• ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE - TERAPIA RĘKI

SZANOWNI RODZICE!

W okresie 26.10. – 30.10. 2020r. prowadzimy nauczanie zdalne – zgodnie z opinią Sanepidu z dnia

23.10.2020r. W tym trudnym okresie pragnę służyć Państwu pomocą i wsparciem. W razie pytań i

wątpliwości zachęcam do kontaktu  poprzez pocztę elektroniczną: elzbietamrowiec@wp.pl

W okresie od 02.11.do 06.11. 2020r. prowadzimy nadal nauczanie zdalne. Zajęcia z terapii ręki

odbywają się 1 raz w tygodniu.

TERAPIA RĘKI

05.11.2020

smiley Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci. Dzisiejsze zajęcia proponuję podzielić na dwie części.

Pierwsza część  to ćwiczenia rozmachowe, które mają  na celu rozluźnienie napięcia mięśni ramion i przedramienia:

Różne rodzaje zabaw rzutnych (piłka, ping- pong, kulka z gazet) -  podajemy do siebie, rzucamy do celu.

Różne rodzaje zabaw skocznych, pajacyki.

Zagadki ruchowe np. naśladowanie ptaków, samolotów,  codziennych czynności i ich odgadywanie.

Zabawy naśladujące pływanie.

Krążenie ramionami (do przodu i do tyłu). Ręce wyciągnięte w bok – na wysokości ramion, wyprostowane w nadgarstkach i łokciach, wykonują kółka małe, następnie średnie i duże (kółka powinny być wykonywane powoli i płynnie).

Zamalowywanie farbami dużych płaszczyzn dużym pędzlem, ruchami pionowymi lub poziomymi z zachowaniem kierunku od lewej do prawej, z góry na dół.

Rysowanie oburącz w powietrzu dużych wzorów.

Kreślenie w powietrzu i na dywanie dużych swobodnych ciągłych ruchów w kształcie fal, ósemek, figur geometrycznych.

Czołganie się, np. pod krzesłem.

Odbijanie balona, lewą i prawą ręką.

smiley Druga część zajęć to ćwiczenia, mające na celu usprawnienie małych ruchów ręką: dłoni, nadgarstka i palców:

Dociskanie złożonych dłoni do siebie (ręce zgięte w łokciach) – policzyć do 3 i rozluźnić (powtórzyć 10 razy).

Robienie kul z papieru, rzucanie kulami do celu.

Zwijanie apaszek, chusteczek, nawijanie włóczki, sznurka na kłębek.

Lepienie (z plasteliny, ciasta) zwierząt, ludzików, wałeczków, kulek, liter, cyfr itp.

Przypinanie i zdejmowanie klipsów bieliźnianych np. na brzegu zeszytu lub książeczki ( kciuk przeciwstawny wobec palca wskazującego i środkowego), po 10 klipsów dla każdej ręki.

Wzmacnianie chwytu pisarskiego. Dziecko silnie przyciska do siebie trzy palce (kciuk, wskazujący i środkowy), odlicza do 3 i rozluźnia z szerokim rozpostarciem dłoni.

„Spacery” palcami po stole. Naśladowanie gry na pianinie, pisania na maszynie, odtwarzanie rytmu deszczu, wyścigi paluszków z lewej i prawej ręki.

Zakręcanie i odkręcanie nakrętek na butelkach, nakrętek na śrubach.

smiley Zachęcam do obejrzenia filmiku z przykładami ćwiczeń wzmacniających mięśnie palców i rąk:

____________________________________________________________________________________________________________________

SZANOWNI RODZICE!

Nieprawidłowy rozwój motoryczny najczęściej wpływa negatywnie również na rozwój ręki, terapia w tym zakresie opiera się w głównej mierze na usprawnianiu małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów rąk, dłoni i palców. Ćwiczenia wykonywane na początku skupiają się na obręczy barkowej i kończynach górnych. Celem późniejszej terapii jest rozwijanie motoryki małej, czyli zdolności manualnych dziecka oraz poprawa ruchów precyzyjnych. Terapia w podejściu całościowym obejmuje ruchomość łopatek i stawów kończyn górnych oraz normalizację napięcia mięśniowego. Praca opiera się na wzmacnianiu siły mięśniowej kończyn górnych, stymulacji czucia powierzchniowego i głębokiego, doskonaleniu zdolności chwytu, doskonaleniu kontroli wzrokowo-ruchowej oraz skoordynowaniu pracy oburącz. Najwyższym stopniem umiejętności motorycznych jakie ręka osiąga jest grafomotoryka- sprawność manualna ręki podczas czynności związanych z pisaniem, rysowaniem. Terapia ręki to nie tylko ćwiczenia dłoni i palców, ale przede wszystkim ćwiczenia całego ciała.

smiley Oto kilka przykładowych zestawów ćwiczeń, z których mogą Państwo skorzystać w dowolnym czasie:

Ćwiczenia wzmacniające obręcz barkową, poprawiające stabilizację i czucie głębokie:

- chód na czworakach,

- czołganie się,

- wymachy rąk, ,

- odbijanie piłki,

- obroty rąk,

- „przybijanie piątki” w parze.

Ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowej:

- chodzenie po równoważniach,

- odbijanie piłki od ściany i łapanie jej,

- chodzenie stopa za stopą - do przodu, do tyłu,

- sięganie wysoko po przedmioty.

Przykłady ćwiczeń graficznych:

- wypełnianie kolorem konturowych rysunków,

- kopiowanie rysunków przez kalkę techniczną,

- rysowanie szlaczków i wzorów z elementów liter.

Przykłady ćwiczeń rozluźniających napięcie mięśniowe rąk:

- wypełnianie kolorem całej powierzchni papieru;

- malowanie form kolistych i falistych;

- malowanie dużych konturów rysunków,

- zabawy z pianką do golenia- dzieci na folii rozłożonej przed nimi rozmazują piankę do golenia rysują koła, falę, sprężynki całą dłonią- na przemian raz prawą, raz lewą ręka.

Przykłady ćwiczeń usprawniających czynności chwytno – manipulacyjne:

- ćwiczenia uczące zaciskania rąk w pięści ,

- zakręcanie słoików, otwieranie pojemników,

- konstruowanie budowli z klocków,

- przesypywanie ryżu, kaszy, wybranie z ziarenek kolorowych piłeczek, guzików, kamyczków z użyciem łyżki.

Przykłady ćwiczeń usprawniających końce palców:

- nawlekanie koralików,

- stukanie czubkami palców,

- malowanie palcem, pęczkiem waty, piórkiem,

- lepienie z plasteliny, modeliny,

- przewlekanie sznureczków na tekturkach z dziurkami, przewlekanie sznurowadeł w butach.