• ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE - OLIGOFRENOPEDAGOG

        • mgr Magdalena Małecka

           

           

          Szanowni Rodzice. Zachęcam Państwa do korzystania z umieszczanych przeze mnie propozycji zabaw z dziećmi.

          16.03.2020r:

          Zapraszam do obejrzenia filmu " Kreatywne zabawy dla dzieci z autyzmem" :)

          =https://portal.abczdrowie.pl/zabawy-dla-dzieci-z-autyzmem

          kilka sprawdzonych pomysłów na zabawę z dzieckiem:

          1. Zimno, ciepło, gorąco - chyba znana wszystkim, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował "skarb“ daje wskazówki stopniując słowa - zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa :)

          2. Zabawa w skojarzenia -  Zacznij zabawę dla dzieci, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę :)

          3. Kolory -  Dziecko, które na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostałe siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego kolegi, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!” :)

          19.03.2020r

          Zapraszam na kolejną dawkę zabaw z dziećmi :)

          1. Poszukiwanie skarbów -  w różnych miejscach domu schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę stołu, omiń go, szukaj na dole....”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść.

          2. Spacer - puść maluchom muzykę i rzucaj różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek, itd.

          3.Gimnastyka dla paluszków - na stole rozłożyć najlepiej małe pomponiki, ale może być cokolwiek (dozwolone od lat 3, nie za małe aby były bezpieczne), papierowe foremki do babeczek – dla każdego uczestnika zabawy po min. jednej i teraz są schody ...  pałeczki do jedzenia chińszczyzny- mogą być też zwykłe patyczki. Zadaniem jest przenoszenie pomponów do foremek ale nie można używać dłoni, tylko patyczków. Można trzymać je dwoma rączkami albo w jednej (tak jak się ich używa do jedzenia). Na koniec zabawy wspólnie liczymy ile razem udało się zebrać.

          Praca pastyczna " Wiosenne drzewko" :)

          Praca jest łatwa w wykonaniu, efektowna, a przy okazji jest świetnym treningiem małej motoryki, czyli sprawności palców i dłoni:)

          Do wykonania pracy potrzebujesz: rolkę po papierze, brązową i różową bibułę, kartkę z bloku technicznego, brązową plastelinę, zielony pisak, kredkę lub plastelinę.

          Brązową bibułę zgniatamy mocno i delikatnie rozkładamy. Następnie kładziemy na bibułę rolkę po papierze, owijamy dookoła rolki, a końce bibuły wciskamy do środka rolki. Podobnie jak na zdjęciach poniżej.

          co można zrobić z bibuły

           

          =

           

          =

           = Z kartki z bloku technicznego wycinamy koronę drzewa. Z brązowej plasteliny toczymy paluszkami małe wężyki, z których formujemy gałęzie, które przyklejamy do korony drzewa. Możemy je też delikatnie rozcierać palcami, a paznokciami zrobić fakturę imitującą korę drzewa. To świetne ćwiczenie wpierające małą motorykę, podobnie jak zgniatanie kulek z bibuły. Takie prace plastyczne wspierają zdolności manualne dziecka i doskonale przygotowują do nauki pisania.

          v==

          =

          Zielone listki możemy narysować pisakiem, kredką lub wykleić z bibuły, czy plasteliny. Następnie kawałki różowej bibuły zgniatamy w kulki, które mocujemy do korony drzewa za pomocą kleju. To nasze wiosenne kwiatki. Koronę drzewa mocujemy na pniu z rolki, nacinając ją po bokach. Widać to krok po kroku na zdjęciach poniżej.

          Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci :)

          1. " Budzący się kocur":

           Rodzic zwraca się do dziecka: „Czy widziałeś choć raz budzącego się kota? Czy widziałeś, jak przez chwilę patrzy na świat przez na wpół otwarte oczy, potem lekko podnosi głowę, oblizuje się, a na końcu powoli się przeciąga. Wyobraź sobie, że teraz ty jesteś takim kocurem – pomału wybudzasz się ze snu – przyjemnie się wyciągasz – od głowy aż po najmniejszy palec u nogi. Na koniec przetrzyj oczy i pogłaszcz się po twarzy, szyi i karku”.

          2. „Miś”

          „Mały, maleńki Puszysty Miś, z miękkimi włoskami i czarnym noskiem, mieszkał z mamusią i tatusiem, i jeszcze mniejszym od siebie braciszkiem w wielkim ciemnym lesie. Wszyscy pracowali całe lato nad przygotowaniem domku na zimę i nad gromadzeniem zapasów jedzenia. Bo jak spadnie śnieg, to żadnego owocu, listka i korzonka nie będzie. Dziś nasz mały miś napracował się bardzo. Ze zmęczenia aż bolą go raczki i nóżki. A tu mamusia wyszła i Miś nie może się jeszcze położyć i odpocząć, bo musi pilnować swego małego braciszka. Robi się już ciemno, a mamusi jeszcze nie ma . Miś niecierpliwi się i niepokoi: Co się stało? Ale mamusia wraca! Jak dobrze! Teraz może odpocząć. Mały miś układa się na posłaniu z pachnącego sianka. Pod głowę kładzie poduszeczkę z miękkiego mchu. Teraz Miś wyciąga się na posłaniu. Zamyka oczy. Rączki kładzie swobodnie i wygodnie wzdłuż ciała. Nóżki są wyprostowane, leżą swobodnie. Jak dobrze i spokojnie jest Misiowi. Miś czuje, że jego rączka staje się ciężka, o! Jaka ciężka! Jakby była z kamienia. Miś nie może jej podnieść. Rączka leży bezwładnie i jest taka ciężka, jakby w ziemię chciała się zapaść. Teraz druga rączka staje się ciężka, o! Jaka ciężka jakby była z kamienia. Miś nie może jej podnieść. Rączka leży bezwładnie i jest taka ciężka, jakby w ziemię chciała się zapaść. A teraz Miś czuje, że jego nóżka staje się ciężka, że zapaść chce się w ziemię. I druga nóżka robi się teraz ciężka i chce zamienić się w bryłę z kamienia. Druga nóżka jest już taka ciężka, bezwładna, ale Misiowi jest dobrze, przyjemnie. Miś jest spokojny, odpoczywa, słuch jak wiatr szeleści liśćmi. Ale oto Miś spostrzega, że jego rączka zrobiła się ciepła. Jest taka ciepła, jakby na nią słoneczko padało i ogrzewało ją swymi promieniami. Obie rączki są cieplutkie. Jest im przyjemnie. Promienie słoneczka przesuwają się na nóżki. Najpierw jedna nóżka robi się rozkosznie ciepła, teraz druga nóżka jest cieplutka. Miś jest rozleniwiony, nic mu się robić nie chce, jest mu dobrze, przyjemnie, spokojnie”.
          Teraz następuje chwila przerwy. Minuta lub dłużej (do 5 min.) w zależności od zachowania się dziecka. Pierwsze oznaki wychodzenia ze stanu odprężenia, ruchy kończynami, czy inne wyrazy pobudzenia ruchowego powinny być sygnałem do wyprowadzenia dziecka ze stanu relaksacji.
          „ A teraz znowu trzeba stać się dzieckiem. Zginamy rączki, wyprostowujemy je raz, dwa, trzy, głęboko oddychamy – raz, dwa, trzy. Teraz otwieramy oczka. I już każde z nas jest znowu tylko dzieckiem. Mis został w lesie, ale my teraz tak jak Miś czujemy się bardzo dobrze, jesteśmy wypoczęci i radośni.”

          30.03.2020r

          Szanowni Rodzice. Dziś zachęcam Państwa do obejrzenia filmu i  wykonania z dzieckiem domowej " Ciastoliny" :) Proszę pamiętać, że wszystkie pomoce dydaktyczne ( np. farby) można kupić online w sklepach internetowych.

          https://www.youtube.com/watch?v=bce4JPdgIyI

          Proponowane zabawy z dozą eksperymentów :)

          1. Atrament sympatyczny - niezbędny dla takiej pary detektywów jak wy. Wykałaczką maczaną w soku z cytryny narysujcie na kartce mapę do skarbu. Ogrzej kartkę nad płomieniem świeczki. Maluch będzie pod wielkim wrażeniem, widząc, jak na pozornie czystej kartce powoli pojawiają się narysowane przez was kontury!

          2. Diamenty z soli - do szklanki z gorącą wodą wsypujcie łyżeczka po łyżeczce sól kuchenną. Postarajcie się rozpuścić jak najwięcej soli, zanim woda ostygnie. Zawiąż na nitce spinacz biurowy i wrzuć nitkę do szklanki. Odstaw szklankę na dwa dni na parapet. Trzeciego dnia najpewniej na spinaczu i nitce wytworzą się piękne kryształy.

          3. Pływające jajko - ugotuj jajko na twardo i poproś malucha, by włożył je do szklanki z wodą. Opadnie na dno, ale jeżeli dodacie do wody dwie łyżki soli, jajko zacznie pływać. Dzięki temu maluch na własne oczy pozna różnicę między słodką a słoną wodą.

          Zabawa relaksacyjna:

          Ćwiczenie pamięci wymagaja od dziecka skupienia i uspokaja, odwracając uwagę od bodźców zewnętrznych.

          Potrzebne materiały: obrazki, plakaty i zdjęcia, przedstawiające bliskie dziecku zdarzeniai sceny: znane mu pejzaże i zwierzęta, ludzi przy pracy, zdjęcia rodzinne.

          Dziecko wygodnie siedzi lub leży na dywanie. Ogląda pokazany przez rodzica obrazek i opisuje go. Opowiada o ujrzanej scence lub nazywa znane elementy. Dorosły prosi dziecko, by zapamiętało obrazek, który za chwilę zostanie schowany. Dziecko z zamkniętymi oczami powinno opisać zapamiętane szczegóły obrazka lub wymyślić przedstawioną historyjkę.

          02.04.2020r

          Dzień dobry :) wykonajmy dziś proste, a jakże piękne  cekinową pisanki :)

          1. Cekinowa pisanka:

          Do tej wielkanocnej zabawy potrzebne będą:

          – jajko styropianowe,
          – wstążka
          – kolorowe cekiny żółte, czerwone, zielone,
          – szpilki

          Najpierw wstążką owijamy jajko z góry na dół, dzieląc je przy tym jakby na 4 części. Wstążkę przypinamy do jajka szpilkami dość ciasno (najlepiej umocować je na górze i na dole jajka). W puste pola między pasy ze wstążki komponujemy własny wzór z cekinów.

          =

          2. Jajko dinozaura czyli ogromna pisanka z gazet:

          Co potrzebujesz by zrobić jajko dinozaura:

          – klej (robimy go sami: 1 szklankę wody gotujemy, drugą szklankę napełniamy do połowy zimną wodą i dodajemy 2-3 szklanki mąki pszennej – dokładnie mieszamy. Powstały roztwór wlewamy do gotującej się wody i mieszamy ok. 1-2 minut.)
          – balon
          – gazety pocięte w paski
          – farby

          Pompujemy balon i go zawiązujemy. Następnie oklejamy go gazetami (ok. 8 warstw) zostawiając wolne miejsce związania balonu. Zostawiamy do wyschnięcia na 1-2 dni. Kiedy całość wyschnie, przekuwamy balon i wyjmujemy go. Powstałe jajko malujemy farbami tworząc pisankę.

          – klej (robimy go sami: 1 szklankę wody gotujemy, drugą szklankę napełniamy do połowy zimną wodą i dodajemy 2-3 szklanki mąki pszennej – dokładnie mieszamy. Powstały roztwór wlewamy do gotującej się wody i mieszamy ok. 1-2 minut.)

          3. Sznurkowe pisanki:

          Sposób wykonania:

          1 – z tektury wycinamy kształt jaja
          2 – na wycięty kształt przyklejamy pasy dwustronnej taśmy klejącej
          3 – odcinamy niepotrzebne brzegi taśmy wzdłuż obrysu jaja
          4 – od starych torebek prezentowych odłączamy sznurki i tniemy je na krótsze odcinki, możemy też użyć tasiemek lub paseczków filcu
          5 – sznurki przyklejamy do jaja jeden obok drugiego
          6 – końce sznurków mogą wystawać poza obrys jaja
          7 – gdy wypełnimy sznurkami cały kształt odcinamy końce sznurków wzdłuż obrysu jaja
          8 – powstałe w ten sposób pasiaste pisanki możemy dowolnie wykorzystać do dekoracji domu:

          – nakleić na kartonik tworząc świąteczną kartkę
          – przytwierdzić z tyłu patyczek, by przyozdobić doniczkę (patyczek najlepiej wsunąć pomiędzy dwie pisanki, by dekoracja była dwustronna)
          – przyczepić zawieszkę, by dodać kolorów bukietowi z bazi (zawieszkę najlepiej wkleić pomiędzy dwie pisanki, by dekoracja była dwustronna)

          Zabawy dla całej rodziny:):

          1. Strażnik

          Rodzina siedzi w kole. Wybrana osoba zostaje strażnikiem – siada na środku koła z zawiązanymi oczami, pozostali zdejmują po jednym bucie i układają wokół niej. Zadaniem strażnika jest strzec skarbów. Każdy z uczetników kolejno w dużej ciszy będzie próbowało je odzyskać, skradając się. Strażnik może poruszać tylko rękami – jeśli wskaże palcem skradającą się osobę lub dotknie ją – osoba siada z powrotem do koła i nie zdobywa w tej turze skarbu. Strażnika można zmieniać w toku gry:)

          2. Podaj dalej!

          Uczestnicy stoją w kole. Jeden z nich rozpoczyna zabawę i trzyma między nogami piłkę lub inny przedmiot. Gracze przekazują sobie kolejno wybrany przedmiot bez pomocy rąk. Ta banalna w swojej istocie zabawa zręcznościowa zawsze jest okazją do śmiechu i ożywienia atmosfery. Jest szczególnie interesujące ze względu na proste pomoce potrzebne do jej wykonania:)

          3. Monetą do ściany.

          To świetna zabawa dla rodziców, których rozbudza rywalizacja. Wystarczy wam moneta, zasady są proste – pstrykaniem palców albo po prostu energicznym ruchem ręki popychacie ją w stronę ściany. Czyja moneta będzie bliżej, ten wygrywa. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie zawodów z kilkunastoma rundami.

          07.04.2020r

          Wielkanoc za rogiem :) Pisanki za nami, dziś wykonamy kolejne świąteczne arcydzieła :)

          1. ZAJĄCZEK Z PAPIEROWEGO TALERZYKA:

          Potrzebne będą:

          • 2 papierowe talerzyki
          • nożyczki
          • czarny marker
          • duże, kreatywne oczy
          • różowy pompon
          • klej na gorąco lub introligatorski

          Na okrągły talerz naklejamy oczy i nos z pompona, a następnie dorysowujemy wąsy i buzię zająca. Z drugiego talerzyka wycinamy uszy i doklejamy od tyły talerzyka. Prawda, że proste? :)

          2. ZAJĄCZKI Z ROLEK:

          Materiały:

          • rolka po papierze toaletowym
          • farbka
          • pędzelek
          • oczy ruchome
          • kolorowy papier
          • nożyczki
          • klej

           Rolkę po papierze toaletowym malujemy farbką. Po wyschnięciu naklejamy ruchome oczy, nosek z wąsami oraz usta. Od środka przyklejamy dwie plastikowe łyżki, a na nich naklejamy środki uszu.

          Do zrobienia kurczaczka potrzebujemy:
          • papierowy talerzyk,
          • żółta farba,
          • klej, pędzelki,
          • pisak,
          • kolorowe piórka (lub wycinamy skrzydełka z papieru, ewentualnie malujemy farbkami),
          • czerwony papier na dziób.

           

          ZABAWY RELAKSACYJNE:

          Zachęcam do posłuchania bajki do podusi:)

          https://www.youtube.com/watch?v=c9pTYyG8RJg

          „Deszczyk”
          Zabawa w parach (dziecko z dzieckiem lub rodzic z dzieckiem)
          Jedna osoba na plecach drugiej osoby demonstruje pewne ruchy całą dłonią, palcami, opuszkami palców – po czym następuje zmiana ról.
          Tutaj płynie rzeczka – ruch posuwisty palcami od szyi do końca kręgosłupa.
          Tu idzie pani na szpileczkach – pukanie opuszkami palców po plecach
          Tędy biegnie sobie konik – trzema palcami opukiwanie lewej strony pleców.
          A tu idzie mały słonik – dwoma palcami powolne opukanie prawej strony pleców .
          Pada, pada deszczyk – lekkie uderzanie wszystkimi palcami po plecach
          Czy czujesz ten delikatny dreszczyk? – całą dłonią szybki ruch posuwisty po plecach.

          "Małe nasionko"

          W tej zabawie dzieci zyskują nie tylko samoświadomość, ale także autokontrolę. Z relaksacyjną, spokojną muzyką w tle oraz słabym oświetleniu, dzieci będą udawały wzrost drzewa. Zaczynamy na kolanach, z pochyloną, podwiniętą głową. Stopniowo przedłużamy linię ramion, jak budzące się ze snu koty. Udajemy malutkie nasionka, które w tempie powolnej muzyki zaczynają wyrastać i stają się wielkim drzewem. Gałęzie, czyli ramiona, rozciągamy w górę, podczas bardzo wolnego unoszenia się na stopy. To uspokajające ćwiczenie można powtarzać kilka razy, np. udając, że sadzimy cały las, pełen różnych drzew i krzewów. Technika „nasionka” sprawdzi się też wieczorem, kiedy chcemy wyciszyć naszego malucha przed pójściem spać.

          "Jestem żółwiem"

          Opracowana przez specjalistów „metoda na żółwia” jest wspaniałym elementem rozwijania samokontroli. Wystarczy opowiedzieć dziecku historię małego żółwia, który na wszystko się złościł i często tracił nad sobą panowanie.

          „Pewnego dnia żółw czuł się bardzo samotny i odizolowany. Na szczęście kilka godzin później napotkał na swojej drodze mądrego żółwia, który pokazał mu sztuczkę, pozwalającą kontrolować swoje ciało, gdy odczuwa on złość. Powiedział, aby mały żółw wszedł do skorupy i liczył, aż się uspokoi, a także zatrzymał wszystkie myśli, aż się zrelaksuje”.

          Ta opowieść jest idealna dla dzieci w wieku od 3-7 lat. Aby nauczyć dziecko tej umiejętności, możemy dać mu naklejkę lub karteczkę z wizerunkiem żółwia, za każdym razem, gdy wykona to ćwiczenie podczas stresującej sytuacji.

          09.04.2020r

          Kochane przedszkolaki. Serdecznie dziękuję za Wasze zdjęcia! Wykonujecie przepiękne prace, jestem z Was bardzo dumna :)Dzisiejsze spotkanie jest nasze ostatnie przed Wielkanocą. W związku z tym mam dla Was kolejne trzy prace plastyczne. Wierzę, że będą one tak wspaniałe jak poprzednie. Do dzieła! :)

          1. Wielkanocny kurczaczek:

          Materiały:

          • plastikowe jajko z „Kinder Niespodzianki”
          • plastelina w kolorach: biały, czarny, czerwony
          • piórka zielone i żółte (lub zamiast zielonych piór paski papieru)
          • papierowe foremki do muffinek
          • Plastikowe jajko z „Kinder Niespodzianki” ozdabiamy w następujący sposób: oczy robimy z kulek plasteliny-dwóch większych białych i dwóch mniejszych czarnych. Z czerwonej plasteliny modelujemy dzióbek oraz grzebień kurczaczka. Jako skrzydła posłużą żółte piórka, które również przyklejamy z boku jajka przy użyciu plasteliny. Ozdobione jajko wkładamy do foremki na muffiny i dekorujemy w środku zielonymi piórkami (zamiast zielonych piór można użyć zielonych pasków papieru, pociętych niszczarką do dokumentów).

           

           2. Wełniany baranek:

          Materiały:

          • dwa styropianowe jajka (małe i większe)
          • dwa makarony typu skrętka
          • czarny marker
          • 4 chrupki SKROPAK
          • wełna czesankowa naturalna
          • wykałaczka

          Małe jajko styropianowe łączymy z dużym za pomocą wykałaczki. Do dużego jajka przyklejamy cztery chrupki jako nogi. Na mniejszym jajku rysujemy oczy, uśmiech i doklejamy po bokach makaron jako rogi. Baranka oklejamy wełną czesankową.

          3. Wielkanocny koszyczek:

          Materiały:

          • pudełko po lodach 
          • klej magic i klej na gorąco
          • serwetka
          • papier świąteczny
          • flizelina/bibuła
          • elementy ozdobne
          • kokardki

          Pudełko po lodach oklejamy za pomocą taśmy dwustronnej prostokątem wyciętym z flizeliny lub bibuły. Środek wyklejamy świąteczną serwetką lub papierem i owijamy wstążką. Dzieci ozdabiają koszyczek elementami  np. kurkami, zajączkami, kwiatkami wyciętymi dziurkaczami. Doszywamy lub doklejamy klejem na gorąco uchwyt wykonany z owiniętego flizeliną paska tektury. Na koniec doklejamy kokardki.

          Zabawy dla dzieci z ADHD:

          Podczas zabawy dziecko powinno otaczać jak najmniej bodźców dekoncentrujących jego uwagę, a więc włączony telewizor, okno otwarte na głośną ulicę, rozmowy dorosłych lub innych dzieci nieuczestniczących w zabawie. Miejsce zabawy dziecka nie powinno być przesycone ozdobami i rzeczami przyciągającymi uwagę, takimi jak np. nowa zabawka, kolorowa piłka, którą dziecko lubi się bawić, żwawo reagujący na zabawę dziecka pies itp.

          1. Lustro:

          Rodzic staje naprzeciwko dziecka i powoli wykonuje różne gesty i ruchy. Początkowo tylko w obrębie twarzy: marszczy brwi, wydyma usta, przechyla głowę. Stopniowo włącza do zabawy również ręce, tułów i resztę ciała. Zadaniem dziecka jest naśladowanie ich jak odbicia w lustrze. Ważne, aby zabawa była spokojna, niechaotyczna i koncentrowała się na jednej czynności, czyli nie powinno się poruszać naraz wieloma częściami ciała. Zabawę można ułatwić poprzez liczenie do pięciu i dopiero na liczbę pięć wykonywać kolejny ruch.

          2. Co mam w ręku?:

           W tej zabawie zasłaniamy maluchowi oczy i prosimy go, by posługując się wyłącznie dotykiem rozpoznał przedmiot, który umieściliśmy w jego dłoni. Na początku podajemy mu dobrze znane przedmioty, jak ulubiony miś czy łyżka, a później te, których używa rzadziej.

          3. Obrysowywanie wzorów:

          Zadaniem dziecka jest obrysowanie przygotowanych przez rodzica kartonowych wzorów i wycięcie ich przy pomocy nożyczek. Następnie nakleja je na kartkę, tworząc wymyśloną przez siebie kompozycję. Obrysowywanie wzorów – w tej zabawie zadaniem dziecka jest obrysowanie przygotowanych przez rodzica kartonowych wzorów i wycięcie ich przy pomocy nożyczek. Następnie nakleja je na kartkę, tworząc wymyśloną przez siebie kompozycję.

          Szanowni Rodzice, drogie dzieci. Życzę Wam ZDROWYCH, radosnych Świąt Wielkaocnych. Bogatego zajączka i mokrego Dyngusa:)

          14.04.2020r

          Swięta już za nami, za oknem piękna wiosna:) Może pośpiewacie trochę? ;)

          https://www.youtube.com/watch?v=XiCKI15os1Y

          1. Kwiat witrażyk:

          Materiały:

          • papierowy talerzyk
          • nożyczki
          • fioletowa i pomarańczowa bibuła gładka
          • nożyczki
          • klej

          Z papierowego talerzyka wycinamy kwiat. Na jego środku i na każdym płatku wycinamy "okienko". Od spodu do każdego płatka przyklejamy gładką bibułę, a na środek przyklejamy pomarańczową bibułę.

          2. Wiosenna chmurka:

          Materiały:

          • niebieski brystol formatu A3 (kartka techniczna)
          • ozdobny dziurkacz: listek, kwiatek
          • bibuła lub kolorowa chusteczka
          • klej
          • plastikowe oczka

          Z niebieskiej technicznej kartki wycinamy sylwetę chmury, na której przyklejamy wykonane wcześniej ozdobnym dziurkaczem listki, kolorowe kwiatki. Następnie zwijamy kolorowe paski chusteczek lub bibuły przyklejając je pod chmurką. Na chmurkę dodatkowo przyklejamy plastikowe oczka.

          3. Portret Pani Wiosny:

          Materiały:

           

          • papierowe kolorowe serwetki
          • blok techniczny kolorowy biały
          • mazaki
          • gotowe elementy - kwiaty
          • klej
          • nożyczki

          Mazakiem rysujemy portret Pani Wiosny. Z papierowych serwetek wycinamy paski - włosy. Z papierowej serwetki wycinamy ubranie i naklejamy. Z gotowych elementów - kwiatków robimy korale. Na białym bloku technicznym rysujemy kokardę i słoneczko. Wycinamy i naklejamy na głowie i nad głową Pani Wiosny.

           

          Zabawy dla dzieci z ADHD:

          1. Kołyska – prosimy, aby dziecko położyło się na dywanie lub karimacie na plecach, do brzucha podciągnęło nogi ugięte w kolanach i przytrzymało je rękami. Następnie prosimy, aby spróbowało oderwać plecy od podłoża i rozbujało swoje ciało. W czasie wykonywania kołyski możemy śpiewać dziecku piosenkę lub włączyć spokojną muzykę.

          2. CIERPLIWA RĘKA - Zadaniem każdego dziecka jest odrysowanie na kartce papieru swojej dłoni bez odrywania ołówka od kartki. Wygrywa ten, kto najdokładniej odrysuje swoją dłoń.

          3. Zrzuć buty – prosimy dziecko, aby wykonywało mocne wymachy nogami tak, jakby chciało zrzucić z nóg klapki, później jeszcze mocniejsze tak, jakby chciało zrzucić sznurowane buciki. Później prosimy, aby spróbowało zrzucić wymyślone rękawiczki, czapkę z głowy, siedzącą na plecach żabę. Chodzi o to, aby dziecko nauczyło się rozluźniać mięśnie.

          16.04.2020r:

          Szanowni Państwo. Kwiecień jest Światowym Miesiącem Wiedzy o Autyźmie. Kazdego roku, wraz z mgr Agatą Piasecką przygotowywałam w przedszkolu prezentację na temat tego zaburzenia. Niestety w tym roku wirus pokrzyżował nam plany, w związku z tym umieszczam parę filmów, dotyczących autyzmu i porad jak pracować z dzieckiem ze spektrum autyzmu.

          https://www.youtube.com/watch?v=nsc5BL7qEIA

          https://www.youtube.com/watch?v=g2DmGatxb6A

          https://www.youtube.com/watch?v=J4oE4n6j1-s

          Propozycje zabaw z dzeickiem ze spektrum autyzmu:

          https://www.youtube.com/watch?v=qnvabDfc0Zk

          Dziecko autystyczne rozładowuje się emocjonalnie obcując z materiałami sypkimi, np. z grochem, fasolą, kaszą, piaskiem itp. Tworzenie rzeczywistości przez ruch tych elementów oraz wywoływanie przy tym szeleszczącego dźwięku działa tonizująco na układ nerwowy dziecka. Poza tym terapia materiałami sypkimi, zwana „terapią grochem”, wyrabia sprawność manualną, wzmaga też ruchy języka i ust, stymuluje rozwój mowy.

                        W zabawie z grochem akceptuje się każdy sposób zainteresowania nim dziecka. Gdy dziecko nie zwraca uwagi na groch, terapeuta nie narzuca zabawy, ale bawi się sam. Stara się przyciągnąć uwagę dziecka atrakcyjnym sposobem zabawy, np. sypie groch śpiewając, sypie groch z góry, miesza ręką groch w misce, sypie groch na ręce swoje, a potem dziecka, sypie grochem o ścianę itp.

           

          21.04.2020r:

          Drogie dzieci. Na kolejne dwa dni przygotowałam dla Was trochę matematyki i ekspreymentów ;) Mam nadzieję, że będziecie się świetnie bawić i jednocześnie uczyć :) Do dzieła!

          1. Zamykamy deszcz w słoiku:

          Potrzebne materiały:

          – słoik

          – ciepła woda

          – lód

          – talerzyk (papierowy lub porcelanowy)

          Dodatkowo można wykonać tło. Proste elementy wycinamy przy pomocy standardowych i dekoracyjnych nożyczek z kolorowego papieru i przyklejamy do niebieskiej kartki.

          Do słoika nalewamy gorącej wody i przykrywamy go talerzykiem, na który wysypujemy kostki lodu.  Gorąca woda stworzyła nam parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiały się kropelki wody.

          =

          2. Jajko w occie:

          Zostały Wam jeszcze jajka po świętach? Jeśli znajdziecie chociaż jedno w lodówce możecie w prosty sposób przeprowadzić eksperyment.

          Potrzebne materiały:

          • słoik lub szklanka

          • ocet

          • jajko

          Nalejcie ocet do połowy wysokości szklanki i delikatnie zanurzcie w nim jajko. Pozostawcie miksturę na minimum 24 godziny, ale co jakiś czas obserwujcie czy zachodzą jakieś zmiany.

          jajko w occie

          Jeśli cierpliwie odczekaliście dobę, możecie wyjąć jajko z octu, delikatnie umyć je pod bieżącą wodą i obserwować zmiany jakie zaszły. Czy wiecie co się zmieniło?

          gumowe jajko

          Jajko nie ma skorupki! Możecie to dokładniej zaobserwować oglądając je pod światłem słonecznym lub latarki. Dzieci od razu pokażą gdzie jest białko, a gdzie żółtko!

          gumowe jajo

          3. Galaktyka w słoiku:

          Czego potrzebujesz do wykonania galaktyki?

          • przezroczystego naczynia

          • wody

          • barwników

          • waty

          • brokatu

          • patyczka do szaszłyków

           

          A jak zrobić galaktykę?

          1. Zabarw wodę na niebiesko

          2. Dodaj watę do wysokości płynu

          3. Dosyp brokat

          4. Zamieszaj patyczkiem

          5. Dodaj więcej waty (mniej więcej tyle co poprzednio)

          6. Zalej wodą zabarwioną na czerwono

          7. Dosyp brokat

          8. Zamieszaj patyczkiem

          eksperyment z dziećmi

          eksperyment w domu

          eksperymenty z wodą

          magiczny eliksir

          jak zrobić magiczny eliksir

          eksperyment w domu

          eksperymenty z wodą

          magiczny eliksir

          jak zrobić magiczny eliksir

          Matematyka dla smyka

          1. Biedronkowe kropki:

          Do wykonania biedronek potrzebne będą:
          – czerwony i czarny papier
          – nożyczki
          – klej
          – czarny flamaster

          Znacie sposób na to, aby obie połówki serca były równe? Wystarczy złożyć kartkę na pół, odrysować jedną część serca i tak wyciąć. Po rozłożeniu otrzymacie równe serducho.
           

          Z czarnego papieru należy wyciąć 5 kółek. Wszystkie przeciąć na pół. Do każdego dokleić kawałki papieru, które miały wyglądać jak czułki.

           

          Dziurkaczem w kształcie serca,kólek itp. trzeba wyciąć bardzo dużo serc (dokładnie 110!). Na 10 połówkach serc przyklejamy je w ilości od 1 do 10. Każdą taką połówkę przyklejamy do „głowy biedronki”. Na kolejnych 10 wypisujemy flamastrem kolejne liczby od 1 do 10. Pozostałe małe serca wkładamy do pojemnika.

          Biedronki przygotowane. A teraz pomysły na zabawy:)

          Zadanie 1. Ułóż biedronki zaczynając od tej, która ma najmniej serduszek.

          Zadanie 2. Przyklej tyle samo serduszek na puste skrzydło, ile biedronka ma na lewym skrzydełku.

          Zadanie 3. Dopasuj skrzydełka biedronki tak, aby na obu skrzydłach miała tyle samo serduszek.

          23.04.2020r:

          Dziś głównie zapraszam do wykonania z rodzicami mas, które pomogą w zabawach sensorycznych :)

          1. Piasek kinetyczny:

          Instrukcja jest naprawdę prosta.

          Zacznijcie od zmieszania płynnego kleju (1 łyżki) z odrobiną barwnika i z płynem do prania (1/2 łyżki – jeśli masa będzie zbyt rzadka, dodajcie więcej).

          Edit: Uwaga! Płyn do prania, może powodować silne alergie i duszności, polecam użyć płynu do soczewek kontaktowych jest bezpieczniejszy!

          Następnie stworzonego glutka obtaczajcie w piasku i ugniatajcie w rękach, aby masa wchłonęła piasek. Czynność powtarzajcie do momentu aż otrzymacie idealną (wg Was) konsystencję.

          2. Piankolina:

          Jakich składników potrzebujecie by samodzielnie zrobić piankolinę?

          • 1 łyżki pianki do golenia

          • 1 łyżki kleju w płynie

          • 1 łyżki płynu do prania (najlepiej Persil, ponieważ znajduje się w nim dużo boraksu)

            Edit: Uwaga! Płyn do prania, może powodować silne alergie i duszności, polecam użyć płynu do soczewek kontaktowych jest bezpieczniejszy!

          • wybranego barwnika spożywczego

          • dwie garści styropianu w kulkach (zamawiając przez internet, zapłacisz 5 złoty za worek wielkości dużej pufy:)

           

          Składniki mieszajcie ze sobą, według podanej w przepisie kolejności. W ciągu kilku minut otrzymacie fantastyczną masę:)

          3. Sprytna plastelina:

          Aby zrobić prawie–sprytną plastelinę potrzebujecie tylko dwóch składników:

          • kleju

          • płynu do prania

           

          Uwaga! Płyn do prania, może powodować silne alergie i duszności, polecam użyć płynu do soczewek kontaktowych jest bezpieczniejszy!

          Jeśli chodzi o klej, zużyłam małe opakowanie (120 ml) Colorino w płynie. A co do płynu, to do mojej masy wykorzystałam Persil..

          Do miseczki wlejcie  klej. Możecie teraz dodać barwniki i brokat lub zostawić ją w wersji naturalnej. Dolewajcie po łyżce płynu do prania i mieszajcie. Ja zużyłam taką samą ilość płynu, jak i kleju. Gdy zobaczycie, że masa nie klei się już do łyżki, weźcie ją w ręce i jeszcze chwile zagniatajcie. Możecie od razu bawić się plasteliną lub zostawić ją na chwilę w chłodnym miejscu, a nie będzie się tak kleiła do rąk.

          Masy plastyczne wykonane, to teraz trochę "główkowania"...;)

          28.04.2020r:

          Dziś małe " Misz-masz", czyli wszystkiego po trochu. Może jakaś gra, którą wykonacie z rodzicami? :) Zapraszam do zabawy :)

          1. Zręcznościowa gra z kartonu:

          Potrzebne materiały:

          • górna część pudełka

          • zielony i biały karton

          • 2 gumki recepturki

          • nożyczki

          • klej

          • nakrętki lub pompony

          Zielony karton przytnijcie tak, aby pasował do pudełka. Możecie dorysować elementy boiska białą farbą czy kredką. Z białego kartonu wytnijcie pasek o szerokości równej wysokości pudełka, ale od niego dłuższy. Na środku wytnijcie dziurę odrobinę większą od nakrętki.

          Przyklejcie pasek na środku pudełka tak jak widzicie to na zdjęciach. W bokach pudełka zróbcie nożyczkami dziurki i przełóżcie przez nie końce rozciętych gumek recepturek. Aby się nie wysuwały, polecam Wam zawiązać je na przykład na guzikach.

          Boisko gotowe! Poznajcie teraz zasady gry! Każdy z graczy otrzymuje tyle samo nakrętek. Jego zadanie polega na strzelaniu gumką w nakrętkę tak, aby przez dziurę wpadła na pole przeciwnika. Wygrywa ten, na którego polu jest mniej nakrętek, nieistotne czy swoich czy też przeciwnika. Nakrętki można zastąpić małymi pomponami.

          2. Świnka skarbonka:

          Potrzebne materiały:

          – plastikowa butelka
          – 5 nakrętek
          – plastelina
          – różowy papier
          – flamaster
          – nożyczki
          – magiczny klej

          Z różowego papieru należy wyciąć: jedno kółko na ryjek, spiralę na ogon, do tego jeszcze uszy w odpowiednim kształcie.

          Wszystkie elementy przyklejamy w odpowiednie miejsca tzn. uszy, ryjek, a nawet oczy wykonane z dwóch kawałków białej kartki.

          Z tyłu naklejamy ogonek, zaczepiając go za jeden koniec.

          W oryginale należało nakrętki wypełnić plasteliną i przykleić jako nóżki. Niestety mogą się nie nie trzymać, więc mocujemy je dodatkowo taśmą bezbarwną.
          Najważniejszym elementem było oczywiście wycięcie otworu, przez który będziemy wrzucać do środka zebrane monety.

           

          To chyba odpowiedni moment na naukę oszczędzania;)

          Trochę posiedzieliście nad swoimi pracami, więc pora na odrobinę ruchu :)

          1. Przeprawa przez rzekę:

          Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny level do przejścia w grze:)

          2. Butelkowy slalom:

          Uważacie, że poruszanie się slalomem jest łatwe? To spróbujcie to zrobić z zawiązanymi oczami! Ta zabawa poprawia koncentrację, ćwiczy zapamiętywanie i koordynację ruchową. Zaczynacie od rozstawienia dwóch butelek po pokoju. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się i zapamiętanie gdzie stoją, po czym zawiązujecie mu oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej z butelek. Gdy uda mu się przejść poziom, dokładacie kolejną przeszkodę i tak do momentu, aż skończą Wam się w domu plastikowe butelki.

          3. Tor przeszkód:

          Nie znam dziecka, które nie uwielbiałoby toru przeszkód! Do jego wykonania wykorzystajcie to co macie w domu. Mogą to być wielkie kartony przez środek, których trzeba się przeczołgać, poduszki, po których trzeba skakać, butelki, które należy omijać czy krzesła, na które trzeba się wspinać! Zabawa idealna zarówno dla maluszków jak i dla starszych dzieci:)

          30.04.2020r:

          Dzień dobry :) Zapraszam do kolejnych zadań :)

          1. Kamienne stworki – twórczość z elementami natury:

          Kamienne stworki to zabawa plastyczna z wykorzystaniem elementów natury. Taka twórczość nie tylko pobudza dziecięcą wyobraźnię, ale daje ogromne możliwości twórcze.

          Do zabawy potrzebujecie:

          nieco większe kamienie, elementy natury takie jak kamyczki, szyszki, żołędzie, gałązki, kasztany, łupiny kasztanów, kawałki suchych roślin, traw, liści itp. Dodatkowo przyda się kolorowa plastelina, guziczki, wstążeczki, pomponiki, kreatywne oczka ale można je też zrobić z papieru lub plasteliny. Jednym słowem wszelkie materiały inspirujące do stworzenia zabawnych kamiennych stworków.

          Do wykonania kamiennych stworków nie jest Wam potrzebny klej. Wszystkie elementy przyklejaliśmy do kamienia kawałkami plasteliny. Zacznijcie od pomysłu i projektu. Możecie poprzymierzać różne fryzurki dla stworka, kapelusiki, pomyślcie jak chcielibyście, żeby wyglądał. Potem umocujcie kolejne elementy plasteliną: fryzurę, oczka, nosek i zastanówcie się z czego zrobić nóżki.

          Plastelina może się też przydać do ulepienia oczek, buźki, noska oraz zabawnych uszu. Część pracy wykonujemy z plasteliny, a część z elementów natury. Wszystko zależny od dziecięcej wyobraźni.

          Jest to bardzo kreatywna praca plastyczna, bo nie ograniczają nas żadne schematy, ani utarte stwierdzenia jak coś ma wyglądać, jaki ma mieć kształt, wielkość, czy kolor. Jestem przekonana, że dzieci w każdym wieku będą zachwycone taką twórczą zabawą z kamieniami.

          2. Nauka przez zabawę – nawlekanie, sekwencje, liczenie:

          Jeśli mamy młodsze dziecko do zabawy wykorzystujemy kolorowe słomki. Zabawa z jednym dzieckiem polega na nawlekaniu słomek tylko w jednym wybranym kolorze, choć na stole rozsypujemy pocięte kawałki różnokolorowych słomek. Dziecko trenuje w ten sposób percepcję wzrokową, małą motorykę i uczy się podejmowania decyzji. Przy okazji możemy trenować liczenie. Załóżmy, że mówimy do dziecka, aby nawlekło 5 słomek żółtych i trzy niebieskie… gdy maluch wyłapie wszystkie słomki dodajemy je razem i liczymy ile jest wszystkich słomek na wykałaczce. To świetny sposób na wprowadzenie w naukę liczenia w trakcie zabawy.

          2 wariant zabawy:

          To propozycja dla nieco starszych dzieci 4-5 latków. Wprowadzamy pojecie sekwencji i powtarzalności wzoru.

          Gdy mamy rozsypane wszystkie słomki z trzech różnych wzorów lub kolorów układamy sekwencję np.: żółta, niebieska, czerwona słomka… dziecko stara się nawlekać na wykałaczkę słomki w wybranej sekwencji. gdy mamy rozsypane wszystkie słomki z trzech różnych wzorów lub kolorów układamy sekwencję np.: żółta, niebieska, czerwona słomka… dziecko stara się nawlekać na wykałaczkę słomki w wybranej sekwencji.

          3. Nauka w oparciu o zmysły:

          Nic tak nie zaciekawi dziecka nauką jak eksperymenty, aktywności oparte na zmysłach lub zawierające nowe elementy tajemniczej zabawy. Dlatego dziś prosta i zmysłowa propozycja dla  przedszkolaków, która rozwija zdolność koncentracji, wycisza i odpręża.

          Do zabawy potrzebny jest:

          Strunowy woreczek, żel do włosów, różne kulki i koraliki, oraz taśma np. izolacyjna. Na woreczku za pomocą taśmy wyklejamy kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt. Do środka wrzucamy 16 koralików po cztery z każdego rodzaju tak, aby można było je podzielić na cztery zbiory.

          Nasze figury to cztery zbiory, zadaniem dziecka jest umieszczenie w każdym zbiorze 4 takich samych koralików.

          Kolejne zadania można formułować następująco:

          -umieścić w każdym zbiorze cztery różne od siebie koraliki.

          -umieść wszystkie koraliki w żółtym kwadracie

          -przenieś 4 koralików do trójkąta i 6 do koła

          -umieść wszystkie srebrne koraliki w żółtym zbiorze

          -umieść różowe koralki w zielonym zbiorze itp.

          4.

          5.

                   

          6.

          05.05.2020r:

          Dzień dobry, zacznijmy dziś od historyjek obrazkowych. Opowiedz rodzicom co przedstawiają obrazki, na pewno sobie świetnie poradzisz :)

          1.

          2. Teraz coś troszkę trudniejszego. Pokoloruj obrazki i znajdź miedzy nimi różnice:)

          07.05.2020r:

          Drogie Przedszkolaki, po wtorkowym " główkowaniu", zapraszam Was do wykonania paru prac plastycznych i zabawy :)

          1. słoneczko i żaba z papierowych talerzyków:

          Potrzebne będą:

          • dwa papierowe talerzyki,
          • dwie małe i dwie duże plastikowe łyżeczki,
          • czarny i czerwony marker,
          • żółte i zielone łapki ( mogą być piankowe),
          • klej na gorąco,
          • żółta i zielona farba,
          • pędzelek,
          • rolka po papierze,
          • nożyczki.

          Pracę zaczynamy od pomalowania papierowych talerzyków, co jest ulubioną czynnością większości dzieci:). Z plastikowych łyżeczek ucinamy patyczki, a na owalnej części malujemy źrenice czarnym markerem. Czarnego markera używamy również do namalowania ust na talerzykach. Z rolki po papierze wycinamy jeden okrągły kawałek, tak aby utworzyć język żaby, malujemy go na czerwono. Wszystkie elementy razem z łapkami przyklejamy klejem na gorąco do talerzyków i żabka i słoneczko są gotowe. Takie prace mogą stanowić piękną, wiosenną dekorację:)

          2. Filcowa ukladanka - zapinanie guzików:

          Zapinanie guzików nie musi być frustrujące dla malucha, wystarczy trochę filcu i można przygotować zabawę, dzięki której nabierze wprawy.

          Potrzebne będą:

          • filc w różnych kolorach,
          • igła,
          • nici,
          • kolorowe guziki,
          • nożyczki.

          Przygotowanie zabawy nie jest czasochłonne. Najpierw z filcu wycinamy poszczególne elementy obrazka w odpowiednich kolorach: chmurkę, słońce, dach, domek, samochód, pień i koronę drzewa. Potem rozkładamy elementy na beżowym arkuszu filcu, który stanowi tło, tak aby dobrze je rozplanować. Następnie przyszywamy guziki w odpowiednie miejsca. Każdy guzik jest takiego samego koloru, jak element z filcu, z którym tworzy parę. Zadaniem dziecka jest połączenie filcowego elementu z odpowiednim guzikiem.
          Taka zabawa jest świetnym sposobem na doskonalenie praktycznej umiejętności jaką jest zapinanie guzików, ćwiczy sprawność palcy malucha i przy okazji łączenie kolorów. Polecam!:)

           

           

          3. Zabawa sensoryczna z pianką dla dzieci:

          Zabawy sensoryczne, silnie oddziałują na zmysły. Przedstawiam Wam dziecięcą piankę do kąpieli i jej troszkę inne niż docelowe przeznaczenie. Jasno fioletowa, pachnąca lilią i niezwykle miękka substancja aktywizuje u dziecka wiele zmysłów. Frajdę tą urozmaicają również inne miękkie faktury – płatki kosmetyczne i mąka. Zapraszam!:)

          Potrzebne będą:

          • dziecięca pianka do kąpieli,
          • mąka,
          • łyżka,
          • plastikowy/drewniany patyczek (np. patyk od balona),
          • pocięte płatki kosmetyczne,
          • brytfanna/ podkładka.

          Zamiast dziecięcej pianki do kąpieli możecie użyć tej dla dorosłych lub pianki do golenia. Warto postawić na bezpieczeństwo produktu (np. w przypadku dostania się pianki do oka), bardziej przyjazny dziecku skład, kolor i oczywiście cudny zapach. Piankę nakładamy na brytfannę i pozostawiamy z nią dziecko. Ono doskonale wie, co ma zrobić :) Po dłuższym czasie zabawy z samą pianką można dać dziecku płatki kosmetyczne  do rozprowadzenia ich po mazi, a na koniec pozwolić posypać mąką.

          Warto wiedzieć: Zabawa ta zainspirowana jest pedagogiką M. Montessorii, w której bardzo mocno oddziałujemy na zmysły dziecka. Malec swobodnie odbiera wrażenia dotykowe, zapachowe oraz wzrokowe jednocześnie. Aktywność ta umożliwia dziecku długotrwałą koncentrację nad wykonanym zadaniem.

          4. Skarb w ryżu:

          Należy wypełnić pudełko zwykłym białym ryżem wymieszanym z resztkami kolorowego. Do tego przygotować małe przedmioty ( np.zabawki z Kinder Niespodzianek) oraz kartki: z odrysowanymi przedmiotami, z literami oraz z napisanymi cyframi ( w zależności od wieku dziecka). Maluchy muszą znaleźć przedmioty w ryżu i odpowiednio je poukładać:

          1. Dopasować do kształtu odrysowanego na kartce.
          2. Dopasować do cyfryfry z kartki.
          3. Dopasować do litery z kartki.

           

          12.05.2020r:

          Za oknem pochmurno, wieje i pada deszcz. To nie oznacza, że przedszkolaki mają się nudzić :) Zapraszam Was do kolejnych ciekawych zadań i zabaw :)

          1. Gra w kolory:

          Potrzebne będą:

          • nakrętki od butelek,
          • pianka w różnych kolorach,
          • nożyczki

          Przygotowanie tej gry jest bardzo proste. Wystarczy wyciąć z pianki kółeczka, a następnie włożyć je w nakrętki po butelkach. Zajmuje to dosłownie chwilkę, ponieważ pianki trzymają się na ząbkach, nie trzeba ich wklejać.
          Jak się bawimy? Zaczynaliśmy z trzema podstawowymi kolorami, bawiliśmy się w szukanie par. Potem stopniowo zwiększaliśmy ilość kolorów. Kolejnym etapem jest opanowanie nazw. Teraz przy okazji tej rewelacyjnej gry, ćwiczymy pamięć i bawimy się w Memory.

          Warto wiedzieć: Dzisiejsza gra ćwiczy koncentrację, uwagę i pamięć wzrokową. Dla trzylatków gra w memory jest dość trudną zabawą, natomiast z czterolatkiem należy się w nią bawić regularnie. Ciekawostką jest to, iż młodsze dzieci kojarzą kolor z danym przedmiotem lub uczuciem. Już trzylatka warto wprowadzać w ten złożony proces intelektualny i przedstawiać mu uczucia, które kojarzą się z daną barwą. Można też bawić się z dzieckiem w ten sposób, aby kolorową nakrętkę połączyć z obrazkiem: np. żółty to słoneczko. Zapamiętywanie i myślenie rozwija się także pod wpływem stymulacji dłoni. Z młodszymi dziećmi warto bawić się w takie przestrzenne memory, które można dotknąć i poczuć.

          2. Butelki sensoryczne:

          Potrzebne będą:

          • plastikowe butelki różnej wielkości,
          • oraz przykładowo: orzechy, makaron, ryż, soczewica, kawa, woda

          Każda z butelek to kolejna możliwość zabawy, np. wsypywanie orzechów do butelki, przesypywanie ich do miski, z miski do pudełka i znowu do butelki (zabawa na dłuuuuugi czas). Potem zabawa w ustawianie butelek jedna na drugiej, od największej do najmniejszej i na odwrót. Butelki to też świetne klocki, można z nich budować mur, fortecę, drogę albo tylko to, co podpowie Waszym dzieciom wyobraźnia. Mogą posłużyć za kręgle, można je turlać, przewracać rączkami, nóżkami, albo rzucać w nie piłeczkami.

          Warto wiedzieć: Zabawa butelkami stymuluje wiele zmysłów dziecka: wzrok, dotyk, słuch. Przesypując orzechy ćwiczymy sprawność rączek (mała motoryka), natomiast manipulując butelkami, przestawiając je z miejsca na miejsce, budując z nich jak z dużych klocków, dziecko rozwija sprawność ruchową całego ciała (duża motoryka). Zabawa butelkami uczy przede wszystkim kreatywnego spojrzenia na świat, tego iż wszystko może posłużyć do zabawy. Taka EKOzabwka niejednego dnia zajmie na długie chwile Wasze pociechy i przysporzy im wiele radości, a dodatkowo możecie ją mieć za grosze.

          3. Tworzymy rodzinne drzewko:

          Potrzebne będą:

          • dwa duże kartony,
          • zielona i brązowa krepina,
          • otwierane pokrywki,
          • klej,
          • klej do prac plastycznych,
          • czerwona, zielona i brązowa pianka,
          • zdjęcia członków rodziny,
          • papier kolorowy

          Potrzebujemy dwa duże kartony, mogą być ze starych pudełek. Z pierwszego wycinamy pień, a z drugiego koronę drzewa. Następnie łączymy w drzewko i obklejamy krepiną. Potem zabieramy się do przygotowania jabłek. Będą do tego potrzebne pokrywki, które się otwierają. Od spodu wklejamy zdjęcie, a wieczko ozdabiamy piankowym jabłuszkiem.
          Z takim drzewkiem można bawić się na wiele sposobów.

          Warto wiedzieć: Wiele rodzin jest rozsiana po Polsce i po świecie. Staramy się jak najczęściej spotykać i dzwonić do siebie. Możliwość zobaczenia wszystkich razem (chociażby na zdjęciach) i siebie pośród nich, jest dla dziecka bardzo ważna, pomaga mu odnaleźć swoje miejsce w rodzinie i wzmacniać poczucie przynależności do niej. Jabłuszka można podpisać, mama, tata, babcia itd. i ćwiczyć czytanie globalne. Zabawa z drzewkiem jest również dobrą okazją do ćwiczenia pojęć: pod, nad, obok.

          14.05.2020r:

          Drogie Przedszkolaki. Mam nadzieję, że podobały się Wam dotychczasowe zabawy z rodzicami. Dziś znów troszkę pogłówkujemy :)

          1. Znajdź różnice:)

          2. Połącz kropki i pokoloruj:)

           

           

          3. Odrobina matematyki :)

          4. Po cięzkiej pracy pora na zabawę! :)

          • Magiczna plama

            Dziecko otrzymuje kartkę, którą składa na połowę. Na jedną połowę kartki wyciska kilka kropel tuszu i przykłada druga połową dokładnie przyciskając. Po rozłożeniu kartki ma dwie identyczne plamy. Próbuje porównać z czym mu się plama kojarzy. Potem obrysowuje pisakiem wyobrażoną postać dorysowując inne charakterystyczne elementy postaci.

          • Zabawa „W kręgu” – ruch rozwijający (W. Sherborne)

            Dziecko wraz z rodzicami improwizują – udają, że mieszają klej w dużym wiadrze, smarują nim dłonie i sklejają. Następnie nie puszczając sklejonych „dłoni”, siadają, klękają, kładą się na podłodze, przesuwają się na siedząco do tyłu, tworząc coraz większe koło, potem do przodu, jak najbliżej środka koła itp.

          • Zabawa ruchowa " Głowa, ramiona, kolana, pięty"

                 https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE&list=PLASQfr0_pXg6H6qKJy3jWUyvi-N0rYgbr&index=8

                  Dzieci wraz z rodzicami spiewając piosenkę, wskazują rękoma częsci ciała :)

          Przyjemnej zabawy :)

          19.05.2020r:

          Drogie dzieci. Niebawem Wasze Mamy będą obchodzić swoje święto. Proponuję, byście wraz z tatą lub rodzeństwem wykonali drobny prezent  :)

          1. Portret na Dzień Mamy.

          Materiały i przybory:

          • tektura z kartonowego opakowania
          • nożyczki
          • farby, pędzel, podkładka
          • stemple
          • włóczka
          • dziurkacz
          1. Z dużego kartonu wycinamy fragment potrzebny do namalowania portretu mamy.

                2. Na tekturze malujemy portret.

                3. Portret ozdabiamy pieczątkami. My użyliśmy gotowych pieczątek, które były na pojemniczkach z farbą ale własnoręcznie można przygotować pieczątki z nakrętek i pianki.

             2. Błyszczący kwiatek.

          Błyszczący kwiatek naklejony na zużytej płycie CD to idealny upominek z okazji Dnia Mamy lub Dnia Babci. Ta nietuzinkowa praca plastyczna spodoba się tym wszystkim dzieciom, które lubią piękne, błyszczące przedmioty! Zachęcam do wspólnego, radosnego tworzenia wypełniającego otoczenie własnoręcznie przygotowanymi drobiazgami.

          Materiały i przybory:

          1. Wykonanie kwiatka rozpoczynamy od przygotowania szablonu liści. W tym celu na białym papierze odrysowujemy płytę CD a następnie z dwóch stron półkola- w sposób pokazany na zdjęciu. Liść powinien zajmować nieco mniej niż 1/4 obwodu płyty.

           2. Szablon liści odrysowujemy na zielonym metalizowanym papierze a następnie wycinamy. Wycinamy również dość grubą łodyżkę. Przygotowane elementy naklejamy na płycie. Najlepiej użyć kleju Magic. Solidnie trzyma różne faktury i materiały.

          3. Z różowego błyszczącego papieru przy pomocy dziurkacza wycinamy 5 kółek, wycinamy również środek kwiatka- u nas oczywiście złoty!

          4. Płatki kwiatka sklejamy ze sobą a na wierzchu naklejamy środek. Całość naklejamy na płytę w taki sposób, by zasłonić środek.

          3. Walentynka od serca

          Materiały i przybory:

          1. Kartkę białego papieru formatu A4 składamy na pół. To będzie baza laurki.

          2. Z różowego papieru wycinamy mniej więcej kwadrat a z czerwonego papieru duże serce.

          3. Dziurkaczem ozdobnym z beżowego papieru wycinamy kwiatek i kółko a następnie obie formy przecinamy na pół. Z tego samego koloru wycinamy również nożyczkami nieco większe kółko na głowę postaci.

          4. Na laurkę przyklejamy kolejno: różowy kwadrat, nad nim beżowe kółko jako głowę, przecięte elementy kwiatuszka jako ręce i połówki kółka jako stopy.

          5. Całość obrazka uzupełniamy oczywiście dużym czerwonym serduszkiem! I przystępujemy do rysowania postaci.

           

          21.05.2020r.

          Drogie dzieci. Ostatnio własnoręcznie wykonywaliście upominki dla swych mam. Dziś proponuję zrobić prezenta dla taty :)

          1. Obrazek dla Taty od malucha.

          Materiały i przybory:

          • plastikowa pokrywka z opakowania po serku
          • plastelina
          • literki – makaron
          • pestki z arbuza lub inne
          • guziki
          • muszelki
          • koraliki [i inne dostępne w waszym domu drobiazgi

          1. Na plastikowej pokrywce umieszczamy fragmenty kolorowej plasteliny. Trzeba trochę przyciskać plastelinę, by całość się trzymała.

          2. Na plastelinę naklejamy różne różności np. pestek z arbuza, makaronu- literek, guzików, koralików i muszelek. Taka praca to nie tylko prezent na Dzień Taty, ale również świetna zabawa sensoryczna.

           Gotowy, przepięknie kolorowy, obrazek od malucha dla tatusia z okazji jego święta!:)

          2. Bardzo kolorowa i radosna praca plastyczna wykonana z okazji Dnia Taty.

          Zabawa w dowolne malowanie wacikami po kartce papieru, na której ukryty jest napis TATA, ucieszy tworzącego obrazek maluszka a efekt końcowy zachwyci każdego tatusia. Zobaczcie, jak fajnie można bawić się farbami nawet z całkiem małymi dziećmi!

          Materiały i przybory:

          • czerwona kartka papieru
          • taśma malarska
          • farby
          • waciki
          • spinacze do bielizny
          • podkładka

          1. Na czerwonej kartce papieru wyklejamy taśmą malarską napis TATA.

          2. Spinaczem do bielizny chwytamy wacik, moczymy w farbie i dowolnie stemplujemy kartkę. Do każdego koloru farby należy używać oddzielnego spinacza.

           

          W tej pracy nic nie musi być ładnie! Im większy bałagan na kartce tym lepszy efekt końcowy.

          3. Kartkę pozostawiamy do wyschnięcia a następnie odrywamy taśmę malarską. Pokazuje nam się śliczny napis: TATA.

          3. Serduszko w ramce.

          Serduszko w ramce z patyczków kreatywnych. Samodzielnie wykonany miły upominek, by pokazać, jak mocno kocha dziecięce serduszko….

          Materiały i przybory:

          • biała i czerwona kartka
          • 4 drewniane patyczki kreatywne lub od lodów
          • czerwona farba, pędzel i podkładka
          • klej do drewna np.: Wikol
          • czarny marker

          1. Drewniane patyczki od lodów malujemy na czerwono i pozostawiamy do wyschnięcia.

          2. Z białej kartki wycinamy tło, z czerwonej serduszko. Obrysowujemy serduszko czarnym markerem. Naklejamy na białą kartkę.

          3. Na serduszku piszemy serdeczności…

           4. Przyklejamy najpierw na górze i na dole karteczki czerwone patyczki. Potem po prawej i lewej stronie. Gotowe!:)

          Nie zapomnijcie złożyć życzeń swoim rodzicom i mocno Ich wyściskać :)

    • Kontakty

  • Galeria zdjęć

      brak danych