ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE - OLIGOFRENOPEDAGOG
W razie potrzeby i jakichklolwiek pytań jestem do Państwa dyspozycji. Zachęcam do kontaktu drogą elektroniczną. Mój e – mail: agata.piasecka.tychy@gmail.com
Pozdrawiam
Agata PiaseckaKochani Rodzice,
w związku z bieżącą i trudną sytuacją w kraju i na świecie, której dzieci nie do końca rozumieją, zachęcam Państwa do obejrzenia z dziećmi filmu edukacyjnego dla najmłodszych o koronawirusie.05.11.2020 - Czwartek
Propozycje zabaw dla Dzieci objętych kształceniem specjalnym, jak również dla wszystkich chętnych Dzieci.
Zapraszam do zabawy. ( zabawy rozwijające koncentrację uwagi)
1. Czego brakuje?
Na stole układamy różne przedmioty, np. nożyczki, kredkę, jabłko, zeszyt itd. (zaczynamy od 3-4). Nazywamy te przedmioty. Dziecko zamyka oczy, a my chowamy jeden przedmiot. Zadaniem dziecka jest powiedzenie, czego brakuje. Ilość przedmiotów można stopniowo zwiększać. Można też chować więcej, niż jedną rzecz (w zależności od możliwości dziecka).
2. Polowanie na głoskę
Rodzic mówi ciąg głosek, a zadaniem dziecka jest klaśnięcie (tupnięcie, uderzenie w grzechotkę) wtedy, gdy usłyszy daną głoskę ustaloną wcześniej z dzieckiem, np. klaśnij w ręce, kiedy usłyszysz głoskę „e”.
3. Leniwe ósemki (ćwiczenie kinezjologii edukacyjnej)
Dziecko kreśli w powietrzu znak ósemki (znak nieskończoności). Zaczyna od środka, rysuje w lewą stronę do góry. Głowę stara się trzymać nieruchomo, śledzi rysowaną ósemkę wzrokiem. Ćwiczenie można wykonać każdą ręką osobno trzy razy.
4. Masażyki
„Rak”
Idzie, idzie rak,
czasem naprzód, czasem wspak.
Idzie rak nieborak,
jak uszczypnie będzie znak.
Dziecko zwrócone jest do nas twarzą, spacerujemy palcami po jego ręce odpowiednio zmieniając kierunek ruchu. Na koniec delikatnie naśladujemy szczypanie.
„Słoń na wycieczce”
Szedł sobie słoń na wycieczkę,
z tyłu na plecach miał teczkę,
nos długi – trąbę słoniową
i kiwał na boki głową.
Wolno szedł słonik, szurając
nogami jak wielkie kloce.
Tak ociężale jak … słonie
szedł sobie wolniutko po drodze.
Dziecko siedzi odwrócone plecami. Delikatnie naciskamy na plecy dłońmi naprzemiennie. Rysujemy palcem prostokąt, następnie trąbę. Ujmujemy głowę dziecka i ostrożnie kiwamy nią na boki. I ponownie naciskamy plecy dziecka dłońmi naprzemiennie, wolno przesuwamy je wzdłuż kręgosłupa do góry.
5. W lustrze
Dziecko i Rodzic stają naprzeciw siebie. Jeden z nich pokazuje jakiś ruch lub sekwencję ruchów, a druga osoba go naśladuje. Później następuje zmiana.
6. Zgadnij, co jest w worku
Do worka wkładamy przedmioty codziennego użytku, np. widelec, długopis, gumkę do mazania, monetę. Zadaniem dziecka jest za pomocą dotyku odgadnąć dany przedmiot. Jeżeli dziecko ma problemy, wcześniej oglądamy i dotykamy każdy przedmiot.
7. Zabawa ruchowa
Powodzenia
04.11.2020 - Środa
Propozycje zabaw dla Dzieci objętych kształceniem specjalnym, jak również dla wszystkich chętnych Dzieci.
Zapraszam do świetnej zabawy (ćwiczenia wspomagające rozwój motoryki małej).
Potrzebne Wam będą: woreczek do lodu, koraliki, woda.
Do woreczka do lodu wrzućcie koraliki. Napełnijcie worek wodą i zawiążcie bardzo szczelnie. Waszym zadaniem jest przesuwanie paluszkami koralików, które są w woreczku .
Zapraszam do obejrzenia filmu:
Potrzebne Wam będą: makaron rurki i słomka do napojów.
Waszym zadaniem jest łowienie rybek ( makaronu ) za pomocą słomki (wędki ).
Zapraszam do obejrzenia filmu:
Grafomotoryka:
Powodzenia