• Witam wszystkich! smiley

W zakładce znajdą się ćwiczenia, które angażować będą wszystkie Wasze zmysły.

Zapraszam do wspólnego działania!

Czwartek 27.01.2022

Przeprawa przez rzekę

Ustawiamy na podłodze przedmioty, po których można chodzić: złożony koc, poduszki, stołeczek, fragmenty piankowej maty itp. Przedmioty powinny tworzyć ścieżkę.

Zadanie: przejdźcie po kamieniach (przedmiotach) wystających z wody (podłoga) bez „zamoczenia” nóg.

Sieć pająka

Potrzebne są: długa włóczka, kolorowe piłeczki(kulki z gazety) i wyposażenie pokoju. Po całym pokoju rozwijamy włóczkę, tworząc w ten sposób ogromną sieć pająka.

Następnie wysypujemy na podłogę kolorowe piłeczki (kulki z gazet). Na sygnał dziecko zmienia się w małego pajączka i chodzi pomiędzy nitkami sieci tak, aby jej nie uszkodzić. Zadaniem dziecka jest zebranie wszystkich piłeczek.

Segregacja

Potrzebne będą: kredki, mazaki, zeszyty, książki (małe elementy, po kilka z każdego rodzaju).

Wszystkie elementy umieszczamy w jednym pudełku, dziecko z zamkniętymi oczami  wyciąga kolejne przedmioty segregując (w jednym miejscu wszystkie elementy jednego rodzaju). Przy wyciąganiu przedmiotów używa raz lewej raz prawej ręki.

Naleśnik

Rozkładamy koc na podłodze, dziecko układamy na brzegu. Turlamy je w kierunku drugiego brzegu, ciasno zawijając w koc, mówiąc, że zawijamy naleśnika. Następnie, jeżeli dziecko jest zadowolone, udajemy że kroimy, posypujemy cynamonem lub zjadamy naleśnik, delikatnie masując zawinięte dziecko rękami. Zadaniem dziecka jest samodzielne rozwinięcie się.

Dotykowe pudełko

Potrzebne będzie pudełko po butach lub poszewka na poduszkę, w środku umieszczamy różne przedmioty, po czym prosimy dziecko, by wkładając rękę do pudełka spróbowało zgadnąć, jakiego przedmiotu dotyka.

Masy sensoryczne

Zabawy ciastoliną, piankoliną, czy piaskiem kinetycznym, które wymagają ugniatania i dotykania różnych faktur to bardzo dobre ćwiczenia rozwijające motorykę małą i dostarczające wielu doznań.

Istnieje wiele przepisów na domową ciastolinę dla dzieci. Wiele z nich niestety wymaga gotowania.

Poniższa propozycja to opcja dla tych, którzy chcą uzyskać błyskawiczną masę, szybką i prostą w przygotowaniu.

Oto przepis na domową ciastolinę dla dzieci:

2 szklanki mąki,

1 szklanka soli,

2 płaskie łyżki proszku do pieczenia,

2 łyżki oleju,

1 szklana wrzątku,

wybrane barwniki spożywcze.

Mieszamy wszystkie składniki suche i olej, na końcu dodajemy wrzątek. Ugniatamy na początku łyżką, a potem gdy się schłodzi, dłońmi. Na końcu dodajemy po rozdzieleniu masy barwniki spożywcze. Powstała masa jest delikatniejsza niż masa solna, bardzo plastyczna i przyjemna w ugniataniu, doskonale wyciąga się ją z foremek. Masą można bawić się wielokrotnie, przechowujemy ją w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Pozdrawiam i życzę miłych ćwiczeńsmiley