. Na „skrzydełkach” naklejają fotografie poszczególnych atrakcji turystycznych (lub rysują charakterystyczne elementy architektury i krajobrazu) i ozdabiają je, a w centralnej części ulotki naklejają (lub rysują) uproszczony plan swojej miejscowości. Rysują w odpowiednich miejscach kolorowe kropki i takie same kropki stawiają przy fotografiach, prezentujących zaznaczone na planie miejsca. Mogą zredagować krótkie teksty informacyjne o swojej miejscowości, które rodzic zapisuje lub drukuje i Dziecko nakleja je w folderze.

           

          W ogrodzie lub w parku

          Samoloty i balony – zabawa bieżna.

          Dorosły zostaje „balonem”, pozostali uczestnicy zamieniają się w samoloty (rozkładają na boki ręce). „Latają” bardzo szybko, ale na hasło: Leci balon! – zastygają w bezruchu. „Balon” przechadza się między „samolotami” i obserwuje, czy żaden się nie rusza. Jeśli zauważy, że któryś z „samolotów” się porusza, zamienia go w „balon”, a sam zostaje „samolotem”.

           

                 Powodzenia! Miłych wakacji!

           

          Źródło proponowanych zabaw:

          "Dzieciaki w akcji. Pięciolatek" Nowa Era Sp. z.o.o. 2018

           

          29. VI 2020 r. (poniedziałek) 

           

          Kochane Dzieci i Szanowni Państwo (Rodzice)!

                   Pozostając w tematyce wakacyjnej, postaramy się dziś (na nowo) odkryć piękno naszego Kraju - nie ustępuje on bowiem pięknem innym zakątkom świata. By zobaczyć coś naprawdę ciekawego i przeżyć prawdziwą, wspaniałą, wakacyjną przygodę, nie trzeba koniecznie jechać za przysłowiową dziesiątą górę i taką samą rzekę:))) Zatem - zaczynajmy!

          Piękna nasza Polska cała – zabawy z mapą.

          Dziecko ogląda rozłożoną przez Rodzica mapę Polski (lub mapę w Internecie). Wspólnie z Rodzicem wskazuje, gdzie na mapie znajdują się góry, a gdzie morze. Podaje nazwy najwyższych polskich gór oraz nazwę polskiego morza. Pokazuje także najdłuższą polską rzekę i podaje jej nazwę. Nazywa miasto, w którym mieszka, i próbuje wskazać je na mapie. Nazywa województwo oraz powiat, w którym znajduje się jego miasto (tu - być może - będzie konieczna pewna pomoc:))).

           

          Co to za miasto? – zabawa czytelnicza.

          Środki dydaktyczne: kartoniki z nazwami miast (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Zakopane, dwa dodatkowe miasta wybrane przez Dziecko i Rodzica oraz Tychy), mapa Polski na arkuszu szarego papieru.

          Rodzic prezentuje kartoniki, na których są wypisane nazwy polskich miast. Dziecko próbuje odczytać nazwy (z pomocą rodzica) i szuka ich na mapie. Następnie Rodzic wyjmuje arkusz szarego papieru z narysowaną na nim dużą mapą Polski. Dziecko nakleja w odpowiednich miejscach nazwy wybranych miast oraz miasta, z którego pochodzi (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Zakopane).

           

          „Gimnastyka podróżnika” – zestaw ćwiczeń porannych. Zachęcamy do porannej aktywności fizycznej (można wykorzystać dowolny zestaw ćwiczeń spośród zaproponowanych wcześniej, może to też być dowolna aktywność ruchowa).

           

          „Pszczyna” – film edukacyjny. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o Pszczynie, a w miarę możliwości zwiedzenia Pszczyny, (uwzględniając miejsca ciekawe historycznie, kulturowo czy architektonicznie).

          Propozycja filmu: https://www.youtube.com/watch?v=lfzwhPUJALQ

           

          Moja podróż po Polsce – tworzenie gry planszowej.

          Środki dydaktyczne: mapa Polski na arkuszu szarego papieru, kwadratowe kartoniki (wym. 2 x 2 cm) ze śladami stóp, klej.

          Rodzic ponownie rozkłada na dywanie arkusz szarego papieru z mapą Polski. Dziecko otrzymuje kartoniki ze śladami stóp. Kolejno wykleja z nich ścieżkę łączącą wszystkie poznane miasta (począwszy od swojej rodzinnej miejscowości). W ten sposób tworzy grę planszową, którą wspólnie z rodzicem wykorzysta za chwilę, ale też w dowolnym momencie swojego wolnego czasu. Warto też ustalić reguły gry i oznaczyć pola specjalne - zarówno pola korzyści, jak i pola utrudnień.

           

          Kto pierwszy, ten lepszy – gra planszowa - przestrzeganie reguł gry, rywalizacja.

          Środki dydaktyczne: pionki, koperty z zadaniami, kartki z  narysowaną tarczą dla każdego Uczestnika, opcjonalnie: minutnik, nagranie „Zbójnickiego”, ilustracje: trójząb, okno, żuraw, latarenka oraz fotografie zabytków Gdańska (fontanna Neptuna, kamienica Nowy Dom Ławy, gdańska latarnia morska, dźwig Żuraw), pocięte fotografie atrakcji turystycznej z dwóch wybranych miast).

          Gra planszowa. Uczestnicy wybierają pionek w innym kolorze, kolejno rzucają kostką i przesuwają swoje pionki po mapie. Osoba, która jako pierwsza dotrze do najbliższego miasta lub przekroczy kartonik z jego nazwą, rozwiązuje zagadkę dotyczącą miejsca, w którym ukryto skarb pochodzący z tego miasta, a następnie szuka skarbu w określonym miejscu. Można spisać wskazówki z podpowiedziami np. Szukajcie w miejscu, gdzie mieszkają książki (regał). Skarb jest ukryty w miejscu, gdzie jest pełno wody (łazienkowa umywalka). Następnie zawodnicy szukają skarbu, czyli koperty, w której znajdują się kolejne zadania do wykonania. Gra toczy się dalej, kiedy uczestnicy wykonają wszystkie zadania. Przykłady zadań:

          WARSZAWA – zaprojektowanie przez każdego Uczestnika nowej tarczy dla warszawskiej Syrenki w ten sposób, aby od razu kojarzyła się z Polską;

          KRAKÓW – wspólne opowiedzenie legendy o smoku wawelskim. Rodzic opowiada fragment legendy, po czym Dziecko kontynuuje opowiadanie).

          ZAKOPANE – tańczenie najpopularniejszego góralskiego tańca – „Zbójnickiego”.

          GDAŃSK – łączenie zabytków Gdańska z wylosowanymi obrazkami. Każdy uczestnik losuje jedną z ilustracji (trójząb, okno, żurawia, latarenkę), Rodzic rozkłada na dywanie zdjęcia najsłynniejszych atrakcji turystycznych Gdańska (fontanna Neptuna, kamienica Nowy Dom Ławy, gdańska latarnia morska, dźwig Żuraw). Jeśli zadanie sprawia Dziecku problem, Rodzic wyjaśnia, co to za zabytki i dlaczego łączą się one z ilustracjami;

          DWA POZOSTAŁE MIASTA – układanie w całość pociętych fotografii najważniejszych zabytków, opowiadanie przez Rodzica ciekawostek dotyczących danego miasta i odróżnianie przez Dziecko informacji prawdziwych od fałszywych;

          RODZINNA MIEJSCOWOŚĆ – wymienienie przez każdego z uczestników jednego miejsca, które jest warte zobaczenia w ich rodzinnej miejscowości.

           

          Ćwiczenia gimnastyczne – zapraszamy do aktywności fizycznej.

          https://www.youtube.com/watch?v=2BQCcIjudZ8

          https://www.youtube.com/watch?v=vkwzFVN2Bds


           

          Czytamy plany – zabawa rozwijająca orientację w przestrzeni i na kartce.

          Środki dydaktyczne: plan z rzutem mieszkania z zaznaczonymi różnymi punktami.

          Rodzic prezentuje Dziecku narysowany na kartce rzut mieszkania (można narysować rzut na początku tej zabawy). Tłumaczy, gdzie są zaznaczone główne punkty, np. drzwi, okno, stoliki. Następnie wskazuje jedno wybrane miejsce na planie, a Dziecko ma za zadanie ustawić się w tym miejscu. Można urozmaicić zabawę ukrywając jakiś przedmiot w wyznaczonym na „mapie mieszkania” miejscu i polecając Dziecku, by go odnalazło z pomocą tej „mapy”.

           

          Moja miejscowość – spacer po najbliższej okolicy.

          Dzieci spacerują po swojej miejscowości, zwracają uwagę na ciekawe i wyjątkowe miejsca.

                                                Powodzenia!

           

           

          Źródło proponowanych zabaw:

          "Dzieciaki w akcji. Pięciolatek" Nowa Era Sp. z.o.o. 2018

          22. VI 20 r. - 26. VI 20 r. - Krąg tematyczny: Letnich wędrówek ciąg dalszy...

          26. VI 2020 r. (piątek) 

           

          Kochane Dzieci i Szanowni Państwo (Rodzice)!

                  Dziś przygotowań na spotkanie z przygodą ciąg dalszy – do dzieła!

          „Lato nas woła” – konstruowanie gier planszowych. Dziecko (z jak najmniejszą pomocą Rodzica) konstruuje grę planszową na zasadach ściganki – wymyśla tytuł gry, fabułę, rysuje (i ozdabia) planszę i pola, zaznaczając niektóre z nich numerem bądź inny kolorem – będą to pola dodatkowych korzyści (np. „Znalazłeś bilet autobusowy – zyskujesz dodatkową kolejkę”) bądź utrudnień (np. „Wpadłeś do wody – musisz wysuszyć ubranie – tracisz kolejkę”). Rodzic gra z Dzieckiem w tak skonstruowaną grę, przestrzegając wszystkich wcześniej ustalonych zasad, od których pod żadnym pozorem nie wolno odstępować ani pozwalać na ich modyfikację w miarę rozwoju sytuacjiJ)))

          „Jedziemy na wakacje” – zabawa ruchowa. Dziecko wsiada do „pociągu” prowadzonego przez Rodzica. „Pociąg” porusza się w rytm dowolnej muzyki, podczas pauzy Rodzic mówi, dokąd udało się dojechać, np. „Jesteśmy w górach”, zaś Dziecko rozgląda się i mówi, co może w tym miejscu zobaczyć, kogo spotkać oraz co chciałoby tam robić, np. „Widzę ośnieżone górskie szczyty, owce i kozice, będę chodzić po górskich ścieżkach”. Jeśli Dziecko trafnie opisało charakterystyczne cechy krajobrazu oraz swoje plany, następuje zamiana ról. Zabawa trwa tak długo, jak długo przynosi przyjemność Uczestnikom, bądź też do momentu, gdy zabraknie już pomysłów do wymyślania kolejnych krain (gdy wyczerpią się krajobrazy realne, można – a nawet warto – kreować miejsca fantastyczne, nierealne, całkowicie wymyślone).

          „Złap lato za rękę” – nauka piosenki, rozmowa na temat jej treści. Piosenkę znajdziemy tu:

          https://www.youtube.com/watch?v=D1Ua3EEJxQ4

                  Z piosenką warto się „osłuchać”, nie należy zmuszać Dziecka do opanowania całości za jednym razem – pamiętajmy, że wszelka aktywność muzyczna powinna być dla Dziecka przyjemnością, w przeciwnym razie zagubimy sens naszych działań. Wystarczy, jeśli początkowo Dziecko opanuje sam refren. Można też spróbować – by urozmaicić i dodatkowo uprzyjemnić zabawę – skomponować akompaniament (z wykorzystaniem dowolnych instrumentów muzycznych, zaś w braku tychże – rozmaitych sprzętów kuchennychJ))) do refrenu bądź zwrotki piosenki. Należy starać się, by jak najwięcej pomysłów wychodziło od Dziecka, wspierać i doceniać Jego twórczą inwencję, powstrzymując się od destruktywnej krytyki (np. „Brzydko Ci wyszło”). Jeżeli zajdzie rzeczywista potrzeba korekty dziecięcych poczynań artystycznych (zresztą wszelkich innych też), w pierwszej kolejności należy bazować na zasobach, czyli najpierw koncentrować się na tym, co było dobre i wartościowe, dopiero potem delikatnie doradzić zmianę (np. „Bardzo dobrze, że grasz, ale spróbuj trochę ciszej – będzie jeszcze ładniej”).

                  Po rozmowie na temat treści piosenki można wykonać pracę plastyczną (techniką dowolną, najlepiej ulubioną przez Dziecko), której tematem byłby świat przedstawiony w piosence – np. w pierwszej zwrotce. Warto wykonać taką pracę na możliwie jak największym formacie, przy czym Rodzic może pomóc – będzie to praca wspólna, podwójnie efektowna.

          W ogrodzie lub innym przyjaznym i bezpiecznym miejscu warto odpocząć po trudach dnia, pobawić się w ulubione zabawy, zagrać w dowolną grę na świeżym powietrzu (nieoceniona w takich przypadkach jest piłka), porozmawiać, poobserwować przyrodę i ludzi…

                  A po powrocie można zapoznać się z przygodami Bolka i Lolka – i odkryć, co przydarzyło im się w pierwszym dniu wakacji. Oto link:

          https://www.youtube.com/watch?v=htRoACMUmM4

                  Powodzenia!

          25. VI 2020 r. (czwartek) 

           

          Kochane Dzieci i Szanowni Państwo (Rodzice)!

                  Dziś sporo fajnych i ciekawych rzeczy. Pamiętajmy jednak o tym, aby zaproponowane aktywności przeplatać dowolnymi zabawami ruchowymi, spacerem, relaksem – najlepiej na świeżym powietrzu. Nie zapominajmy, że są to tylko propozycje – i gdyby okazało się, że dla danego Dziecka jest ich po prostu zbyt wiele, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby część z nich zrealizować kiedy indziej, lub nawet z niektórych zrezygnowaćJ)))

          „Jak w dzisiejszych czasach Czerwony Kapturek mógłby bezpiecznie dotrzeć do babci” – burza mózgów. Rodzic przypomina Dziecku treść bajki pt. „Czerwony kapturek”. Można posłużyć się w tym celu pięknie opracowaną bajką muzyczną, dostępną tu:

          https://www.youtube.com/watch?v=PP4v3OREaZk

          Dziecko formułuje wnioski dotyczące nierozsądnego zachowania się Czerwonego Kapturka, po czym próbuje ustalić pewne zasady dotyczące bezpieczeństwa, następnie ostrzega bohaterkę, np.:

          • Pamiętaj, nie rozmawiaj z nieznajomymi.
          • Unikaj dzikich zwierząt.
          • Nie zbieraj sama roślin w lesie.
          • Słuchaj wskazówek rodziców.

          Można też wspólnie przygotować improwizowaną inscenizację dowolnej scenki z tej bajki. Wówczas warto pomyśleć nad wybranymi elementami stroju oraz scenografii – Dziecko może przygotować rekwizyty, np. narysować domek babci bądź fragment lasu, a nawet zaprojektować maskę (np. wilkaJ)))

          Jeśli mowa o masce, to do jej przygotowania będą nam potrzebne następujące materiały:

          • twardy papier do drukowania
          • drukarka
          • nożyczki
          • gumka lub tasiemka do przymocowania maski na głowie
          • klej typu kropelka lub zszywacz i zszywki
          • farby lub kredki – do ewentualnego ozdobienia wytworu.

          Pod tym linkiem odnajdziemy szablon do wydruku:

          https://miastodzieci.pl/zabawy/maska-wilk-szablon-do-druku/

              Teraz już wystarczy wydrukować maskę, wyciąć ją nożyczkami i przymocować tasiemkę lub gumkę. Jeśli zaś chodzi o pozostałe elementy stroju wilka, to ogon bardzo łatwo zrobić z kawałka materiału, a łapy ze strasznymi pazurami da się skonstruować z rękawiczek, do których dokleimy wielkie pazury z białego kartonu.

          „Quiz o wakacjach” – Dziecko otrzymuje po dwie karteczki (w kolorze czerwonym i zielonym). Następnie Rodzic przedstawia twierdzenia – jeśli Dziecko się z nimi zgadza, podnosi do góry zieloną karteczkę, jeśli nie – czerwoną. Oto przykładowe twierdzenia:

          • Podczas słonecznego dnia możemy bezpiecznie chodzić bez nakrycia głowy.
          • W morzu najlepiej bawić się w wodzie z rękawkami do pływania.
          • Przed wyjściem na dwór smarujemy twarz kremem z filtrem ochronnym.
          • W czasie burzy możemy schronić się pod drzewem.
          • Do morza wchodzimy, gdy jest zawieszona biała flaga.
          • Jeśli się zgubimy, stoimy w tym miejscu, gdzie straciliśmy rodziców/opiekunów z oczu.
          • Jeżdżąc na rowerze, nie zakładamy kasku na głowę.
          • Kąpiąc się w jeziorze, wchodzimy do wody z innymi Dziećmi bez opieki osoby dorosłej.
          • W górach chodzimy tylko wyznaczonymi szlakami.
          • Na wycieczkę w góry wybieramy się z lekkim plecakiem.
          • Planując długi pobyt na powietrzu, zabieramy ze sobą wodę do picia.
          • Na długie wędrówki idziemy boso lub w klapkach.
          • W lesie pieczemy sobie kiełbaski przy ognisku.

          „Pomysły na deszczowe dni” – praca plastyczna, poprzedzona giełdą pomysłów na temat „Co robić, aby się nie nudzić”. Rodzic pyta Dziecko, czy ma jakieś pomysły na wypełnienie wolnego czasu. Dziecko przedstawia własne propozycje i pomysły w tym względzie, pamiętając, że całodniowe siedzenie przed komputerem, tabletem lub telewizorem nie jest dobrą alternatywą dla zdrowej aktywności.

          „Foto-zakładka” - do nauki robienia foto-zakładki można wprawdzie wykorzystać zdjęcie wycięte z gazety, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by było to jakieś bliskie Dziecku – może przedstawiać członka rodziny, ulubione zwierzątko lub szczególnie ceniony przezeń krajobraz. Dziecko ogląda zdjęcia i gazety, szuka tam ciekawych, letnich pejzaży i wycina zdjęcie. Z brystolu wycina kształt zakładki, najczęściej prostokąt. Zdjęcie przykłada do kartki z brystolu, przykleja je i docina wystające elementy. Pozostałe puste miejsca i tył zakładki dowolnie ozdabia dowolną techniką plastyczną – wykleja papierem kolorowym, rysuje wzorki kredkami, nakleja gotowe wzory z dziurkaczy. W dolnej części zakładki robi otwór dziurkaczem (ładnie wygląda otwór zrobiony dziurkaczem w kształcie kwiatów lub serca). Przez otwór Dziecko przewleka wstążkę i zawiązuje ją (może w tym pomóc RodzicJ))). Rodzic – jeśli tylko ma taką możliwość – może zalaminować zakładkę, aby były trwalsza i lepiej usztywniona (warto jednak pamiętać, by w takim przypadku zaokrąglić ostre „rogi” nożyczkami, jest to bowiem element potencjalnie niebezpieczny).

          „Czytamy bajki” – Dziecko wybiera książkę z bajkami. Przekłada strony i wkłada foto-zakładki, aby sprawdzić jej wykorzystanie. Dziecko zamyka książkę, a następnie próbuje odnaleźć miejsce zaznaczone zakładką, próbuje też odczytać numer strony (w przypadku numeracji wielocyfrowej lub też podczas pracy z dziećmi młodszymi można – dla ułatwienia zadania – poprosić o odczytanie poszczególnych cyfr, składających się na liczbę, będącą numerem strony).

          „Siedem kolorów” – bajka Franciszka Szczęsnego. Rodzic – najpiękniej, jak potrafi – czyta bajkę, która z powodzeniem może umilić wakacyjny deszczowy czas. Oto ona:

          Siedem kolorów

          Dawno, bardzo dawno temu w starym domku nad brzegiem morza mieszkała mała dziewczynka. Kiedy jej ojciec, dzielny rybak, wypływał na połów ryb, a matka tkała płótno na krosnach, ona chodziła wciąż smutna. Martwiła się matka, martwił się ojciec. Co też wyrośnie z naszej córeczki? Kiedyś matka włożyła jej do fartuszka trzy kurze jaja i powiedziała:

          - Zanieś te jajka staruszce, która mieszka przy zagajniku, niedaleko jeziora.

          - Dobrze, mamusiu – szepnęła dziewczynka.

          - Babciu, przyniosłam ci jajka – cicho powiedziała dziewczynka i dwie łezki stoczyły się jej po rumianych policzkach.

          - Czemu płaczesz, dziewczynko? – zapytała staruszka – Czy ktoś cię skrzywdził?

          - Bo wszystko jest takie smutne, zapłakane i szare, jak, jak... mój fartuszek! – odpowiedziała dziewczynka. Mądra staruszka pokiwała głową, wytarła chusteczką oczy i zapłakany nosek.

          - Upiększymy twój Iartuszek! Przygotujemy kolorowe nici. Jakie lubisz kolory? – zapytała staruszka dziewczynkę.

          - Czarny – odpowiedziała, bo wciąż była smutna.

          - Dobrze, może być trochę czarnego. Czarna jest ziemia i noc. Ale są też jaśniejsze kolory. Na przykład czerwony. Czerwień to miłość! – wyjaśniła staruszka.

          - Dlaczego? – zapytała dziewczynka.

          - Bo czerwona jest krew, która płynie w sercach twoich rodziców. Rodzice cię kochają – powiedziała staruszka.

          - Tak? – ucieszyła się dziewczynka i przestała pociągać noskiem.

          - Popatrz na piasek na plaży. Jest żółty. Prawda? Jak słońce.

          - No, tak – zgodziła się dziewczynka.

          - Rozejrzyj się dookoła, jakiego koloru widzisz najwięcej? – zapytała staruszka.

          - Zielonego! – odgadła dziewczynka, a staruszka na to:

          - Zieleń to kolor życia. Zielone są liście na drzewach, trawa i wiele innych roślin. Więc i my zieloną nić dajmy do twojego fartuszka. Dobrze?

          - O, tak! – ucieszyła się dziewczynka.

          - Jaki kolor jeszcze sobie wybierzesz?

          - Taki jak niebo i woda! – klasnęła w dłonie dziewczynka.

          - Zgoda! – staruszka skinęła głową. Ta błękitna nić przypomina niebo, ta niebieska – wodę w jeziorze. I mam tu jeszcze jedną nić – granatową. To będzie morze przed burzą – powiedziała staruszka. Igła z coraz to inną nicią tak zgrabnie tańczyła w palcach staruszki, aż na płótnie ukazały się łodygi, liście, kwiaty i owoce. W ten sposób dziewczynka dostała piękny fartuszek i nauczyła się siedmiokolorowego haftu. Od tej pory wszystkie kaszubskie dziewczynki takim właśnie haftem ozdabiały fartuszki, bluzki, sukienki i serwetki.

          (Źródło: T. Dziurzyńska, H. Ratyńska, E. Stójowa, „A jak będzie słońce, a jak będzie deszcz”, WSiP, Warszawa 1996)

          Przykłady haftu kaszubskiego, a także więcej wiadomości o tym pięknym i ciekawym regionie – w tym miejscowe legendy – można znaleźć tu:

          http://szwajcariakaszubska.com/haft-kaszubski

                  Po odczytaniu tekstu warto porozmawiać z Dzieckiem na temat opowiadania. Można posiłkować się pytaniami, np. Co możesz powiedzieć o głównej bohaterce? Dlaczego była smutna? O co poprosiła ją mama? Co wymyśliła staruszka? Itp.

                  Po wszystkim warto odpocząć – poobserwować przyrodę, pobawić się w ulubioną zabawę, porozmawiać na dowolne tematy – szczególnie na takie, które zaproponuje Dziecko. Nie ma bowiem tematów nieistotnych… Uwaga poświęcona Dziecku – w tym rozmowy na tematy przezeń preferowane – są bezcenną, a czasem – niepowtarzalną – okazją do głębszego poznania swojego Dziecka, czasem też do działań profilaktycznych, i w przyszłości na pewno zaowocująJ)))

                        Powodzenia!

          24. VI 2020 r. (środa) 

           

          Kochane Dzieci i Szanowni Państwo (Rodzice)!

                    Dziś znów o wakacyjnych planach, podróżach, środkach transportu i... o bezpieczeństwie, ale też o kulturze podczas korzystania z dobrodziejstw natury. Trzeba bowiem pamiętać - i dawać dobry przykład innym, nawet starszym (a często i dorosłym) - że na plaży, w lesie czy w parku nie jesteśmy sami, a po nas przyjdą w to samo miejsce jeszcze inni ludzie. Dlatego - widząc, co niekiedy dzieje się dookoła podczas spaceru czy wycieczki - przypominajmy naszym Dzieciom zarówno o bezpiecznym, jak i o właściwym zachowaniu. Wtedy świat będzie choć odrobinę lepszy - i to dzięki nam:)))) Zatem - do dzieła!

          „Wakacyjne plany” – Rodzic rozmawia z Dzieckiem o wakacyjnym wypoczynku. Dziecko wypowiada się na temat swoich wakacyjnych planów, pokazuje na mapie Polski rejon, w który się wybiera, opowiada, co będzie robiło w danym miejscu. Rodzic uświadamia Dziecku wartość odpoczynku w czasie wakacji, zachęca do spędzania czasu z uwzględnieniem różnych aktywności (ruchowej i intelektualnej). Odnosi się też do zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu – w tym momencie warto je sobie jeszcze raz przypomnieć i utrwalić. Dziecko próbuje formułować rady dla swoich rówieśników, z którymi może podzielić się swoimi przemyśleniami w formie zdalnej (np. komunikator Skype lub inny). Podczas tej rozmowy można też wykorzystać ilustracje, ukazujące różne sposoby spędzania wolnego czasu (jest to dobra okazja do tego, aby wspólnie zastanowić się nad ewentualnymi zagrożeniami, charakterystycznymi dla poszczególnych sposobów aktywnego wypoczynku, a także nad tym, co zrobić lub czego zaniechać, aby takie niebezpieczeństwo zminimalizować lub wyeliminować). Należy też przypomnieć sobie zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych – można (i należy) nawiązać do tego w dalszej części dnia, np. podczas spaceru lub wycieczki nad staw, do parku bądź do lasu – obserwacja zachowań innych ludzi  - opatrzona stosownym (i dyskretnymJ))) komentarzem – może stanowić doskonałą lekcję bezpieczeństwa i dobrych manier J)))

          „Sygnalizator” – zabawa ruchowa. Dziecko jest kierowcą samochodu (lub innego pojazdu – wg własnego pomysłu), Rodzic natomiast pełni funkcję sygnalizatora (może w tym celu wykorzystać krążki w kolorach czerwonym, żółtym i zielonym albo umówić się z Dzieckiem, iż odpowiednie sygnały dźwiękowe będą oznaczały poszczególne barwy świateł). Dziecko porusza się zgodnie z podkładem muzycznym (dowolnym), natomiast na określone sygnały (graficzne lub dźwiękowe) reaguje w sposób zgodny z zasadami ruchu drogowego. Zabawę można urozmaicić dodając kolejne sygnały oznaczające np. zmianę pogody – deszcz (konieczność włączenia wycieraczek), parkowanie i/lub jazdę do tyłu. Można też – by było weselej – zamienić się z Dzieckiem rolamiJ)))

          „Bezpieczeństwo na drogach” – formułowanie zasad bezpiecznego poruszania się. Na podstawie poprzedniej zabawy Dziecko stara się sformułować podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu pieszym. Niech nie zabraknie tu przypomnienia o konieczności przechodzenia przez przejście dla pieszych nie tylko na zielonym świetle, ale także trzymając Rodzica za rękę…

          „Czym pojedziemy?” – prezentacja i omówienie różnych środków lokomocji. Dziecko ogląda zabawki lub ilustracje przedstawiające np. lokomotywę, rower, samochody osobowe i ciężarowe, a także środki transportu wodnego i powietrznego. Następnie ustala przeznaczenie poszczególnych środków lokomocji (transport, komunikacja – dokonuje stosownej klasyfikacji, przelicza zbiory i porównuje ich liczebność) oraz przypomina zasady bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w środkach lokomocji (np. konieczność zapięcia pasów bezpieczeństwa, zakaz otwierania drzwi i wychylania się przez okno podczas jazdy, zakaz śmiecenia i głośnego zachowywania się).

          „Uwaga! Zebra!” – zabawa ruchowa. Zabawę można przeprowadzić w ogrodzie. Na szerszej ścieżce lub placu Rodzic wyznacza jezdnię i przejście dla pieszych (np. patykiem lub kredą rysuje pasy) oraz jedno przejście z sygnalizacją świetlną, a drugie bez. Dziecko odgrywa rolę „pojazdu”, Rodzic zaś – „pieszego”. Po kilku powtórzeniach można zamienić się rolami. Jeżeli istnieje możliwość zabawy w nieco większej grupie – np. z rodzeństwem – wówczas warto poszczególnych uczestników obsadzić w różnych dodatkowych (a bardzo pomocnychJ))) rolach, np. sygnalizatora i/lub policjanta.

           „Gry karciane” – Rodzic opowiada, że w czasie niepogody lub gdy jesteśmy na łonie natury, możemy zagrać z inną osobą w karty. Żeby móc grać w karty, trzeba umieć je tasować i rozdawać, a także odpowiednio trzymać (i – oczywiście – przestrzegać reguł gryJ))). Rodzic pokazuje Dziecku, w jaki sposób należy tasować, rozdawać i układać karty w ręce. Dziecko rozkładają je w formie wachlarzyka. Rodzic informuje Dziecko, że są też gry, w których karty układa się w stosik, a następnie gracze wyjmują na stół kartę spod spodu. By było łatwiej, można posłużyć się tylko kartami z numerami. Rodzic wyjaśnia zasady gry „W wojnę”, po czym następuje (uczciwa!) rozgrywka.

          „Pakujemy się” - Rodzic zaczyna zabawę, mówiąc zdanie: Jadę w daleką podróż i zabieram ze sobą atlas. Dziecko musi powtórzyć dokładnie całe zdanie, które powiedział Rodzic, i dodać kolejne słowo, np.: Jadę w daleką podróż i zabieram ze sobą atlas i plecak. Zabawa trwa do wyczerpania pomysłów lub do momentu, gdy „spakowane” przedmioty przestaną mieścić się w pamięci uczestnikaJ)))

                  W natłoku zajęć nie zapominajmy o wypoczynku i swobodnej zabawie.

                     Powodzenia!

          23. VI 2020 r. (wtorek) 

           

          Kochane Dzieci i Szanowni Państwo (Rodzice)!

                    Jeżeli wakacje mają być udane - a takie przecież byc powinny - to przede wszystkim muszą być bezpieczne. Dlatego dziś postaramy się przypomnieć co nieco w kwestii zachowania się w sposób bezpieczny podczas naszych letnich przygód. Zaczynajmy!

          „Wolno czy nie wolno?” – ocena prawdziwości zdań. Rodzic daje Dziecku karteczki z buźkami mimicznymi – uśmiechniętą i smutną. Kiedy odpowiedź na pytanie jest twierdząca, Dziecko pokazują buźkę uśmiechniętą, kiedy odpowiedź jest przecząca – buźkę smutną. Rodzic zadaje pytania dotyczące zasad zachowania i ochrony przyrody, np. Czy w górach wolno zrywać szarotki? Czy na terenie rezerwatu można wędrować poza wytyczonym szlakiem? Czy w czasie burzy trzeba chować się pod drzewem? Czy możemy poprosić o pomoc policjanta, kiedy się zgubimy? Czy papiery i plastikowe butelki można zostawiać lub zakopywać w lesie? Czy można się kąpać na kąpielisku strzeżonym przez ratownika? Rzecz jasna, podane tu przykłady stanowią jedynie propozycje, które warto (i należy) rozwinąćJ)))

          „Posłuchaj, gdzie jesteśmy” – rozwiązywanie zagadek słuchowych. Rodzic odtwarza odgłosy z różnych miejsc (np. zgiełk uliczny, szum lasu, morza, wiatr itp.). Zadaniem Dziecka jest odgadnąć, co to za miejsce, wyróżnić i nazwać poszczególne dźwięki. Kiedy Dziecko rozpozna już wszystkie odgłosy, Rodzic odtwarza ponownie wybrane trzy lub cztery odgłosy bez przerw. Dziecko stara się zapamiętać kolejność odgłosów (można też zamienić się rolami – będzie więcej śmiechu i radościJ))).

          Oto pomocne linki:

          Szum spokojnego morza: https://www.youtube.com/watch?v=ORhFh1rCqRI

          Zgiełk uliczny:

          https://www.youtube.com/watch?v=O0X70iylxLc

          Szum nadmorskiego lasu:

          https://www.youtube.com/watch?v=H-1027TIZ9Y

          Śpiew ptaków (zainteresowani mogą spróbować nauczyć się odróżniania kilku gatunków):

          https://www.youtube.com/watch?v=dRcEprzTxTA

          Szum rzeki:

          https://www.youtube.com/watch?v=h-OZ8WuFVbU

          Odgłosy deszczu i burzy:

          https://www.youtube.com/watch?v=d-FFl2LkL9o

          „Plaża” – ćwiczenie w karcie pracy („Karty pracy cz. 4, str. 67). Dziecko słucha zdań czytanych przez Rodzica i przykleja na obrazku odpowiednie elementy. Następnie czyta wyrazy pod obrazkiem i wkleja na obrazku odpowiadające im cyfry – tak, żeby zgadzały się z opisami.

          „Ważni ludzie na trudne chwile” – rozmowa kierowana. Rodzic pyta Dziecko, w jakich sytuacjach możemy potrzebować pomocy. Dziecko opisuje możliwe sytuacje, w których niezbędna jest pomoc służb ratowniczych (jest to doskonała okazja do przypomnienia sobie numerów alarmowych i swoich danych adresowych). Można też odegrać scenkę rozmowy telefonicznej z odpowiednimi służbami – Dziecko podaje numer telefonu, pod który dzwoni, i opisuje zdarzenie. Rolę ratownika odgrywa Rodzic.

          „Ile wagonów?” – zabawa dydaktyczna. Dziecko układa z klocków (lub innych dostępnych zabawek) pociągi (aktywny udział Rodzica w tej zabawie bardzo mile widziany – im więcej różnych pociągów, tym lepiejJ))). Każda z Osób uczestniczących w zabawie opisuje swoje pociągi, posługując się liczebnikami porządkowymi, np. Nasz pierwszy wagon jest niebieski. Nasz drugi wagon… Następnie Uczestnicy porównują między sobą swoje pociągi. Przeliczają wagony, posługują się określeniami „dłuższy”, „krótszy”, „taki sam”, układają między nimi znaki matematyczne <, > lub =.

          Piosenka o sygnalizacji świetlnej – nauka piosenki przypominającej zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu pieszym. Oto przydatny link:

          https://www.youtube.com/watch?v=C65JYDOl-Vs

                  Po uważnym wysłuchaniu piosenki Rodzic inicjuje krótką rozmowę na temat jej treści, następnie – wspólnie z Dzieckiem – uczy się refrenu piosenki, by móc śpiewać go wspólnie z Pociechą (ważne, by nie zamęczyć Dziecka nauką całej piosenki na raz – na początek wystarczy refren, na zwrotki przyjdzie czas później; jeśli piosenka będzie od czasu do czasu towarzyszyła nam podczas innych, niezbyt wymagających czynności, będzie łatwiej ją opanować niejako „przy okazji”, ograniczając tym samym zmęczenie i znudzenie).

          W ogrodzie – pora na ulubione zabawy – z piłką, skakanką, w chowanego, w berka i w co tam jeszcze można... Warto też – po wspólnych wygłupach – porozmawiać, jak Rodzic z Dzieckiem – o wszystkim (czasem też o tzw. „niczym”J))), a także poobserwować przyrodę i pogodę…

                                  Powodzenia!

          22. VI 2020 r. (poniedziałek) 

           

          Kochane Dzieci i Szanowni Państwo (Rodzice)!

                    Lato to idealny wprost czas na wyprawy - także te egzotyczne...  Dziś pojedziemy specjalnym, głoskowym pociągiem aż do dżungli, w której spotkamy bardzo ciekawe zwierzęta. Start!

          „Pociąg głosek” – wyodrębnianie głosek na początku (w nagłosie) i na końcu wyrazów (w wygłosie). Dziecko podaje kolejne słowa tak, aby nowe słowo rozpoczynało się głoską, którą skończyło się poprzednie, np. las, sowa, aparat, traktor.

          „Zwierzęta egzotyczne” – omawianie zdjęć. Rodzic rozkłada lub przypina do tablicy zdjęcia egzotycznych zwierząt i prosi, aby Dziecko przyjrzało się zwierzętom, ale nie mówiły głośno ich nazw. Po chwili zadaje zagadki dotyczące zwierząt, uwzględniając tylko ich wygląd, np. To zwierzę średniej wielkości, ma długi ogon, długie łapy i ciemne futro. Potrafi się uśmiechać (małpa). W ten sam sposób pyta o kolejne zwierzęta. Następnie prosi, aby Dziecko powiedziało, co wiedzą o każdym z nich. Podsumowuje wypowiedzi i dodaje nowe informacje. „Wyprawa do dżungli” – opowieść ruchowa. Rodzic zaprasza Dziecko do zabawy, która polega na naśladowaniu ruchem treść opowieści:

          Szykujesz się na wyprawę. Ubierasz długie spodnie, bluzkę, wiążecie buty i zakładasz na głowę kapelusz. Jeszcze tylko plecak… Wkładasz do niego jedzenie, wodę i apteczkę. Teraz plecak na ramiona i w drogę. Idziesz powoli i ostrożnie, bo droga jest bardzo wąska. Po obu stronach rosną wysokie drzewa. Oj, trzeba się pochylić, bo gałęzie zwisają nisko, bardzo nisko nad drogą. Taki marsz jest bardzo męczący. Idziesz teraz bardzo wolno. Wreszcie można się wyprostować i swobodnie iść. O! Kolejna przeszkoda – strumyk. Trzeba będzie go przeskoczyć… Rozejrzyjcie się, ile tu zwierząt… Są też małpy! Skaczesz razem z nimi, wysoko, jeszcze wyżej. Skradasz się na czterech łapach - jak lew. Cichutko stawiasz łapy – nie chcesz, żeby ktoś was usłyszał. Teraz idą słonie – stawiasz głośne, ciężkie kroki. Jesteś olbrzymim zwierzęciem, trąbisz z radości! W dżungli są też węże. Ślizgasz się po ziemi z głośnym sykiem… i zatrzymujesz się w bezruchu… Czas na najwyższe zwierzę – żyrafę. Ze swą długą szyją dumnie kroczy po trawie, rozglądając się dokoła. Po zabawie czas na odpoczynek. Można teraz zjeść i napić się wody. Wyciągasz zapasy z plecaka. Słuchasz odgłosów dżungli… Czas wracać. Znowu powoli i ostrożnie, bo droga jest bardzo wąska… Znowu trzeba przeskoczyć strumyk… A teraz pochylić się, bo gałęzie zwisają bardzo nisko nad drogą… Teraz szybki marsz… i jesteś w domu! Po zabawie Dziecko może położyć się i chwilę odpocząć. „Kolorowe zagadki” – zabawa matematyczna kształtująca umiejętność odczytywania informacji zapisanych w formie schematów. Dziecko otrzymuje kartonik z narysowaną figurą geometryczną (jedną z pięciu: kwadrat, trójkąt, koło, prostokąt, trapez). Rodzic umieszcza te same figury oraz przypisane do nich cyfry od 1 do 5 na tablicy. Dziecko biegają w rytm dowolnej melodii po sali, trzymając swoje kartoniki. Na przerwę w muzyce staje obok Rodzica i sprawdza, jakie mają figury i jakie cyfry są do nich przypisane (Rodzic zmienia swoje kartoniki). Dziecko stara się dodać cyfry i podać wynik. Podczas dodawania może korzystać z liczmanów. Następnie rozwiązuje zadania w kacie pracy („Karty pracy” cz. 4, str. 65-66), kolorując według kodu i uzupełniając działania matematyczne.

          „Mieszkańcy dżungli” – wykonanie sylwet zwierząt. Rodzic rozmawia z dziećmi o życiu dzikich zwierząt. Wyjaśnia, co to jest dżungla i w jakich częściach świata występuje. Dziecko wycina (uprzednio przygotowane) sylwety przedstawiające zwierzęta: tygrysa, małpę, słonia i papugę, nazywa je i opisuje ich wygląd. Następnie przykleja je do patyczków lub słomek do napojów (wersja nieco bezpieczniejszaJ))). Wspólnie z Rodzicem tworzy scenerię dżungli, wykorzystując do tego kredki, blok techniczny i ścinki materiałów. Dziecko i Rodzic mogą wspólnie za pomocą sylwet zwierząt przedstawiać krótkie scenki z udziałem mieszkańców dżungli.

          „Dżungla” – nauka piosenki i granie na instrumentach. Oto link:

          https://www.youtube.com/watch?v=vKvKntLcUKQ

          Podczas pierwszego słuchania piosenki Dziecko zapamiętują, jakie zwierzęta są w niej wymienione, potem wymienia, jakie jeszcze inne zwierzęta żyją w dżungli. Dziecko uczy się słów piosenki, powtarzając fragmenty za Rodzicem. Następnie Rodzic odtwarza piosenkę, a Dziecko spontanicznie naśladuje ruchem afrykańskie zwierzęta. Można też wzbogacić wykonanie o improwizowany akompaniament na dostępnych instrumentach – choćby i rodem z kuchni (liczy się kreatywnośćJ)))

          „Słoń” – zabawa ruchowa do utworu C. Saint-Saëns`a pt. „Słoń”. Oto link:

          https://www.youtube.com/watch?v=ug8hCAyBaqg

          Utwór ma budowę ABA. W czasie pierwszej połowy części A (a) Dziecko idzie na prostych, sztywnych nogach po obwodzie koła. Prawa ręka jest ułożona na kształt trąby. W drugiej połowie części (a1) – zmiana kierunku marszu. Podczas części B Dziecko stara się zatańczyć walca. Wraz z opadającą linią melodyczną pod koniec części B powoli kuca. Podczas części A (a) Dziecko maszeruje na czworakach, podczas części a1 wstaje i znów maszeruje – jak na początku, na prostych nogach, z rękami ułożonymi w kształt trąby. Na koniec naśladuje trąbienie słonia.

          „Egzotyczne zadania” – zabawa matematyczna. Dziecko rozwiązuje i układa zadania matematyczne na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Przykładowe zadania:

          • Pięć krokodyli w Nilu pływało. Cztery uciekły. Ile zostało?
          • Siedem słoni na trąbach grało. Przybiegły trzy. Ile wtedy grało?
          • Osiem małpek po drzewie skakało. Pięć zeskoczyło. Ile zostało?

          W czasie słuchania zadań Dziecko manipuluje liczmanami i dokonuje obliczeń. Po kilku zadaniach Dziecko może samo wymyślać treść, korzystając z sylwet zwierząt. Rodzic za każdym razem sprawdza poprawność obliczeń.

          W ogrodzie można urządzić wyścigi, ulubione zabawy, narysować kredą na chodniku jakiś ciekawy obrazek, lub po prostu odpocząć i pobyć razemJ)))

                      Powodzenia!

          15. VI 20 r. - 19. VI 20 r. - Krąg tematyczny: Wakacje tuż-tuż!

          19. VI 2020 r. (piątek) 

           

          Kochane Dzieci i Szanowni Państwo (Rodzice)!

                Dziś przed Wami wakacyjne przygody, jazda pociągiem, wakacyjny pamiętnik, a kto wie - może nawet błotne inspiracje? Do dzieła!

          „Podróże małe i duże” – interpretacja inscenizacji pod tytułem ,,Kto pojedzie na wakacje?” – wykorzystanie inwencji twórczej Dziecka. Dziecko przypomina sobie wczorajsze opowiadanie o wakacyjnych podróżach i rysuje głównych bohaterów. Dziecko wybiera sobie jednego z bohaterów, po czym próbuje dopowiedzieć dalszy ciąg jego losów podczas wakacyjnej wyprawy.

          „Skaczące piłeczki” – zabawa ruchowa z piłkami. Rodzic proponuje zabawy z wykorzystaniem piłek:

          • Dziecko, trzymając piłkę w rękach, samo skacze jak piłeczka,
          • rzuca piłką do celu,
          • podrzuca i chwyta,
          • rzuca w parach do siebie (z Rodzicem)
          • w parach (z Rodzicem) turla piłkę między pachołkami (w tej roli dobrze sprawdzą się butelki plastikowe).

          „Wakacyjne kalambury” – zgadywanki, próby pokazania określonego przedmiotu jedynie za pomocą gestów. Dziecko obserwuje walizkę, która powstała poprzedniego dnia. W myślach wybiera sobie jeden przedmiot i stara się pokazać Rodzicowi, którą rzecz ma na myśli. Rodzic – z równym zaangażowaniem – usiłuje odgadnąć, co chciałoby pokazać Dziecko.

          „Góry czy morze?” – praca plastyczna, tworzenie widoku morza i gór z dostępnych materiałów. Rodzic pokazuje Dziecku ilustracje ulubionych miejsc wakacyjnych (góry, morze, las, jezioro itp.), po czym Dziecko omawia te miejsca (ich cechy charakterystyczne). Następnie Rodzic daje Dziecku arkusz białego papieru, na którym powstanie jeden z krajobrazów. Byłoby dobrze, gdyby Dziecko miało do dyspozycji niebieskie worki na śmieci, bibułę w różnych kolorach, muszle, kamyki, kolorowy papier, kredki i plastelinę, która może przydać się do wykonania turystów, spędzających wakacje w danym miejscu.

          „Jedzie pociąg” – zabawa ruchowa (wskazana jest większa liczba uczestników – warto zaprosić innych domowników, choć – jeśli jest to niemożliwe – bardzo krótki pociąg też w pewnych okolicznościach ma rację bytu; można spróbować zapytać Dziecko, kiedy pociąg powinien być krótkiJ))). Pociąg porusza się po pokoju zgodnie z dowolną muzyką, Rodzic zaś – będąc zarazem wagonikiem i pasażerem – co jakiś czas za pomocą sygnału dźwiękowego zatrzymuje „skład” – Dziecko zaś podaje wymyśloną nazwę krainy, w której chciałoby się znaleźć i spędzić wymarzone wakacje, oraz pokazuje ruchem, co chciałoby tam robić. Kolejny sygnał dźwiękowy oznacza odjazd do następnej wymyślonej krainy…

          „Wesołe przygody” – zabawa dydaktyczna, wspólne rysowanie ilustracji o tematyce dowolnej, przygotowanie pamiętników wakacyjnych dla każdego dziecka. Rodzic proponuje wykonanie wspólnej ilustracji – rozpoczyna, rysując słoneczko w rogu kartki. Oddaje pracę Dziecku i prosi o narysowanie tylko jednego elementu, po czym cykl powtarza się. Rysowanie dobiega końca, gdy praca jawi się Twórcom jako satysfakcjonująca. Dziecko otrzymuje od Rodzica „Wakacyjny Pamiętnik” – są to kolorowe kartki spięte zszywaczem. Na pierwszej stronie widnieje napis „Wakacyjny Pamiętnik” oraz imię i nazwisko Dziecka. Rodzic tłumaczy, że w tym pamiętniku przez całe wakacje Dziecko może rysować swoje wakacyjne przygody, oraz że tak stworzony album będzie w przyszłości miłą pamiątką pięknych chwil.

          W ogrodzie bądź w innym bezpiecznym i miłym miejscu warto odpocząć, bawiąc się w ulubioną zabawę. Jeśli będzie taka możliwość, to – zwłaszcza w ogrodzie lub bezpośredniej bliskości domu – można (koniecznie z zachowaniem zasad higieny!) zabawić się w błotne inspiracje, czyli najpierw „wyprodukować” błoto, a następnie utworzyć z niego różne kształty i krajobrazy.

                      Powodzenia!

          18. VI 2020 r. (czwartek) 

           

          Kochane Dzieci i Szanowni Państwo (Rodzice)!

                Dziś przygotujemy się do wakacyjnego wyjazdu - zastanowimy się, które rzeczy będą nam niezbędne, a bez których można się obejść. Porozmawiamy też o Waszych wymarzonych wakacyjnych miejscach. Do dzieła!

          „Czy słyszysz ten dźwięk?” – dopasowanie zapisanego dźwięku do odpowiedniej ilustracji. Rodzic przygotowuje ilustracje i zapis dźwięku, jaki dany przedmiot lub istota żywa wydaje. Zadaniem Dziecka jest dopasowanie zapisanego dźwięku do odpowiedniej ilustracji. Przykładowe obrazki: kot – miau, pies – hau, krowa – muuu, kura – ko ko ko, baran – beee beee, myszka – pi pi, samochód – brum brum, syrena strażacka – io io io, bęben – bum bum bum, wiatr – szszszszszszsz, cieknący kran – kap kap kap. Następnie Dziecko może wsłuchiwać się w dźwięki dobiegające z przedszkola lub z zewnątrz i odgadywać, co je wydaje. Można też – w nieco innej wersji tego ćwiczenia – odgadywać dźwięki wydawane przez znane Dziecku instrumenty muzyczne.

          „Złap piłkę” – zabawa ruchowa. Rodzic odbija piłkę od ściany, zaś Dziecko próbuje ją złapać. Gdy mu się uda, zmieniają się rolami (uwaga – zabawę najlepiej przeprowadzić we względnie pustym pomieszczeniu lub w ogrodzie – istnieje ryzyko uszkodzenia cennego mienia – wazy z dynastii Ming i inne cenne przedmioty chowamyJ))) W innym wariancie tej zabawy Dziecko i Rodzic stają naprzeciwko siebie, rzucając piłkę i łapiąc ją. Gdy Dziecko nabierze nieco wprawy w łapaniu piłki, zwiększamy dystans.

          „Kto pojedzie na wakacje?” – słuchanie treści utworu, animowanie treści opowiadania za pomocą przedmiotów zgromadzonych w pokoju, konstruowanie walizki z klocków. Rodzic kładzie przed Dzieckiem następujące przedmioty: piłkę, książkę, parasol, okulary przeciwsłoneczne, walizkę, krem do opalania, kapelusz, łopatkę, koło hula-hoop, latarkę, aparat fotograficzny, kompas i latawiec (w braku tychże można – a nawet trzeba – posłużyć się ilustracjamiJ))). Pyta o każdy z nich, sprawdzając, czy Dziecko wie, do czego służą przyniesione przedmioty. Następnie – najpiękniej, jak potrafi – czyta opowiadanie pod tytułem ,,Kto pojedzie na wakacje?”, animując treść opowiadania za pomocą przyniesionych przedmiotów. Oto tekst:

          Kto pojedzie na wakacje?

          Piłka:

          Słyszeliście już sensację? Wyjeżdżamy na wakacje! Tańczmy więc radości taniec, zaczynamy pakowanie!

          Piosenka (można śpiewać na melodię „Hej, sokoły”):

          Hej, gdzieś nad gorącym morzem

          wkrótce już będziemy może,

          i na piasku pięknej plaży

          wkrótce się będziemy smażyć.

          Hej, hej, hej, kompania!

           Zabieramy nasze rzeczy do kąpania.

          Hop, hop, hop, w te fale!

          Wskakujemy jak najdalej!

          Książka:

          Cicho! Sza! Usiądźcie w ciszy,

          bo was jeszcze ktoś usłyszy!

          Trzeba zacząć pakowanie.

          Lecz kto jedzie? Kto zostanie?

          Kto się zmieści do walizki?

          Kto się przyda, przede wszystkim?

          Parasolka:

          Ja! Ja! Ja! Ja chcę pojechać!

          Okulary przeciwsłoneczne:

          Nie! Ty nie! Przynosisz pecha!

          Bo gdy tylko się rozkładasz,

          to deszcz leje. Albo pada.

          Parasolka:

           Będę grzeczna! Słowo daję!

          No i czasem się przydaję.

          Bo nie zawsze słońce świeci

          i deszcz wtedy na nos leci…

          Książka:

          To się pakuj, parasolko!

          Może przydasz się na słonko….

          A na pewno na czas burzy.

          No, nie czekaj chwili dłużej!

           Walizka:

          Wskakuj, wskakuj do walizki!

          Zaraz spakujemy wszystkich!

          (Rodzic wkłada parasolkę do walizki)

          Okulary przeciwsłoneczne:

          Parasolka spakowana,

          więc potrzebna jest odmiana.

          Coś, co przyda się na słońce.

          To na górze. To gorące.

          To, co wczoraj nas wygrzało…

           Krem do opalania:

          Okulary to za mało!

           Bo na słońce, każdy wie,

          trzeba nasmarować się.

          Kremem. O! Do opalania!

          Kapelusz:

           Proszę mnie tu nie zasłaniać!

          Krem to dobry jest na plaży,

          lecz gdy nie chcesz się usmażyć,

          mój kochany przyjacielu,

          to na głowę włóż kapelusz.

          Ja przed słońcem lepiej chronię!

          Ja pojadę! Basta! Koniec!

          Okulary przeciwsłoneczne:

          Pan? No, co pan? Wykluczone!

          Niech pan idzie w swoją stronę!

          Ja pojadę! Koniec! Basta!

          Krem do opalania:

           Wy to jedźcie gdzieś do miasta.

          Ja pojadę na wakacje.

          (zwracając się do Książki)

          Prawda, że to ja mam rację?

          Książka:

          Krem, kapelusz, okulary…

          Choć jesteście nie do pary,

          wszyscy razem pojedziecie,

           bo się latem przydajecie.

          Walizka:

          Hej, wskakujcie do walizki!

          Zaraz spakujemy wszystkich!

          Piłka:

          A czy ja? Czy ja się zmieszczę?

          Nie uchronię was przed deszczem

           i przed słońcem także nie.

          Ale kocham bawić się!

          Patrzcie, jak przepięknie skaczę!

          Łopatka:

          Nie, to ja pojadę raczej!

          Bo beze mnie to na plaży

          nic się nigdy nie wydarzy.

          Ja potrafię kopać dołki…

          Piłka:

          A ja robię w przód fikołki!

          I gram w siatkę albo w nogę!

          Mogę jechać? Proszę! Mogę?

          Hula-hoop:

          Oj, nie kłóćcie się, kochane,

          bo ja przecież nie zostanę.

          Lato tylko ze mną hula

          i pasuję mu, jak ulał.

          Patrzcie, jak się pięknie kręcę!

          Czegóż latem trzeba więcej?

          Piłka, Łopatka i Hula-hoop:

          Kto na wczasy z nas pojedzie?

          Powiedz nam! Już chcemy wiedzieć!

          Książka:

          Myślę, rzeczy moje drogie,

          wszystkie pojedziecie w drogę.

          Nie ma chyba dobrych wczasów

          bez gier oraz wygibasów.

          Walizka:

          Hej, wskakujcie do walizki!

           Zaraz spakujemy wszystkich!

          Latarka:

          A ja? A co będzie ze mną?

          Pamiętajcie, że gdy ciemno

          zrobi się dokoła was,

          gdy jest ciemny pokój, las…

          (jeśli to możliwe należy zgasić światło)

          Wtedy ja się mogę przydać.

          Dzięki mnie świat znowu widać!

          (po chwili należy włączyć światło)

          Aparat:

          E, tam! Ja mam większe wzięcie.

          Każdy latem chce mieć zdjęcie!

          Takie. Takie. Albo z misiem.

          I to nie jest widzimisię.

           Miło jest mieć zdjęcie słodkie

          z jakimś pieskiem albo z kotkiem.

          Kompas:

          Widzimisię czy też nie,

          to beze mnie chodzić źle.

          Jestem kompas, ach! Cud-miód!

          Ja pokażę, gdzie jest wschód

          albo północ, albo zachód,

          ze mną chodzić nie ma strachu!

          No i czasem, dla wygody,

          pokazuję, gdzie są lody.

          (Latarka, Aparat i Kompas zwracają się do Książki)

           No, to które z nas pojedzie?

          Szybko! Musisz nam powiedzieć!

          Książka:

          Wszyscy! Nie ma rady na to.

          Bez was się nie uda lato.

          Bez latarki i kompasu,

          aparatu… nie ma wczasów!

          Walizka:

          Hej, wskakujcie do walizki!

          Zaraz spakujemy wszystkich!

          Latawiec:

          A ja? Czy ja mam sam zostać?

          Samotności trudno sprostać.

          A beze mnie nie ma lata!

          Patrzcie, jak po niebie latam!

          Jak samolot lecę prawie!

          No, a czasem leżę w trawie.

          Ale kiedy wieje wiatr,

          sprawiam, że jest piękny świat.

          Też bym z wami chciał pojechać

          i posłuchać w górach echa,

          lub pofruwać gdzieś nad morzem

          jak kormoran albo orzeł,

           albo jakiś inny ptak.

           Książka (w kierunku Walizki):

          Ale czy się zmieści?

          Wszystkie przedmioty:

           Tak!

          Walizka:

          Wskakuj, wskakuj do walizki!

          Zaraz spakujemy wszystkich!

          Książka:

          No, już wszyscy spakowani!

          Teraz pora spać, kochani.

          Rano czeka podróż długa.

          Na wakacje czas się udać!

          Kapelusz:

          Książko? A ty? Ty nie jedziesz?

          Kto nam będzie po obiedzie

          czytać piękne opowieści?

          Chodź, na pewno się tu zmieścisz!

           Piłka:

          Książko! Musisz jechać z nami!

          Kto nam będzie wieczorami

          czytać najpiękniejsze baśnie?

          Latawiec:

          Albo wiersze?

          Parasolka:

           O! No, właśnie!

          Aparat:

          Chodź! Nie marudź, książko, dłużej,

           bo kto w deszcz lub w czasie burzy

          historiami czas umili?

          Chodź, nie zwlekaj ani chwili!

          Wszyscy:

          Wskakuj, wskakuj do walizki!

          Już spakowaliśmy wszystkich!

          Teraz pięknie się kłaniamy

          i wakacje zaczynamy!

          (Tomasz Plebański)

          Po omówieniu treści opowiadania Dziecko wspólnie z Rodzicem konstruuje walizkę z dostępnych klocków i układa tam przedmioty zgromadzone przez Rodzica.

          „Podróże – fajna sprawa” – zabawa dydaktyczna, wskazywanie najpopularniejszych miejsc wyjazdów wakacyjnych, nazywanie przedmiotów przydatnych na wycieczkach oraz sposobów komunikacji w wybrane miejsca. Rodzic przedstawia Dziecku możliwe miejsca wyjazdów wakacyjnych. Dziecko wypowiada się swobodnie, wskazując, dokąd chciałoby pojechać i dlaczego (albo też dokąd nie chciałoby i dlaczegoJ))).

          „Wakacyjna przygoda” – zabawa dydaktyczna, układanie opowiadania według własnych pomysłów Dziecka, tworzenie ilustracji i tytułu do wymyślonej historii. Dziecko ma przed sobą kilka białych kartek. Rodzic wspólnie z nim konstruuje książkę. Dziecko opowiada wymyśloną przez siebie historię. Zaczyna, a w razie potrzeby Rodzic kontynuuje (jednak tylko do momenty, w którym Dziecko znów przejmie inicjatywę). Rodzic zapisuje propozycje Dziecka i odpowiednio moderuje, aby opowieść miała logiczną całość. Historyjkę można zilustrować.

          W ogrodzie należy odpocząć, bawiąc się w ulubione zabawy, ale warto też poobserwować przyrodę – nie zaszkodzi zabrać ze sobą lupę i dokonać ciekawych obserwacji. Po powrocie można narysować to, co było szczególnie interesujące…

                          Powodzenia!

          17. VI 2020 r. (środa) 

           

          Kochane Dzieci i Szanowni Państwo (Rodzice)!

                Dziś różne paluszkowe zabawy, malowanie, i... Zobaczcie sami!

          „Do jedzenia, do pisania” – zabawa grafomotoryczna, kreślenie wzorów na różnym podłożu. Rodzic rozkłada na stolikach tacki (albo folie/worki na śmieci) i wysypuje na nie piasek, ryż, mąkę, piasek wymieszany z wodą (błoto). Dziecko, przechodząc od folii do folii, kreśli dowolne wzory paluszkami. Po zakończonych zajęciach Dziecko dzieli się z Rodzicem swoimi odczuciami, nazywa wykorzystane materiały oraz wskazuje, które z nich były dlań przyjemne w dotyku, a które nie.

          „Plastelinowe litery” – zabawa dydaktyczna, wyklejanie plasteliną konturów liter, rozpoznawanie ich kształtu z zamkniętymi oczami. Rodzic poleca Dziecku określić, jaką głoską rozpoczyna się jego imię, następnie prosi, by wybrało odpowiadającą tej głosce literę spośród rozsypanki literowej (głoskę wymawiamy, zaś litera jest graficznym obrazem głoski; dobrze jest przygotować rozsypankę literową złożoną z większych liter, które będą się nadawały do wyklejenia plasteliną). Dziecko za pomocą plasteliny wykleja tę literę, może też wykleić kilka innych liter (a nawet Rodzic może przypomnieć sobie, ile przyjemności może przynieść taka zabawaJ))). Jeśli udało się – choćby i wspólnymi siłami – wykleić kilka liter, Rodzic zawiązuje Dziecku oczy i prosi, by spróbowało rozpoznać litery wyłącznie za pomocą dotyku. Jest to też doskonała okazja do tego, by opowiedzieć o specjalnym alfabecie dla niewidomych (tzw. alfabet Breille`a – co nieco można o nim przeczytać tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfabet_Braille’a; gdyby Dziecko było zainteresowane tematem, można je z powodzeniem zapoznać z kilkoma literami w tym systemie).

          „Farbowane palce” – malowanie rękami i nogami na dużych kartonach z użyciem różnokolorowych farb. Pamiętajmy, by do tych zajęć wykorzystać możliwie najgorsze ubrania (by potem nie żałować ewentualnych zniszczeń) oraz – jeśli to możliwe – bawić się w ogrodzie, jeśli zaś koniecznie w domu – to postarajmy się o należyte zabezpieczenie mienia (np. za pomocą folii malarskiej). Na dużym (naprawdę dużymJ))) kartonie Dziecko (może też wraz z Rodzicem?) kreśli farbą dowolne wzory za pomocą dłoni i stóp. Na koniec warto nadać swojej pracy tytuł – najlepiej, by był on owocem wspólnych ustaleń (niech każdy z Autorów pamięta, że ma takie same prawa w tej dyskusjiJ))).

          „Statek na morzu” – zabawy ruchowe z użyciem chusty animacyjnej (w braku której można wykorzystać inną tkaninę – stosownie do możliwości należy modyfikować zabawęJ))).  Zabawy z chustą najlepiej udają się w grupie – można więc zaprosić rodzeństwo i/lub pozostałych członków rodziny. Jeśli jednak musimy bawić się tylko we dwoje, to pamiętajmy, by nie rezygnować, tylko zmienić/uprościć zaproponowaną zabawę. W proponowanej zabawie możemy wykorzystać papierową łódkę wykonaną niedawno w technice origami, w jej braku łódką może być np. poduszka, książka lub inny (nietłukący sięJ))) przedmiot. Statek umieszczamy na środku tkaniny i wprawiamy ją w delikatny ruch falujący, następnie morze burzy się, po czym znów łagodnie faluje. Można tu także wykorzystać muzykę o zmieniającym się charakterze (dowolną).

          „O czym marzę” – masaże relaksacyjne, interpretacja dotykiem opowiadania Rodzica. Dziecko kładzie się na brzuchu – trzymając w rękach ulubioną maskotkę (którą będzie masowało), a Rodzic siada obok – gotów zarówno do opowiadania, jak i do masażu. Oto historyjka:

                   Za górami (Dziecko i Rodzic rysują palcami góry), za lasami (rysują drzewa) jest piękna kraina, w której płynie długa rzeka (rysują długą falistą linię) i rośnie dużo zielonej trawy (małe kreseczki). Mieszkają tam mili ludzie, którzy ciągle się uśmiechają (rysują uśmiechy). W tym pięknym miejscu zawsze świeci słońce (kreślą słoneczko) i tylko czasami pada delikatny deszczyk, (lekkie, bardzo delikatne pukanie w plecy), który bardzo lubią dzieci – biegają wtedy i skaczą po maleńkich kałużach (lekkie stukanie pięściami w plecy) Miejsce, to jest bardzo wyjątkowe jeszcze pod jednym względem – spełniają się tam wszystkie marzenia (Dziecko rysuje na plecach maskotki to, o czym marzy – może to być dla Rodzica cenna wskazówkaJ)))

          „Rytmiczne podskoki” – wykonywanie określonych ruchów „na polecenie” instrumentu. Rodzic wybiera 3 instrumenty, np.: tamburyn, marakasy i trójkąt (mogą je z powodzeniem zastąpić „instrumenty” dostępne w każdej kuchni – garnek, patelnia, pokrywka, szklanka itp.) Do każdego instrumentu przypisuje określony sposób poruszania się, np. tamburyn – Dziecko porusza się, skacząc na jednej nodze; marakasy – skacze jak piłka (nogi mocno złączone ze sobą); trójkąt – biega na paluszkach. Początkowo Dziecko biega swobodnie po pokoju (zwracamy uwagę na bezpieczeństwo!) Po wygenerowaniu dźwięku Rodzic czeka chwilę, aby Dziecko poruszało się zgodnie z ustalonym sygnałem, następnie mówi: „Hop!” i Dziecko znów biega swobodnie, nasłuchując kolejnego sygnału.

          W ogrodzie pora na ulubione zabawy, rozmowę, obserwację przyrody… Słowem: na relaks…

                    Powodzenia!

          16. VI 2020 r. (wtorek) 

           

          Kochane Dzieci i Szanowni Państwo (Rodzice)!

                Dziś wszystko będzie w kolorze słońca...

          „Słoneczne barwy” – wycinanie żółtych kół i pasków bibuły, dekorowanie sali żółtymi słoneczkami. Dziecko – wraz z Rodzicem – stara się odnaleźć w swojej garderobie ubrania w kolorze żółtym, po czym ubiera je. Dostaje też kartkę w żółtym kolorze. Zadaniem Dziecka jest wycięcie koła oraz pasków i wykonanie słońca, które przykleja na białą kartkę. Można – z pomocą Rodzica – wykonać więcej takich słoneczek i udekorować w ten sposób pokój. Można też posłużyć się żółtymi balonami, które dopełnią dekorację.

          „Głoskujące zwierzaki” – synteza głoskowa wyrazów, naśladowanie ruchem zwierząt. Dziecko podaje Rodzicowi nazwę jakiegoś zwierzaka wyłącznie za pomocą głoskowania (zabawę może zainicjować Rodzic). Zadaniem odbiorcy komunikatu jest odgadnięcie nazwy zwierzaka i przedstawienie go za pomocą gestów i ruchu. Warto bawić się na zmianę.

          „Żółte mozaiki” – układanie kompozycji geometrycznych z określonej liczby figur. Rodzic przygotowuje figury geometryczne różnej wielkości w kolorze żółtym (po pięć figur każdego rodzaju). Dziecko rozpoznaje figury, nazywa i segreguje je według rodzaju i wielkości. Następnie Rodzic prosi Dziecko, aby utworzyło kompozycje z podanej przez niego liczby różnych figur, np.: 4 koła, 2 prostokąty, 1 trójkąt. Dziecko tworzy kompozycje, następnie omawia powstałe mozaiki.

          „Makaronowe ciepło” – praca plastyczna – wykonanie słońca z makaronu, żółtej farby i pasteli. Rodzic rysuje na dużym arkuszu papieru kontury słońca. Zadaniem Dziecka jest wypełnić kontur słońca makaronem. Najlepiej, żeby Dziecko używało kleju C-R, który utrzyma makaron. Promienie słońca mogą być zrobione z żółtej włóczki lub bibuły. Dziecko może również samodzielnie prowadzić swobodne linie proste, używając pasteli. Makaron malujemy żółtą farbą.

          „Żółta gimnastyka” – zabawy ruchowe z żółtymi szarfami i woreczkami. Rodzic proponuje następujące zabawy:

          • podrzucanie i zręczne chwytanie woreczków,
          • rzucanie woreczków do okręgu z szarfy,
          • masowanie woreczkami pleców partnera,
          • chwytanie i przenoszenie woreczków palcami stóp,
          • trzymanie woreczków między kolanami i skakanie jak piłeczki,
          • skakanie przez szarfy jak żabki,
          • zabawa w koniki z szarfami,
          • tor przeszkód: rozkładamy 3 szarfy, jak szczeble drabiny – Dziecko skacze na jednej nodze, – 4 woreczki, po których Dziecko idzie na paluszkach, – 1 szarfa – Dziecko przekłada szarfę przez siebie, zaczynając od głowy, – 1 woreczek, który zakłada sobie na głowę i wraca na miejsce startu – tak, aby woreczek nie spadł na podłogę.

          „Słoneczny koktajl” – obieranie, krojenie owoców i przygotowanie mlecznego koktajlu. Rodzic gromadzi w kuchni owoce koloru żółtego (banan, jabłka) i kefir. Tłumaczy Dziecku, że dziś będą robić koktajl – pyszny, żółty i bardzo zdrowy. Rodzic obiera jabłka, Dziecko – banany. Następnie Dziecko dostaje deskę do krojenia i plastikowy nożyk (niezbyt ostry). Rodzic wraz z Dzieckiem kroją owoce na mniejsze kawałki (uwaga – czynność potencjalnie niebezpieczna, należy cały czas uważnie obserwować). Pokrojone produkty wrzucają do miski i zalewają kefirem. Rodzic przy użyciu blendera rozdrabnia owoce, uzyskując smaczny i zdrowy koktajl w kolorze słońcaJ))).

          W ogrodzie:

          „Skaczemy przez przeszkody” – zabawa ruchowa. Rodzic wspólnie z Dzieckiem rozkłada na trawie różnej wielkości i kształtu przedmioty (muszą one być dostosowane do możliwości Dziecko). Zadaniem Dziecko jest przejść przez wszystkie przeszkody, skacząc obunóż wzwyż.

                  Niezależnie od powyższego, należy wspólnie odpocząć, zrelaksować się, pobawić w ulubioną zabawę (koniecznie bezpiecznąJ))), ale też poobserwować przyrodę i pogodę.

                      Powodzenia!

          15. VI 2020 r. (poniedziałek) 

           

          Kochane Dzieci i Szanowni Państwo (Rodzice)!

                Dziś na nowo odkryjemy różne aspekty wykorzystania wody. Będzie kolorowo i ciekawie... Do dzieła!

          „Bulgocząca woda” – zabawa oddechowa, dmuchanie przez słomkę do kubeczka z wodą, zręczne przenoszenie wody przy użyciu łyżeczki do innego kubka. Dziecko dostaje przezroczyste kubeczki z wodą i słomki. Zadania:

          – picie wody przez słomkę,

          – wypuszczanie powietrza przez słomkę – raz mocno, raz delikatnie,

          – mieszanie słomką wody, robienie małego i dużego wiru.

                 Po tych zabawach Dziecko dostaje drugi kubek i łyżkę stołową, przelewają wodę z kubka do kubka, starając się nie wylać ani kropli, następnie nabiera wodę na łyżkę stołową i przenosi ją w inne miejsce, np. do kubka stojącego w drugim końcu pokoju.

          „Papierowe łodzie” – praca plastyczna, tworzenie papierowych statków według instrukcji Rodzica. Dziecko

          otrzymuje od Rodzica białą kartkę i – zgodnie z instrukcją – składa i tworzy statek, a następnie koloruje go kredkami i nadaje nazwę, którą (z pomocą Rodzica) zapisuje na swoim statku.

          „Co pływa? Co tonie?” – zabawa badawcza umożliwiająca wzbogacenie wiedzy Dziecka na temat właściwości otaczających je przedmiotów. Dziecko gromadzi na stoliku różne przedmioty z pokoju. Rodzic stawia na środku duże przezroczyste naczynie z wodą. Mały Eksperymentator wkłada do wody przyniesiony przedmiot i obserwuje, co stanie się z daną rzeczą. Na koniec wyciągane są wnioski co do właściwości poszczególnych przedmiotów podczas kontaktu z wodą – które przedmioty (z czego wykonane) toną, a które utrzymują się na powierzchni. Dziecko może również wykorzystać statki papierowe zrobione podczas zajęć porannych i – wraz z Rodzicem – urządzić regaty.

          ,,Rytmiczne pędzelki” – malowanie farbami w rytm skocznej, szybkiej oraz wolnej i spokojnej muzyki. Dziecko otrzymuje duży arkusz papieru, farby, wodę i pędzel. Rodzic prosi, aby Dziecko – słuchając muzyki – malowało w rytm słyszanych dźwięków. Rodzic włącza muzykę poważną i praca wreJ))) (Rodzic może też malować na oddzielnej kartce – jeśli się na to zdecyduje – do czego zachęcamy – warto na zakończenie porównać swoje prace, jednak bez elementu wartościowania). Efekty mogą być zaskakujące…

          ,,Uwaga, kałuże!” – zabawa ruchowa utrwalająca znajomość cyfr i liter. Rodzic rozkłada 15 niebieskich

          kartek (kałuż), każda z nich zawiera jedną cyfrę i literę, np.: 3 kartki – U8, 3 kartki – A1, 3 kartki – G4, 3

          kartki – N0, 3 kartki – B2. Dziecko swobodnie biega pomiędzy kałużami. Na pauzę w muzyce musi stanąć

          na kałuży, którą wymieni Rodzic.

          W ogrodzie:

          „Bańki” – zabawa badawcza z użyciem roztworu baniek mydlanych, obserwacja zmiany barw w zależności od oświetlenia, wskazywanie największych i najmniejszych baniek, poszukiwanie baniek w kolorze żóltym.

          Rodzic przygotowuje roztwór baniek mydlanych lub kupuje gotowy (nie jest to rozwiązanie najtańsze, ale z naszych doświadczeń wynika, że sprawdza się najlepiej). Dziecko biega i stara się złapać bańki, porównuje kształty, śledzi odlatujące bańki. Samo próbują puszczać jak największe bańki.

          „Złocisty piasek” – zabawy konstrukcyjne w piasku (z uwagi na okoliczności najlepiej sprawdzi się własna piaskownica – pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze – z tej propozycji można bez problemu zrezygnowaćJ)))

                  Po zajęciach warto odpocząć, pójść na spacer, poobserwować przyrodę, powygłupiać się i – jednym słowem – miło spędzić wspólny czas…

                   Powodzenia!

          08.06. – 12.06.2020 Krąg tematyczny: Letnie wędrówki.

          10.06.

          smiley Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci. Dzisiaj wybierzemy się na wycieczkę w góry.

          W południowej Polsce leży jedyny na naszym terytorium fragment gór wysokich – Tatry.

          W Tatrach występuje wiele roślin i zwierząt, których nie spotyka się nigdzie indziej w Polsce. Aby ograniczyć działalność człowieka i jego wpływ na przyrodę, cały obszar Tatr objęto ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Roślinność tu występująca jest nieobecna w innych regionach naszego kraju. W górach rośliny przystosowały się do życia w warunkach panujących na określonych wysokościach. Tworzą one zespoły roślin nazwane piętrami roślinności. W Tatrach wyróżniono następujące piętra:

          pogórze – pola uprawne i łąki       regiel dolny – lasy bukowe i jodły      regiel górny – lasy iglaste – świerki, limby

                 

          kosodrzewina -krzaczasta odmiana sosny górskiej        hale – łąki         turnie – brak roślinności, jedynie mchy i porosty

               

          Źródło:epodreczniki.pl

          Zwierzęta żyjące  na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego:

          niedźwiedź                                      wilk                              jeleń

            

                     ryś                                         świstak                               kozica        

            

          smiley Czas na muzykę - piosenka Lato,lato:

          smiley "Górski krajobraz" - karty pracy cz.4, s.63,64.

             

          smiley Dla dzieci, które lubią działania plastyczne polecamy kolorowanki, oto link:

          https://www.e-kolorowanki.eu/kolorowanki-lato/

           

          MIŁEGO DNIA!

          09.06.

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci. Dzisiaj porozmawiamy o wypoczynku nad wodą.

          „Podróż w nieznane” – słuchanie opowiadania i rozmowa na temat jego treści.

                   Podróż w nieznane

          Był jasny, słoneczny dzień.

          Janek i Ania zatrzymali się nad brzegiem jeziora. Przynieśli ze sobą piękny statek, który Janek wystrugał z sosnowej kory.

          Janek ukląkł na piasku i ostrożnie ustawił statek na wodzie. Statek zakręcił się wesoło, zakołował i podskoczył na fali.

          Ania klasnęła w dłonie.

          –          Jaki wspaniały! Jaki zwrotny!

          Wnet jednak dmuchnął silniejszy wiatr, woda wzburzyła się, statek przechylił się gwałtownie i położył żaglem na wodzie.

          –          Nie taki znowu wspaniały – powiedział Janek z żalem w głosie. – Niestety, nie trzyma się dobrze na fali.

          – I co z tego?

          –          Jak to co? Przecież taki handlowy statek musi być załadowany towarami. Janek ożywił się nieco.

          –          No dobrze… ale skąd weźmiemy towary?

          –          Zaraz zobaczysz – uśmiechnęła się tajemniczo Ania.

          Szperała długo w kieszeniach dżinsów, a potem wyciągnęła torebkę z cukierkami. (…) Umieścili na pokładzie torebkę cukierków, postawili żagiel.

          I stało się coś, czego się nie spodziewali: żagiel zatrzepotał na wietrze, wydął się i okręcik, jak prawdziwy, wspaniały szkuner, z wielką szybkością oddalił się od brzegu. Zatoczył wielkie koło i zniknął za gęstą ścianą trzcin. (…)

          Tymczasem statek żeglował po wodach jeziora. Sprzyjające wiatry zapędziły go daleko, daleko, aż na złote piaski zacisznej zatoki.

          Pierwsza ujrzała go mała myszka Kundzia, która przyszła pomyszkować nieco nad brzegiem jeziora.

          „Cóż to za dziwne stworzenie? – pomyślała. – Niby to pływa po wodzie, a niby lata na jednym skrzydle w powietrzu”. (…)

          Hop! skoczyła na burtę. Hop! zeskoczyła na pokład i dobrała się do plastykowej torebki. Ostrymi ząbkami wygryzła w torebce dziurę, wepchnęła się do środka i zaczęła chrupać cukierek.

          Aż tu nagle… swawolny wiaterek dmuchnął, żagiel wzdął się jak bania, lekka fala uniosła statek i mała Kundzia pożeglowała na środek jeziora.

          Była tak zajęta chrupaniem, że nie wiedziała, co jej grozi (…).

          W plastykowej torebce zrobiło się jej duszno. Kundzia zatęskniła za orzeźwiającym wiaterkiem, który potrafi tak przyjemnie igrać w mysim futerku. Wychyliła się z torebki, rozejrzała i nagle skóra ścierpła jej na grzbiecie.

          –          Mamo! Tato! Gdzie ja jestem? Ratujcie!

          Nikt jednak nie odpowiedział. Dokoła była tylko woda, woda, a nad wodą – wysokie niebo i słońce.

          –          To straszne – pisnęła zrozpaczona, a potem zapłakała mysimi łzami. – Jestem zgubiona. Już nigdy nie zobaczę rodzinnej norki ani mamy, ani taty i już nigdy nie pobawię się w chowanego z moimi siostrami.

          Po chwili jednak otarła łapką łzy i pomyślała:

          „Wstyd, Kundziu. Nie bądź taką beksą. Nigdy przecież nie wolno tracić nadziei!” (…) Mała myszka zadrżała z trwogi. Spojrzała na niebo.

          Znad lasu wyłoniła się wielka, czarna chmura i zagarnęła cały słoneczny płat błękitu. Zimny wiatr uderzył o gładkie lustro wody, jezioro rozkołysało się groźnie.

          A potem pierwsze krople deszczu zabębniły na suchym płótnie żagla.

          –          Gdzie tu się ukryć? Gdzie szukać pomocy? – pisnęła Kundzia. Patrzyła chwilę na spienione fale jeziora. Trzęsąc się z zimna i ze strachu schowała się jak najgłębiej w torebce z cukierkami. (…)

          Na szczęście burza przewaliła się gwałtownie i ukazało się słońce.

          Kundzia wyjrzała z torebki. Przetarła zdumione oczy. Wokół było pusto i głucho. Fale szumiały, wicher groźnie huczał nad masztem. Żagla nie było. Nie było czarodziejskiego skrzydła, które mogło doprowadzić statek do brzegu.

          Kundzi zrobiło się bardzo smutno, tak smutno, że smutniej być już nie może. (…)

          Robiło się późno. Słońce zniżało się nad jezioro, woda wygładziła się, lśniła. Dzielna Kundzia była już bardzo zmęczona. Usiadła na torebce z cukierkami i zadumała się głęboko. (…)

          Kiedy tak rozmyślała, coś zafurkotało nad masztem. Kundzia uniosła łebek. Zobaczyła pięknego motyla.

          –          Dzień dobry! Witaj! – zawołała wesoło. – Dokąd lecisz? Motyl zakołysał się bezsilnie w powietrzu.

          –          Jestem śmiertelnie zmęczony – wyszeptał. – Wiatr zepchnął mnie na środek jeziora. Pozwól mi odpocząć.

          –          Ależ proszę bardzo, bardzo cię proszę… Mnie też wiatr tu zagnał. Ja też jestem bardzo zmęczona! – wykrzykiwała Kundzia, radując się z nieoczekiwanego spotkania.

          Motyl usiadł na szczycie masztu, lecz był tak wyczerpany, że nie utrzymał się i jak płatek kwiatu opadł na wodę.

          –          Ratunku, tonę! – zawołał.

          Kundzia usiadła na burcie. Nie namyślając się wiele, spuściła do wody swój ogonek.

          –          Złap się ogonka. Chwytaj! – wykrzykiwała głosem pełnym lęku.

          Motyl ostatkiem sił uchwycił mysi ogonek, a Kundzia wciągnęła ogonek razem z motylem na pokład. Zaraz się zrobiło weselej.

          Nieoczekiwany gość usiadł na dziobie statku, rozpostarł skrzydła i suszył je w wieczornych promieniach słońca. (…)

          Słońce i ciepły powiew wiatru bardzo szybko wysuszyły skrzydła motyla (…). Wnet wyprostował się, wyprężył i rozpostarł skrzydła.

          –          Na mnie już czas – powiedział. Kundzi zrobiło się przykro. (…)

          Motyl wspiął się aż na szczyt masztu i szeroko rozłożył skrzydła. A wtedy… Wtedy statek drgnął i nagle ruszył w stronę brzegu.

          –          Motylu! – zawołała uradowana Kundzia. – Przecież twoje skrzydła mogą być najpiękniejszym żaglem. Nastaw je tylko w stronę wiatru.

          Motyl zamyślił się.

          –          Ho, ho… to coś niebywałego! Nigdy nie przypuszczałem, że zwykłe myszy mają takie wspaniałe pomysły. Rozwinął skrzydła jak mógł najszerzej, ustawił je na wiatr i mocny, wieczorny powiew pchnął statek z wielką szybkością ku brzegom jeziora.

          Janek i Ania siedzieli w łodzi stojącej na płyciźnie. (…) Nic nie mąciło gładkiej wody i ciszy. Nagle Ania zawołała wesoło:

          –          Co za niespodzianka! Nasz statek wraca z dalekich, egzotycznych krajów. (…)

          [Ania] Położyła statek na kolanach, uniosła plastykową torebkę i nagle zbladła… Z torebki wyskoczyła Kundzia. Mignęła w powietrzu, zbiegła na pokład, a potem znikła w najciemniejszym kącie łodzi.

          Janek się roześmiał. (…)

          Tymczasem mała myszka Kundzia siedziała ukryta w kącie i pociła się ze strachu. Kiedy dzieci odeszły, wyjrzała ostrożnie, potem wspięła się po wiośle na burtę, a z burty hop! na piasek i uciekła.

          Zatrzymała się dopiero pod zacisznym krzakiem. Była taka szczęśliwa, że aż wierciła się z radości. Gdy wreszcie odetchnęła, pomyślała z ulgą:

          „Jesteś uratowana, Kundziu. I zapamiętaj sobie, że nigdy nawet w największym niebezpieczeństwie, nie wolno ci tracić nadziei”.

                                                                                                                                                         Adam Bahdaj

          Po wysłuchaniu utworu dzieci opisują zachowanie myszki, oceniają je, starają się powiedzieć, jaki popełniła błąd. Rodzic podpowiada, że zachowanie myszki było lekkomyślne i mogło się bardzo źle skończyć.

          Czas na muzykę – piosenka KOLOROWE LATO:

           

          smiley„Na jeziorze” – karty pracy cz.4, s. 60 - wybór właściwego elementu. Dzieci uważnie przyglądają się rytmom „na wodnej fali”. Do każdego rytmu dobierają brakujący element i zakreślają go.

          smiley Zapraszamy na bajkę edukacyjną BEZPIECZEŃSTWO DZIECI NAD WODĄ:

           

          smiley „Czytamy” – czytanie tekstu wyrazowo-obrazkowego w kartach pracy cz.4, s.61 i 62. Dzieci czytają tekst „Delfin Fum”, wypowiadają się na temat treści i ilustracji. Na kolejnej stronie czytają wyrazy i otaczają pętlami nazwy części elementów garderoby. W ćwiczeniu drugim czytają zdania z dwoma zakończeniami, oglądają obrazki i podkreślają właściwy wyraz.

             

          08.06.

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci.

          Zbliża się lato oraz upragnione wakacje. W tym tygodniu porozmawiamy o letnich wędrówkach po Polsce.

                                                     OZNAKI LATA

             

             źródło:przedszkolnepomysly.blogspot.com

           

          smiley Poproście rodzica o przeczytanie wiersza „Na wakacje ruszać czas”:


          Za dni kilka –o tej porze
          będę witać polskie morze.
          Bo najbardziej mi się marzy
          żeby bawić się na plaży.

          A ja chciałbym dotknąć chmury
          i dlatego jadę w góry.
          Razem z mamą, razem z tatą
          w górach lubię spędzać lato.

          Ja na morze nie mam czasu.
          Wolę jechać het- do lasu.
          I tam z dziadkiem zbierać grzyby
          albo w rzece łowić ryby.

          Dla mnie to najlepsza pora
          żeby wskoczyć do jeziora.
          Nie chcę w upał chodzić w góry.
          Wolę jechać na Mazury.

          Morze, góry, las i rzeka;
          Wszystko to już na nas czeka.
          Bo zaczęło się już lato
          Jedźmy mamo, jedźmy tato.

           

           

          smiley Krajobrazy Polski

                     góry                           morze                        równiny

                     

                   jeziora                       lasy

               

          smiley Zapraszamy na filmik edukacyjny „Polskie krajobrazy”:

           

          smiley „Letnie wędrówki” – karty pracy cz.4, s. 59 -   na podstawie obrazków  dzieci ustalają miejsca wakacyjnego wypoczynku i w ramkach rysują odpowiednie krajobrazy (las, morze, góry, jezioro). Następnie nazywają i łączą ptaki z miejscem ich występowania (las – dzięcioł, morze – mewa, góry – jastrząb, jezioro – dzika kaczka).

          MIŁEDO DNIA!

          02.06.2020 - 05.06.2020

          Krąg tematyczny: W poszukiwaniu sprawiedliwości

          05.06.2020

          smiley Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci.

          Raz, dwa, trzy – liczysz Ty

          •„Moja wyliczanka” – Rodzic zapoznaje dziecko z wybranymi popularnymi wyliczankami (np. Ene, due, rabe…, Entliczek, pentliczek...). Zachęca do samodzielnej deklamacji znanych wyliczanek. Dziecko wybiera najciekawszy jego zdaniem tekst i próbuje go zapamiętać. Rodzic  proponuje grę słowną – układanie wyliczanek. Zaczyna rodzic od wymyślonych przez siebie zabawnych, rytmicznych słów (mogą to być także fragmenty znanych wylicza- nek), np. Pewien smok lubił sok..., Trele morele..., Ence, pence, mam dwie ręce...

          • „Czy jest tyle samo?” – zabawa matematyczna.  Dziecko otrzymuje garść drobnych liczmanów (lub innych podobnych elementów nie do policzenia na oko, np. guzików, nakrętek, nasion o różnym kształcie lub kolorze). Dziecko przelicza elementy, łączy w pary,  rozdziela  po jednym itp.

          • „Rzucam, liczę i dodaję” – rozgrywka w parach. .Dziecko w parze z rodzicem rzuca kostką do gry, po czym próbuje podsumować wynik.

          • „Mały magik” – zabawa manipulacyjna. Rodzic jest w tej zabawie magikiem - układa płaskie elementy – guziki, krążki, ciastka, gwiazdki z papieru, liście itp. i prosi dziecko, by przeliczyło elementy. Następnie „magik” zmienia układ elementów, np. układa je w stos, w rzędy. Dziecko odpowiada na pytanie: Ile teraz jest... (guzików, ciastek, liści...)?

          Uwaga! Eksperyment powtarzamy tak długo, żeby dziecko zrozumiało, co oznacza stałość liczby (jeśli nie dołożymy i nie zabierzemy żadnego elementu, to nie zmienia się liczba, a tylko układ przestrzenny).

          • „Znajdź pary” – doskonalenie percepcji wzrokowej, karta pracy. Dzieci uważnie oglądają i nazywają przed mioty. Każdą parę identycznych przedmiotów łączą linią. Uwaga! Nie wszystkie przedmioty mają swoje pary

          •„Wyspa sprawiedliwych”– zabawa tematyczna. Rodzic przygotowuje różne konkurencje na drodze do „Wyspy sprawiedliwych” (np. rzut piłką do celu, przejście po równoważni, skok w dal, przejście kilku kroków z łyżeczką, na której jest szyszka, skoki w worku, przez skakankę). Następnie zaprasza dziecko   do wyprawy na „wyspę”. Zapowiada, że dotrze tam tylko ten, kto będzie potrafił sprawiedliwie postąpić w czekających go próbach (nie musi w każdej konkurencji wygrać – istotne jest, by potrafiło uczciwie przyznać się do błędu czy przegranej).

          • Jeśli nie jesteście jeszcze zmęczeni, to zapraszam Was do zrobienia dwóch kart pracy J

          04.06.2020

          smiley Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci.

          Sprawiedliwie nie zawsze znaczy po równo

          Wprawdzie mamy już prawie lato, ale ja dzisiaj chciałabym przedstawić wam bajkę pt. „Pani Zamieć”:

          Pewna wdowa miała dwie córki, z których jedna była ładna i pracowita, a druga brzydka i leniwa. Ale ona bardziej lubiła leniwą dziewczynę, bo była to jej prawdziwa córka, za to pasierbica musiała wykonywać całą pracę i była w domu popychadłem. Biedna dziewczyna musiała codziennie siedzieć przy studni stojącej przy  gościńcu i prząść tak dużo, aż krew tryskała jej z palców. Pewnego razu zdarzyło się, że wrzeciono zupełnie się zakrwawiło, więc dziewczyna nachyliła się nad studnią i chciała je obmyć. Ale wrzeciono wypadło jej z ręki i poleciało na dół. Dziewczyna rozpłakała się, pobiegła do macochy i opowiedziała o swoim nieszczęściu. Ta jednak  zwymyślała ją gromko i bezlitośnie.

          –Upuściłaś wrzeciono, to je teraz wyciągnij –powiedziała.

          Dziewczyna wróciła więc do studni i nie wiedziała, co począć. W końcu, obawiając się macochy, wskoczyła do studni, żeby wyciągnąć wrzeciono. Straciła przytomność, a gdy się ocknęła i odzyskała zmysły, była na zielonej łące, gdzie świeciło słońce i rosły tysiące kwiatów. Ruszyła przed siebie. Szła po łące, aż doszła do pieca, który był pełen chleba. A chleb zawołał:

          –Ach, wyciągnij mnie, wyciągnij mnie szybko, bo inaczej się spalę. Jestem już dawno upieczony. Dziewczyna podeszła i łopatą wyciągnęła wszystkie bochenki, które znajdowały się w piecu. Potem poszła dalej i dotarła do drzewa obwieszonego jabłkami, które zwołało do dziewczyny:

          –Ach, potrząśnij mną, potrząśnij mną szybko, wszystkie jabłka już dojrzały!

          Dziewczyna potrząsnęła drzewem, a jabłka opadały jak deszcz. Trzęsła i trzęsła, aż żaden owoc nie ostał się na górze. A gdy zebrała wszystkie w jedno miejsce, poszła dalej. Wreszcie dotarła do małego domku. Wyglądała z niego stara kobieta, która miała ogromne zęby. Dziewczynka przestraszyła się i chciała uciec, ale staruszka powiedziała do niej:

          - Czego się boisz, drogie dziecko? Zostań u mnie, a jeśli wykonasz porządnie całą pracę w domu, będzie ci się dobrze wiodło. Musisz tylko uważać, żebyś dobrze ścieliła moje łóżko i tak trzepała pościel, by pierze latało w powietrzu, bo wtedy na świecie pada śnieg*. A nazywam się pani Zamieć.

          Ponieważ staruszka tak miło do niej mówiła, dziewczyna zebrała się na odwagę, zgodziła się zostać i wstąpić do niej na służbę. Wykonywała wszystkie prace ku zadowoleniu staruszki, a pościel trzepała z taką siłą, że pierze latało w powietrzu jak płatki śniegu. W zamian za to było jej dobrze u staruszki, nie słyszała złego słowa i co dzień jadła do syta. Mieszkała już jakiś czas u pani Zamieci, gdy raptem zaczął nachodzić ją smutek. Sama nie wiedziała, czego jej brak. Wreszcie zrozumiała, że była to tęsknota za domem. Chociaż wiodło się jej teraz tysiąc razy lepiej, to jednak pragnęła tam wrócić. Powiedziała zatem pewnego razu do pani Zamieci:

          - Chwycił mnie żal za domem i chociaż tak dobrze wiedzie mi się tutaj na dole, to jednak nie mogę już dłużej zostać i muszę wracać na górę do swoich.

          - Podoba mi się, że tęsknisz za domem, a ponieważ tak wiernie mi służyłaś, sama odprowadzę cię na górę – powiedziała pani Zamieć.

          Wzięła dziewczynę za rękę i zaprowadziła przed wielką bramę. Brama otworzyła się, a gdy dziewczyna stanęła pod nią, spadł na nią rzęsisty deszcz złota, które zawisło na niej, tak że calutka była nim pokryta.

          –To dla ciebie za to, że byłaś taka pracowita – powiedziała pani Zamieć, oddając jej wrzeciono, które kiedyś wpadło do studni.

          Potem brama zamknęła się i nagle dziewczyna znalazła się na górze, w świecie, tuż obok domu swej matki macochy. A na studni siedział kogut i wołał:

          –Kukuryku! Otwórzcie wrota! Idzie panienka nasza złota!

          Dziewczyna weszła do środka do domu, a ponieważ wróciła okryta złotem, matka i siostra dobrze ją przyjęły. Dziewczyna opowiedziała o wszystkim, co ją spotkało, a gdy macocha usłyszała, jak jej pasierbica doszła do tego wielkiego bogactwa, postanowiła obdarować takim samym szczęściem również swoją brzydką i leniwą córkę. Wysłała ją zatem nad studnię, by tam przędła, a żeby wrzeciono się zakrwawiło, dziewczyna włożyła dłoń w ciernisty żywopłot i ukłuła się w palec. Potem wrzuciła wrzeciono do studni i sama wskoczyła do środka. Trafiła jak siostra na tę samą piękną łąkę i poszła tą samą ścieżką. Gdy dotarła do pieca, chleb znów zawołał:

          –Ach, wyciągnij mnie, wyciągnij mnie szybko, bo inaczej się spalę. Jestem już dawno upieczony.

          –Nie mam ochoty się wybrudzić – odrzekła leniwa dziewczyna i poszła dalej. Wkrótce doszła do jabłoni,  która zawołała:

          –Ach, potrząśnij mną, potrząśnij mną szybko, wszystkie jabłka już dojrzały!

          –Też mi pomysł! Któreś jabłko mogłoby spaść mi na głowę – odpowiedziała i poszła dalej.

          Gdy dotarła przed dom pani Zamieci, nie bała się, bo słyszała już o jej wielkich zębach i natychmiast się u niej zatrudniła. Pierwszego dnia zmusiła się ,była pracowita i robiła, co pani Zamieć jej kazała, bo myślała o tej ogromnej ilości złota, które jej podaruje. Drugiego dnia zaczęła się lenić, a trzeciego jeszcze bardziej – rano w ogóle nie chciała wstać z łóżka. Nie ścieliła też łóżka pani Zamieci jak się należy i nie trzepała pościeli, by unosiły się piórka. Pani Zamieci szybko się to sprzykrzyło i wymówiła jej służbę. Leniwa dziewczyna ucieszyła się, sądząc, że teraz spadnie na nią złoty deszcz. Pani Zamieć zaprowadziła ją do bramy, ale gdy ta stanęła pod nią, zamiast złota wylał się na nią kocioł smoły.

          –To zapłata za twoją służbę – powiedziała pani Zamieć i zamknęła bramę.

          A próżniaczka wróciła do domu cała umorusana smołą, a gdy ją ujrzał kogut na studni, zawołał:

          –Kukuryku! Otwórzcie wrota! Idzie panienka prosto z błota!

          A smoła tak mocno ją oblepiła, że już do końca życia nie chciała odpaść.

           

          Jacob Grimm

          ŹródłPe:„BaśnicbraoiGrioo”,McdiaRPdzina,PPznań2009,s.203–209


          Co myślicie o postępowaniu dziewczynek?

          Czy zapłata, którą otrzymały była sprawiedliwa?

           

          Zaczarowany świat baśni – narysujcie ilustrację do wybranego fragmentu baśni i wyślijcie ją na nasz grupowy e-mail J

           

          Mały Matematyk – zabawa dydaktyczna

          Rodzic układa treść zadania np. „Mam w koszyku trzy zielone klocki i dwa czerwone klocki. Ile mam  klocków?” Rodzic układa klocki, a dzieci podają wynik działania.

          Mój ogródek – stwórzcie swój własny miniaturowy ogródek z materiału przyrodniczego. Możecie go zrobić np. w pudełku lub w słoiku. Czekamy na wasze zdjęcia!

           

          03.06.2020

          W Krainie Wartości - UCZCIWOŚĆ

          Kochane dzieci, dzisiaj zastanowimy się, co to znaczy być uczciwym. Zapraszam Was do obejrzenia bajki pt."Nowe szaty cesarza”. Po jej obejrzeniu spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

          *Czym najbardziej lubił się zajmować cesarz?

          * Jaką „zaletę” miały ubiory, szyte przez oszustów?

          * Dlaczego wszyscy kłamali cesarzowi, że widzą te szaty?

          * Kto był uczciwy i powiedział, że król jest nagi?

          * Czy należy kłamać?

          Uczciwość jest ważna również w sporcie. Zasada, według której powinni postępować sportowcy nazywa się "Fair play" - uczciwa gra. Oznacza ona między innymi, że należy przestrzegać zasad gry, okazywać sobie szacunek, nie stosować przemocy i brzydkich słów. Zasada "Fair play" wywodzi się ze starożytnej Grecji i była stosowana już podczas igrzysk olimpijskich.

          Na zakończenie zapraszam Was do zabawy przy piosence Simama Kaa

           

          smiley Drodzy

          Rodzice, Kochane Dzieci.

          Sprawiedliwość w bajkach i w życiu

          „Koń i osioł” – słuchanie wiersza i rozmowa na temat jego treści.

          Koń i osioł

          Szedł raz konik z osłem drogą;

          osioł dźwigał ciężkie wory. 

          Konik biegł beztrosko obok,

          do pomocy niezbyt skory. 

          –Pomóż, proszę! – zarżał osioł – bo zbyt dużo mam na grzbiecie.

          Weź ode mnie kilka worków: razem łatwiej jest na świecie! 

          –Twoje worki, twoja sprawa – odparł konik niezbyt miło

          – Jesteś osłem, no to pracuj! Mnie dźwiganie się znudziło. 

          Usiadł osioł i zapłakał:

          – Dłużej dźwigać już nie mogę.

          Gdy usłyszał to gospodarz, zaraz wybiegł doń na drogę. 

          –Chwytaj, koniu, wszystkie wory – praca ma być wykonana!

          Aby wspomóc przyjaciela, weź też osła na barana!

          Bo tak właśnie jest na świecie, że gdy drugi jest w potrzebie,

          to mu pomóż i nie zwlekaj, nim kłopoty dotkną ciebie! 

          Rafał Witek (wg Jeana de La Fontaine´a)

          Przykładowe pytania: Jak się czuł osioł, gdy szedł z pakunkami obok konia? Co sądzisz o zachowaniu konia? Dlaczego właściciel obydwu zwierząt kazał koniowi wziąć osła na plecy? Czy jego decyzja była sprawiedliwa?

           

          Rozmowa z dziećmi na temat sprawiedliwości w bajkach i baśniach oraz interpretacja ilustracji w kartach pracy.

          Rozmowa z dziećmi na temat sytuacji przedstawionych na ilustracjach. Określanie, z jakiej baśni pochodzi każda scenka. Zachęcanie dzieci do rozmowy na temat niesprawiedliwego traktowania Kopciuszka przez siostry. Następnie dzieci wybierają i oznaczają wesołą buzią ilustrację przedstawiającą sytuację sprawiedliwą, a smutną buzią – ilustracje przedstawiające sytuacje niesprawiedliwe. Uzasadniają swój wybór. interpretacja ilustracji w „Kartach pracy”.

          Zapraszamy na bajkę pt. "Kopciuszek"

           

          01.06.2020

          heart Kochane Dzieci

          Z okazji Dnia Dziecka składamy Wam serdeczne życzenia,

          dużo radości, sukcesów oraz beztroskiej zabawy.

          Niech każdy dzień będzie wspaniałą przygodą!

          Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Genewie (Szwajcaria) w 1925 r. W Polsce święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca począwszy od 1952 r. Inicjatorem tego święta była organizacja The International Union for Protection of Childhood, która za cel obrała sobie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach świata.

          smiley Zapraszamy na bajkę edukacyjną  MY DZIECI ŚWIATA:

          DZIEŃ DZIECKA NA ŚWIECIE

            

          Choć Dzień Dziecka nie jest obchodzony na świecie w tym samym czasie, w każdym kraju tego dnia rodzice starają się zapewnić swoim pociechom jak najwięcej uwagi. We Włoszech wygląda to szczególnie imponująco – najmłodsi mogą poczuć się jak królowie, bowiem otrzymują koronę i spełniane są ich życzenia. Obdarowywani są także ciasteczkami z wróżbą. W Turcji milusińscy puszczają latawce, śpiewają oraz tańczą. W Japonii z kolei dziewczynki i chłopcy obchodzą to święto indywidualnie. 3 marca dziewczynki przygotowują wystawy lalek, a 5 marca chłopcy wywieszają kolorowe karpie z papieru. W Japonii karp ma znaczenie symboliczne – oznacza determinację, walkę z przeciwnościami losu oraz siłę.  We Francji zamiast Dnia Dziecka obchodzony jest Dzień Rodziny. 6 stycznia rodzice organizują uroczystą kolację. Przy stole, wraz z dziećmi, odczytują wróżby znajdujące się w świątecznym cieście. Celem tego dnia jest pogłębienie świadomości na temat problemów rodziny.

          Posłuchajcie piosenki śpiewanej po angielsku, w której usłyszycie jak witają się dzieci w 15 językach świata – HELLO AROUND THE WORLD:

          smiley Działania plastyczne:

                   

          „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

                                                                                    Janusz Korczak

           

            MAJ

          25.05. – 29.05. Krąg tematyczny: Świętujemy Dzień Dziecka.

          29.05.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci. Dzisiaj odwiedzimy kolejny kontynent.

          Afryka -  kontynent ogromnych gór, tropikalnych lasów deszczowych, trawiastych sawann. Afryka zaraz po Azji, zajmuje drugie miejsce na świecie, pod względem wielkości i liczby mieszkańców. Tu znajduje się największa pustynia świata - Sahara, czy najdłuższa rzeka – Nil.

              

          W Afryce są tylko 2 pory roku – sucha i deszczowa. W porze deszczowej, dzięki intensywnym opadom, ożywają wyschnięte rzeki, a wraz z nimi odradza się pobliska roślinność. Jednak po tym okresie przychodzi pora sucha, która zmusza ludzi i zwierzęta do częstych wędrówek w poszukiwaniu wody. W Afryce mówi się w ponad 1000 językach. Większość ludzi mieszka w szałasach budowanych ze słomy, trawy, liści, łajna lub skóry a także w chatach z gałęzi poklejonych gliną i zadaszonych palmowymi liśćmi. Ludzie mieszkający na terenach wiejskich zajmują się hodowlą bydła, owiec i kóz, uprawiają pola, polują na zwierzęta, zbierają owoce.

              źródło: boberkowy-world. blogspot.com

          Żyje tam wiele różnych gatunków zwierząt - m. in. słonie afrykańskie (największe zwierzęta lądowe), nosorożce czarne i białe, bawoły afrykańskie, małpy, żyrafy, zebry, lwy, gepardy (najszybsze zwierzęta lądowe), hipopotamy, krokodyle oraz wiele gatunków antylop. Strusie afrykańskie są największymi ptakami, potrafią biegać szybciej niż lew!

          Czas na muzykę – piosenka DŻUNGLA:

          smiley „W Afryce” – układanie obrazków z części, omawianie ilustracji afrykańskiej przyrody i jej mieszkańców, karta pracy cz.4, s.51.

          MIŁEGO WEEKENDU!


          28.05.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci.

          Dzisiaj wybierzemy się do Grenlandii – największej wyspy świata, która prawie cała pokryta jest lodem.

                                            

          Ludzie żyją tylko na terenach wzdłuż wybrzeży. To kraina, gdzie prawie cały rok panuje jedna pora roku – zima. Nie ma tam lasów, drzew , a jedynie małe krzaczki , które zielenią się tylko przez kilka tygodni w roku. Mieszkają tam Eskimosi . Jednak nazwa ta przez większość mieszkańców Grenlandii   uważana jest za obraźliwą. Wolą, by nazywać ich  Inuitami (właściwa nazwa Inuici). Mają śniadą cerę, wąskie oczy i kruczoczarne włosy. Chodzą bardzo ciepło poubierani. Kurtka Eskimosa, żeby była cieplejsza nie jest zapina tylko wkładana przez głowę. Wysokie buty, jak i całe ubranie obszyte są futrem . Futro też mają pod butami na podeszwie , aby się nie ślizgać i szybko poruszać. . Mieszkają w igloo. Jednak dla Inuitów igloo wcale nie jest tylko budowlą z lodu. To słowo dla budynku, w którym mieszkają ludzie. Nie ma tutaj znaczenia użyty materiał budowlany.

              

          źródło: boberkowy-world.blogspot.com

          Polują głównie na foki, morsy, narwale, wszelkie gatunki ryb i ptaków. Od czasu do czasu na ich stole gości również mięso z niedźwiedzia polarnego. Potrawy przyrządzane są na przeróżne sposoby. Są one gotowane, suszone, czy zakopywane w ziemi do momentu naturalnej fermentacji. Zimą, kiedy na kilka miesięcy ziemię skuwa lód, skutery śnieżne i sanie są jedynymi dostępnymi środkami transportu. W swoich zagrodach mieszkają  psy husky, które  wykorzystywane są jako zwierzęta pociągowe. Sanie ciągnięte są również przez renifery.

                 źródło:boberkowy-world.blogspot.com

          smiley Czas na muzykę - piosenka JESTEŚMY DZIEĆMI:

          smiley Poproście rodzica o przeczytanie wiersza „Odarpi, syn Egigwy” :

          To Odarpi. Mały chłopiec Eskimosek.
          Oczy czarne, jak paciorki, płaski nosek.

          Żyje w kraju wiecznej zimy, wiecznych śniegów.

          I ma samych Eskimosów za kolegów.

          A, że w skórach chodzą wszyscy Eskimosi,

          Więc Odarpi też niedźwiedzie futro nosi.

          Mieszka w igloo, igloo śnieżnej chacie z bloków lodu.

          Jeszcze dziadek sam zbudował je za młodu.

          A do szkoły co w odległym jest okręgu

          Wiozą chłopca na saneczkach psy w zaprzęgu.

          I Odarpi widzi ciągle w czasie biegu,

          Renifery mech skubiące, gdzieś z pod śniegu.

          Gdy Odarpi leży nocą w swym śpiworze.

          To mu do snu lodowate huczy morze.

          A gdy mały Eskimosek mocno zaśnie,

          Sen mu inne niż wam opowiada baśnie.

          - autor H. Szayerowa

           

           smiley Działania plastyczne:

             

           

          27.05.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci.

          Dzisiaj wybierzemy się w podróż do Ameryki Północnej.

          W 1492 roku Krzysztof Kolumb – żeglarz i podróżnik, odkrywając Nowy Świat, uznał iż dotarł do wschodniego końca Indii. Ludzi, których tam napotkał, nazwał Indianami. Żyli w plemionach, na czele których stali wodzowie. Cecha najbardziej wyróżniającą Indian spośród innych ludzi był ich wygląd zewnętrzny: długie, ciemne, faliste włosy przepasane opaską lub odświętnym pióropuszem, śniada cera, szerokie nosy. Ubrania Indian były bardzo proste a czasami wręcz skąpe. Ubierali się w skóry i mokasyny lecz bardzo ważną rzeczą były różnego rodzaju ozdoby: bransolety, naramienniki i opaski wykonywano np.: z włókna roślinnego, nasion, szklanych paciorków, zębów (między innymi kłów jaguarów), pazurów i racic zwierząt, dziobów i piór ptaków. Indianie żyli w wigwamach z giętkiego drewna, czasem tak dużych, że służyły jednocześnie kilku rodzinom. Te szałasy pozbawione okien i podłogi ,o ścianach podbitych korą, skutecznie chroniły przed zimnem. Indianie uprawiali ziemniaki, kukurydzę, dynię i rozmaite gatunki fasoli. Obecnie Indianie żyją w rezerwatach i chociaż ich życie nie przypomina dawnych czasów, to jednak niektóre zwyczaje zachowali do dziś.

                 

                                                                                               źródło:boberkowy-world.blogspot.com

          smiley Poproście rodzica o przeczytanie wiersza „RYCZĄCY BAWÓŁ”:

          To nasz przyjaciel czerwono skóry,

          Ryczący Bawół - zwą go niektórzy.

          Razem z indiańską rodziną swą

          mieszka w wigwamie - to jego dom.

           

          Znacie go z filmów o Indianach,

          którzy w skórzanych chodzili ubraniach.

          A gdy na łowy szli na bizony

          to malowali na twarzach wzory.

           

          Kiedy przy ogniu wspólnie siadali

          to fajkę pokoju wypalali.

          Z łuku strzelali, konno jeździli

          i wtedy bardzo szczęśliwie żyli.

           Czas na muzykę - INDIAŃSKI TANIEC:

          smiley Działania plastyczne:

          • „Indiańskie pióropusze” – praca plastyczna. Oto link do strony z pomysłem:

          https://dzieciakiwdomu.pl/2015/01/pioropusz-fletnia-i-kij-deszczowy-atrybuty-indianina.html

           

                  

           

           

          • Kolorowanie według kodu - INDIANIN 
          • 1- brązowy, 2 – żółty, 3- pomarańczowy, 4- czerwony, 5- biały, 6- czarny, 7 – niebieski

               

               

          smiley „Fabryka cukierków” – zabawa dydaktyczna, doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania, rozwiązywanie zadań z treścią, karta pracy – cz.4, s. 49. Dzieci lepią z plasteliny kulki wielkości cukierków. Kiedy już wszystkie cukierki są gotowe, można poprosić dzieci o wykonanie kilku różnych poleceń, np.:

          • dodawanie – dzieci rozkładają właściwą liczbę cukierków na papierowe talerzyki,
          • odejmowanie – dzieci układają cukierki na talerzyku, a potem zabierają część i kładą obok talerza,
          • rozkładanie po równo – dzieci kładą na każdym talerzyku tyle samo cukierków,
          • rozkładanie o jeden, o dwa, o trzy więcej,
          • tworzenie rytmów – układanie cukierków w rytmie: 2, 3, 1, 2, 3, 1, 2, 3, 1 itd.,
          • segregowanie cukierków ze względu na kolor.

          Dzieci mogą również same zaproponować wymyślone przez siebie zadania. Na koniec wykonują zadanie na karcie pracy: rozwiązują zadania z treścią wklejając, działania odejmowania i dodawania.

             

          smiley Pamietajcie o zabawach ruchowych - najlepiej na świeżym powietrzu.

           

          MIŁEGO DNIA!

           

           

          26 MAJA

          WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO

          Z OKAZJI DNIA MAMY!

                  

          Piosenka dla wszystkich mam – JESTEŚ MAMO SKARBEM MYM:

          Drogie Dzieci. Pamiętajcie o własnoręcznie wykonanym prezencie dla mamy. Jednym z pomysłów mogą być ZAKODOWANE KWIATY:

            Kodowanie_Kwiaty_na_Dzien_Mamy.pdf

           

          26.05.2020

          smiley Druga część naszych zajęć to Prawa Dziecka.

           żródło:blizejprzedszkola.pl

          Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - PRAWA DZIECKA. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

          Obszerne informacje o prawach dziecka można znaleźć na stronie UNICEF, oto link:

          https://www.unicef.pl/O-nas/Prawa-dziecka/Dla-dzieci

          Czas na muzykę - piosenka PRAWA DZIECKA:

          smiley „Mamy swoje prawa” – karty pracy cz.4, s. 47. Omówienie podstawowych praw dziecka, uzupełnienie naklejkami ilustracji. Rodzica opowiada o „Konwencji o prawach dziecka” i o zapisanych tam prawach, jakie mają dzieci na całym świecie: Każde dziecko, bez względu na to, gdzie mieszka, kim są jego rodzice, jak wygląda, ma takie same prawa. Każde dziecko powinno być traktowane z szacunkiem i tolerancją. Podajemy przykłady podstawowych praw dziecka: prawo do życia w rodzinie, prawo do nauki, opieki medycznej, mieszkania w bezpiecznym miejscu, do zabawy i odpoczynku. Dzieci próbują samodzielnie nazwać prawa przedstawione na ilustracjach.

          „Różne dzieci – te same prawa” – karty pracy cz. 4, s. 48.  Rozmowa o prawach dziecka, rysowanie linii.  Rodzic jeszcze raz przypomina nazwę zbioru praw dzieci: „Konwencja o prawach dziecka” i pyta dziecko czy wie, do czego ma prawo. Kładzie nacisk na życie w pokoju, bez wojen, bez przemocy oraz w tolerancji i poszanowaniu dla innych (osób niepełnosprawnych, innego wyznania, innej kultury).

           

          25.05.2020

          smiley Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci.

          Już niedługo, 01 czerwca, będziemy obchodzili Dzień Dziecka. To doskonała okazja, aby poznać Waszych rówieśników z różnych stron świata.

           

          smiley Zapraszam do obejrzenie opracowanej przeze mnie prezentacji na temat ludzi żyjących w różnych częściach świata, ich odmiennej kultury, języka, zwyczajów, architektury, strojów – MIESZKAŃCY ŚWIATA. Prezentacja jest w dwóch wersjach: PowerPoint i PDF:

                        Mieszkancy_swiata.ppt

                                           Mieszkancy_swiata.pdf

          smiley 

          Poproście rodzica o przeczytanie wiersza Janiny Zośkiewicz „KONTYNENTY”.

          Na zakończenie spróbujcie nazwać i pokazać na mapie świata wszystkie kontynenty.

          Bo kontynent, to ląd wszystkim znany,

          otoczony przez morza i przez oceany.

          Siedem kontynentów - tyle ich na świecie

          i ciekawa jestem, ile o nich wiecie :)

          Europa i Azja, obie Ameryki,

          Australia, Antarktyda i ziemie Afryki.

          Czy wiecie na przykład, że gdzieś w Australii,

          gdzie często jest słońce i niebo bez chmurek,

          misiek koala obgryza gałązki,

          po stepach zaś skacze uroczy kangurek?

          Czy wiecie, że w słońcem skąpanej Afryce,

          gdzie ludzie ciemny kolor skóry mają,

          gdzie upał, a wokół safari i pustynie,

          są słonie i małpki, co banany kochają?

          Zimną Antarktydę zamieszkują pingwiny,

          są foki, śnieg biały i skąpe rośliny.

          Północna Ameryka znana jest z bizonów,

          Ameryka Południowa z boa i pytonów.

          W Azji misie panda bambus zajadają,

          a wszyscy Azjaci skośne oczy mają.

          Zaś w naszej Europie orzełki latają

          i również Polacy w Europie mieszkają.

          Wszystkie kontynenty na mapie znajdziemy,

          gdy już je znajdziemy, to tak opowiemy:

          "Bo kontynent, to ląd wszystkim znany,

          otoczony przez morza i przez oceany"...

           

          Czas na muzykę - piosenka Majki Jeżowskiej KOLOROWE DZIECI:

          smiley Dzieci z różnych stron świata– karty pracy cz.4, s. 45 – 46.  Dzieci odgadują, skąd pochodzą dzieci przedstawione na ilustracjach. Można również na mapie lub globusie zaznaczyć, gdzie mieszkają, nazwać ten rejon. Na karcie pracy dzieci wykreślają powtarzające się litery pod każdym obrazkiem. Odczytują powstałe napisy i rysują flagę Polski. Następnie próbują nazwać kraje, z których pochodzą dzieci i wskazać ich domy (Indianin – dom na palach, Afrykanin – dom z gliny kryty słomą, Japonka – dom azjatycki, Europejka – dom jednorodzinny). Kolorują stroje dzieci i rysują ich drogi do domów, każdą innym kolorem.

                

          smiley Chętne dzieci zapraszamy do działań plastycznych. Polecamy kolorowanaki DZIECI ŚWIATA:

          https://dzidziusiowo.pl/dla-dzieci/kolorowanki/dzieci-swiata

          Czekamy na zdjęcia z Waszej aktywności!

           

          18.05. – 22.05 Krąg tematyczny: Z rodziną najlepiej.

          22.05.2020

          smiley Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci.

          BEZPIECZEŃSTWO W DOMU

               W domu jest wiele urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Latarka, pilot do telewizora czy budzik jako źródło prądu wykorzystują baterie. Prąd z baterii jest na tyle niewielki, że nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia i życia. Większe urządzenia, np. kuchenka elektryczna, lodówka, telewizor, odkurzacz, żelazko działają, gdy podłączy się je do gniazdka elektrycznego – tam płynie silniejszy prąd. Kontakt z nim prowadzi do poparzeń i utraty przytomności, zaburzeń oddechu, a nawet zatrzymania pracy serca.

           

                          

          Używając urządzeń elektrycznych, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

          • Chcąc wyciągnąć wtyczkę z gniazdka, nie ciągnij za kabel – możesz uszkodzić izolację i odsłonić przewody elektryczne.
          • Nie dotykaj mokrymi rękami pracujących urządzeń elektrycznych i nie wyciągaj nimi wtyczek z kontaktu – woda przewodzi prąd.
          • Z suszarki i innych urządzeń elektrycznych korzystaj z dala od wody.
          • W urządzeniach elektrycznych, jak kuchenki, tostery, żelazka, przepływ prądu powoduje ich rozgrzanie. Obchodź się więc z nimi ostrożnie i chwytaj je wyłącznie za specjalne uchwyty.

          Kiedy pracują, nie wkładaj do nich żadnych metalowych przedmiotów, np. noża.

          smiley Zapraszamy na filmik edukacyjny NIE TAKI PRĄD STRASZNY:

          smiley „Roboty od brudnej roboty” – wdrażanie do bezpiecznego korzystania z urządzeń AGD, karta pracy -cz.4, s.43. Dzieci wymieniają nazwy urządzeń gospodarstwa domowego, z których korzystają ich rodzice. Zastanawiają się, jakie zagrożenia mogą ich spotkać, jeśli będą nieprawidłowo wykorzystywać te urządzenia (np. porażenie prądem, uszkodzenia ciała, zatrucie detergentami, groźba poparzenia lub pożaru itd.). Po rozmowie dzieci oglądają zdjęcia i opisują, jakie zmiany zaszły (ubrania brudne i czyste, owoce i koktajl, naczynia brudne i czyste, dywan zaśmiecony i czysty). Następnie próbują zgadnąć, jakie urządzenia zostały wykorzystane (pralka, blender, zmywarka, odkurzacz), odszukują je w wyklejance i wklejają we właściwych miejscach. Na zakończenie kolorują znak ostrzegawczy według wzoru.

          Czas na muzykę - Piosenka o sprzątaniu domu

          smiley „Roboty” – rozwijanie percepcji wzrokowej – karta pracy cz.4, s. 44. Dokończ rysować roboty, żeby wszystkie wyglądały tak samo.

          smiley Zadania dla dzieci zainteresowanych czytaniem - wydrukuj, porozcinaj, połącz sylaby, aby powstały wyrazy pasujące do obrazków:

                   źródło: mala275.blogspot.com

           

          MIŁEGO WEEKENDU!

           

          21.05.2020

          smiley Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci.

                          

           

          Poproście rodzica o przeczytanie wiersza  „DWA SŁOWA -  MAMA I TATA”

          Dwa najpiękniejsze słowa świata

          We wszystkich językach to Mama i Tata

          Wypowiadane przez wszystkich ludzi

          Czy to są mali, czy to są duzi

           Bo Mamę, Tatę każdy z nas ma

          I każdy te słowa magiczne zna

          Mamusia, mamunia, mamcia czasami

          Tatuś, tatulek, tatko kochany

           Słodko się robi, gdy je wymamiamy

          Samym mówieniem przyjemność sprawiamy

          Bo to najbliższe sercu osoby

          Czy to jest starszy, czy to jest młody

           Ja wołam Mamo, Ty wołasz Mamo

          Gdy mówisz Tato, jest tak samo

          Te słowa krótkie, cudownie brzmią w uszach

          Mama i Tato – me serce wzrusza

                                                                                                                                   Autor: Agata Dziechciarczyk

           

          smiley Co lubimy robić razem? – zagadki pantomimiczne. Dzieci zastanawiają się, co lubią robić w domu razem z rodzicami. Następnie przedstawiają ulubione czynności za pomocą mimiki, gestów. Rodzice odgadują, jaka to czynność. W drugiej rundzie rodzic przedstawia ulubione czynności, dziecko odgaduje.

          smiley Piosenka dla mamy - KOCHAM CIĘ TI AMO JE T’AIME

           

          smiley Piosenka dla taty - TATO, NADCHODZI LATO

          smiley Chętne dzieci zapraszamy do działań plastycznych  - Kwiatek dla mamy i taty.

          Oto link:

          https://blondynkikreatywnie.blogspot.com/2019/03/wiosenny-kwiat-ze-somek-i-plasteliny.html

               

          smiley Zabawy matematyczne:

          - karty pracy cz.4, s. 41 – pokoloruj i uzupełnij działania zgodnie z treścią zadań,

          - karty pracy cz.4, s.42 – kostki domina – najmniej, najwięcej, tyle samo.

                   

           

          20.05.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci. Bardzo dziękujemy za zdjęcia, które od Was dostajemy. Dzisiaj umieścimy kolejne foldery  w galerii przedszkolnej. Pozdrawiamy.heart

                              ZAWODY NASZYCH RODZICÓW

          Na początek zapraszamy na bajkę edukacyjną Poznajemy miejsca pracy i różne zawody:

           

          smiley Poznajemy zawody– dzieci oglądają ilustracje i nazywają zawody . Następnie odpowiadają na pytania dotyczące kolejnych specjalności, np. Czym zajmują się ludzie wykonujący zawód …? Jakich narzędzi używają w pracy? Dlaczego ich praca jest potrzebna? Co by było, gdyby nie istniał taki zawód, jak …? Czy każdy może zostać…? Na koniec rozmowy pytamy: W jakim zawodzie chciałbyś/chciałabyś pracować w przyszłości?.

                   

              

          źródło: mala275.blogspot.com

           

          smiley Gdzie pracują moi najbliżsi? – rodzice opowiadają dzieciom, jaki zawód wykonują oraz gdzie pracują. Opisują czynności związane z ich profesją, a także wyjaśniają, dlaczego ten zawód jest pożyteczny dla innych.

          smiley Narzędzia potrzebne do pracy – ćwiczenie w przyporządkowaniu - karty pracy cz.4, s. 40

                 

           

          smiley Dla chętnych dzieci polecamy kolorowanki – Zawody. Oto link

                        https://miastodzieci.pl/kolorowanki/k/zawody-damskie-i-meskie/

          smiley Na zakończenie zabawa taneczna z DJ MIKI - RĘCE DO GÓRY:

           

          19.05.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci.

          Dzisiaj przeniesiemy się na wiejskie podwórko, aby poznać żyjące tam zwierzęta i dowiedzieć się, jak nazywają się ich dzieci.

           

          zdjęcia z bliżejprzedszkola.pl

          Poproście rodzica o przeczytanie wiersza pt. „Na wiejskim podwórku” (Stanisław Kraszewski).

          NA WIESKIM PODWÓRKU

          Na podwórko dumne matki prowadziły swoje dziatki:

          Krowa – łaciate cielątko,

          Koza – rogate koźlątko,

          Owca – kudłate jagniątko,

          Świnka – różowe prosiątko,

          Kurka – pierzaste kurczątko,

          Gąska – puchate gąsiątko,

          Kaczka – płetwiaste kaczątko.

          Każda prowadzi swoje dzieciątko!

          Wtem ujrzały pieska Burka, który urwał się ze sznurka.

          Tak się bardzo przestraszyły, że aż dzieci pogubiły:

          Krowa – łaciate cielątko,

          Koza – rogate koźlątko,

          Owca – kudłate jagniątko,

          Świnka – różowe prosiątko,

          Kurka – pierzaste kurczątko,

          Gąska – puchate gąsiątko,

          Kaczka – płetwiaste kaczątko.

          Każda zgubiła swoje dzieciątko!

          Wtem gospodarz konną furką wjechał prosto na podwórko.

          Zszedł czym prędzej ze swej furki, zamknął Burka do komórki.

          Lamentują biedne mamy: „Co my teraz robić mamy?”.

          Wtem z kryjówek wyszły dziatki, odnalazły swoje matki:

          Krowę – łaciate cielątko,

          Kozę – rogate koźlątko,

          Owcę – kudłate jagniątko,

          Świnkę – różowe prosiątko,

          Kurkę – pierzaste kurczątko,

          Gąskę – puchate gąsiątko,

          Kaczkę – płetwiaste kaczątko.

          Znalazło mamę każde dzieciątko.

          smiley Zapraszamy na bajkę edukacyjną „SZUKAM MAMY”:

          smiley Zabawy z kodowaniem – wiejskie zwierzęta. Pokoloruj według instrukcji.

                          zwierzeta_wiejskie.pdf

                 

          smiley Zabawa on-line ZNAJDŹ LITERĘ:

          http://pisupisu.pl/przedszkole/znajdz-litere

          smiley Na zakończenie proponujemy piosenkę STARY DONALD FARMĘ MIAŁ:

           

          18.05.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci. 

          Swoich najbliższych można poznawać na różne sposoby. Jednym z nich jest tworzenie drzewa genealogicznego, będącego odzwierciedleniem naszych więzi rodzinnych. Może okazać się świetnym wstępem do poznania historii rodziny. Bliższego poznania rodziców i dziadków: kim są, gdzie pracują, co kochają robić, jakie mają pasje i zainteresowania.

           

               RODZINA                        DRZEWO GENEALOGICZNE

                  

          Zachęcamy do utworzenia drzewa genealogicznego własnej rodziny.

               

          smiley „Pięć minut” – słuchanie opowiadania i rozmowa na temat jego treści. Zachęcamy do uważnego słuchania.

          Pięć minut

          Mój tata miał poważne problemy z czasem. Kiedy mama prosiła go, żeby na przykład powiesił półkę czy na- prawił zawias przy szafce, zawsze odpowiadał: „Za pięć minut”. To oznaczało, że zrobi coś za godzinę albo ju- tro, albo za kilka dni. Albo w ogóle tego nie zrobi. A jeśli mama się złościła, odpowiadał nieodmiennie:

          • Ależ kochanie, nie denerwuj się, przecież wiesz, że każda rzecz musi mieć swoje pięć minut… Tak było jeszcze tydzień temu. Ale potem wszystko się zmieniło. A zaczęło się w sobotę rano.
          • Kochanie – zagadnął tata – czy mogłabyś mi uprasować tę niebieską koszulę? Mam w poniedziałek bardzo ważne spotkanie…
          • Oczywiście, kochanie, za pięć minut… – odpowiedziała mama.
          • No i kończą mi się czyste skarpetki… Włączysz pranie?
          • Oczywiście, kochanie, za pięć minut…
          • Aha… byłbym zapomniał… Trzeba w tym tygodniu odebrać mój garnitur z pralni…
          • Oczywiście, kochanie, za pięć minut…
          • Och, nie przesadzaj, nie musisz się tak spieszyć – uspokajał tata. – Możesz odebrać dopiero we wtorek. Reszta soboty i cała niedziela upłynęły bez żadnych zmian. Horror zaczął się w poniedziałek rano.
          • Basiu! Przecież obiecałaś, że uprasujesz mi tę koszulę – powiedział z wyrzutem tata.
          • Oczywiście, kochanie – odparła z uśmiechem mama. – Za pięć minut.

          Tata rozzłościł się nie na żarty. Nic to jednak nie dało. Mama przypomniała tylko, że dzisiaj to on zawozi mnie do szkoły, i wyszła.

          Tata fukał na prawo i lewo i szukał w całym domu deski do prasowania i żelazka. Zlitowałem się nad nim.

          • Deska w szafie, żelazko w szafce w łazience – podsunąłem.
          • Myślisz, że nie wiem?! – zagrzmiał rozjuszony rodzic.

          Tak właśnie myślałem, ale chwilowo wolałem się do tego nie przyznawać. Zwłaszcza że tata zgrywał bohatera. Aż do chwili, kiedy z żelazka buchnęła para.

          • Co to jest do di… dinozaura!!! – ryknął tata, patrząc na mnie z wyrzutem, jakbym to ja buchnął parą.
          • Włączyłeś coś niepotrzebnie – wyjaśniłem spokojnie.
          • Tyle to i ja wiem! Ale jak to wyłączyć?!
          • Nie wiem, zapytaj mamę – podpowiedziałem roztropnie.

          Tata nie skorzystał jednak z mojej mądrej rady i poszedł do pracy w zaparowanej koszuli. We wtorek okazało się, że mama nie odebrała z pralni garnituru. „Bo przecież każda rzecz musi mieć swoje pięć minut”.

          A w środę po południu zastałem tatę siedzącego przy pralce.

          • Mama mówi, że nie miesza się kolorów z białym… – zasugerowałem nieśmiało.
          • Jak to: kolorów z białym – zdziwił się tata. – Przecież biały to też kolor. Czego was uczą w tej szkole… Może jeszcze mi powiesz, że wiesz, jak się to włącza?
          • Nie, ale mama mówi, że mnie nauczy, bo jak kiedyś wyjedzie, to zarośniemy brudem.
          • To mama dokądś wyjeżdża? – zdziwił się tata. – Dlaczego ja nic o tym nie wiem?

          Dorosłych czasem trudno zrozumieć. Tata nie zapytał mamy, jak się robi pranie. Poddał się dopiero wtedy, kiedy wyjął z pralki ugotowane skarpetki. W czwartek powiesił półkę, a w piątek naprawił dyndający za- wias. Strasznie dużo czasu zajęło mu zrozumienie tego, co ja pojąłem bardzo szybko – jeśli mama o coś prosi, dobrze jest to zrobić od razu. Bo jeśli potem ja o coś poproszę, wiem, że zawsze będę miał swoje pięć minut.

                                                                                                                                                                                                                                         Ata Rzecka

          Po zakończeniu dzieci opowiadają treść według kolejności zdarzeń oraz dokonują oceny postępowania bohaterów, zwracając uwagę na konsekwencje wypowiadanych przez nich słów. Tłumaczymy, że każdy musi być odpowiedzialny za swoje słowa i obietnice.

          Czas na muzykę - piosenka MOJA WESOŁA RODZINKA:

           

          smiley „Kwiaty dla mamy” – ćwiczenie graficzne na karcie pracy. Dzieci dorysowują brakujące połówki kwiatów, starając się jak najdokładniej odwzorować ich kształt. Kolorują gotowe rysunki. Następnie dorysowują mniejsze kwiatki zgodnie z instrukcją. Karty pracy cz.4, s. 37.

           

             

          smiley „Czytamy” – utrwalenie poznanych liter, odczytywanie sylab i wyrazów. Dzieci odczytują sylaby zgodnie z kierunkiem strzałek i dokonują syntezy wyrazów. W kolejnym ćwiczeniu łączą w pary sylaby tak, żeby utworzyły wyrazy. W ostatnim ćwiczeniu czytają zdania i uzupełniają luki wyrazami. Karty pracy cz.4, s. 38.

           

             

           

          15.05.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci.

          „KŁAMSTWO MA KRÓTKIE NOGI”

          „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” – słuchanie wiersza. Rodzic czyta głośno wiersz z odpowiednią intonacją, a następnie prosi dziecko, żeby oceniło postępowanie chłopca. Zadaje pytania: Czy Grześ powiedział prawdę? Skąd ciocia wiedziała, że Grześ nie powiedział prawdy? Dlaczego Grześ skłamał?

          O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci

                   Wrzuciłeś, Grzesiu, list do skrzynki, jak prosiłam?

          List, proszę cioci? List? Wrzuciłem, ciociu miła!

          Nie kłamiesz, Grzesiu? Lepiej przyznaj się, kochanie!

          Jak ciocię kocham, proszę cioci, że nie kłamię!

          Oj, Grzesiu, kłamiesz! Lepiej powiedz po dobroci!

          Ja miałbym kłamać? Niemożliwe, proszę cioci!

          Wuj Leon czeka na ten list, więc daj mi słowo.

          No, słowo daję! I pamiętam szczegółowo: List był do wuja Leona,

          A skrzynka była czerwona, A koperta... no, taka... tego...

          Nic takiego nadzwyczajnego, A na kopercie – nazwisko

          I Łódź... i ta ulica z numerem, I pamiętam wszystko:

          Że znaczek był z Belwederem,

          A jak wrzucałem list do skrzynki, To przechodził tatuś Halinki,

          I jeden oficer też wrzucał, Wysoki – wysoki,

          Taki wysoki, że jak wrzucał, to kucał, I jechała taksówka... i powóz…

          I krowę prowadzili… i trąbił autobus, I szły jakieś trzy dziewczynki,

          Jak wrzucałem ten list do skrzynki... Ciocia głową pokiwała,

          Otworzyła szeroko oczy ze zdumienia:

          Oj, Grzesiu, Grzesiu! Przecież ja ci wcale nie dałam Żadnego listu do wrzucenia!...

                                                                       Julian Tuwim

          smiley „Kłamstwo ma krótkie nogi” – rozmowa  oraz analiza słuszności potocznego stwierdzenia. Wyjaśniamy, że historia Grzesia to dobry przykład ilustrujący stwierdzenie „Kłamstwo ma krótkie nogi”. Pytamy , co według dziecka oznacza to stwierdzenie i czy jest słuszne. Zastanawiamy się, co można zyskać na kłamaniu, a co stracić, czyli – jakie są plusy i minusy kłamania (pozorny plus – kara odroczona na pewien czas; minusy – wstyd, większa kara, utrata zaufania, utrata przyjaciela).

          smiley Zabawa taneczna z DJ MIKI - BOOGIE WOOGIE

           

          smiley Jak adresujemy listy? – pokaz zaadresowanej koperty. Wyjaśniamy, w którym miejscu piszemy adres odbiorcy, z jakich elementów składa się adres, w którym miejscu przyklejamy znaczek, dlaczego ważne jest, aby nie pomylić się w adresie, dlaczego na kopercie powinno się napisać również adres nadawcy. Przeczytajcie wiersz "Droga listu". Na zakończenie dziecko podaje swój adres zamieszkania.

                        poczta-polska.pl

           

          „Droga listu”

          Dzisiaj się drogie dzieci dowiecie

          jak trafiają listy do ludzi na całym świecie.

          Nadawca pisze list i go adresuje,

          do osoby, której wiadomość wysłać planuje.

          Następnie znaczek przykleja na górze koperty w rogu prawym

          i podąża z listem na pocztę krokiem żwawym.

          Zostawia list w okienku u Pani Halinki,

          albo wrzuca go do czerwonej skrzynki.

          Na poczcie listy zostają posegregowane,

          ponieważ na różne miejsca są zaadresowane.

          List może być zwykły oraz polecony,

          który przy odbiorze zostaje podpisem odbiorcy poręczony.

          I tak o to ludzie wszystko w listach spisują,

          a wysyłając je, na całym świecie ze sobą korespondują.

          AUTOR: Olga Adamowicz

            przedszkolankowo.pl

           

          smiley Czas na karty pracy. Dzisiaj poćwiczymy pisanie po śladzie - cz.4, s. 68, 69, 70.

          MIŁEGO WEEKENDU!

           

          14.05.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci.

          Dzisiaj proponujemy zabawy, podczas których utrwalimy dni tygodnia.

          Codziennie mamy nowy dzień. Dla dziecka początkiem dnia będzie moment, w którym się budzi i wstaje z łóżka. Mamy siedem dni, które razem tworzą tydzień: poniedziałek, wtorek, środę, czwartek, piątek, sobotę i niedzielę. Uczymy dzieci ich prawidłowej kolejności, tłumaczymy, że następują po sobie. Zwracamy uwagę, że niektóre dni są robocze - dzieci chodzą podczas nich do przedszkola, szkoły, a dorośli do pracy, a jeszcze inne są dniami wolnymi.

             

          smiley  Posłuchajcie wiersza pt. ”Jak biedronka kropki zgubiła” - Wanda Chotomska.

           

          W poniedziałek bardzo rano

          pierwsza kropka wpadła w siano.

          Drugą kropką wiatr we wtorek

          grał w siatkówkę nad jeziorem.

          W środę kos dał swoim dzieciom

          do zabawy kropkę trzecią.

          W czwartek czwarta z siedmiu kropek

          w świat ruszyła autostopem.

          Piąta kropka w piątek rano

          wpadła w studnię cembrowaną.

          Szóstą kotek wziął w sobotę

          i nie oddał jej z powrotem.

          A ta siódma przy niedzieli

          spadła w mieście z karuzeli.

           

          smiley Dni tygodnia – zabawa dydaktyczna oraz ćwiczenie pamięci i uwagi z wykorzystaniem kart pracy – cz.4, s.34. Jak nazywa się pierwszy dzień tygodnia? Wymień dni tygodnia od pierwszego do ostatniego i od ostatniego do pierwszego. Jaki dzień jest w środku tygodnia? Nazwy których dni zaczynają się taką samą literą? Następnie dzieci numerują dni tygodnia na karcie pracy, przyklejając naklejki z numerami od 1 do 7.

                

          Czas na piosenkę – Tydzień liczy 7 dni:

           

          smiley Polecamy grę on-line TYDZIEŃ:

                              https://www.lulek.tv/gry/edukacyjne/tydzien-136

          smiley Chętne dzieci zapraszamy do wykonania biedronki techniką origami. Wycinamy koła różnej wielkości , odpowiednio je składamy, układamy według wzoru i sklejamy. (Dorota Dziamska „Magiczne kółeczka, czyli origami płaskie z koła”). Można skorzystać z przykladu:

                            

           

          smiley Dopasuj i połącz – ćwiczenia logicznego myślenia, karta pracy – cz.4, s. 35. Dzieci oglądają i nazywają przedmioty umieszczone w ramkach, następnie łączą każdy z nich z pasującym obrazkiem.

             

          smiley Czas na ćwiczenia - Turbo rozgrzewka:

           

          13.05.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci. Dzisiaj proponujemy Wam dzień gier planszowych. W przedszkolu bardzo chętnie korzystaliście z różnych gier, układanek, puzzli.

            

                

          smiley Przypomnijmy sobie zasady uczciwej gry: każdy gracz ma równe szanse, każdy czeka na swoją kolej, nie wolno oszukiwać, należy podziękować za grę, niezależnie od wyniku nie można złościć się lub obrażać z powodu porażki, nie można się wyśmiewać z pomyłek, przegranej. W grze najważniejsza jest zabawa i wspólne spędzanie czasu z bliskimi a nie wygrana.

          smiley Proponujemy grę w statki. Każdy z graczy rozmieszcza na pierwszej planszy swoje statki w dowolny sposób. Warunek jest taki, żeby statki nie dotykały się rogami.

          Rozmieszcza się:
          • cztery jednomasztowce
          • trzy dwumasztowce
          • dwa trzymasztowce
          • jeden czteromasztowiec

             

          smiley 

          Wskazówki dla rodziców!

          Jak nauczyć dziecko godzenia się z porażką? Czego dzieci uczą się z takiego doświadczenia? Dlaczego to takie ważne? Oto kilka powodów:

          Podczas gry dzieci uczą się, że istnieją zasady, których należy przestrzegać. Nauka przestrzegania zasad przekłada się na resztę życia, na przykład wszelkie zasady związane z bezpieczeństwem.

          • Doświadczenie przegranej i porażki jest dziecku potrzebne. Porażka jest prędzej czy później pisana każdemu dziecku. Jej doświadczenie pod troskliwą opieką rodzica jest dziecku wręcz bardzo potrzebne.

          • Lęk przed przegraną utrudnia rozwój dziecka. Dzieci, które mają ogromną potrzebę wygrywania, mogą z czasem w ogóle nie podejmować niektórych wyzwań z obawy przed porażką.

          • Przegrywanie pomaga odnaleźć się w grupie i „oswoić” rywalizację. Dziecko ze zdrowym stosunkiem do rywalizacji lepiej poradzi sobie w szkole i w pracy. Realia współczesnego świata nie będą go tak mocno stresować. W dorosłym życiu lepiej poradzi sobie ze stresem, rozczarowaniem, złością i frustracją.

          Ważne, aby dzieci akceptowały siebie i znały swoją wartość niezależnie od tego, które miejsce zajmą lub jaką ocenę dostaną w szkole. Dziecko łase na pochwały i nagrody jest podatne na manipulację, a jego ocena zależy od czynników zewnętrznych, więc może być niesłusznie zaniżona.

           

          smiley W KRAINIE FIGUR GEOMETRYCZNYCH

           

          Posłuchajcie utworu Piosenka o figurach:

           

          smiley Poznajcie nową figurę, która nazywa się TRAPEZ.

            

           

          smiley Czas na karty pracy:

          • cz.4, s. 32 - klasyfikowanie figur ze względu na 3 cechy: kształt, wielkość, kolor (wykonywaliśmy już takie zadania na zajęciach w przedszkolu)

           

              

          • cz.4, s. 33 - określanie położenia elementu w szeregu, posługiwanie się liczebnikami porządkowymi

           

            

          • cz.4, s. 36 - narysuj samochód, wykorzystując dostępne figury

             

          smiley Pamiętajcie o zabawach ruchowych, najlepiej na świeżym powietrzu!

           

          12.05.2020

          smiley Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci. Dzisiaj nadal pozostajemy w świecie wartości.

          „Kłamstwo czy fantazja?” – szukanie odpowiedzi na pytanie problemowe. Swobodne wypowiedzi na temat kłamstwa. Pytamy: Czy można fantazjować, żeby wzbudzić zainteresowanie lub zazdrość swoich koleżanek i kolegów? Czy można kłamać? Czy fantazjowanie to też kłamanie? Czy kłamaniem można kogoś zranić?

          smiley Zapraszamy do obejrzenia bajki C. Collodiego „Pinokio”,   która kształtuje postawy społeczne zgodne z takimi wartościami jak: uczciwość, prawdomówność, szacunek, miłość.

          smiley Quiz „ Prawdy czy kłamstwo”. Dzieci wskazują prawdziwe bądź fałszywe stwierdzenia dotyczące Pinokia.

          1. Pinokio był lalką wykonaną z plastiku. [FAŁSZ] 
          2. Ojcem Pinokia był Dżeppetto. [PRAWDA]
          3. Pinokio miał piękną siostrę. [FAŁSZ]
          4. Najlepszym przyjacielem Pinokia był mały świerszcz.[PRAWDA]
          5. Nos Pinokia wydłużał się, kiedy pajacyk kłamał. [PRAWDA]
          6. Pinokio uratował ojca, którego połknął groźny smok.[FAŁSZ]
          7. Pinokio bardzo lubił się uczyć i chodzić do szkoły. [FAŁSZ]
          8. Pinokio obiecał Wróżce i swojemu ojcu, że nie będzie kłamał. [PRAWDA]

           

          smiley ORIENTACJA PRZESTRZENNA I KIERUNKI

           

               

           

          z lewej strony          z prawej strony

           

          smiley Gra on-line – kierunki:

           

                  https://www.matzoo.pl/zerowka/kierunki_47_321

           

          smiley Zadanie typu dyktando graficzne - można wydrukować lub narysować samodzielnie

           

          według wskazówek przeczytanych przez rodzica.

           

                   

           

          smiley Polecamy zabawę ruchową, podczas której ćwiczymy orientację przestrzenną:

           

           

          smiley Chętne dzieci zapraszamy do wykonania zadania MATEMATYCZNE KUBKI -

           

          ćwiczymy dodawanie i odejmowanie.

           

          MIŁEGO DNIA!

           

           

           

          11.05.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci.

          11.05. – 15.05. Krąg tematyczny: Uczciwość na co dzień – w świecie wartości.

          „… Bo przyjaźń jest największym darem, którego się nie sprzedaje,

          przyjaźni się nie kupuje, tylko ofiaruje…”

           

           smiley  Poproście Rodzica o przeczytania opowiadania „Ulica ma cztery rogi”. Po uważnym wysłuchaniu utworu porozmawiajcie na temat jego treści.

           

          Ulica ma cztery rogi

           

          Raz słomiana lala powiedziała do wielkiego słonia z gumy:

          • Słoniu, masz tu grosik, idź do sklepu na ulicę Słodką, kup mi ciastko z pianką. Poszedł słoń na ulicę Słodką. A ta ulica, jak każda, ma cztery rogi.

          Na końcu tej ulicy jest sklep z ciastkami.

          • Dzień dobry! – powiedział słoń. – Proszę o jedno ciastko dla słomianej lali. Tylko żeby było z pianką.

          Dostał śliczne ciastko z pianką i wraca. A ulica ma cztery rogi. Na jednym rogu – przysiadł na ogonku i oblizał ciastko z prawej strony. Na drugim rogu – przysiadł na ogonku i oblizał ciastko z lewej strony. Na trzecim rogu – zawołał:

          • Oj, co to będzie!

          A na czwartym rogu – westchnął, sapnął, spojrzał na ciastko i całe, calutkie, calusieńkie zjadł.

          Jak zjadł, to się zaczął okropnie wstydzić. A z tego wstydu zaczął się kurczyć. Kurczył się, kurczył, aż zrobił się taki mały jak jabłko. Potem zrobił się taki jak cebulka. A potem zrobił się taki jak orzeszek.

          Przyszedł do lali i piszczy cienko:

          • Ojojoj!
          • Kto to mówi? – pyta lala. – Nikogo nie widzę.
          • To ja, słoń z gumy.

          Spojrzała lala uważniej i załamała ręce.

          • Ach, słoniu, dlaczego jesteś taki malutki?
          • Bo się skurczyłem – zamruczał słoń i spuścił głowę.
          • A dlaczego się skurczyłeś?

          • Bo się wstydzę.
          • A dlaczego się wstydzisz?
          • Bo… zjadłem… twoje… ciastko – powiedział słoń i zaczął płakać.

          Słomiana lala chciała się bardzo pogniewać. Ale przypomniała sobie, że w zeszłym tygodniu stłukła słoniowi śliczny szklany dzwoneczek, który nosił na szyi. I wtedy słoń jej darował.

          Więc powiedziała:

          • To nic, nie płacz. Ja się wcale na ciebie nie gniewam. Schyliła się i pocałował  go.

          A słoń otarł łzy i uśmiechnął się. I – o dziwo – zaraz zaczął rosnąć!

          Najpierw zrobił się taki jak cebulka. Potem taki jak jabłko. A potem taki jak zawsze.

          Anna Świrszczyńska

           

          Po przeczytaniu dokonujemy oceny postępowania bohaterów. Podsumowaniem rozmowy powinno być wyliczenie negatywnych i pozytywnych postaw oraz zachowań. Negatywne zachowania: słoń zjadł ciastko słomianej lali. Pozytywne zachowania: słoń przyznał się do zjedzenia ciastka, słoń czuł skruchę (wstydził się, popłakał się z żalu), słomiana lala wybaczyła słoniowi, okazała zrozumienie, ostatecznie zwyciężyła przyjaźń.

          Posłuchajcie pięknej piosenki SIŁA PRZYJAŹNI – starsze dzieci na pewno pamiętają ją z naszych występów artystycznych w teatrze.

           

          smiley „Słoń w drodze po ciasteczko” – praca z obrazkiem z wykorzystaniem karty pracy. Dzieci oglądają obrazek   i opisują, co jest na nim przedstawione, wykorzystując treść wysłuchanego opowiadania. Następnie oglądają elementy umieszczone pod obrazkiem oraz czytają wyrazy. Pokazane lub opisane elementy odszukują na dużym obrazku i otaczają pętlami. 

             karty pracy - cz.4, str.30

           

          smiley  Zabawy z literą H - karty prac - cz.4, s.24, 25

           

           

          smiley NAUKA CZYTANIA SYLABAMI.

          Kolejna karta pracy do nauki czytania sylabami zawiera połączenia samogłoski z sylabą otwartą zawierającą literę H.  Kartę pracy czytamy standardowo, od góry do dołu i od lewej do prawej. Pierwszą część (tą ze strzałkami) rodzic czyta dziecku na głos, jednocześnie wskazując czytany element, np.: O łączy się z HO, tworząc OHO.

               

          Dla dzieci zainteresowanych czytaniem  - karty pracy cz.4, s.31

             

           

          smiley Dziękujemy za kolejne zdjęcia. Dzisiaj umieścimy je w albumie fotograficznym.

          Zachęcamy do robienia zdjęć z różnych aktywności.

          Miło zobaczyć uśmiechnięte buźki naszych Kochanych Przedszkolaków.

          08.05.2020

          DZIŚ POZNAMY EUROPĘ - TUTAJ WŁAŚNIE JEST NASZ KRAJ

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci. 9 maja obchodzimy Dzień Europy – święto państw europejskich. To dzień, w którym świętujemy jedność i pokój w Europie.

           

          DZIEŃ EUROPY – 9 MAJA

           

                       

           

          smiley  Zapraszam do obejrzenia opracowanej przeze mnie prezentacji multimedialnej POZNAJEMY EUROPĘ – omawialiśmy ją w przedszkolu. Posłuży utrwaleniu bogatej wiedzy zdobytej podczas różnorodnych zajęć w ramach realizacji programu autorskiego POD WSPÓLNYM NIEBEM – POLSKA, EUROPA,ŚWIAT. Prezentacja jest w dwóch wersjach: PowerPoint i PDF.

          POZNAJEMY_EUROPE.ppt

          POZNAJEMY_EUROPE_-_pdf.pdf

           

          smiley Zapraszamy do odszukania bogatej galerii zdjęć w albumie fotograficznym.

             

              

           

          smiley Czas na muzykę - posłuchajcie piosenki o Europie:

           

          smiley Polecamy zabawę on-line – podróż po krajach sąsiadujących z Polską:

          https://zasobyip2.ore.edu.pl/uploads/publications/56dd1db7ba3bb35e64f838268b600010_/index.html

           

          smiley  Kolejna gra on-line to Memory – Flagi:

          https://europa.eu/learning-corner/match-the-flags_pl

           

          smiley Chętne dzieci zapraszam do wykonania flag wybranych państw leżących w Europie lub pracy plastycznej JESTEM EUROPEJCZYKIEM. Można skorzystać z poniższych materiałów:

          https://www.przedszkola.edu.pl/kolorowanki/flagi/

               

          MIŁEGO WEEKENDU!

          04.05. – 08.05. Krąg tematyczny: Muzyka, która łączy.

           

          07.05.2020

          smiley Szanowni Rodzice.

          Istnieje możliwość skorzystania przez uczniów/wychowanków, rodziców i nauczycieli z bezpłatnej, całodobowej, ogólnopolskiej infolinii w sytuacji kryzysu psychicznego – LINIA DZIECIOM 800 080 222. Zespół infolinii tworzą wykwalifikowani specjaliści: psychologowie, pedagodzy i prawnicy. Udzielają oni porad przez telefon, czat oraz e-mail także w sprawach dotyczących obecnej sytuacji epidemiologicznej. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl.

                                 

          smiley Drogie Dzieci, zapraszamy do wysłuchania wiersza pt. „Trąba” (Wanda Chotomska).

          Po wysłuchaniu wiersza dzieci odpowiadają na pytania, np. Jakie instrumenty grały w orkiestrze? Co zrobił fortepian? Co się stało ze skrzypcami? Gdzie i po co pobiegł bęben?

                      Trąba

          W amatorskiej orkiestrze

          w dni powszednie i w święta przez trzy takty trąbiła trąba pana rejenta.

          Przez rok cały z przejęciem i z bezbrzeżną tęsknotą grała swoje: – Tra-ta-ta! – i nic więcej, tylko to.

          A że była ogromna i nadęta ogromnie,

          pomyślała raz: – Każdy rad by słuchać tylko mnie!

          I huknęła od razu, głośno niby armata,

          triumfalnie: – TRA-TA-TA! TRA-TA-TA-TA! TRA-TA-TA!

          Ledwie bęben usłyszał ryki trąby ponure,

          mruknął: – Sen to czy jawa? i uszczypnął się w skórę.

          Stanął dęba fortepian

          i wyszczerzył klawisze.

          – Trąbo! Przestań w tej chwili! Trąbo! Proszę o ciszę!

          Wszystkie skrzypce załkały:

                        Grać w tym zgiełku nie sposób!

                           Trąbo, skończ to trąbienie

          i nas dopuść do głosu! Ale trąba ryczała pełna pychy i buty,

          aż ze sceny zdmuchnęła dyrygenta i nuty.

          Z tego ryku i świstu wiatr się zrobił na sali i widzowie z krzesłami

          wnet w powietrzu latali.

          Wzniósł się w górę fortepian z łopotaniem i zgrzytem, czarne skrzydło rozwinął pod wysokim sufitem.

          Skrzypce, ile ich było,

          z wielkim łkaniem i płaczem wyleciały przez okno

          niby klucz dzikich kaczek.

          W stu trzydziestu koziołkach bęben uciekł z tej  sali, wpadł do straży pożarnej, głośno w bęben się walił

          i przysięgał na wszystko, że tam straż jest konieczna, bo się z trąby zrobiła

          STRRRASZNA

          TRRRĄBA

          POWIETRZNA!

                                                                    Wanda Chotomska

           

           

              

           

          smiley Zapraszamy na filmik edukacyjny Wartości rytmiczne W PODSKOKACH – przedstawia wartości rytmiczne nut i pauz oraz zabawy i ćwiczenia muzyczno-ruchowe:

           

          smiley Spróbujcie z rodzicami stworzyć waszą własną orkiestrę. Zabawa rozwija wyobraźnię, motorykę rąk i percepcję słuchową.

          Perkusja- kilka garnków, patelni, drewnianych łyżek i perkusja gotowa.

          Kolorowa perkusja dla starszych dzieci. Użyj szklanek, szklanych butelek lub słoików, wypełnij je różną ilością wody (warto do wody dodać trochę farby, będzie kolorowo). Zachęcamy dziecko, aby delikatnie uderzyło w ściany szklanki, na pewno zauważy, że dźwięki różnią się między sobą i stworzy niepowtarzalny utwór muzyczny.

          Miła i głośna zabawa gwarantowana!

          smiley Czas na karty pracy - cz. 4, s. 27 - Coraz więcej, coraz mniej:

                      

          smiley Na zakończenie proponujemy quiz on-line – znajdź różnicę:

                     https://www.wierszedladzieci.pl/quizy/quiz-obrazki-znajdz-roznice/

           

           

          06.05.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci.

          TAŃCZYĆ KAŻDY MOŻE

          Taniec to układ rytmicznych ruchów ciała, dopasowany do określonego akompaniamentu dźwiękowego. Wyraża myśli i uczucia człowieka. Wyróżniamy tańce dworskie, ludowe, narodowe, artystyczne, towarzyskie. Poznajcie niektóre z nich:

          • Polonez - to polski taniec narodowy, uroczysty, dostojny. Ma on umiarkowane tempo. W niektórych regionach polonez był znany jako chodzony. Dawniej poloneza tańczono na polskich dworach szlacheckich. Był także niezwykle popularny poza granicami naszego państwa. Obecnie tańcem tym zazwyczaj rozpoczyna się uroczyste bale.

           

           

           

          • Krakowiak - to żywy i skoczny, polski taniec ludowy. Pochodzi z okolic Krakowa.

           

           

          • Polka  - to czeski taniec ludowy. Legenda głosi, że ułożyła go pewna dziewczyna zafascynowana pięknem wiosny. Miejscowy grajek na poczekaniu ułożył do niego muzykę i w ten sposób narodził się taniec, wkrótce nazywany polką. Nazwa tańca pochodzi od czeskiego słowa pulka – półkrok i mimo swojskiego brzmienia nie ma nic wspólnego z Polską.

           

           

           

          • Walc  - to taniec wirowy, w tempie umiarkowanym. Przez długie lata stolicą walca był Wiedeń. Wśród licznych odmian walca wymienić należy wiedeński (żywe tempo, ruch wirowy), angielski (wolne tempo, romantyczna melodia) i rosyjski (melancholijny, często wykonywany przez orkiestrę dętą).

           

           

           

          smiley A teraz zapraszamy Was do zabawy tanecznej - TAŃCE POŁAMAŃCE:

           

          smiley Czas na karty pracy:

          • cz.4, s.26 - wklej tańczących kosmitów tak, aby każdy był widziany z przodu i tyłu,
          • w wolnym czasie prosimy o uzupełnienie cz. 4 do strony 13. W razie trudności zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem maila grupowego.

           

                              

           

          05.05.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci.

          Bardzo dziękujemy za zdjęcia z pięknymi pracami. Cieszymy się z Waszej aktywności. Dziasiaj umieścimy kolejne foldery w galerii przedszkolnej. Pozdrawiamy!heart

          smiley Pozostajemy w świecie muzyki i instrumentów. Posłuchajcie wiersza INSTRUMENTY PERKUSYJNE:

           

          smiley Zapraszamy do wykonania zadań w kartach pracy - cz.4, s. 28 i 29:

            

           

          smiley Czas na piosenkę – JESTEM MUZYKANTEM KONSZABELANTEM:

          smiley Zabawy z literą J - zadania z cz.4, s. 18 i 19:

            

           

          smiley NAUKA CZYTANIA SYLABAMI.

          Kolejna karta pracy do nauki czytania sylabami zawiera połączenia samogłoski z sylabą otwartą zawierającą literę J.  Kartę pracy czytamy standardowo, od góry do dołu i od lewej do prawej. Pierwszą część (tą ze strzałkami) rodzic czyta dziecku na głos, jednocześnie wskazując czytany element, np.: O łączy się z JO, tworząc OJO.

            

          Karty pracy wprowadzające do czytania. Pierwsze, elementarne sylaby otwarte składamy w słowa o prostym znaczeniu. Wraz z wyrazami podzielonymi na sylaby na kartach znajdziecie także ich odpowiedniki spisane globalnie. Wskazówka! Prezentujemy Państwu karty pracy napisane w dwóch wersjach, małymi i wielkimi literami, co pozwala dostosować je do możliwości i umiejętności dzieci.

            

           

          04.05.2020

          Drodzy Rodzice, pozostając w domu, zwróćcie uwagę na istotne aspekty wspierające rozwój małego dziecka, przede wszystkim na:

          1. Atmosferę spokoju, radości – w kontaktach z dzieckiem zachowaj spokój i optymizm – komfort psychiczny rodzica jest elementem wspierania jego rozwoju. Rozsądnie i odpowiedzialnie przekazuj informacje na temat obecnej sytuacji,  bądź z dzieckiem w kręgu jego zainteresowań, dostarczaj sobie i dziecku okazji do przeżywania radości, odprężenia, komfortu fizycznego i psychicznego.

          2. Strukturę dnia - uporządkuj, zaplanuj i omów w rodzinie nową strukturę dnia. Zarówno dziecku, jak również jego rodzicom pomaga powtarzalność i przewidywalność zdarzeń, w miarę stała struktura organizująca życie rodziny. 

          3. Aktywność – poszukuj nowych możliwości zapewnienia dziecku aktywności stosowanych do jego wieku, potrzeb i zainteresowań. Angażuj dziecko w codzienne rutynowe czynności rodziny: sprzątanie, gotowanie, wspólne posiłki, pranie. Wszystkie codzienne sytuacje są okazją do poznawania najbliższego otoczenia – nauki nowych pojęć, relacji między przedmiotami, funkcji przedmiotów.

          4. Czas na zabawę – baw się razem z dzieckiem, bądź jego partnerem w zabawie, zadbaj o dobry kontakt/interakcję, zejdź do poziomu dziecka, by mieć z nim kontakt wzrokowy i  emocjonalny, wykorzystuj zabawy z naprzemiennym uczestniczeniem w aktywności (raz ty, raz ja).

           5. Odpowiedni dobór zabawek i wspólnego działania – podążaj za zainteresowaniem dziecka, oferuj mu wybór, pomagaj dyskretnie, by pozwolić dziecku odnosić sukces.

           6. Komunikację – więcej czasu spędzanego razem z dzieckiem w domu to okazja do wzmocnienia więzi emocjonalnej i społecznej, budowania relacji a także rozwijania komunikacji z dzieckiem i wspierania jego rozwoju językowego.

           

          smiley Kochane Dzieci.

          W tym tygodniu wybierzemy się w świat muzyki, która towarzyszy ludziom w pracy, zabawie, odpoczynku. Do wydobywania dźwięków  służą instrumenty. Na świecie istnieje wiele  instrumentów – od prostych aż po bardzo skomplikowane. Na instrumentach można grać w różny sposób, w związku z tym instrumenty dzielimy na trzy wielkie grupy: strunowe, dęte i perkusyjne.

          Instrumenty dęte

          Instrumenty, w których źródłem dźwięku jest drgające powietrze.

          Instrumenty perkusyjne

          Instrumenty, w których dźwięk wydobywa się poprzez uderzanie lub pocieranie.

          Instrumenty strunowe

          Instrumenty, w których źródłem dźwięku jest drgająca struna.

                   Instrumenty muzyczne, online-skills, CC BY 3.0

           

          smiley  Zapraszamy na filmik edukacyjny Dźwięki i odgłosy – instrumenty muzyczne. Zapoznacie się z wyglądem oraz poznacie dźwięki wydawane przez takie instrumenty jak: gitara, harfa, marakasy, tamburyn, kastaniety, klarnet, janczary, kontrabas, saksofon, skrzypce, flet, bębenek, gitara elektryczna, wiolonczela, puzon, mandolina i keyboard.

           

          smiley Chętnych zapraszamy do zabawy „Konstruujemy instrumenty” – praca techniczna. Dzieci wykonują instrumenty muzyczne. Napełniają puszki lub plastikowe butelki kaszą, grochem, ziarnami. Pojemniki ozdabiają według własnego pomysłu, można okleić samoprzylepnym papierem kolorowym.

          smiley Czas na karty pracy:

          •  cz.4, s.23 - nazwij instrumenty, podziel na 3 grupy i otocz każdą grupę innym kolorem,
          • cz.,s. 20 - pokoloruj kwiaty według wzoru, skreśl kwiaty zgodnie z działaniem na odejmowanie (np. 6-1=5 - mamy 6 kwiatów, skreślmy 1),

           

          • cz.4, s.21 - zadania z pszczółką - ( w przedszkolu omawialiśmy etapy powstawania miodu, mleka, chleba - poszukaj zdjęć w galerii przedszkolnej),

           

          • cz.4, s.22 - połącz kropki od 1do 10, rysuj po śladzie. 

             .

           

          smiley Zachecamy do spaceru lub zabaw na świeżym powietrzu - oczywiście z zachowaniem obowiązująch zasad bezpieczeństwa.

           

           

          KWIECIEŃ

          30.04.2020

          smiley Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci.

           

          W pierwszych dniach maja obchodzimy w Polsce Święto Pracy, Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. Święta narodowe to doskonała okazja, aby utrwalić z dziećmi zdobytą wiedzę i budować postawę patriotyczną.

          Posłuchajcie piosenki NASZA NAJPIĘKNIEJSZA OJCZYZNA:

           

          smiley Zapraszamy na kolejną prezentację o Polsce, która umożliwia dziecku udzielenie odpowiedzi poprzez kliknięcie. Zawiera m.in.:

          • symbole narodowe, czyli: godło, flagę i hymn;
          • wyjaśnienie słów hymnu w wersji przystępnej dla dziecka;
          • portrety znanych Polaków;
          • legendę o Lechu, Czechu i Rusie;
          •  podróż śladami pięknych miejsc i wyjątkowych zwierząt;
          • możliwość wysłuchania hymnu Polski, hymnu Unii Europejskiej, a także fragmentu kompozycji chopinowskiej;
          • kaszubską piosenkę;
          • polskie stroje ludowe i tradycyjny taniec.

           Polska-film-dla-przedszkolakow-1.pptx

           

          smiley W związku ze zbliżającymi się  wydarzeniami proponujemy zabawy plastyczne związane z naszą ojczyzną. Prace wykonywane będą różnymi technikami, które są świetnym treningiem małej motoryki, doskonalą sprawność dłoni i palców, wymagają współpracy obu rąk.

          • Mapa Polski – wydzieranka z papieru kolorowego. Rwanie papieru wzmacnia mięśnie dłoni, a wyklejanie określonych kształtów poprawia koncentrację.
          •  

                             

          • Flaga Polski – wypełnianie kształtu kulkami z plasteliny i rozsmarowywanie jej. Dziecko trzymając i ugniatając plastelinę, zazwyczaj nie wybiera jednej rączki, tylko robi to obiema dłońmi, a to powoduje współpracę obu półkul mózgowych, czyli tak ważną między nimi komunikację.
          •  

                                  

          • Orzeł -  do wykonania potrzebujemy rolkę po papierze toaletowym, białą kartkę, na której odrysowujemy dłonie, żółty  papier kolorowy. Operowanie nożyczkami to bardzo dobre ćwiczenie dla mięśni dłoni. Wycinając po śladzie dzieci mają okazję ćwiczyć koordynację ręka- oko oraz obustronną koordynację, bo jedną ręką wycinają, a drugą przesuwają papier.
          •  

           

                                            

           

           MIŁEGO WEEKENDU!

           

           

          27.04.-30.04 Krąg tematyczny: Łąka pełna życia.

          29.04.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci.

          Bardzo dziękujemy za wszystkie zdjęcia z pięknymi pracami. Cieszymy się z Waszej aktywności, miło jest zobaczyć uśmiechnięte buźki naszych kochanych przedszkolaków. Jutro umieścimy kolejne foldery  w galerii przedszkolnej.

          Wczoraj odebrali Państwo karty pracy. Bardzo dziękujemy za wszystkie miłe słowa i podziękowania, które padły podczas tych krótkich chwil. heart Wzruszyły nas te rozmowy, szczególnie z rodzicami, których dzieci idą po wakacjach do szkoły. Mamy nadzieję, że uda się nam wspólnie pożegnać, jeśli nie w czerwcu to będziemy chciały coś zorganizować we wrześniu. Tęsknimy i ściskamy Was całym sercem.heart

          Jeśli chodzi o karty pracy - zadania z 4 części będziemy zlecać zgodnie z tematyką poszczególnych dni, według podstawy programowej. Prosimy o uzupełnienie części 3  w dowolnym czasie, w miarę możliwości dzieci. Młodsze dzieci mogą ominąć zadania, które będą dla nich zbyt trudne. Wszystko nadrobimy w przyszłym roku, który miejmy nadzieję rozpocznie się zgodnie z planem.

           

          smiley Dzisiejszy dzień zaczniemy od zagadek. „Zagadki z łąki” – rozwiązywanie zagadek o zwierzętach, które można spotkać na łące:

           

          Niepozorny, ale żwawy skacze sobie pośród trawy,

          na skrzypeczkach pięknie gra,

          bo się na muzyce zna. (pasikonik)

          Gdy w ogrodzie kopce wznosi, każdy chce, by się wynosił,

          gdy na łące je buduje,

          wtedy nikt się nie przejmuje. (kret)

          Ciepłą wiosną całe noce

          w stawie kumka i rechoce – gdyby spać iść nie musiała, pewnie wciąż by rechotała. (żaba)

          W ulu budzi się o świcie i na pracy spędza życie,

          a gdy ktoś jej pracę przerwie,

          to żądełkiem ciach! oberwie. (pszczoła)

          Kiedy hałas go przegoni,

          kic! kic! się pod miedzą chroni, kiedy zaś ma brzuszek pusty, szuka w polu głów kapusty. (zając)

          Na czerwonej sukieneczce ma kropeczkę przy kropeczce, w niebo wzleci, jeśli trzeba,

          i przyniesie kromkę chleba. (biedronka)

          Pośród kwiatów się uwija i słodziutki nektar spija. Gdy nad łąką lata latem,

          można go pomylić z kwiatem. (motyl)

          Kle! Kle! – już z początkiem wiosny klekot niesie się radosny.

          Każdy mówi: „Dobry znak!”,

          tylko żabom to nie w smak… (bocian)

           

          smiley Czas na muzykę – piosenka NIE ŚPIJCIE KIEDY WIOSNA:

          smiley Pamiętacie o codziennych ćwiczeniach? Jeśli tylko możecie korzystajcie z ładnej pogody i wychodźcie na dwór – oczywiście pamiętając o obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

          A teraz proponujemy opowieść ruchową: Krasnal poszukuje Pani Wiosny.

          Potrzebne będą: skakanka lub sznurek albo wstążka (zamiast ławeczki do ćw. równowagi), maskotki lub poduszki (zamiast woreczków), pudełko lub miska.

          1. Zaświeciło słońce. Krasnal spojrzał na swój ogródek i postanowił w nim posprzątać. Zabawa kształtująca duże grupy mięśniowe „ Przekopujemy ogródek”. Dzieci naśladują ruchem ciała kopanie ziemi łopatą ( skłony tułowia z ruchem ramion, naśladującym kopanie i odkładanie ziemi, akcentowanie przytupnięciem).
          2. Ćwiczenie tułowia- skręty „ podlewanie”. Dzieci stoją w lekkim rozkroku, ręce maja lekko ugięte i złączone. Dzieci wykonują wymachy ramion w lewo i w prawo zataczając wysoki łuk, jakby podlewały kwiaty konewką.
          3. Do krasnala przybiegł zajączek. Zabawa z elementami czworakowania. Dzieci naśladują skoki zajączków ( całe dłonie oparte przed sobą na podłodze, dociąganie nóg do rąk). Odpoczynek- siad skrzyżny- zajączki nasłuchują czy nikt nie wchodzi do ogródka.
          4. Krasnal postanowił dalej szukać wiosny. Przed sobą ujrzał rzeczkę. Bardzo chciał przejść na drugi brzeg, więc musiał poszukać kładki. Zabawa z elementami równowagi. Dzieci przechodzą przez sznurek, skakankę.
          5. Zabawa z elementami skoku „ Kamienie na ścieżce”. Dzieci przeskakują obunóż przez przedmioty (np. maskotki) leżące na podłodze.
          6. Zabawa z elementami rzutu „ Kamyki do wody”. Na sygnał słowny dzieci wrzucają maskotki do miski lub pudełka.
          7.  Idąc na spotkanie z wiosną krasnal spotkał motyle. Chciał się z nimi przywita c, ale one ciągle mu uciekały. Postanowił je dogonić. Zabawa bieżna. Dzieci biegają w różnych kierunkach „ za motylem”. Na hasło „HOP” wyskok w górę- próba złapania motyla, lądowanie i przysiad.

           

          smiley Czas na karty pracy. Prosimy Rodziców o przeczytanie dzieciom poleceń. 

          •  cz.4, str.14 - zabawa matematyczna - utwalamy odejmowanie, wklej wynik i odczytaj zapis działania,
          •  cz.4, str.15 - zbiory i klasyfikowanie - skreśl 2 obrazki, które nie pasują do pozostałych, uzasadnij wybór,
          •  cz.4, str.16 - nazwij zwierzęta, które są na łące, policz i wklej prawidłowy znak: >, <, =,
          • cz.4, str.17 -  utrwalamy dodawanie - otocz pętlą zwierzęta na łące - zgodnie z poleceniem.

             

           

           

          28.04.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci.

           

          Wiosną i latem przyjemnie jest pójść na spacer na łąkę. Jest tam mnóstwo kolorów, kształtów, zapachów. W Polsce na łąkach żyje wiele różnych roślin. Dostarczają one paszy dla zwierząt hodowlanych i dzikich. Można tu spotkać liczne trawy, a także koniczynę, mniszek, stokrotki, kaczeńce, maki (zdjęcia w kolejności).

           

                        

           

          Na łąkach spotyka się liczne gatunki zwierząt. Wśród owadów należy wymienić pasikoniki  i świerszcze, które wydają dźwięki zwane cykaniem. „Śpiewają” pocierając o siebie skrzydła. Na lewym skrzydle znajduje się zgrubienie, które spełnia podobną funkcję, jak smyczek przy grze na skrzypcach, a prawe skrzydło spełnia funkcję struny.

              

           

           Są także motyle, mrówki, trzmiele, pszczoły, biedronki oraz wiele różnych pająków.

            

                   

           

          Żyją tu także płazy - żaby i ropuchy oraz gady – węże i jaszczurki.

           

                    

           

           

          Na łąkach gnieżdżą się kuropatwy i przepiórki.

            

           

          Na łąkach można też spotkać niewielkie ssaki: myszy, krety i zające. Wiele zwierząt żyjących na łąkach ma maskujące ubarwienie i trudno je dostrzec wśród roślinności.

           

            

           

          smiley Dla dzieci lubiących zabawy z kodowaniem proponujemy dyktando graficzne- do wyboru: motyl, ptaszek, ślimak. 

          zwierzeta_kodowanie_motyl_ptaszek_slimak.pdf   

           

          smiley Dzieci, które lubią działania twórcze proponujemy pracę plastyczną "Łąka", wykonaną dowolną techniką. 

          MIŁEGO DNIA!

           

           

          27.04.2020

           

          smiley Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci. Rozpoczynamy nowy tydzień, w którym tematem przewodnim będzie łąka i jej mieszkańcy.

           

          Kiedyś łąki występowały w Polsce naturalnie tylko w dolinach rzek i wysoko w górach. Ludzie, wycinając lasy, przyczynili się do zwiększenia powierzchni łąk i pól. Obecnie łąki występują na terenie niemal całej Polski. Na łąkach rośnie wielu gatunków traw i innych roślin zielnych. Nie porastają ponownie lasem głównie dlatego, że albo są regularnie koszone na siano, albo wypasa się na nich zwierzęta hodowlane.

             

          Łąki wykorzystywane do wypasu takich zwierząt, jak krowy, konie, owce czy kozy nazywamy pastwiskami.

           

          Pola uprawne różnią się  od łąk. Na łąkach jest ogromna różnorodność roślin, zaś na danym fragmencie pola uprawia się każdego roku tylko jeden gatunek rośliny. Na polu z reguły w kolejnych latach zmienia się uprawę, a na łące przez wiele lat rosną te same rośliny. Na zdjęciu widzimy pole rzepaku.

                   

           

          smiley  Zapraszamy  Was na filmik przyrodniczy Wędrówki Skrzata Borówki – Łąka:

           

           

          smiley A teraz czas na trochę ruchu. „Mieszkańcy łąki” – opowieść ruchowa z ćwiczeniami artykulacyjnymi. Dzieci słuchają opowiadania i bawią się w naśladowanie zachowań i dźwięków wydawanych przez mieszkańców łąki:

          Na pięknej majowej łące stał bocian i rozglądał się dokoła. Stanął na jednej nodze  i głośno zaklekotał… Stanął na drugiej nodze i odezwał się ponownie… Wtem ujrzał w trawie małego ślimaka. Poruszał się powoli. Dźwigał na plecach swój domek, omijając zręcznie przeszkody. Nagle usłyszał jakiś szelest. Przestraszył się i schował do skorupki. To żabka go przestraszyła. Skakała szybko, jakby przed kimś uciekała. Zawołała głośno do swoich towarzyszek…, wskoczyła do strumyka i zniknęła. Odezwały się inne żaby… i też ukryły się pod wodą. Widziała to wszystko pszczoła, która siedziała na kwiatku. Słychać było wyraźnie jej głos… Wzbiła się wysoko w powietrze i, kołując, spoglądała na łąkę. Potem usiadła na najpiękniejszym kwiatku, jaki wypatrzyła, zabzyczała radośnie i zabrała się do zbierania pyłku. A potem odleciała do ula.

          smiley  Motyle to jedne z  wielu owadów, które możemy zobaczyć na łące. Poznajcie ich cykl rozwojowy: jaja, gąsienica (larwa motyla), poczwarka, owad dorosły (imago).

                

             

          smiley Zabawy matematyczne. Dzisiaj utrwalimy dodawanie w zakresie 0-10. Kolorowa karta pracy służy za wzór.

           

          smiley Zachęcamy Was do obserwacji przyrodniczych podczas spacerów do lasu, parku - oczywiście w miarę możliowości w tym trudnym okresie.

          25.04.2020

          Szanowni Rodzice!

          Zgodnie z decyzją MEN, kształcenie na odległość w szkołach i placówkach oświatowych zostało przedłużone do 24 maja br.

          Do końca kwietnia tego roku mamy obowiązek przekazania rodzicom dzieci 6-letnich INFORMACJI O GOTOWOŚCI DZIECKA DO PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ. W związku z tym proponujemy  Państwu odbiór dokumentu, a przy okazji kart pracy, we wtorek (28.04.2020) w godzinach 15.00– 17.00.

          Po odbiór kart pracy zapraszamy również Rodziców dzieci 5-letnich, gdyż nie wiemy czy uda się wrócić do przedszkola po 24 maja.

          Prosimy podchodzić od strony tarasu i przestrzegać  obowiązujących zasad bezpieczeństwa: zachowanie 2m odstępu, rękawiczki, maski.

          Jeżeli ktoś z Państwa nie może podejść do placówki w tym terminie, prosimy o kontakt telefoniczny z nauczycielem lub informację przez e-mail grupowy i ustalimy wspólnie dogodny termin.

           

          24.04.2020

          smiley Drodzy Rodzice i  Kochane Dzieci. Bardzo dziękujemy za Waszą aktywność. 

          W godzinach popołudniowych umieścimy kolejne foldery ze zdjęciami. 

          Dzisiaj chcemy zaprezentować Wam 3 zawody, które należą do bardzo trudnych i niebezpiecznych: policjant, strażak, lekarz. Od dorosłych, którzy wykonują te zawody wymagana jest odwaga, chęć niesienia pomocy poszkodowanym i gotowość do narażania własnego zdrowia i życia w razie konieczności. Osoby te muszą umieć panować nad emocjami oraz  szybko reagować w sytuacjach bardzo trudnych i kryzysowych. Zastanówcie się i porozmawiajcie z rodzicami, na jakie niebezpieczeństwa narażają się osoby, które wykonują te zawody. A Ty, kim chciałbyś być, jak będziesz dorosły?

              

          smiley W przedszkolu poznaliście już numery alarmowe. Spróbujcie je wymienić bez zerkania na planszę. Udało się? 

          Kiedy dzwonimy na numer alarmowy musimy pamiętać o prawidłowej kolejności podawania informacji:

          1. podajemy adres lub opisujemy miejsce, do którego wzywamy pomoc;
          2. mówimy krótko co się stało;
          3.  podajemy ile osób potrzebuje pomocy;
          4. przedstawimy się imieniem i nazwiskiem i jeżeli pamiętamy to podajemy numer telefonu, z którego dzwonimy;
          5. odpowiadamy na pytania dyspozytora i postępujemy zgodnie z jego wskazówkami.

          smiley  Czas na piosenkęZNAM NUMERY ALARMOWE:

          smiley A teraz zadania matematyczne - Zabawy z wagą. Obejrzyj krótki filmik, który pokazuje działanie wagi szalkowej.

           

           

           

          Spróbujcie narysować kilka przykładów z wagą - 1.równowaga, 2.mniej po lewej, więcej po prawej stronie, 3. mniej po prawej, więcej po lewej stronie. Możecie rysować figury - jako odważniki. Pamiętajcie  o wpisaniu cyfrą ile waży figura (np. koło -1kg, kwadrat - 2kg, trójkąt - 3kg). Jeśli macie mozliwość polecam grę online - Waga szalkowa:

          https://www.lulek.tv/gry/darmowe/waga-278

           

           

          23.04.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci. Dzisiaj zadania z opóźnieniem, ponieważ są kłopoty z zapisem ich na stronie.

          Kontynuujemy temat emocji i uczuć, które towarzyszą nam każdego dnia. 

          Wspólnie z Rodzicem przeczytajcie wiersz D. Gellner "Zły humorek".

          Zły humorek”

          Jestem dzisiaj zła jak osa!
          Złość mam w oczach i we włosach!
          Złość wyłazi mi uszami
          i rozmawiać nie chcę z wami!

          A dlaczego? Nie wiem sama.
          Nie wie tata, nie wie mama...
          Tupię nogą, drzwiami trzaskam
          i pod włos kocura głaskam.

          Jak tupnęłam lewą nogą,
          nadepnęłam psu na ogon.
          Nawet go nie przeprosiłam -
          taka zła okropnie byłam.

          Mysz wyjrzała z mysiej nory:
          - Co to znowu za humory?
          Zawołałam: - Moja sprawa!
          Jesteś chyba zbyt ciekawa.

          Potrąciłam stół i krzesło,
          co mam zrobić, by mi przeszło,!?
          Wyszłam z domu na podwórze,
          wpakowałam się w kałużę.

          Widać, że mi złość nie służy,
          skoro wpadłam do kałuży.
          Siedzę w błocie, patrzę wkoło,
          wcale nie jest mi wesoło...

          Nagle co to? Ktoś przystaje.
          Patrzcie! Rękę mi podaje!
          To ktoś mały, Tam ktoś duży -
          Wyciągają mnie z kałuży.

          Przyszedł pies i siadł koło mnie,
          kocur się przytulił do mnie,
          mysz podała mi chusteczkę:
          - Pobrudziłaś się troszeczkę!

          Widzę, że się pobrudziłam,
          ale za to złość zgubiłam
          Pewnie w błocie gdzieś została,
          NIE BĘDĘ JEJ SZUKAŁA!

          smiley Złość lub gniew to emocje, które nie są ani złe, ani dobre. To reakcja na niepowodzenia, sytuacje trudne, niezrozumiałe, gdy czujemy, że "coś jest nie tak". Spójrzcie na obrazek z górą lodową, który pokazuje co ukrywa się pod złością. Obrazek z dłonią to propozycje na poradzenie sobie ztymi trudnymi emocjami.

            

          smiley Dobrym sposobem na rozładowanie złości i gniewu są zabawy ruchowe. Zachęcamy do skorzystania z ćwiczeń proponowanych poniżej:

          smiley Czas na zabawy językowe - dzisiaj litera F:

          • pokoloruj obrazki, podkreśli literę f,

             

          • pisz po śladzie,

            

          • litera "w" czy "f" - pokoloruj chmurki według wzoru: sylaby z "w" na czerwono, sylaby na "f" na niebiesko,

             

          smiley NAUKA CZYTANIA SYLABAMI.

          Kolejna karta pracy do nauki czytania sylabami zawiera połączenia samogłoski z sylabą otwartą zawierającą literę F.  Kartę pracy czytamy standardowo, od góry do dołu i od lewej do prawej. Pierwszą część (tą ze strzałkami) rodzic czyta dziecku na głos, jednocześnie wskazując czytany element, np.: O łączy się z FO, tworząc OFO.

           

          Kolejne karty pracy wprowadzające do czytania. Pierwsze, elementarne sylaby otwarte składamy w słowa o prostym znaczeniu. Wraz z wyrazami podzielonymi na sylaby na kartach znajdziecie także ich odpowiedniki spisane globalnie.

            

          Wskazówka! Prezentujemy Państwu karty pracy napisane w dwóch wersjach, małymi i wielkimi literami, co pozwala dostosować je do możliwości i umiejętności dzieci.

           

           

          22.04.2020

          smiley Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci. Dzisiaj obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI.

          22 KWIETNIA

          ZIEMIA TO NASZ DOM!

          smiley Posłuchajcie uważnie wiersza pt. "Chora Planetka". Po wysłuchaniu utworu wymieńcie zachowania dzieci i dorosłych, które zasmuciły Planetkę.

                  „Chora Planetka”

          Pewna Planetka mała, cały dzień smutną buzię miała.

          Jaś się zastanawiał dlaczego? – ale zapomniał, że papierki zamiast do kosza to rzucił pod drzewo.

          Kasia również się zastanawiała, dlaczego Planetka chodzi zapłakana.

          Jednak i ona zapomniała, jak z samego rana listki z drzewa obrywała i gałązki łamała.

          Pan Janek też długo rozmyślał nad smutną Planetki buzią,

          ale i on zapomniał o tym, że wczoraj z wieczora zamiast śmieci do kosza do pieca wrzucił,

          a dym czarny z komina buchał i powietrze dookoła zatruwał.

          Pani Aniela również była zatroskana, dlaczego Planetkę głowa bolała od rana,

          ale i ona zapomniała, że śmieci nie posegregowała tylko do jednego worka wszystko wsypała.

          Planetka dalej smutna chodziła, a gdzie nie spojrzała tam śmieci widziała.

          I małą Halinkę, co światło w pokoju miała włączone, a przecież słoneczko świeciło na dworze.

          I Józia co wodę miał źle zakręconą już od rana, bo woda z kranu ciągle kap, kap kapała.

          Planetka tak się rozchorowała, że do szpitala pojechała.

          Pytacie dlaczego? Bo nikt o środowisko nie zadbał mój drogi kolego.

          Dlatego Planetka smutną buzię miała i się poważnie rozchorowała.

          Pamiętajcie zatem dzieci kochane, aby Planetka uśmiechnięta i zdrowa była,

          Dbajmy o środowisko, tak by nasza Ziemia zawsze czysta była!

          Autor: Magdalena Tokarczy

          Czas na piosenkę, którą znacie i bardzo lubicie - CZTERY ŻYWIOŁY. Przypomnijcie sobie również utwór Ziemia- wyspa zielona.

          smiley Zapraszamy Was na krótką prezentację pdf -  "Ziemia w niebezpieczeństwie", w której pokazane są najważniejsze zagrożenia dla naszej  planety.

           ZiemiawNiebezpieczenstwieDzieckiemBadz.pdf

           

          smiley Poniżej podajemy kilka propozycji różnych aktywności - związanych z Dniem Ziemi:

          • puzzle literowe,

                    

          • kolorowanie według kodu - wulkan,

                      

          • praca plastyczna - można skorzystać z kolorowanek lub wykonać według własnego pomysłu - technika dowolna,

             

          • gra planszowa DBAM O ŚRODOWISKO.

                

          CZEKAMY NA ZDJĘCIA!

           

          21.04.2020 Religia 

          Kochane Dzieci bardzo cieszymy się, że Pan Jezus Zmartwychwstał. Pamiętacie Niedzielę Wielkanocną i radość, która wpłynęła do naszych domów. Oto krótki wierszyk, który przypomni nam o ty co się wydarzyło

          Jezus Zmartwychwstaje

          Na Wielkanoc do każdego domu,

          dzisiaj wcześnie rano

          zając przyniósł smakołyki.

          Wiadomo- Wielkanoc!

          Ale pamiętajcie czas spędzając mile.

          Jakie mamy teraz święto?

           Zastanów się chwilę i pomyślcie o tym.

           Nim zacznie się zabawa,

          że zmartwychwstał Jezus Chrystus!

          A to najważniejsza sprawa.

          Radość Zmartwychwstania jest w naszych sercach. Alleluja rozbrzmiewa w piosenkach. Proponuję Wam, aby teraz wysłuchać piosenki  Arki Noego

          A teraz kilka informacji o ważnym wydarzeniu jest to  Święto Miłosierdzia Bożego, które obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego albo Niedzielą Białą.

          Kochane Dzieci jeśli jesteśmy dobrzy, pomagamy innym, kochamy Jezusa i naszych bliskich to jesteśmy miłosierni, jesteśmy wtedy bardzo podobni do Boga. To takie wzniosłe, ale i zwyczajne. Każdy dzień daje wiele możliwości, aby okazać miłosierdzie. Miłosierdzie to Boży styl życia.

          Zobaczcie krótki filmik o młodej Siostrze, która została wielką Świętą

          A teraz piosenka o naszej bohaterce, świętej Faustynie i miłosierdziu Bożym.

          Słowa które są łatwe do zapamiętania to: „Jezu ufam Tobie bardziej niż sobie, Jezu ufam Tobie”

          Arka Noego ”Faustyna przypomina”

          Kolejną piosenkę w temacie Bożego Miłosierdzia, którą Wam polecam to piosenka pt. „Faustyna” zespołu  Mała Armia Jezusa

          Przesyłam Wam również link do kolorowanki. Możecie spróbować sami na białej kartce narysować Obraz Jezusa Miłosiernego według wzoru. Jest też możliwość pomalowania obrazka w formie online.

          http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/boze-milosierdzie

          http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/boze-milosierdzie?colore=online

          Pozdrawiam Was serdecznie i bądźcie zdrowi pani AnnaW.M.

          21.04.2020

          smiley Drogie Dzieci, dzisiaj zapoznamy Was z opowiadaniem pt. "O wesołym i smutnym żółwiu". Poproście Rodzica o przeczytanie tekstu, a Wy uważnie słuchajcie.

          O WESOŁYM I SMUTNYM ŻÓŁWIU

                                                     

          W pewnej nadmorskiej osadzie mieszkały dwa żółwie. Na jednym końcu osady mieszkał żółw wesoły, który był zawsze uśmiechnięty. Na drugim końcu osady mieszkał żółw smutny, który był wiecznie zmartwiony.
          Wesoły żółw rano, gdy tylko otworzył oczy od razu się uśmiechał ucieszony nowym dniem. „O jaki piękny dzień się zaczyna, na pewno spotka mnie coś miłego i wspaniałego.” Wesoły żółw z uśmiechem wstawał z łóżka i szedł do łazienki. W łazience zawsze spotkał w lustrze wesołego „gościa”, z którym śmiał się na głos, a czasem nawet śpiewał. Następnie szybko się ubierał. Nakładał buty, kurtkę i wychodził na codzienny żółwi spacer, na który nigdy się nie spóźniał. Na podwórku spojrzał w niebo i uśmiechnął się do słoneczka mówiąc: „ O, jaka piękna i słoneczna pogoda. Wspaniale, że jestem żółwiem i tak wolno chodzę. Będę mógł do woli podziwiać piękne krajobrazy.”
          Tymczasem na drugim końcu osady budził się żółw smutny. Ledwie otworzył oczy zaczął się zamartwiać: „I znowu zaczyna się dzień. Trzeba wstawać. Na pewno przydarzy mi się coś złego i strasznego.” Wstając z łóżka przewrócił się i omal nie złamał nogi. W łazience wystraszył się smutasa, którego zobaczył w lustrze. Spojrzał na zegarek i zobaczył, że już się spóźnił na żółwiowy spacer. Zaczął się szybko ubierać i urwał mu się guzik. Zaczął nakładać buty i pękło mu sznurowadło. Wściekły wyszedł z domu. Spojrzał w niebo i stwierdził: „Pewnie zaraz będzie padać. Ojej, ja tak wolno chodzę. W tym tempie będę spacerować do wieczora. Jak to strasznie być żółwiem”.
          Oba żółwie idąc w żółwim tempie, jeden z jednej strony osady, drugi z drugiej strony osady, spotkały się w jej środku. Wesoły żółw zobaczył z daleka krewniaka i krzyknął do niego: „Co słychać przyjacielu?” Smutny żółw odparł mu na to: „Oj, nic dobrego. Jak zwykle dzień zaczął się strasznie. Wstając z łóżka o mało nie złamałem nogi. Potem w łazience wystraszył mnie jakiś smutas w lustrze. Urwał mi się guzik i pękło sznurowadło, w dodatku będzie padać”. Nie chcąc już słuchać takich narzekań wesoły żółw wtrącił się: „U mnie jest zupełnie inaczej. Ja zacząłem dzień od uśmiechu. W łazience zastałem wesołego gościa w lustrze, z którym odśpiewałem hymn i wyszedłem na spacer wśród śpiewu ptaków. Mój przyjacielu, mam chyba lekarstwo na twoje smutki i niepowodzenia. Mimo, że mieszkamy na przeciwnych krańcach osady, to dzień zaczyna się dla nas tak samo. To, jaki będzie ten dzień, zależy od nas. Najważniejsze jest dobrze taki dzień zacząć. Ja budzę się zawsze z uśmiechem i od rana jestem przekonany, że będzie to wspaniały dzień. Jeśli chcesz się pozbyć swoich kłopotów, musisz również zaczynać dzień od uśmiechu. Aby ci to ułatwić, dam ci kartkę z narysowanym uśmiechem. Każdego ranka, jak tylko otworzysz oczy będzie ci przypomniała o uśmiechu”. Smutny żółw zdziwił się nieco radą wesołego żółwia: „Dziękuje ci wesoły żółwiu za prezent. Bardzo miło jest patrzeć, jak się uśmiechasz i cieszysz się życiem. Chciałbym bardzo tak optymistycznie patrzeć na świat”. Na co wesoły żółw utwierdził go w przekonaniu: „To bardzo dobrze, że chcesz zmienić smutek na uśmiech. Powieś kartkę z uśmiechem obok łóżka, a jutro rano spotkamy się w tym samym miejscu i opowiesz mi czy to działa”. Żółwie rozeszły się, każdy w swoją stronę. Wesoły żółw był bardzo szczęśliwy, że mógł pomóc przyjacielowi. Smutny żółw również był szczęśliwy, bo uwierzył w szansę zmiany swojego ponurego życia. Czy mu się uda? To zależy od uśmiechu.

          A Ty, którym jesteś żółwiem? Tym, który się często uśmiecha czy tym smutnym?

          Najlepszym "lekarstem" na smutek i zmartwienia jest uśmiech, muzyka i taniec. Zapraszam Was do wspólnej zabawy tanecznej:

          smiley MAPA MOJEGO SERCAproponujemy ćwiczenie, które daje możliwość przyjrzenia się temu, co  jest dla Ciebie ważne. Przed Tobą znajduje się namalowane serce. Wyobraź sobie, że to serce ma symbolizować wszystko to, co kochasz. Chciałybyśmy, byś zapełnił je w całości tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. Możesz pisać lub rysować.

                  

           

          smiley A teraz proponujemy zabawy z sylabami:

          • piesek szuka swojej budy - połącz w pary (ta sama sylaba), każdą parę pokoloruj innym kolorem,

                            

          •  pszczółki i kwiaty - utwórz pary, każdą parę pokoloruj innym kolorem.

                          

          Miłego dnia!

           

           

           

           

          20.04.2020

          smiley Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci, rozpoczynamy kolejny tydzień nauki zdalnej. Dzisiaj utworzymy też kolejne foldery ze zdjęciami. Jesteśmy dumne z naszych Wspaniałych Przedszkolaków. Bardzo brakuje nam bezpośredniego kontaktu z Wami.

                                             Ściskamy Was mocno!

           

          smiley 20.04.-24.04.Krąg tematyczny:Świat dla odważnych. Emocje i uczucia.

          W tym tygodniu porozmawiamy na temat uczuć i emocji, które mamy w sobie w zależności od różnych sytuacji. Emocje to coś co rodzi się w naszym sercu, poprzez różne sytuacje i okoliczności, których jesteśmy uczestnikami - ich źródłem jest wszystko co nas otacza. Emocje nie są ani dobre ani złe. Nie podlegają ocenie, zatem każdy ma prawo czuć się szczęśliwy jak i zły. Najważniejsze jest to, co robimy z tymi emocjami czy i w jaki sposób pokażemy nasze emocje innym.

          smiley „Nocne strachy” (Katarzyna Szyngiera) – słuchanie wiersza i rozmowa na temat jego treści.

          Nocne strachy

          Jest już późno, środek nocy. Leżę w łóżku, na mnie kocyk, na poduszce głowa leży,

          a na głowie włos się jeży. Bo wokoło jakieś dźwięki,

          odgłos kroków, dziwne brzęki, mysz chrobocze, zegar tyka – dość upiorna to muzyka.

          Muszę znaleźć jakiś sposób, by się pozbyć tych odgłosów. Jeszcze chwila do namysłu –

          w końcu nie brak mi pomysłów. Hm… Nie zrobię z siebie tchórza, co tam strachy, lęki, burza… Wolę sobie smacznie spać, zamiast się tak strasznie bać.

           

          Dzieci uważnie słuchają utworu, a następnie odpowiadają na przykładowe pytania: Jakie dźwięki słyszał bohater wiersza? Dlaczego w nocy się boimy? Czy ktoś z was miał kiedyś straszny sen? Jaki? Co wtedy zrobił? Jak pokonać strach przed ciemnością – giełda pomysłów.

          Zapraszam do posłuchania piosenki NASZE EMOCJE:

          smiley Zabawa dydaktyczna – odzwierciedlenie uczuć poprzez figury geometryczne. Przypisujemy figurom konkretne emocje np. żółte koło – radość, czerwony trójkąt – złość, niebieski prostokąt – smutek, zielony kwadrat – strach.

          Jak się czujesz, gdy:

          • rodzice cię chwalą,
          • ktoś potargał twój rysunek,
          • pokłócisz się z kolegą,
          • dostaniesz prezent,
          • koledzy nie chcą się z tobą bawić,
          • ktoś przyłapie cię na kłamstwie,
          • dostałeś zaproszenie na urodziny do kolegi,
          • wygrałeś w grę planszową,
          • boli cię ząb,
          • boisz się dużego psa,
          • śni ci się zły sen,
          • teraz.

          smiley "Mój wymarzony sen" - chętne dzieci zapraszam do narysowania tego, co chciałyby zobaczyć w swoim najpiękniejszym śnie.

           

          17.04.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci. Bardzo dziękujemy za wszystkie zdjęcia i miłe słowa, które do nas piszecie. Dzisiaj umieszczamy w galerii przedszkolnej kolejne dwa foldery z Waszymi pięknymi pracami. W poniedziałek utworzymy plik ze zdjęciami prac o Polsce. 

          smiley Dziś poznacie legendę o najdłuższej rzece w Polsce. Poproście Rodzica o przeczytanie, a Wy uważnie słuchajcie. 

          LEGENDA O POWSTANIU RZEKI WISŁY

          W dawnych czasach, wśród wysokich szczytów górskich, w dużym zamku mieszkał potężny król Gór imieniem Beskid. Król ten miał żonę Boranę, królową lasów oraz troje dzieci Lana, Białkę i Czarnochę.

          Para królewska w szczęściu i spokoju rządziła długie lata, lecz nadszedł dzień, w którym wszyscy pogrążyli się w żałobie, albowiem król Beskid umarł. Wtedy to  Borana wezwała do siebie swoje dzieci, aby zgodnie z wolą męża przekazać im władzę.

          - Kochane dzieci nadszedł czas, aby podzielić  między was władzę i zaszyty ojca. – to powiedziawszy królowa wzięła berło i uniósłszy je w górę, rzekła – Góry niech będą dzikie i nieokiełznane, tak aby nikt poza moim mężem, nigdy nie miał nad nimi władzy. – Po tych słowach wycelowała berło w swego syna – Lanie, Tobie we władzę daje ludzkie pola i łąki. Spraw aby zawsze były żyzne i aby tym którzy będą z nich korzystać nigdy niczego nie brakowało. – Następnie wycelowała berło w córki.

          - Białko i Czarnocho otrzymujecie władzę nad wodą. Rozprowadzajcie ją tak, aby poła i łąki Lana były zawsze żyzne, aby zarówno ludzie jak i zwierzęta miały co pić, i aby nigdy doliny nie nawiedziła susza. Teraz idźcie i sprawujcie władzę, nad tym co wam do władania dano – zakończyła królowa i usiadła na tronie. 

          Pełna życia i radości Białka wybiegła z zamku i szybko zbiegła z gór w dolinę, pozostawiając za sobą strumień wody.  Ostrożna i rozważna Czarnocha zeszła po skałach w bezpieczniejszym miejscu, również pozostawiając za sobą strumień wody. Kiedy siostry się spotkały, postanowiły w dalszą podróż udać się razem.  Lecz na ich drodze stanęła ogromna skała, której pilnował rycerz Czantor.

          - Czemuż chcecie opuścić naszą krainę, królewskie córki. Czyż nie jest tu pięknie? Czego wam szukać w nieznanych krajach dalekiej północy? – rzekł rycerz, namawiając dziewczęta aby pozostały w jego dolinie. Siostry zauroczone niezwykłym miejscem, postanowiły rozproszyć po niej wodę, aby miejsce to stało się jeszcze piękniejsze.  Napojona Ziemia, rozkazała rycerzowi przepuścić dziewczęta, aby mogły nieść wodę światu.  Lecz rycerz w obawie iż nigdy więcej nie ujrzy pięknych sióstr, podsunął im pomysł.

          - Północ jest groźna i niebezpieczna, nie idźcie dalej lecz wyślijcie tam falę, aby obejrzała tamte krainy i wróciła do was z wiadomością – siostry usłuchały rady rycerza i kiedy ten odsunął skałę puściły na północ pierwszą falę, którą nazwały „Wyszła” i poleciły jej, aby powróciła z wiadomościami o północy.

          Wyszła płynęła przez równiny, mijała lasy i skały, powoli zapominając o swojej misji. Zachwycona urokami krainy, w której się znalazła parła naprzód,  powiększając  swój nurt i dołączając kolejne rzeki.  Pewnego razu poczuła smak słonej wody, a przed nią rozpostarło się ogromne morze. Zachwycona tym widokiem, Wyszła pozwoliła porwać się jego morskim falą i nigdy nie powróciła do swoich Pań.  Na próżno siostry oczekiwały jej powrotu, na próżno wypuszczały kolejne fale. Żadna z fal nie powróciła, albowiem urok Bałtyku zatrzymał je na stałe. Z czasem dwie górskie rzeki nazwano Białą i Czarną Wisełką na cześć królewskich córek, a rzekę która powstała z ich połączonych strumieni, nazywamy Wisłą od imienia pierwszej fali.

          • Chętne dzieci zapraszam do zrobienia ilustracji do wysłuchanej legendy.

           

          smiley Zachęcam do obejrzenia filmiku WISŁA OD ŹRÓDEŁ DO UJŚCIA.

          W tle znana Wam piosenka Nasza Wisła.

          smiley Poznajcie atrakcje miejscowości Wisła i pobliskiego Ustronia. Miasta te leżą niedaleko Tychów. Może zaplanujecie z Rodzicami wycieczkę - oczywiście, kiedy minie ten trudny czas kwarantanny.

          PARK I AMFITEATR W WIŚLE

                 

          SKOCZNIA IM. ADAMA MAŁYSZA

                

          REZERWAT PRZYRODY "WISŁA"

          CZANTORIA - KOLEJ LINOWA , WIEŻA WIDOKOWA

           

          LEŚNY PARK NIESPODZIANEK W USTRONIU

           

          smiley Kochane Dzieci. Wiemy, że macie już bardzo dużą wiedzę o naszym kraju. Spróbujcie, z pomocą Rodzica rozwiązać krzyżówkę o Polsce.

                                 

          Dopasujcie odpowiedzi: WARSZAWA, GODŁO, HYMN, PREZYDENT, ZAKOPANE, BAŁTYCKIE, NIEMCY, JEZIORA. Odczytajcie hasło, które powstanie po rozwiązaniu krzyżówki.

                                         Życzymy miłego weekendu. Tęsknimy za Wami!

           

          16.04.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci. Dzisiaj przeniesiemy się do stolicy Polski. Posłuchajcie uważnie legendy o warszawskiej Syrence - WARS I SAWA.

          smiley Ćwiczenie grafomotoryczne Syrenka. Popraw po śladzie, pokoloruj. Można wykonać własną Syrenkę.

                                    

           

          smiley Poznajcie zabytki i ciekawe miejsca w Warszawie:

                                    ZAMEK KRÓLEWSKI                                 

          PAŁAC KULTURY I NAUKI                                 SYRENKA WARSZAWKA

                     

                                                 STADION NARODOWY

                     

                                                     PAŁAC PREZYDENCKI

                        

          ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE - ZESPÓŁ PAŁACOWO - OGRODOWY

           

          A teraz wybierzmy się w podróż po Polsce z piosenką

          Jesteśmy Polką i Polakiem:

          smiley Czas na zabawy matematyczne - utrwalamy figury geometryczne.

          •          Jaka figura ukrywa się w polu.....

                        

          • Dokończ rytmy, zwróć uwagę na figurę oraz kolor. 

               

           

          15.04.2020

          smiley Szanowni Rodzice. Wczoraj umieściłam opracowaną przeze mnie prezentację multimedialną POLSKA - MOJA OJCZYZNA. Niektórzy z Was nie mogli jej otworzyć, gdyż nie każdy korzysta z programu Power Point. Poniżej zamieszczam tą sama prezentację, ale w wersji PDF. Mam nadzieję, że tym razem nie będzie żadnych problemów technicznych. Jeżeli się pojawią proszę o informację.

           

          POLSKA_-_MOJA_OJCZYZNA_..pdf

           

          smiley Drogie Dzieci, dziasiaj nadal pozostajemy w kręgu legend. Tym razem poproście Rodzica o przeczytanie tekstu, a Was proszę o uważne słuchanie.

            KWIAT PAPROCI

          Jest tylko jedna taka noc w roku, Noc Świętojańska, gdy w głębi lasu zakwita niezwykły kwiat paproci. Ten, kto go znajdzie, otrzyma wielkie bogactwa i niezliczone skarby.

          Dlatego ludzie co roku wyruszali w noc Świętego Jana do lasu na poszukiwanie kwitnącej paproci. Był wśród nich Piotruś, który już czwarty rok szukał niezwykłego kwiatu. Był już zmęczony i senny, gdyż chodził od wielu godzin, kiedy nagle wśród liści dostrzegł jaskrawą plamę. Podszedł bliżej i zaniemówił. Przed nim, wśród mchu i paproci wyrastał przepiękny kwiat. Gdy schylił się, aby go zerwać, usłyszał szept:

          - Twoja cierpliwość została wynagrodzona. Będziesz bardzo bogaty. Ale musisz pamiętać, że z nikim nie możesz się podzielić swoim bogactwem, gdyż w przeciwnym razie wszystko stracisz.

          - Po co miałbym się dzielić - burknął chłopiec pod nosem i zerwał kwiat.

          Nie wrócił już do rodzinnej wsi. Wyruszył w świat, kupując wszystko, o czym marzył. Wybudował wspaniały pałac otoczony pięknym ogrodem i żył spokojnie, mając wszystkiego pod dostatkiem. Minęło kilka lat i  pewnego dnia postanowił odwiedzić rodzinną wioskę. Z daleka zobaczył przy chacie swoich rodziców, byli spracowani i bardzo się postarzeli. Uciekł stamtąd ukryty w swojej złotej karecie, nierozpoznany przez nikogo. Dalej wiódł dostatnie życie, ale nic go już nie cieszyło. Ciągle męczyły go wyrzuty sumienia. W końcu kazał zapakować na wozy tyle złota i kosztowności. ile tylko się zmieści i wyruszył z powrotem do wioski.
          Jednak było już za późno - rodzice nie żyli. Młodzieniec siadł na progu starego domu i powiedział do siebie:

          - Na co mi było to bogactwo, jestem samotny i taki nieszczęśliwy. Złoto nie jest nic warte, jeśli nie możesz się nim z nikim podzielić. A potem gorzko zapłakał.

          Spróbuj ocenić postepowanie chłopca. Jak Ty zachowałbyś się na jego miejscu? Zastanówcie się, kiedy czujemy się szczęśliwi, a co wywołuje w nas uczucie smutku.

          smiley „Znajdź kwiat paproci” – zabawa z elementem tropienia. Narysuj kwiat paproci i poproś rodzica, aby schował obrazek  gdzieś w domu. Rozpocznij poszukiwania według wskazówek. W drugiej kolejce zamieńcie się rolami.

          Czas na muzykę. Pamiętacie jak nazywa się najdłuższa rzeka w Polsce? Brawo, to jest Wisła. Wypływa z gór, płynie przez Kraków, Warszawę, w Gdańsku wpływa do Bałtyku. Zaśpiewajcie poznaną w przedszkolu piosenkę pt. "Nasza Wisła".

          smiley Dla dzieci, które lubią działania twórcze proponuję pracę plastyczną pt. Rzeka. Wykonanie całkowicie dowolne, według własnego pomysłu lub inspiracji z internetu.

          smiley Zabawy z literą  Ł. 

          Dzisiejsze ćwiczenie dla dzieci uczących się czytać to łączenie w wyrazy i pseudowyrazy samogłoski z sylabą otwartą zawierającą literę Ł. Kartę pracy przerabiamy z dziećmi, zaczynając od głośnego i wyraźnego przeczytania jej dziecku. Pierwszą część (tą ze strzałkami) rodzic czyta dziecku na głos, jednocześnie wskazując czytany element, np.: A łączy się z ŁA, tworząc AŁA.

               

          • Zabawa " Bystre oczko" - otocz pętlą literę ł , Ł.

                        

          • Pokoloruj. Podkreśl ołówkiem literę ł.

             

          • Pisz po śladzie.

           

                                                                  

          Młodszym dzieciom, które nie idą po wakacjach do szkoły, polecam karty pracy ze szlaczkami. Mogą oczywiście realizować karty pracy z literami, jeżeli wykazują już zainteresowanie pisaniem i czytaniem.

          bystredziecko.pl/szlaczki-dla-dzieci/

           

           

          14.04.2020

          smiley Szanowni Rodzice, zgodnie z rozporządzeniem MEN z 10 kwietnia 2020 roku kształcenie na odległość zostaje przedłużone do 26 kwietnia. Ponownie prosimy o:

          • codzienne zaglądanie na naszą stronę i realizację proponowanych zabaw i zadań edukacyjnych - w miarę mozliwości psychofizycznych dziecka,
          •  gromadzenie w teczce prac dziecka wykonywanych w czasie nauki zdalnej,
          •  systematyczny kontakt z nauczycielami poprzez e-mail grupowy lub telefon - wysyłanie zdjęć z różnorodnych aktywności dzieci, porady, konsultacje, uwagi dotyczące nauki zdalnej, itp.

           

          smiley 14.04 - 17.04. Krąg tematyczny: Historia ukryta w legendach. 

          Drogie Dzieci, w tym tygodniu poznamy legendy polskie. Na poczatek chciałabym przypomnieć Wam najważniejsze wiadomości o naszej ojczyźnie. W ramach obchodów Święta Niepodległości wykonaliśmy wiele różnorodnych działań, dzięki którym zdobyliście bardzo dużą wiedzę na temat naszego kraju. Zachęcamy do odszukania zdjęć w galerii przedszkolnej.

           

          Pamiętacie prezentację o Polsce, którą oglądaliśmy w przedszkolu? Obejrzyjcie ją jeszcze raz i pochwalcie się rodzicom swoimi wiadomościami.

             POLSKA_-_MOJA_OJCZYZNA.ppt

           

          smiley A teraz czas na pierwszą legendę. Pamiętacie Smoka Wawelskiego? Zapraszam do oglądania:

          smiley Z jakim miastem związana jest Legenda o Smoku Wawelskim? Brawo, z Krakowem, dawną stolicą Polski. Poznajcie zabytki i ciekawe miejsca tego pięknego miasta leżącego nad rzeką Wisłą:

          WAWEL I SMOCZA JAMA

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          RYNEK I SUKIENNICE

           

          BARBAKAN 

           

          KOŚCIÓŁ MARIACKI I HEJNAŁ GRANY Z WIEŻY KOŚCIOŁA

            

          smiley Jeśli macie możliwość wykonajcie zadanie: puzzle obrazkowo - literowe. Najpierw kolorujemy, potem rozcinamy i ponownie składamy w całość. Gotową pracę naklejamy na czystą kartkę. Pamiętajcie o prawidłowym doborze kolorów. Godło - orzeł na czerwonym tle ze złotą koroną, flaga - biały u góry, czerwony na dole, mapa - może być cała na zielono.

            

          Jeśli nie korzystacie z drukarki zachęcam do wykonania flagi i mapy Polski dowolną techniką - kredki, farby, wydzieranka z paieru kolorowego.

           

           

          10.04.2020

           

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci. W galerii przedszkolnej umieściłyśmy kolejnymi folder ze zdjęciami, które od Was dostajemy. Bardzo dziękujemy i zachęcamy do dalszej współpracy.

          smiley Na zakończenie tematyki świątecznej poznamy tradycje wielkanocne na świecie  - kontynuacja naszego programu autorskiego „Pod wspólnym niebem – Polska, Europa, Świat”.

          WielkanocNaSwiecieDzieckiemBadz(1).pdf

           

           Czas na piosenkę -  KŁÓTNIA W KOSZYKU WIELKANOCNYM:

           

          smiley Kodowanie na dywanie - chętne dzieci zabraszam do kolejnych zabaw z kodowaniem, tym razem związanych ze zbliżającymi się świętami. Będą to dwa dyktanda graficzne - koszyk i pisanka.

           

          smiley W tym roku Wielkanoc będzie inna niż zwykle. Większość z Was pozostanie w domu, zabraknie rodzinnych spotkań, wspólnego biesiadowania przy świątecznym stole. Proponuję wykonać kartkę świąteczną, zrobić rodzinne zdjęcie i wysłać do swoich bliskich, z którymi nie możecie się spotkać w ten radosny czas.

          Propozycja na kartkę świąteczną - Wesoły kurczaczek:

           

          09.04.2020

          smiley Bardzo dziękujemy za wszystkie zdjęcia, które od Was dostajemy. Dzisiaj stworzyłyśmy czwarty folder, zawierajacy różne aktwywności dzieci. Czekamy na prace o tematyce świątecznej.

          smiley Drogie dzieci, na początek proponujemy zagadki związane ze Świętami Wielkanocnymi. Pod tekstem znajdują się obrazki, które stanowią rozwiązania. 

           

          1.Jajko białe, żółte, malowane na Wielkanoc do koszyka szykowane.

          2.Nie miauczą, lecz kwitną, białe albo szare.
          Znajdziesz je na wierzbie, gdy się kończy marzec.

          3.Upleciony ze słomy, z wikliny, chętnie nosi owoce, jarzyny.
          Do kościoła z nim idziemy i białą serwetką okryjemy.

          4.Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą.
          Kryją się pod skrzydła, gdy kota zobaczą.

          5.Ma duże uszy, po łące kica. Boi się wilka, boi się lisa.

           

          6.Przeważnie jestem biały i na stole leżę.
          Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze.

          7.Ten prawdziwy na śniadanie wychodzi na łąkę,
          ten cukrowy raz do roku ozdabia święconkę.

          8.Tańczy się go żwawo, parami lub w kole,

          inny - słodki leży na świątecznym stole.

           

             

              

           

          Zachęcam do zaśpiewania wesołej piosenki pt. „Śmigus – Dyngus”:

                             SMIGUS-DYNGUS.mp3

           

          1. W poniedziałek dyngusowy

          Wszyscy mają mokre głowy.

          Leci woda z koneweczki

          Chłopcy gonią panieneczki.

          Plum, plum, plum, plum, plum

           

          Ref: Śmigus, śmigus dyngus

          Poniedziałek lany

          Chociaż mokro wszędzie

          To uciechę mamy.

           

          2. Ktoś niechcący oblał kotka

          Oj nieładna to robótka

          Teraz kotek cały w ciapki

          Liże swoje mokre łapki.

          Plum, plum, plum, plum, plum.

           

          smiley Czas na utrwalenie alfabetu - Kolorowe literki:

           

          Poniżej podaję link do gry online, w której należy wybrać obrazek, zaczynający się na wskazaną literę.

          http://pisupisu.pl/klasa1/slowo-na-literke

           

          smiley Dzieci, które po wakacjach idą do 1 klasy zachęcam do wykonania kart pracy z alfabetem. Pokolorujcie obrazki, poprawcie literę po śladzie, a potem  spróbujcie napisać ją samodzielnie.

              

          Oto link do strony z literami:

          https://eduzabawy.com/nauka-pisania-do-drukowania/
           

           

          08.04.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci. Bardzo dziekujemy za zdjęcia, czekamy na więcej. Jutro utworzymy kolejne foldery w galerii przedszkolnej. Cieszymy się, że tak pięknie działacie. Jesteśmy z Was bardzo dumne. Brawo!

          smiley Dziasiaj nadal pozostajemmy  w klimacie świątecznym.

          Posłuchajcie uważnie wiersza pt. „PISANKI”  (K. Różecka)

          Pisanki, pisanki, jajka malowane,

          nie ma  Wielkanocy bez barwnych pisanek.

          Pisanki, pisanki, jajka kolorowe,

          na nich malowane bajki pisankowe.

          Na jednej kogucik, a na drugiej słońce,

          śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.

          Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdki.

          Na każdej pisance piękne opowiastki.

           

          Wszystkie kolorowe wielkanocne jajka nazywa się pisankami, czyli farbowanymi jajkami z "pisanymi" na nich wzorami. Znamy wiele technik ozdabiania wielkanocnych jajek.        

          W zależności od metody wykonania mogą to być:

          • kraszanki - powstają przez gotowanie jajka w barwnym wawarze, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych - używano roślin, które pozwalały na uzyskanie różnych kolorów;
          • drapanki - powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka tak, aby ją usunąć i stworzyć wzór;
          • oklejanki - przyozdobione skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny, nici lub wełny;
          • ażurki - wykonywane z wydmuszek jaj kurzych, kaczych, gęsich, strusich Technika polega na wywierceniu w skorupce otworów i pomalowanie jej farbą.

           

                                                  

                         

                                           

                   

          smiley  Zapraszam do zapoznania się z piosenką pt. „ŚWIĘTA TUŻ TUŻ”.

          smiley Czas na zabawy plastyczne - wielkanocne puzzlenajpierw kolorujemy wydrukowany obrazek, następnie rozcinamy po liniach. Pocięte kawałki próbujemy ponownie złożyć w całość i naklejamy na czystą kartkę.

          smiley Jeśli nie korzystają Państwo z drukarki zachęcam dzieci do zrobienia zajączka z papierowej rączki. To zadanie również ćwiczy poprawne posługiwanie się nożyczkami i koordynację wzrokowo- ruchową. Oto filmik z instrukcją:

           

          07.04.

          smiley Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci. Za oknami piękna wiosna, ale w trosce o nasze zdrowie postarajmy się zostać w domu. Zapraszam Was na wirtualny spacer po Tychach. Przygotowałam prezentację multimedialną TYCHY DAWNIEJ I DZIŚ. Udało mi sie wyszukać zdjęcia tych samych miejsc  i obiektów, ale z różnych lat. 

              TYCHY_dawniej_i_dzis.pps

           

          smiley A teraz kontynujemy tematykę zwiazaną ze świetami. Poproście Rodziców o przeczytanie "Bajeczki Wielkanocnej" A. Galicy.

                        Bajeczka wielkanocna

          Wiosenne Słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków.

          • Jeszcze chwilę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego już musimy wstawać?     A Słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło:
          • Tak to już jest, że musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty.

          Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk, puk! i przygrzewało mocno.

          • Stuk-stuk! – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki Kurczaczek. Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką.
          • Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.

          Teraz Słońce zaczęło się rozglądać dookoła po łące, przeczesało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.

          • Co się stało, co się stało? – Zajączek przecierał łapką oczy.
          • Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.
          • Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące.
          • Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.
          • Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki.


          I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.

          • To już święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:

          W Wielkanocny poranek
          Dzwoni dzwonkiem Baranek,
          A Kurczątko z Zającem
          Podskakują na łące.
          Wielkanocne Kotki,
          Robiąc miny słodkie,
          Już wyjrzały z pączka,
          Siedzą na gałązkach.
          Kiedy będzie Wielkanoc
          Wierzbę pytają.

           

          Słuchaliście uważnie? Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

          - Kogo budziło słonko?

          - Dlaczego to robiło?

          - Kogo obudziło pierwszego, drugiego, trzeciego?

          - W jaki sposób lubisz być budzona/budzony?

          smiley Zabawa matematyczna „Pisanki” - Liczenie i ustalanie ile jest razem. Potrzebne będą: wycięte pisanki, kartoniki z cyframi 0-9, kartoniki ze znakami: +, -, =. Do tego zadania można wykorzystać karty pracy z pisankami i cyframi lub zamienić pisanki na kredki, wykałaczki, paski papieru.

          - Kasia ma 6. pisanek (dobieranie właściwej cyfry), mama dołożyła jeszcze 4. pisanki (dobranie cyfry ) Ile pisanek jest razem?  Układamy działanie:

          6 + 4 = 10

           

          - Tomek ma 8. pisanek, mamie dał 3. pisanki. Ile pisanek zostało Tomkowi? Układamy działanie:

          8 – 3 = 5

           

          Dzieci próbują wymyślać kolejne przykłady. Na zajęciach w przedszkolu większość bardzo dobrze radziła sobie z układaniem zadań. Zapraszam do odszukania naszych zdjęć w galerii przedszkolnej.

           

          smiley Pamiętajcie o codziennych zabawach ruchowych, np. ćwiczenia z poduszkami:

          smiley Polecam korzystanie ze strony eduzabawy.com Znajduje się tam wiele kolorowanek i ćwiczeń grafomotorycznych o tematyce świątecznej. Zachęcam dzieci do wykonywania prac różnymi technikami: kolorowanie kredkami, malowanie farbami, wydzieranki z kolorowego papieru lub bibuły, wypełnianie konturów plasteliną.

          Oto linki:

          https://eduzabawy.com/karty_pracy/grafomotoryka/wielkanoc/

          https://eduzabawy.com/kolorowanki-do-drukowania/wielkanock/

           

          06.04.2020

          smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci! W galerii przedszkolnej umieściłyśmy 3 foldery ze zdjęciami prac, które wykonaliście w domu. Brawo dla naszych zdolnych przedszkolaków! Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do dalszej współpracy.

          smiley Święta Wielkanocne to jeden z najpiękniejszych okresów w ciągu roku. Kojarzą się nam z wiosną, budzącą się do życia przyrodą, nowym życiem, pięknymi barwami: słoneczną żółcią i świeżą zielenią...

          Zapraszam do uważnego wysłuchania bajki pt. "Wielkanocny Kurczaczek".

          smiley Drogie Dzieci, poproście rodziców, aby porozmawiali z wami o tradycjach i zwyczajach świątecznych:

          Wielki Post – rozpoczyna się po karnawale. Dawniej obchodzono go bardzo surowo. Nie było mowy o zabawach, muzykowaniu czy tłustym jedzeniu. Warto wiedzieć, że Wielki Post pokrywa się w czasie z tzw. przednówkiem – w gospodarstwach zapasy zimowe powoli się kończyły, a na polach nie było nowych zbiorów. Konieczne było zatem oszczędzanie jedzenia.

          Niedziela Palmowa – upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Tradycyjnie palmy robiono z tych roślin, które rosły nad rzeką – bo płynąca w nich woda dawała roślinom zieleń i życie, te rośliny odradzały się po zimie najszybciej. Była to m.in. wierzba i trawy oraz trzciny nadrzeczne.

          Wielka Sobota to Wigilia Wielkanocy -  podczas nabożeństwa w tym dniu święci się ogień i wodę. Ogień symbolicznie spala to, co stare, woda daje życie. Sobota to również dzień święcenia pokarmów.

                    

          Do wielkanocnego koszyczka wkładamy:

          baranka – symbol zmartwychwstałego Chrystusa,

          jajka – symbol rodzącego się życia, 

          chleb - symbol dostatku, szczęścia,                 

          chrzan – symbol siły,

          wędlinę – symbol płodności i dostatku,

          sól – symbol oczyszczenia domostwa od złego,

          babkę – symbol wszechstronnych umiejętności.

          Wielkanoc - jajka są pierwszą potrawą spożywaną w Niedzielę Wielkanocną. Przed rozpoczęciem świątecznego  rodzinnego śniadania  składamy sobie życzenia i dzielimy się jajkiem. Wielkanocna Niedziela to czas przeznaczony na rodzinne biesiadowanie. Dzieci bawią się w poszukiwanie prezentów podrzuconych przez zajączka.

          Tradycyjne świąteczne potrawy to:

          żurek – czyli barszcz biały,

          kiełbasa – zwykle biała,

          szynka wędzona, pieczone mięso,

          ćwikła z chrzanem,

          własnoręcznie upieczona babka,

          mazurek z artystycznymi dekoracjami,

          kołacz, sernik.

            

            

           

          Wielkanocny Poniedziałek (lany poniedziałek, śmigus-dyngus) -  to czas radości, zabawy, psikusów, na które wszyscy czekali przez cały okres postu. W tym dniu polewamy się wodą. Dawniej śmigus i dyngus były osobnymi zwyczajami – śmigus oznaczał tradycyjne smaganie, czyli uderzanie wierzbowymi gałązkami lub polewanie wodą. Wszystko w formie zabawy – chłopcy smagali dziewczęta po gołych łydkach. Dyngus to inaczej wykup. Chłopcy chodzi od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci pisanek lub słodyczy.

          Czas na piosenkę - "PISANKI, KRASZANKI, SKARBY WIELKANOCNE":

          smiley Chętnych zapraszam do wykonania karty pracy. Jeśli ktoś nie może wydrukować obrazka zachęcam do samodzielnego rysownia.

               

           

          03.04.2020

          smiley Bardzo dziękujemy za wszystkie zdjęcia, które dostajemy od Państwa. W poniedziałek zamieścimy je w galerii przedszkolnej. Jesteśmy dumne z naszych zdolnych przedszkolaków. Brawo! Rodzicom bardzo dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do dalszych kontaktów.

          smiley Drogie Dzieci, zapraszam Was dzisiaj na wędrówkę po lesie, który jest wielkim domem roślin i zwierząt. Obejrzyjcie bajkę z cyklu Wędrówki Skrzata Borówki – Las mieszany. Pod koniec filmiku (w 12 minucie) jest propozycja zrobienia pracy plastycznej „Leśne składanki”, zachęcam Was do jej wykonania.

           

          Oglądaliście uważnie? Zapamiętaliście jak nazywają się pietra lasu? 

              

           

          smiley Szanowni Rodzice, dzisiaj  proponujemy ćwiczenia  rozwijające prawidłowy rozwój słuchowy dziecka. Prawidłowe rozpoznawanie i różnicowanie bodźców dźwiękowych przez dziecko jest podstawą słyszenia mowy, a zatem nabywania przez nie również mowy czynnej, a także umiejętności czytania, które wymaga dźwiękowego odtwarzania słów na podstawie widzianych liter, oraz pisania, gdzie usłyszane w wyrazie dźwięki wyznaczają kolejność ich zapisywania za pomocą liter.

           

          1. Zabawa „Rozpoznaj dźwięk”.
          Zabawy z przedmiotami codziennego użytku wydającymi dźwięki np. klucze, monety, sztućce, gazeta, czajnik, pudełko z kaszą, butelka z wodą, itp. Rodzic prezentuje dźwięki przedmiotów i po prezentacji można rozpocząć zabawę w rozpoznawanie. Dziecko nie może widzieć przedmiotów podczas odgadywania.
          2. Różnicowanie dźwięków.
          W tej zabawie możemy wykorzystać przedmioty  z kuchni, np. pokrywkę od garnka lub garnek, blachę do pieczenia ciasta, drewniany tłuczek. Dziecko odgaduje prezentowany dźwięk. Jaki dźwięk słyszysz?
          Czy to był dźwięk głośny – czy dźwięk cichy?
          Czy było dużo dźwięków – czy mało dźwięków?
          Czy słyszysz dźwięk długi – czy dźwięk krótki?
          Czy to był dźwięk wysoki („cienki”) – czy dźwięk niski („gruby”)?
          Przed rozpoczęciem zabawy prezentujemy w/w dźwięki i wyjaśniamy pojęcia: głośny – cichy, długi – krótki, itd.

          3. Lokalizacja dźwięku.

           Zabawa: „Szukamy dźwięku” – dziecko szuka ukrytego przedmiotu, który wydaje dźwięk (np. budzik, telefon, …).
          4. Odtwarzanie rytmów granych na przedmiotach, np. na garnku, blasze do ciasta.
          Przykłady:
          głośny, cichy, cichy - głośny, cichy, cichy, (…),
          cichy, głośny, głośny - cichy, głośny, głośny, (…),
          cichy, cichy, głośny, głośny - cichy, cichy, głośny, głośny, (…).

          5. Uważne słuchanie.
          Zabawa: „Ile dźwięków słyszysz?”. Policz uderzenia w garnek, stuknięcia o blat stołu. Dziecko zamyka oczy i liczy dźwięki wystukiwane przez rodzica.
          6. Uważne słuchanie i rozumienie mowy.
          Zabawa „Głuchy telefon” – powtórz następnej osobie usłyszany szept. Uczestnicy zabawy siedzą w kręgu. Osoba, która rozpoczyna zabawę mówi wymyślone słowo lub zdanie do lewego ucha siedzącej obok osoby – ostatnia osoba wypowiada na głos „przekazywane” słowo. Następna „runda” przebiega w stronę prawego ucha każdej osoby.

           

          smiley Zachęcamy do wykonania kolejnych zabaw związanych z kodowaniem – program Uczymy dzieci programować – Kodowanie na dywanie (wcześniejsze zadania były zamieszczone 24 marca). Materiały można wydrukować lub wykorzystać jako inspiracje do utworzenia z dzieckiem własnego zadania. Powodzenia!

          Zadania_bez_nudy_5.pdf

           

           

          02.04.2020

           Kochane Dzieci, pozostajemy w temacie ekologii i dbania o środowisko. Zapraszam na  bajkę edukacyjną pt. "W kontakcie z naturą".

          smiley Wspólnie z Rodzicem przeczytajcie

          KODEKS PRZYJACIELA PRZYRODY

           

          1. NIE NISZCZ I NIE ZANIECZYSZCZAJ ŚRODOWISKA NATURALNEGO!
          2. SEGREGUJ ODPADY!
          3. OSZCZĘDZAJ WODĘ!
          4. OSZCZĘDZAJ ENERGIĘ!
          5. CHROŃ ROŚLINY I ZWIERZĘTA!
          6. ODŻYWIAJ SIĘ ZDROWO, JEDZ OWOCE I WARZYWA  KOLOROWE!
          7. BĄDŹ PRZYJACIELEM PRZYRODY!

           

          smiley Chętne dzieci zapraszamy do wykonania pracy plastycznej „PRZYJACIEL PRZYRODY” – narysujcie własne rysunki do zdań zawartych w Kodeksie Przyjaciela Przyrody. A może macie inne pomysły? Czekamy na zdjęcia!

          Zapraszam do zaśpiewania piosenki, którą dobrze znacie i bardzo lubicie - ZIEMIA TO WYSPA ZIELONA.

           

          smiley KUBUSIOWI PRZYJACIEL NATURY to ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej, którego elementy realizujemy w naszej grupie. Na stronie internetowej programu - w zakładce DLA DZIECKA - znajduje się wiele ciekawych propozycji, m.in.: gry edukacyjne, bajki, rusz się z Kubusiem.  Oto link:

          https://przyjacielenatury.pl/

           

          Wskazówki dla Rodziców:

          • Czas na gry i zabawy online powinien być kontrolowany przez rodziców i dostosowany do wieku dziecka.
          • Limit czasu lub  ilość gier warto ustalić z góry, dzięki temu łatwiej uniknąć płaczu i rozczarowania związanego z przerwaniem fajnej zabawy.

             

          01.04.2020

          Chciałabym Państwu oraz Dzieciom  polecić bajki terapeutyczne, które są nie tylko podróżą po świecie emocji i uczuć, życiowych wartości i trudności w relacjach, z którymi trzeba się mierzyć w życiu, ale również  odpowiadają na trudne pytania i pokazują, jak radzić sobie z problemami.

          Są to zarówno bajki dla dzieci, jak i dla dorosłych. Być może pozwolą Wam odnaleźć się  w tym skomplikowanym świecie, może staną się sposobem radzenia sobie z różnorodnymi wyzwaniami.

          Poniżej  podaję link do strony, na której można znaleźć takie bajki w formacie pdf:

           

          https://www.dbc.wroc.pl/Content/3913/szuflada_z_bajkami.pdf

           

          Za oknem wiosna, piękna pora roku, na którą  wszyscy tak czekaliśmy. Pamiętajmy jednak, że w trosce o nasze zdrowie i zdrowie naszych najbliższych musimy pozostać w domach. Zachęcam do obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. „WIOSNA”, którą przygotowałam dla dzieci.

          WIOSNA_-_prez._multim..ppt

          Oglądaliście uważnie? Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

          -  Czy znasz nazwy pierwszych wiosennych kwiatów?

           - Jak nazywają się ptaki, które  przylatują na wiosnę do Polski?

          - Które zwierzęta budzą się z zimowego snu?

           

          smiley  Pamiętajmy o codziennych zabawach ruchowych. Oto propozycje ćwiczeń z wykorzystaniem odpadów. Potrzebujemy 1 rolkę po papierze toaletowym, stare gazety lub broszury reklamowe, 2-3 butelki po napojach, obciążone wodą.

          Ćwiczenia z papierem:

          • Ślizg z dmuchaniem rolki po papierze toaletowym – ćwiczenie oddechowe. Dzieci w leżeniu przodem na kocyku lub czystej podłodze wykonują ślizg po wyznaczonej przez rodzica trasie, dmuchając na leżącą przed sobą rolkę po papierze toaletowym.
          • Rzucanie papierowymi kulami do celu – ćwiczenie obręczy barkowej. Dzieci robią z gazety kulę i rzucają do wskazanego przez rodzica celu. Ćwiczenie wykonują na zmianę raz prawą, raz lewą ręką.
          • Darcie gazety w leżeniu przodem – ćwiczenie mięśni grzbietu i karku. Dzieci w leżeniu przodem rozwijają papierowe kule, unosząc klatkę piersiową i ręce, rozdzierają gazetę na drobne kawałki.
          • Zbieranie stopami skrawków papieru – ćwiczenie stóp. Dzieci chwytają stopami skrawki papieru i zanoszą na wyznaczone przez rodzica miejsce.

          Ćwiczenia z butelkami po napojach:

          • Przeczołgiwanie się slalomem między butelkami – ćwiczenie dużych grup mięśniowych Dzieci przeczołgują się między ustawionymi butelkami, starając się nie przewrócić żadnej z nich.
          • Marsz między butelkami – ćwiczenie stóp. Dzieci, trzymając palcami stóp nakrętkę od butelki, maszerują slalomem między butelkami, starając się nie zgubić nakrętki. Ćwiczenie wykonujemy dwa razy, trzymając nakrętkę raz prawą, raz lewą stopą.

           

          smiley  Na zajęciach w przedszkolu poznaliście już cztery figury geometryczne: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt. Zachęcam do odnalezienia naszych zdjęć w galerii przedszkolnej.

           

            

          Jeśli jest taka możliwość, proszę o pobranie i wydrukowanie karty pracy, utrwalającej rozpoznawanie figur geometrycznych.

           

              

           

           

           

                MARZEC

          31.03.2020 - coś dla ducha - czyli z cylku zajęć z religii angel

          Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci, worek to dzień kiedy w naszym przedszkolu wspólnie mieliśmy okazję spotykać się na zajęciach religii podczas, których dbamy o nasze serca – aby jeszcze więcej kochały, o nasze umysły – aby były czyste i pełne dobrych myśli, o nasze ciało – aby w każdym geście do drugiego człowieka wyrażało dobro, chęć pomocy i życzliwość.

          Kochane Dzieci, abym i ja troszeczkę mogła być z Wami w tym czasie kiedy przebywacie w domu proponuję Wam kilka miłych sposobów na spędzenie dobrych chwil z Panem Jezusem.

          Na początek piosenka, której tytuł bardzo oddaje to co dzieje się w naszym świecie, czyli „Do góry nogami” pani Magdy Anioł

          Trwając w czasie Wielkiego Postu i przygotowania do świąt Wielkanocnych teraz przypomnijmy sobie I niedzielę Wielkiego Postu i trzy pokusy, które pokonał Pan Jezus. Pomoże nam tutaj Gienek – nasz bohater online zapraszam na filmik:

          Nie wystawiajmy Pana Boga na próbę ….

          Teraz filmik odnośnie sytuacji, którą mamy i musimy pozostać w naszych domach:

          Kochane Dzieci, jeszcze kilka słów o Mszy Świętej. Na YouTube w niedzielę jest transmisja Eucharystii z Kościoła Miłosierdzia Bożego o godzinie 11.30 zachęcam Was, aby wspólnie w domu z naszymi bliskimi uczestniczyć w ten sposób we Mszy Świętej. Pamiętajcie Pan Jezus też za nami tęskni i czeka na nas.

          Gienek ma jeszcze parę słów do nas na temat: „Po co chodzić do Kościoła? O Liturgii cz. 1”

          Życzę Wam dużo zdrowia i pamiętajcie Pan Jezus na prowadzi, to nas GPS smiley

          Pozdrawiam serdecznie pani Anna W.M. 

          Arka Noego „GPS”

          31.03.2020

           

          Drogie dzieci, w tym tygodniu rozmawiamy o ekologii, ale czy wiecie

          CO TO JEST EKOLOGIA?

          Ekologia jest jedną z nauk, która zajmuje się przyrodą – czyli wszystkim, co nas otacza. Ekologia w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza naukę o domu. Środowisko to przecież nasz dom – miejsce, w którym żyjemy, dorastamy i uczymy się nowych rzeczy.

          Co to znaczy być eko ? Osoby, które nazywają swój styl życia ekologicznym dbają o nasz dom, czyli środowisko, nie krzywdzą zwierząt, dbają o rozwój roślin, segregują odpady.

          • Polecam do obejrzenia bajkę edukacyjną pt. „Czysto, ładnie i bez śmieci – rady Pana Śmietnika dla wszystkich dzieci”.

          A teraz zapraszam do wspólnego śpiewania:

          Maszeruje_Wiosna.mp3, Marcowe_Zaby.mp3Zbudz_Sie_Rzeczko.mp3

          smiley Szanowni Rodzice, zachęcam do organizowania z dziećmi zabaw przygotowujących do nauki pisania i czytania. Ponżej zamieszczam kilka przykładów (do wykorzystania w dowolnym czasie).

           

          ZABAWY JĘZYKOWE:

          1. Zabawa „Dokończ słowo”.

          Rodzic mówi sylabę (np. -ma), a dziecko ma dołożyć inną sylabę (np. – ta) tak by powstało słowo (mata).

          1. Zabawa „Co to za słowo?”

          Rodzic wypowiada słowa z podziałem na głoski. Dziecko dokonuje ich syntezy i podaje całe słowo.

          1. Zabawa „Podziel na sylaby”.

          Rodzic wskazuje przedmiot, a dziecko dzieli nazwę na sylaby dodając do każdej prosty ruch (klaskanie, tupanie, podskakiwanie…)

          1. Ćwiczenia słuchowe „Układamy słowa na daną głoskę”.

          Rodzic wymienia słowo, prosi aby dziecko ułożyło słowo rozpoczynające się tą samą głoską (np. okno – dziecko układa słowo na O)

          ZABAWY LITERKAMI:

          1. Zabawa „Czyje to imię?” – przygotowanie kartoników z imionami najbliższych osób (mama, tata, brat, siostra, babcia, kolega itp.) wyszukanie imion podanych przez rodzica.
          2. Zabawa „Litery w imionach” – wykorzystanie kartoników z imionami najbliższych osób (mama, tata, brat, siostra, babcia, kolega itp.) - wyszukanie w nich liter podanych przez rodzica. Np. wyszukaj imię na literkę M, na literkę T, podaj karteczkę z imieniem, w którym są dwie literki „a”, podaj karteczkę z imieniem, które kończy się na „k” itp.
          3. Zabawa „ Podpisz przedmioty” – przygotowanie kartoników z nazwami przedmiotów z najbliższego otoczenia (stół, okno, łóżko, miś, lalka, auto, klocki itp.). wspólne z dzieckiem odszukanie przedmiotów i „podpisanie” ich.
          4. Zabawa „Moje imię” – ułożenie imion najbliższych osób z liter znajdujących się na małych kartkach.

           

                   

          WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW:

          1. Litera jest znakiem graficznym, a głoska jej odpowiednikiem słuchowym. Litery widzimy i piszemy, głoski słyszymy i wymawiamy.
          2. Spółgłoski należy wymawiać w miarę możliwości bez przygłosu w postaci „y” który w późniejszym okresie może utrudniać dziecku naukę czytania i pisania.
          3. Przy wyodrębnianiu pierwszej i ostatniej głoski w wyrazie najlepiej jest zaczynać od wyrazów rozpoczynających i kończących się samogłoskami.

          Pamiętajmy o stopniowaniu trudności dobieranych zabaw.

           

          30.03

          Szanowni Rodzice, jeżeli ktoś z Państwa dopiero dzisiaj zaglądnął na naszą stronę bardzo prosimy o zapoznanie się ze wszystkimi informacjami umieszczonymi  w poprzednich dniach, począwszy od 17 marca 2020 roku - w szczególności  z ogłoszeniami dodanymi 23 i 24 marca. Zachęcamy również do zaglądania na podstronę JĘZYK ANGIELSKI. Wszystkim życzymy dużo zdrowia.

          Kochane Dzieci, bardzo za Wami tęsknimy!

           

          30.03 – 03.04.2020   Krąg tematyczny: Ekologiczny świat.

           

          • Drogie Dzieci, poproście Rodziców o odczytanie ważnego listu.

          „List od Ziemi”

          Witajcie dzieci! Piszę do Was, bo mam wiele trosk i radości. Wiem, że w chwili obecnej nie możecie zaradzić wielu moim kłopotom, ale wiem też, że jako dorośli ludzie postaracie się coś zmienić. Proszę, abyście dzisiaj zastanowili się, co teraz możecie zrobić dla kawałka ziemi wokół siebie, żeby Ziemia miała powody do radości?

          Pozdrawiam Was Wasza Ziemia.

           

          Mieszkamy na planecie, która nazywa się Ziemia. Aby żyć musimy jeść i pić. Jedzenie

          kupujemy w sklepach. Jest ono pięknie zapakowane (np.; jogurty, serki, ciasteczka). Picie

          kupujemy w butelkach  i kartonikach. Rodzice kupują gazety, kremy, szampony itp.

          Gdy zjemy, wypijemy, przeczytamy gazety – to co robimy z opakowaniami ? Wyrzucamy. Najlepszym sposobem na zbyt dużą ilość śmieci jest ich segregacja.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          •  
          •  

           

           

           

          • Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

          - Jaki kolor powinien mieć kosz, do którego wrzucamy papier?

          - Jaki kolor powinien mieć kosz, do którego wrzucamy szkło?

          - Jaki kolor powinien mieć kosz, do którego wrzucamy plastik?

           

          • Spytacie, ale po co ta segregacja? Z posegregowanych odpadów można wytworzyć nowe przedmioty. To się nazywa recykling. Jest to najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia naszej planety. Spójrzcie na obrazki poniżej, na których pokazane są kolejne etapy przetwarzania posegregowanych odpadów:  szkło, plastik, papier.

           

          • Zachęcam do wykonania pracy plastycznej z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym. Można skorzystać z podanych przykładów lub według własnego pomysłu.

                               

           

           

           

          27.03.2020

          • Drogie Dzieci. Wiosna to czas na prace w ogrodzie. W przedszkolu zapewne zamielibyśmy się w małych ogrodników i założyli małą hodowlę w kąciku przyrody. Niestety w tym trudnym czasie to niemożliwe. Poznajmy więc etapy wzrostu roślin - od nasionka do kwiatka - na podstawie opowiadania pt. „Tajemnica małego nasionka” J. Wasilewskiej.

          Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki, albo polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi. A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło, że wokół zrobiło się mokro. Ach! To pewnie ogrodnik podlał ziemię! Rozzłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć tak mocno, aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał je, a słońce ogrzewało swoimi promieniami i w niedługim czasie zamieniło się w piękny, kolorowy kwiat.

                                                                    

          • Słuchaliście uważnie? Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

          -  kto zaopiekował się ziarenkiem?

           - co zrobiło ziarenko w ziemi?

           - dlaczego się rozzłościło i co zrobiło ze złości?

           - co pojawiło się w miejscu pęknięcia?

          - co wyrosło z ziarenka?

          Potraficie powiedzieć czego roslina potrzebuje do życia?

          • Drodzy Rodzice! Jeżeli znajdziecie czas i pozwalą Wam na to obecne możliwości (ograniczone wychodzenie do sklepu) pobawcie się z dziećmi w ogrodników. Poniżej przesyłam krótki filmik Jak założyc hodowlę rzeżuchy:

           

                                                                                  https://www.youtube.com/watch?v=MfCoSQRMgfk

           

           

          • Czas na zabawy matematyczne. Porównywanie liczb – zachęcam do przeczytania historyjki, która ułatwi utrwalenie poznanych w przedszkolu znaków matematycznych: „<” , „>”, „=”.  

           

          Bajka o smoku.

          Dawno, dawno temu żył sobie smok wegetarianin. Krainę w której żył, zamieszkiwały również dwa rody krasnoludków. Smok bardzo uprzykrzał im życie zmuszając do dzielenia się swoimi zbiorami warzyw i owoców. Każdego ranka przed pieczarą krasnoludki układały kosze pełne marchewek, pietruszek, sałat, jabłek i gruszek. Kiedy smok wychodził na zewnątrz, najpierw rozglądał się uważnie, a potem otwierał paszczę najszerzej jak potrafił i połykał w całości większą porcję. Za każdym razem inny ród przygotowywał większą porcję, ale pewnego dnia stało się tak, że po obu stronach pieczary ustawiono kosze z tą samą liczbą smakołyków. Smok zdębiał bo nie wiedział, którą porcję wybrać dlatego z zamkniętą paszczą wrócił do pieczary i tego dnia nie zjadł niczego.

           

                                                

           

          • Pole tekstowe: Scenariusze zajęćPole tekstowe: Scenariusze zajęćTeraz przygotujcie kredki, 2 kartki, wykałaczki lub paski papieru.„Mniej, więcej czy tyle samo?” – zabawa matematyczna z kredkami. Rodzic układa cztery kredki w jednym rzędzie na białej kartce, robi przerwę i układa kolejne cztery na czarnej (lub w innym kolorze), mówiąc: Przelicz kredki na białej kartce..., a teraz na czarnej… Tu są cztery i tu są cztery… Czy tu (wskazuje) i tu jest tyle samo? Mogę więc ułożyć taki znak (układa znak równości np. z zapałek, wykałaczek, pasków papieru) i odczytać: Cztery równa się cztery. Następnie dokłada kolejne kredki i za każPole tekstowe: Kwiecieńdym razem prosi dziecko o przeliczenie. Wskazuje odpowiednie znaki: "<", ">","=". Przy kolejnych przykładach dzieci same układają odpowiednie znakiPole tekstowe: Kwiecień, wymyślają własne przykłady.

           

          26.03.

          •  Szanowni Rodzice, dzieciom bardzo trudno zrozumieć obecne zagrożenie, które jest niewidoczne i wykracza poza wszystko, z czym do tej pory się spotkały. Pamiętajmy, aby rozmawiać o tym co dzieję się wokół nas. Zachęcam do przeczytania BAJKI O ZŁYM KRÓLU WIRUSIE I DOBREJ KWARANTANNIE, którą napisała pani Dorota Bródka (psycholog i psychoterapeuta):

           

                          http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf

          • Polecam również krótki filmik edukacyjny o koronawirusie:

                                            

          •  Drogie Dzieci, zapewne rozpiera was  już energia. Pamiętajcie o codziennych zabawach ruchowych, zaproście do nich rodzeństwo i rodziców. Poniższe zabawy można wykorzystać w każdym domu, gdyż nie wymagają ani dużej przestrzeni, ani specjalnych rekwizytów.

           

          Zabawy tropiące

           

          Zabawy tropiące, inaczej poszukiwawcze. Jedną z nich jest znana powszechnie zabawa w "ciepło-zimno". Rodzic chowa konkretny przedmiot, dziecko musi go znaleźć wyłącznie dzięki wskazówkom: ciepło, zimno.

          Drugą zabawą, bardziej skomplikowaną są domowe podchody. Rodzic chowa w domu koperty z zadaniami. Dziecko znajduje je i wykonuje poszczególne polecenia np. zrób 10 przysiadów.

           

          Zabawy ze sznurkiem (może być centymetr, wstążka)

           

          Potrzebny będzie sznurek długości minimum 1,5 m. Możecie sobie wyobrazić, że jest to most, wąż lub cyrkowa lina. Sznurek leży na podłodze, tworzycie z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele:

           

          - spacer po sznurku uważając by z niego nie "spaść"

           

          - przeskakiwanie przez sznurek raz na jedną, raz na drugą stronę

           

          - przejście po sznurku "stópkami", tyłem, bokiem

           

          Zabawy z piłką ( można zrobić kulkę z gazet)

           

          Piłka jest świetnym materiałem do zabawy, gdyż można ją wykorzystywać na różne sposoby, w zależności od wieku dziecka. Dla najmłodszych przedszkolaków wyzwaniem jest zwykłe rzucanie do siebie piłki, starsze dzieci potrzebują już modyfikacji, np.

           

          - Rzucanie piłki do celu. Wykorzystujemy wszystko to, co jest dostępne w domu: skrzynia, pudło, kosz na śmieci. Im starsze i zręczniejsze dziecko, tym dalej ustawiamy cel rzutu

           

          - Piłka i kolory. Rzucamy do siebie piłkę wymieniając różne kolory. Na hasło "czarny" piłeczki nie wolno złapać. Jeśli jednak uczestnik chwyci piłkę, przegrywa lub wykonuje zadanie np. dziesięć podskoków.

           

          Zabawa Ludzie do ludzi

           

          Zabawa dla minimum dwójki dzieci. Osoba prowadząca włącza dowolną muzykę, w tym czasie dzieci tańczą, podskakują, chodzą na paluszkach (wszystko zależy od kreatywności uczestników). Podczas pauzy prowadzący mówi np. plecy do pleców i dzieci muszą się zetknąć daną częścią ciała.

           

          Przeprawa przez rzekę

           

          Spodoba się zarówno przedszkolakom, jak i starszym dzieciom. Na podłodze-rzece ustawiamy "kamienie": poduszki, kartki papieru, duże, drewniane klocki itp. Zadaniem jest przeprawa przez rzekę bez dotknięcia stopą "wody".

           

          Butelkowy slalom

           

          Zabawa skierowana jest do dzieci od 5 roku życia. Ustawiamy 2-3 butelki w dowolnej konfiguracji. Uczestnik stara się zapamiętać ustawienie butelek, po czym zawiązujemy mu oczy. Dziecko musi przejść przez tor bez potrącenia przeszkód.

           

           

          25.03.2020

          • Ponownie zachęcamy Rodziców i Kochane Dzieci do kontaktu z nami, prosimy o wysyłanie zdjęć wykonanych prac ( grupa.konwalie2020@wp.pl ).

           

          23 - 27.03 Krąg tematyczny: Nadeszła wiosna.

          • „Powroty ptaków”.  Pokażmy dzieciom mapę świata lub globus i spróbujcie odnaleźć na nich Polskę oraz Afrykę i Azję, skąd przylatują do nas na wiosnę: bociany, kukułki, szpaki i jaskółki. Wyjaśnijmy, czym różnią się ptaki od pozostałych zwierząt (kończyny przednie mają przekształcone w skrzydła, opływowe ciało jest pokryte piórami, większość z nich potrafi latać, nie mają zębów, zamiast pyska mają dziób, ich kości są lekkie, wypełnione powietrzem).

           

          • Jesienią dzieci poznały już wiele gatunków ptaków. Wtedy rozmawialiśmy o odlotach ptaków na zimę do ciepłych krajów i tych, które pozostają w Polsce. Zapraszam do odszukania zdjęć w galerii przedszkolnej.

                                      

           

           

          • Poczytajmy ciekawostki o ptakach:

          Bociany najchętniej zajmują stare gniazda, zasiedlane przez wiele lat i pokoleń, w których naprawiają szkody powstałe po okresie zimowym. Budując nowe gniazdo, najchętniej korzystają z pomocy człowieka. Wybierają platformy zbite z desek, przymocowane na słupach energetycznych, koła od wozu umieszczone na wysokich drzewach lub dachach. Bociany znoszą chrust z całej okolicy. Najdłuższe gałęzie mogą mieć długość na- wet półtora metra. Do wyściełania gniazda używają słomy, korzonków i suchych traw, a nawet znalezionych szmat, papieru, folii i sznurków. Opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice, nie tylko karmią, ale i w upalne dni opryskują maluchy wodą. Żywią się owadami: pasikonikami i chrząszczami, również jaszczurkami, wężami, pisklętami i małymi zającami. W latach obfitujących w myszy i norniki zjadają prawie wyłącznie gryzonie, pomagając w ten sposób rolnikom chronić uprawy.

          Jaskółki (dymówki) budują swoje gniazda z gliny i grudek błota, które sklejają śliną i usztywniają trawami i słomą. Kształt tych gniazd przypomina otwartą od góry kulę wyściełaną piórami i roślinami. Jaskółki najczęściej gnieżdżą się wewnątrz stajni, stodół, korytarzy, pod mostami i przy rurach. W miastach budują swoje lepianki wewnątrz bram kamienic.

          Skowronki budują gniazda na ziemi, pośród niskiej i zielonej roślinności, najczęściej z końskiego włosia         i traw. Zwykle przylatują w pobliże gniazda, ale dochodzą do niego pieszo, by nie doprowadzić drapieżników.

          Łabędzie żywią się trawą i roślinami, a także wodnymi ślimakami i małżami. Pływają bardzo szybko, ustawiając pióra skrzydeł pod wiatr. Łączą się trwale w pary. Gniazda budują na ziemi.

          Dzikie gęsi budują gniazda na ziemi z traw, mchu, puchu. Jaja wysiadywane są przez samicę, ale gąsior strzeże jej i gniazda.

          Kukułki nie tworzą par, tym bardziej że samców jest więcej niż samic. Nigdy nie zakładają gniazd ani nie wychowują piskląt – swoje jaja podrzucają do gniazd innych ptaków. Zjadają owady, szczególnie owłosione gąsienice motyli, których często unikają inne ptaki.

          Sikorki gnieżdżą się w dziuplach, budkach lęgowych, opuszczonych gniazdach. Mogą założyć gniazdo nawet w starym czajniku lub skrzynce na listy. Jesienią zjadają jajeczka i larwy owadów ukryte w szczelinach gałęzi. Potrafią zjeść 24 owady w ciągu minuty i odwiedzić w ciągu doby około tysiąca drzew.

          • Ze względu na czas społecznej kwaranntany i braku możliwości wyjścia z dziećmi na zewnątrz zapraszam na wirtualny spacer do lasu i podglądanie ptaków w ich naturalnym środowisku:

                                      https://www.youtube.com/watch?v=32LiI3wE6ZQ

          • Zachęcam dzieci do wykonywania ćwiczeń grafomotorycznych o tematyce wiosennej:

                                            https://eduzabawy.com/karty_pracy/grafomotoryka/wiosna/

          Zadaniem ćwiczeń grafomotorycznych jest pomoc dziecku w osiągnięciu gotowości do nauki pisania.

           

          24.03.     

          Szanowni Rodzice,

          • Bardzo prosimy, aby dostarczyli nam Państwo  informacje dotyczące  dostępu dziecka do narzędzi multimedialnych (oczywiście pod nadzorem rodzica). Dane te posłużą  do dostosowania metod i form realizacji podstawy programowej do Państwa sytuacji rodzinnej i warunków domowych. Przypominamy nasz adres:

          grupa.konwalie2020@wp.pl

          • Zgodnie z rozporządzeniem MEN dotyczącego kształcenia na odległość informujemy, iz na stronie   https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje  znajdują się propozycje tematów zajęć, zgodne z podstawą programową, na poszczególne etapy edukacji (w tym przedszkole).

           

          24.03.

          •  Na dzisiaj proponuję zabawy matematyczne, utrwalające zapis cyfr w zakresie od  0 do 9 oraz liczby 10. Dzieci poznały już wszystkie cyfry na zajęciach w przedszkolu, ale bardzo ważne jest powtarzanie zdobytych umiejętności.

                                        bystredziecko.pl/nauka-pisania-cyferek-dla-dzieci-od-0-do-10/

          • Na jednych z ostatnich zajęć  w przedszkolu wybraliśmy się na wycieczkę do Wielkiej Brtytanii, zwiedzaliśmy Londyn, złozylismy wizytę Królowej Elżbiecie (ciekawe zdjęcia w galerii przedszkolnej). Zapraszam do zapoznania się z piosenką Wheels on the bus go round - London City. W teledysku dzieci mogą obejrzeć poznane na zajęciach symbole Londynu: London Tower, Big Ben, zamek Królowej Elżbiety i Jej strażników, London Eye, piętrowy czerwony autobus, rzeka Tamiza.

           

                                                    

          •  W naszej grupie realizujemy również ogólnopolski program Uczymy dzieci programować - Kodowanie na dywanie. Zajęcia te realizujemy poprzez wykorzystanie dużej maty do kodowania (2mx2m). Służą rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, innwencji twórczej i kreatywności,kształtowaniu wyobrazni przestrzennej. Uczą również planowania działań, weryfikacji poprawności wykonanych zadań oraz obserwacji i wyciągania wniosków. Zapraszam do odszukania naszych zdjęć w galerii przedszkolnej.

           

                    

          Poniżej podaję linki do ćwiczeń, które zostały opracowane dla dzieci na ten trudny czas. Niech posłużą Państwu do wykorzystania w całości lub jako inspiracje do zabaw z kodowaniem.

                                                                                 https://mail.mailnews.pl/c/18g4e5tvfj/ygu0jva964/

          https://mail.mailnews.pl/c/y966b0razk/ygu0jva964/ 

                                                                          

          23.03.2020

          Szanowni Rodzice, Drogie dzieci!

          • Z przykrością informujemy o przedłużeniu czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nadal będziemy realizować kształcenie z wykorzystaniem metod i technik tzw. zdalnego nauczania (zgodnie z wytycznymi MEN).
          • Założyłyśmy grupowe konto mailowe o adresie:  grupa.konwalie2020@wp.pl , na które mogą Państwo przesyłać wszelkie pytania, prośby, uwagi dotyczące naszej pracy, ciekawe pomysły, którymi chcielibyście podzielić się z nami i innymi rodzicami. 
          • W razie potrzeby zapraszamy również do kontaktu telefonicznego (nasze numery były podawane podczas zebrań grupowych w przedszkolu).
          • Prosimy, aby założyć dzieciom teczki, w których będą gromadzone wszystkie prace plastyczne, ćwiczenia grafomotoryczne, itp. Po powrocie do normalności nagrodzimy każde dziecko za jego trud.
          • Zachęcam również do zaglądania na podstronę Język Angielski, na której będę umiesczać propozycje zabaw językowych (dwa razy w tygodniu).

          Wszystkim życzymy dużo zdrowia i wytrwałości w tym trudnym czasie.

          23- 27.03 Krąg tematyczny: NADESZŁA WIOSNA.

          23.03

          • Zachęcam do przeczytania dzieciom opowiadania  pt. "Obłoczek" i porozmawiania na temat  treści utworu.

          Obłoczek

          Pewnego roku taka była susza, że ludzie powoli zapomnieli, co to jest deszcz i jak wygląda kałuża. Wyschły nawet głębokie studnie. Niebo było jasne, słońce prażyło niemiłosiernie. Aż tu nagle pojawił się na niebie siwy obłoczek.

          Daj mi wody – prosi człowiek.

          Daj mi wody – prosi krowa.

          Daj mi wody – prosi trawa.

          Daj mi wody – prosi ziemia.

          Zatrzymał się obłoczek na chwilę i myśli: „Komu dać wody?” Chciałby dać wszystkim, ale nie może jej przecież rozdzielić na cztery części.

          -Po co wam jest potrzebna woda? – zapytał.

          Do picia – mówi człowiek. – Studzienka wyschła. Krowa mleka nie daje.

          Nie mogę dawać człowiekowi mleka – ryczy krowa – bo trawa jest sucha jak siano.

          Nie mogę być soczysta – mówi trawa – bo ziemia mi nie daje wilgoci.

          Pole tekstowe: KwiecieńDaj mi wody – prosi ziemia – oddam wilgoć trawie, a kiedy krowa zje soczystą trawę, da człowiekowi mleko. Obłoczek skropił ziemię rzęsistym deszczem. Ziemia oddała wilgoć trawie. Krowa naskubała się do syta soczystej trawy i dała człowiekowi mleko. Człowiek napił się mleka. Wszyscy byli zaspokojeni.

          • Po wysłuchaniu utworu dzieci odpowiadają na pytania, np. Kto poprosił obłoczka o wodę? Do czego była im potrzebna woda? Czy obłoczek podjął słuszną decyzję? Dlaczego? Następnie objaśniają znaczenie wody  dla roślin i zwierząt. Próbują również narysować  schemat krążenia wody w przyrodzie: woda ze zbiorników wodnych jest ogrzewana przez słońce i paruje podobnie jak woda znajdująca się w liściach roślin; pod wpływem niskiej temperatury para zmienia się w chmury; drobne kropelki wody w chmurach zderzają się ze sobą, powiększają się i w końcu spadają w postaci deszczu, śniegu. Ilość wody w obiegu się nie zmienia. Tyle samo wody, która paruje, spada z powrotem na ziemię w postaci deszczu lub innego opadu.

           

                                                                                

          •  Polecam zabawy badawcze z wodą - kształcenie umiejętności przewidywania co się może zdarzyć, wyciąganie wniosków z doświadczeń:

          - Co rozpuszcza się w wodzie? - zalewanie wodą produktów znajdujących się w szklankach, np. mąka, sól, cukier, galaretka, kwasek cytrynowy. Obserwujemy i omawiamy co dzieje się z substancjami.

          - Co pływa, a co tonie? - wrzucanie do miski z wodą róznych materiałów, np. kapsel, kulka plasteliny, kawałek papieru, moneta, szpilka, plastikowy klocek. Obserwujemy i omawiamy co dzieje się z przedmiotami.

           

           

          17.03.2020

          Szanowni Rodzice!

          Z uwagi na obecną sytuację przekazujemy Państwu materiały do pracy w domu:

          - utrwalenie dotychczas zdobytych umiejętności poprzez wykorzystanie 1 i 2 części kart pracy, które zostały zrealizowane w całości i dzieci posiadają je w domach,

          - podejmowanie prób czytania metodą sylabową - przykładowe teksty znajdują się na ostatnich stronach drugiej części kart pracy,

          - korzystanie z galerii, w której umieszczonych jest bardzo dużo zdjęć z róznorodnych działań prowadzonych w naszej grupie - w obecnym czasie mogą posłużyć Państwu jako inspiracje do rozmów tematycznych z dziećmi i wspólnych zabaw edukacyjnych.

          Prosimy o systematyczne zaglądanie na stronę, ponieważ na bieżąco będziemy umieszczać nowe propozycje zabaw edukacyjnych. Wszystkim życzymy DUŻO ZDROWIA!

          16.03 -20.03 - Krąg tematyczny: Oznaki wiosny.

          20.03.

          • Jutro obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Zapraszam dzieci do wykonania kolejnego zadania - ćwiczenie grafomotoryczne "Wiosna", kształtujące umiejętności w zakresie motoryki małej.

                                        http://bystredziecko.pl/cwiczenia-grafomotoryczne-wiosna/

          • Polecam do obejrzenia filmik Zwiastuny wiosny - rozpoznajemy kwiaty i ptaki.

                                                  https://www.youtube.com/watch?v=rANDOonihZg

          •  22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Zapraszam do wejścia na stronę www.wodnypark.tychy.pl, na której znajdziemy mini lekcje on line z cyklu Wodna Akademia przypłynie do Ciebie. Lekcje te dotyczą wody jako żródla życia, energii, ale i jej niszczycielskiej siły. Pojawiać się będą w poniedziałki, środy i piątki.
             

           

          19.03

          • Opowiadanie pt. "Nikt mnie więcej nie zobaczy" - zachęcam do przeczytania dzieciom poniższego utworu i porozmawiania o tym, co przydarzyło się pewnej gąsienicy.

                                                     Nikt mnie więcej nie zobaczy

          Gąsienica uważała się za bardzo piękną i nie ominęła ani jednej kropli rosy, żeby się w niej nie przejrzeć.

          Ach, co to za uroda! – szeptała, oglądając ze wszystkich stron swój pospolity pyszczek i wyginając grzbiet, żeby popatrzeć na dwa złociste prążki. – Szkoda, że nikt, a nikt nie zwraca na mnie uwagi.

          Aż raz zdarzyło się, że po łące chodziła dziewczynka i zbierała kwiaty. Gąsienica czym prędzej wpełzła na naj- piękniejszy kwiatek. Dziewczynka spostrzegła ją i zawołała:

          Co za brzydactwo!

          Ach, tak! – syknęła obrażona gąsienica. – Wobec tego nikt nigdy, nigdzie, za nic w świecie, w żadnym wy- padku i w żadnych okolicznościach więcej mnie nie zobaczy! Daję na to słowo honoru uczciwej gąsienicy!

          Skoro się dało słowo honoru – należy go dotrzymać. Zwłaszcza kiedy się jest gąsienicą.

                               I gąsienica wpełzła na drzewo.

          Z pnia na sęk, z sęka na gałąź, z gałęzi na gałązkę, z gałązki na sęczek. Wyciągnęła z pyszczka jedwabną niteczkę i zaczęła się nią owijać.

          Snuje się niteczka, owija gąsienicę raz, drugi, dziesiąty, setny… I wreszcie gąsienica zniknęła w miękkim je- dwabnym kokonie.

          Och, jaka jestem zmęczona! – westchnęła. – Ale owinęłam się znakomicie.

          W kokonie było ciepło, ciemno i… nudno. Gąsienica ziewnęła raz, potem drugi i zasnęła.

          Mijał dzień za dniem. Letni wietrzyk kołysał gałązką, szeleściły cicho liście, a obrażona gąsienica spała i spała. Obudziła się wreszcie. Widocznie słońce musiało mocno dogrzewać, bo w kokonie upał był nieznośny.

          Muszę przewietrzyć trochę mój domek – postanowiła i wyskubała małe okienko w kokonie.

          Ach, jak pięknie pachną kwiaty! – Gąsienica wychyliła się nieco.

          „Nikt mnie tu wśród listków nie zauważy, co mam sobie żałować powietrza” – pomyślała. Wychyliła się jeszcze troszeczkę, znowu troszeczkę i… wypadła ze swojej kryjówki!

          Ale zamiast spaść z drzewa na ziemię, uniosła się do góry! I nagle na tejże samej łące zobaczyła tę samą dziewczynkę.

          „Co za wstyd! – pomyślała.

          Że jestem brzydka, to nie moja wina, gorzej, że teraz wszyscy będą mnie nazywać kłamczuchą. Dałam słowo honoru, że nikt mnie nie zobaczy, i słowa nie dotrzymałam. Hańba!”.

          Zrozpaczona upadła w trawę.

          A wtedy nadbiegła dziewczynka i zawołała:

          Ach, jaki piękny!

          Czyżby to o mnie mowa? – szepnęła zdziwiona gąsienica. – Zdaje się, że o mnie. I wierz tu ludziom! Dziś mówią tak, a jutro zupełnie inaczej.


          Na wszelki wypadek przejrzała się jednak w kropelce rosy.

          Cóż to takiego? W lustereczku ktoś nieznajomy z długimi, bardzo długimi wąsami! Wygięła grzbiet. Na grzbiecie są dwa piękne kolorowe skrzydła!

          Patrzcie, patrzcie! Stał się cud! Najprawdziwszy cud! Jestem motylem!

          I kolorowy motylek poszybował wesoło nad łąką, bo przecież on nie dawał motylowego słowa honoru, że nikt go nie ujrzy.

          • Motyl - praca plastyczna - kolorowanka lub rysunek własny. Zadanie może być wykonane kredkami albo farbami.
          • Ćwiczenia grafomotoryczne - http://bystredziecko.pl/cwiczenia-grafomotoryczne-motyl/
          •  Zachęcam do wejścia na stronę www.lulek.tv. Znajdują się tam puzzle takich budowli jak: Krzywa Wieża, Wieża Eiffla, Koloseum, które są  znane dzieciom dzięki realizacji programu autorskiego Pod wspólnym niebem - Polska, Europa, Świat.

          18.03

          •  "Kalendarz pogodowy" - zachęcamy do założenia z dziećmi kalendarza do rejestrowania zjawisk pogodowych. Pod nazwami z dniami tygodnia dzieci rysują symbole zjawisk pogodowych. Warto wcześniej oglądnąć wspólnie prognozę pogody w TV, zwracając uwagę na najważniejsze elementy.  
          • Zapoznanie z wierszem pt. "Marzec":

          Marzec ma ogromny garniec.

          Mieszka w nim przez całe noce,

          Wieje w garncu nieustannie

          Syczy cos i bulgocze.

          - Powiedź, Marcu,

          Co masz w garncu?

          - Mam składniki różnorodne:

          Wiatry ciepłe, wiatry chłodne,

          Chmury, słońce, śnieg i wodę- z nich przyrządzam Wam pogodę.

           

          • Masaż relaksacyjny na plecach:
                                                                  Jaka dziś pogoda?

          Może słońce świeci?- okrężne ruchy dłońmi

          Albo deszczyk kropi?- uderzenia opuszkami palców

          Nie to deszczyk buty topi- szybkie i mocne ruchy palców

          Może ulewa nas zalewa?- oklepywanie dłońmi

          Lub piorun trzaska w drzewa?- lekkie klaśnięcie w dłonie

          Potem w ziemie szybko leci- opadnięcie dłoni na plecy

          Jak się czują wszystkie dzieci?- masowanie po szyi.

           

          W naszej grupie realizowane są dodatkowe programy, sprzyjające aktywnemu myśleniu i działaniu dziecka:

          - Program autorski Pod wspólnym niebem - Polska, Europa, Świat;

          - Ogólnopolski program Uczymy dzieci programować  - Kodowanie na dywanie - programowanie z wykorzystaniem maty do kodowania, zintegrowane z różnymi aktywnościami edukacyjnymi;

          - Międzynarodowy program zdrowia psychicznego Przyjaciele Zippiego - kształtowanie i rozwijanie umiejętności psychospołecznych u dzieci;

          - Terapia ręki (elementy) - projekt autorski Sprawne rączki - od zabawy do literki - usprawnianie motoryki małej, czyli precyzja ruchów dłoni i palców, doskonalenie chwytu, koordynacja pomiędzy dłońmi.

           

              LUTY    

          PODZIĘKOWANIE

          Serdecznie dziękujemy Rodzicom za przygotowanie               wspaniałego poczęstunku na uroczystość z okazji                Dnia Babci i Dziadka. 

             WAŻNE WYDARZENIA:

          smiley 11.02. ( wtorek) - Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka - godz.16.00.

          smiley 13.02. (czwartek) - Wyjście do Teatru Małego - "TAŃCE ŚWIATA".

          smiley 14.02. (piątek) - BAL KARNAWAŁOWY!

          smiley 19.02. ( środa) - Spotkanie ze stomatologiem.

            STYCZEŃ

                 Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!                              

                             ZAPROSZENIE! 

                                  

          SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKIE BABCIE I DZIADKÓW NA UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ 11.02.2020 O GODZ. 16.00.

           

                                    ZAPROSZENIE!

                           

          SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI NA BAL, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 14.02.2020.

           

              GRUDZIEŃ

          WAŻNE WYDARZENIA:

          smiley  02.12. (PONIEDZIAŁEK) - SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM W TEATRZE MAŁYM.

          smiley 06.12. (PIĄTEK) - WYJŚCIE DO TEATRU MAŁEGO NA BAJKĘ O CZERWONYM KAPTURKU.

          smiley 20.12. (PIĄTEK) - UROCZYSTA PRZEDSZKOLNA WIGILIA.

          smiley 20.12. (PIĄTEK) - STROJENIE CHOINKI NA PLACU BACZYŃSKIEGO PODCZAS JARMARKU BOŻONARODZENIOWEGO. Dzieci wykonują własne dekoracje w przedszkolu.Impreza rozpoczyna się o godz. 15.00 i trwa około pół godziny. Prosimy o zgłaszanie do wychowawców, które dzieci będą odebrane z Pl. Baczyńskiego, a które wracają z nauczycielami do przedszkola.

          smiley 17.12 (WTOREK) - WARSZTATY KULINARNE - "ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI".

           

          GRUDZIEŃ - TEMATYKA ZAJĘĆ:

          1.MOJE ZAINTERESOWANIA.

          2.ZGODA WSZYSTKIM POTRZEBNA.

          3.CHOINKOWE CZARY.

          PIOSENKI:"Czarny ma mundur", "Jedzie zima", "Zima, zima za oknami",  "Dzyń, dzyń dzwoneczki", "Czapka Mikołaja", "Wszystkie dzieci Mikołaja kochają", "Już blisko kolęda", "Mróz, mróz", "Tupu tup po śniegu", "Kolędnicy wędrownicy", "Gwiazdki".

           

           

            LISTOPAD:

          1. JESTEM POLAKIEM I EUROPEJCZYKIEM.

          2. JESIENNE EKSPERYMENTY.

          3. ZWIERZĘTA JESIENIĄ.

          4. SZANUJMY SIĘ WZAJEMNIE.

          PIOSENKI: "Jesteśmy Polką i Polakiem", "Orzeł biały", "Nasza Wisła", "Tu wszędzie jest moja ojczyzna", "Nie ma jak dom".

          ,,NASZA WISŁA”

          I. Wytrysła Wisła z gór,

          chciał ją zatrzymać bór.

          Szumiały jej drzewa, ptak dla niej śpiewał

          Lecz zostawiła bór.

          Ref: Płynie Wisła! Nasza Wisła!

          Najpiękniejsza z polskich rzek.

          Chce zatrzymać Wisłę wioska,

          wyszła na Wiślany brzeg!

          II. Lecz  Wisła dalej mknie!

          Bo Polskę zwiedzić chce!

          Urosła po drodze, już statki i łodzie

          na falach huśtać chce.

          Ref: Płynie Wisła! Nasza Wisła!

          Najpiękniejsza z polskich rzek

          Chce zatrzymać Wisłę Kraków,

          wyszedł na wiślany brzeg!

          1. III. Lecz Wisła dalej mknie!

          Znów mija miasta, wsie!

          Jest bardzo ciekawa, jak rośnie Warszawa,

          Warszawę zwiedzić chce.

          Ref: Płynie Wisła! Nasza Wisła!

          Najpiękniejsza z polskich rzek!

          Chce zatrzymać ją Warszawa,

          wyszła na wiślany brzeg

          IV. Lecz Wisła dalej mknie!

          Znów mija miasta, wsie!

          Wesoła, szczęśliwa do Gdańska dopływa

          i morze spotkać chce.

          Ref: Płynie Wisła! Nasza Wisła!

          Najpiękniejsza z polskich rzek!

          Nic jej w drodze nie zatrzyma,

          bo już widzi morski brzeg!

           

              PAŹDZIERNIK:

          1. OPOWIEŚCI ZŁOTEJ JESIENI.

          2. OWOCE, JARZYNKI - KOLOROWE WITAMINKI.

          3. JESIENNE SPACERY.

          4. PIĘKNO JEST WSZĘDZIE.

          Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:

          Utrwalenie i usystematyzowanie wiadomości o obecnej porze roku;

          • Zapoznanie z popularnymi gatunkami roślin i zwierząt występujących w parku i w lesie;

          • Uwrażliwienie na piękno przyrody w okresie jesieni;

          • Uświadomienie konieczności ochrony przyrody;

          • Pogłębienie wiadomości na temat zjawisk pogodowych charakterystycznych dla bieżącej pory roku;

          • Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania drzew owocowych oraz owoców i warzyw;

          • Uświadomienie znaczenia spożywania warzyw i owoców dla zdrowia;

          • Wyodrębnianie i nazywanie elementów budowy roślin oraz wskazywanie części jadalnych;

          • Wzbudzanie zainteresowania czytaniem przez globalne czytanie wyrazów;

          • Doskonalenie umiejętności dokonywania klasyfikacji oraz wyodrębniania podzbioru;

          • Zrozumienie podstawowych zasad przydatnych podczas kupowania i sprzedawania towarów;

          • Dostrzeganie zmian w przyrodzie charakterystycznych dla wczesnej i późnej jesieni;

          • Wzbogacenie słownika czynnego o pojęcia związane z poznawaniem świata przyrody;

          • Uświadomienie potrzeby chronienia przyrody przez różnorodne działania, m.in. zakładanie rezerwatów, parków narodowych;

          • Zrozumienie procesów i zmian zachodzących w roślinach w związku z przygotowaniem do zimy;

          • Wzbudzenie przeżyć estetycznych w kontakcie z przyrodą i sztuką;

          • Doskonalenie umiejętności konstruowania i rozgrywania gier planszowych;

          • Rozwijanie zdolności przeżywania piękna w kontakcie ze sztuką i naturą;

          • Dostrzeganie wartości świadczących o pięknie wewnętrznym człowieka;

          • Uwrażliwienie dzieci na piękno i estetykę w najbliższym otoczeniu;

          • Gromadzenie artystycznych i estetycznych doświadczeń pozwalających kształtować własny gust i wyczucie dobrego smaku;

          • Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze;

          • Uświadomienie konieczności dbania i szanowania dóbr naturalnych i materialnych w otoczeniu człowieka;

          • Kształcenie krytycznego stosunku do wszelkich przejawów wandalizmu czy działania na szkodę przyrody.

          Piosenki: "Grzybki", "Kolczasty jeż", "Zapasy na zimę",

          "Malowała jesień", "Jesienny wiatr", "Owocowy blues".

           

          Pole tekstowe: Październik    Wiersz pt."Dbajmy o zdrowie"

          Żeby zdrowym być człowiekiem, trzeba dbać o odżywianie.

          Co dzień rano, tuż przed wyjściem pić kakao na śniadanie.

          Ale chyba  najważniejsze w całej diecie są warzywa. Zawierają moc witamin,

          bez nich obiad nudny bywa.

          Pole tekstowe: Scenariusze zajęćZamiast słodkich batoników, chipsów, chrupek oraz coli lepiej zjeść marchewkę świeżą, od niej brzuszek nie rozboli.

          Ktoś powiedział mądre  słowa:

          „W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Jeśli chcecie być szczęśliwi, dbajcie zawsze o swój brzuch.

           

           

          WRZESIEŃ:

          1. RAZEM W PRACY I W ZABAWIE.

          2. LETNIE WSPOMNIENIA.

          3. BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE.

          4. PRZYJACIELA MIEĆ - PRZYJACIELEM BYĆ.

          Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:

          • Kształtowanie poczucia przynależności do grupy rówieśniczej;

          • Budowanie między dziećmi relacji pełnych ciepła i wzajemnej akceptacji;

          • Wdrażanie do dbałości o ład i porządek w najbliższym otoczeniu;

          • Rozumienie oraz przestrzeganie zasad zachowania i współżycia w grupie;

          • Wdrażanie do przestrzegania obowiązujących zasad bezpieczeństwa;

          - Zapoznanie z różnymi regionami naszego kraju ze zwróceniem uwagi na elementy charakterystyczne dla poszczególnych krajobrazów;

          • Poznanie zasad zachowania się i bezpieczeństwa w różnych środowiskach;

          • Doskonalenie umiejętności dokonywania klasyfikacji przedmiotów ze względu na różne kryteria;

          • Budzenie więzi z naszym krajem oraz rodzinną miejscowością;

          • Doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi w czasie przeszłym;

          - Uświadomienie dzieciom zasad bezpieczeństwa dotyczących różnych aspektów życia;

          • Poznanie sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych, zagrażających bezpieczeństwu;

          • Wzbudzenie zaufania do przedstawicieli służb specjalnych;

          • Kształtowanie właściwych zachowań w kontaktach z osobą obcą;

          • Rozpoznawanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych;

          • Kształtowanie orientacji przestrzennej, a w szczególności umiejętności określania kierunków;

          - Uświadomienie wartości więzi międzyludzkich, takich jak: koleżeństwo, przyjaźń;

          • Przybliżenie podstawowych zasad moralnych, jakie należy respektować w relacjach z innymi;

          • Uczenie się komunikowania swoich potrzeb, pragnień i otwartości na uczucia innych;

          • Nawiązywanie życzliwych kontaktów z rówieśnikami.

          Piosenki: "Przedszkolaki to my", "Kolorowe światła", "997,998....",

           

          "Kolorowy deszcz", "Deszczowa orkiestra", "Kolorowe listki".

           

           

           

           

           

    • Kontakty

  • Galeria zdjęć

      brak danych