A może przygotujecie wraz z Rodzicami własnoręczną pocztówkę z wakacji ? Gorąco zachęcamy do twórczych, wspólnych aktywności i dzielenia się ich efektami!
Życzymy pięknych, niezapomnianych,pogodnych i bezpiecznych wakacji!
Dziękujemy za wspólnie spędzony rok, zabawe i wytrwałą pracę, pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia we wrześniu! :)
29.06.2020
Dzień dobry! Już prawie wakacje, więc zapraszamy do poruszania się przy piosence Majki Jeżowskiej:)
Podczas wakacji należy pamiętać o bezpieczeństwie :)
Podróżowanie samolotem– „Kto chętny, zapraszamy do wspólnej zabawy; jeśli chcesz, baw się dzisiaj z nami, proszę, wsiadaj – już ruszamy”. Działania dzieci Przy dźwiękach muzyki dzieci poruszają się swobodnie – każdy wg własnego pomysłu: jedne dzieci wyciągają ręce w bok i leciutko na palcach poruszają się po całej sali, inne wykonują przysiad i powstają wolno, siedzą na podłodze, pochylają się rytmicznie raz w prawą, raz w lewą stronę, naśladują warkot samolotu. Zmiana środka lokomocji – „Przesiadamy się na statek, który po morzach i oceanach pływa i wiele krajów nowych odkrywa”. Działania dzieci W tle sali słychać nastrojową melodię – wolną, szumiące drzewa, wiatr, uderzenia fal. Dzieci siadają na rozłożonym przedmiocie przypominającym kształtem statek; dobierają sobieprzedmioty, z których tworzą wiosła. Wszyscy wspólnie wiosłują.
Zapraszam do zagrania w interaktywną grę, która pozwoli przypomnieć sobie figury geometryczne
KOCHANI WKRÓTCE WAKACJE. BĘDZIECIE BUDOWAĆ Z PIASKU CIEKAWE RZECZY. ZRÓBCIE ZDJĘCIE NA PAMIĄTKĘ I POKAŻECIE NAM WE WRZEŚNIU. JESTEŚMY CIEKAWI CO ZBUDOWALIŚCIE :)
POMYSŁ NA CIEKAWĄ PRACĘ PLASTYCZNĄ
23.06.2020
Dzień dobry!
Kochane Dzieci, dziś swoje święto obchodzą tatusiowie!
Nie zapomnijcie o tym ważnym wydarzeniu!
Złóżcie swoim tatom życzenia a następnie zróbcie piękne laurki.
Wymyślamy cztery słowa, i próbujemy stworzyć własne opowiadania, tak by znalazły się w nim te wyrazy.
Przykład opowiadania z wykorzystaniem słów: „latarnia”, „woda”, „deszcz”, „buty”, „wędka”: Pewnego dnia, podczas wakacji wybrałam się z tatą na ryby. Tata chciał wypróbować swoją nową wędkę. Poszliśmy nad wodę bardzo wczesnym rankiem. Było jeszcze chłodno. Założyliśmy gumowe, wysokie buty na grubych podeszwach, w których można było nawet wejść do wody. Gdy byliśmy na plaży, nagle zaczęło się ściemniać. Nie wiedziałam, co się dzieje: dopiero dzień się zaczyna, a już się robi ciemno? Tata powiedział, że idzie burza. Zaczęliśmy pospiesznie iść w kierunku latarni, która była najbliższym budynkiem. Ledwo zdążyliśmy. Zaczął padać deszcz. Nie zobaczyłam, jak tata łowi ryby, ale udało mi się zwiedzić latarnię morską.
Odcienie morza – mieszanie kolorów i rozcieranie plasteliny
Rodzic daje plastelinę w kolorach: niebieskim, białym, fioletowym i zielonym. Dziecko ugniata jedną kulkę z niebieskiej plasteliny oraz po jednej kulce z połączenia niebieskiej z każdym z pozostałych kolorów. Za każdym razem więcej jest niebieskiej plasteliny a dodatek drugiego koloru jest niewielki. Następnie rozcierają każdą kulkę na kawałku tektury. Za każdym razem kierują ruch od lewej do prawej strony. Różne kolory niebieskiego łączą się i nachodzą na siebie. Gdy plastelina jest równomiernie roztarta na całej tekturce i pokrywa ją cienką warstwą, dziecko rysuje w niej fale za pomocą wykałaczki, pamiętając o rysowaniu od lewej do prawej strony.
RYTMIKA PANA DOMINIKA WAKACJI CZAS PIOSENKA WAKACYJNA DLA DZIECI
3. Prosze o rozwiązanie poniższych kart pracy zgodnie z instrukcją
4. Wyprawa w nieznane – zestaw ćwiczeń gimnastycznych; opowieść ruchowa.
Opiekun snuje opowieść, a dzieci ilustrują ją ruchem: Dzieci przygotowują się do wyprawy w nieznane. Ubierają się i wyruszają z domu. Na niebie świeci piękne słońce. Najpierw biegają, wirują, gdy słyszą wiatr (delikatne potrząsanie grzechotką), a kiedy wiatr cichnie, to zatrzymują się i podziwiają białe obłoczki na błękitnym niebie. Wszystkie trochę się zmęczyły, więc zrobiły sobie małą przerwę. Dzieci położyły się na trawie. W trakcie odpoczynku ktoś spostrzegł jakieś dziwne znaki – kamyki (krążki gimnastyczne) tworzące ścieżkę – i powiedział: ciekawe dokąd dojdziemy?. Wszystkich ogarnęła wielka ciekawość. Dzieci postanowiły zobaczyć, dokąd zaprowadzi je ścieżka. Zaczęły delikatnie stąpać po kamieniach: jedna noga, druga. Po krótkiej chwili spostrzegły, że znalazły się w lesie. Niby wszystko było znajome, a jednak nowe. Chyba wszystkie trochę zgłodniały, więc zaczęły zbierać jagody. Następnie dzieci dobrały się w pary. Jedno leżało na plecach, a drugie, łapiąc za biodro, starało się obrócić kolegę lub koleżankę na brzuch. Wszystkie dobrze się bawiły. Poczuły jednak, że trzeba wracać. Tylko którędy? – mhm. Rozejrzały się i nagle ktoś powiedział: tędy! Wszystkie ruszyły za nim. Najpierw musiały przejść wąską kładką, nad rzeczką. Szły bardzo ostrożnie... Na drugim brzegu leżało drzewo (laska trzymana przez nauczyciela) pod którym musiały się przeczołgać. Wszystkie były już zmęczone, ale wiedziały, że muszą dotrzeć do domu przed zmrokiem. Trochę biegły. Już nawet wątpiły, że dojdą do domu. Nagle drzew było coraz mniej i ich oczom ukazało się ich ukochane podwórko. Okazało się, że wcale nie odeszły daleko. Dzieci szczęśliwe wróciły do domu.
5. Proszę posłuchać opowiadania:
Jak wróbelek Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele
[…] Elemelek stał z walizką, spoglądając na to wszystko. A ze bardzo był zdziwiony, więc rozstawił nóżki obie, kręcił łebkiem w różne strony i rozdziawiał krótki dziobek. Sam do siebie przy tym gadał: – Strasznie jest to morze duże! Deszcz tu wielki chyba padał ze trzy lata albo dłużej. Jak też ono szumi, śpiewa… Za tą plażą widzę drzewa, więc wynajmę pokój w listkach. Niech zostanie tam walizka, a ja zaraz włożę nowy zgrabny kostium kąpielowy. Smukłe mewy z piórkiem białym spadły z szumem jak latawce i na falach się huśtały jakby właśnie na huśtawce. Wróbel w modnym swym kostiumie pręży łapki tak jak umie, poprzez plażę mknie wytrwale i też skacze już na fale, aby ich spienione grzbiety pohuśtały go. Oj, rety! Jak tu mokro! Ile piany! Kto tak pryska? To bałwany! Bałwan duży z drugim, małym, Elemelka wnet porwały, zakręciły, zamoczyły. Taki prysznic nie jest miły dla małego wróbelaska. Więc zawołał: – Jeśli łaska, odsuń no się, mój bałwanie. Niech pan bałwan już przestanie i popłynie w inną stronę. Ach, ratunku, gwałtu! Tonę! Smukłe mewy z piórkiem białym usłyszały, podleciały i wróbelek rozkrzyczany wyłowiony został z piany. Na swych skrzydłach srebrnych, prostych śmigłe mewy go uniosły i złożyły w dołku z piasku, gdzie zaprzestał wreszcie wrzasków. – Panie wróblu, jak tak można? Trzeba z wolna i z ostrożna wchodzić w wodę, bo źle bywa, jeśli się nie umie pływać. Ucz się w płytkiej pływać wodzie; udzielamy lekcji co dzień. Hanna Łochocka Źródło: H. Łochocka, „Jak wróbelek Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele”(fragment) [w:] „O wróbelku Elemelku”, Nasza Księgarnia, Warszawa 1997, s. 50–51
Następuje rozmowa kierowana na temat treści utworu; uświadomienie, kiedy nie wolno się kąpać w morzu (gdy jest czerwona flaga, są wysokie fale, po zmroku, gdy nie ma dorosłego itd.) oraz ważnej roli ratownika na kąpielisku
5. „Fale na morzu” – ćwiczenie oddechowe, rozwijające narządy mowy; dmuchanie przez słomkę zanurzoną w wodzie, bulgotanie; naśladowanie morza na głoskach szumiących.
Na wyspach Bergamutach
Podobno jest kot w butach,
Widziano także osła,
Którego mrówka niosła,
Jest kura smograjka
Znosząca złote jajka,
Na dębach rosną jabłka
W gronostajowych czapkach,
Jest i wieloryb stary,
Co nosi okulary,
Uczone są łososie
W pomidorowym sosie
I tresowane szczury
Na szczycie szklanej góry,
Jest słoń z trąbami dwiema
I tylko… wysp tych nie ma.
Co tu nie pasuje? – rozmowa na temat wiersza. Po wysłuchaniu wiersza dzieci wymieniają, które jego fragmenty są zabawne i dlaczego. Zastanawiają się, co niezwykłego można by jeszcze zobaczyć na Wyspach Bergamutach, co nie zostało opisane w wierszu.
5. Lato i wakacje, to sporo okazji do zabaw na świezym powietrzu. Na placu zabaw jest bardzo dużo różnych zabawek i sprzętów, które mogą sprawić nam mnóstwo radości. Ciekawe czy je znacie…? Przekonamy się o tym, jeśli rozwiążecie zagadki, które dla Was przygotowałam.
To jest długi sznurek
z dwoma uchwytami,
który lubi skakać
razem z dziewczynkami. /skakanka/
Można wtedy
jechać na nim,
kiedy kręci się
nogami. /rower/
Mała deseczka
na długim sznurze,
raz jesteś na dole,
raz jesteś w górze. /huśtawka/
Na czym jeździsz wesoło
i kręcisz się w koło? /karuzela/
6. „Prawda czy fałsz?” – quiz podsumowujący wiedzę dzieci na temat zasad zdrowego stylu życiu
Aby być zdrowym, trzeba się codziennie rano gimnastykować. PRAWDA
Aby być zdrowym, trzeba oglądać bardzo dużo bajek w telewizji. FAŁSZ
Aby być zdrowym, trzeba uprawiać różne sporty, np. grać w piłkę, pływać, czy jeździć na rowerze. PRAWDA
Aby być zdrowym, trzeba spędzać dużo czasu przed komputerem. FAŁSZ
Aby być zdrowym, trzeba wychodzić często na plac zabaw i przebywać na świeżym powietrzu. PRAWDA
„Parking”. Dzieci biegają swobodnie w rytm wygrywany przez opiekuna na tamburynie. Reagują na zmianę tempa. Gdy opiekun przestaje grać, dzieci (auta) ustawiają się na krawędzi dywanu (parkingu).
„Tor wyścigowy”. Na dywanie ułożony jest tor dla wyścigówek (dwie równoległe liny) z zakrętami. Dzieci przebiegają jak najszybciej tor, muszą uważać na zakrętach, aby nie wypaść z toru.
3. Wszyscy gotowi do wysłuchania opoiwadania? Proszę o uważne słuachnie
Wiercipiętek poznaje owady
Pewnego ciepłego, słonecznego dnia, gdy białe chmury płynęły leniwie po niebie, zielone żaby ziewały w zaroślach, a ptaki drzemały na gałęziach, Wiercipiętek siedział na ławeczce przed domem i wygrzewał się na słońcu. Siedział i rozmyślał, jak to dobrze jest leniuchować podczas wakacji. Nagle coś ukłuło go w nos: – Oj – jęknął Wiercipiętek, machając łapką, ale po chwili coś ukłuło go znowu, tyle, że w ucho. – Pac – zamachnął się Wiercipiętek – mam cię! Ale komar zdążył już uciec i bzycząc fruwał nad trawą. – Poczekaj, ty wstrętny robaku! – rozzłościł się Wiercipiętek – zaraz cie złapię! – Tylko nie robaku – obraził się komar – proszę mnie nie przezywać, nie jestem robakiem, tylko owadem. Wiercipiętek przyjrzał się komarowi i prychnął: – Ph… robak czy owad, co za różnica? – Właśnie, że jest – bzyczał komar – owady to wielka rodzina, nie pozwolę się obrażać. – Jaka rodzina? – zdziwił się Wiercipiętek. – Chodź za mną – zawołał komar i zaprowadził Wiercipiętka przed grządkę z kwiatami, na których siedziały kolorowe motyle: żółte, niebieskie, czerwone w brązowe łatki i białe w złote plamki. – Przecież to są motyle – zdziwił się Wiercipiętek. – Właśnie, motyle, to też owady, należą do mojej rodziny – bzykał komar z dumą. – Motyle? – nie mógł się nadziwić Wiercipiętek – Motyle i komary to rodzina? – Chodź dalej – pobrykiwał komar. – O, biedronka! – ucieszył się Wiercipiętek. Biedroneczko, leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba! – Biedronka też jest moją kuzynką – wyjaśnił z dumą komar – ona też jest owadem. – Coś podobnego – mruczał Wiercipiętek, idąc lasem za komarem, aż doszli do wysokiej kępy traw, z której dochodziło cykanie. – Kto to? – spytał Wiercipiętek. – Cii – zabzyczał komar – nie przeszkadzaj mu, konik polny daje koncert, posłuchaj. – Co ma konik polny do komara? – zastanawiał się Wiercipiętek. – Jak to co? – bzyczał zadowolony komar. – Konik polny też jest owadem, tak jak ja. – To aż tyle jest różnych owadów? – dziwił się Wiercipiętek. – Oczywiście – odpowiedział komar – rozejrzyj się dookoła – patrz, tam leci osa, dalej leśna mucha, a tu, pod nogami, maszeruje żuk – to wszystko są owady. Wiercipiętek rozglądał się zdziwiony i zobaczył, że komar usiadł na różowym kwiatku i rozmawia z pszczołą: – Dzień dobry, kuzynko – przywitał się grzecznie – wytłumacz Wiercipiętkowi, że i ty jesteś owadem. – Też coś – zdenerwowała się pszczoła – oczywiście, że jestem owadem, a teraz zmykajcie, mam dużo pracy, muszę lecieć do ula. Wiercipiętek podniósł głowę i przyglądał się odlatującej pszczole. Pszczoła, biedronka, polny konik, motyle – mruczał do siebie, ale nie zdążył przypomnieć sobie wszystkich owadów, bo wstrętny komar ugryzł go prosto w nos.
Mateusz Galica Źródło: A. Ożyńska-Zborowska, Antologia literatury dla najmłodszych, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 2002, s. 209.
Po owysłuchaniu dzieci dzielą się z opiekunem wrażeniami i wiedzą. Opiekun zadaje dzieciom pytania:
Gdzie Wiercipiętek spędzał wakacje?
Kto ugryzł go w nos?
Czego o komarze dowiedział się Wiercipiętek?
Które jeszcze zwierzęta są owadami?
4. Eksperyment!!!!
Wycieczka w nieznane – eksperymenty z magnesami przyklejonymi do plastikowych aut. Opiekun przykleja do blatu biały papier i rysuje na nim ulice, zakręty, skrzyżowania, przykleja obrazki sklepu, banku, stacji benzynowej. Następnie pokazuje auta jeżdżące po wyznaczonych trasach bez napędu. Stawia jeden lekki, plastikowy samochodzik z przyczepionym magnesem i przesuwając drugi magnes pod stolikiem sprawia, że auto „samo” jeździ po wyznaczonych drogach. Po krótkiej prezentacji urządza giełdę pomysłów, na temat sposobu poruszania się auta. W końcu zdradza zasady działania pojazdu, dając dzieciom do rąk magnesy i krótko wyjaśniając ich działanie. Pokazuje właściwości magnesów: przyciąganie i odpychanie. Następnie makietę należy pozostawić przedszkolakom, by mogły bawić się pojazdami podczas swobodnej zabawy. Uwaga! Przed przystąpieniem do zabawy należy sprawdzić, czy magnesy są wystarczająco mocne, by oddziaływały pod blatem stolika na pojazdy. Jeśli nie, można trzymać karton pionowo i poruszać schowanym za nim magnesem.
Środki dydaktyczne: plastikowe auta, magnesy, taśma, karton, kredki, obrazki różnych obiektów występujących przy ulicach
5. Zapraszam do zapoznania sie z tekstem piosenki:
Żeby spotkać się z latem, trzeba się pospieszyć. Najpierw jednak trzeba spakować plecaki, torby i walizki:
Lato w internecie ogłoszenie dało,
kto chce się z nim spotkać, ten ma czasu mało.
Trzeba wyjąć rzeczy, które w szafie spały,
na tę ważną chwilę cały rok czekały.
Ref.: Plecak, torba czy walizka ,
bez nich w podróż nie wyruszysz,
choć dźwiganie nie jest miłe smak przygody
wszystkich kusi. (2x)
Wielkim pakowaniem żyje każda chata,
wszyscy chcą wyjechać na spotkanie lata,
wyroszyć w nieznane, stare kąty zbadać,
odwiedzić rodzinę, uściskać, pogadać.
Ref.: Plecak torba czy walizka…
Posłuchajcie piosenki w wykonaniu zespołu Fasolki:
Zbliżamy się do końca naszej edukacji przedszkolnej w tym roku szkolnym. Coraz bliżej są wakacje i o nich będziemy rozmawiać w tym tygodniu.
Z obszaru poznawczego podstawy programowej dzieci rozwijać będą następujące umiejętności:
- rozwijanie swobodnej ekspresji słownej i wyobraźni podczas podejmowania różnorodnych działań,
- wzbogacanie wiedzy i słownictwa związanego z podróżami ,
- doskonalenie umiejętności klasyfikowania ze względu na różne kryteria,
- doskonalenie umiejętności przeliczania,
- rozwijanie spostrzegawczości,
- rozwijanie percepcji dotykowej,
- doskonalenie umiejętności wokalnych y rozwijanie ciekawości poznawczej
1. Dzień zaczynamy od ćwiczeń gimnastycznych- zestaw „Na łące”
Biedronki. Dzieci są biedronkami i poruszają się w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce opiekun uderza w tamburyn tyle razy, ile biedronka ma kropek, a dzieci wykonują tyle samo podskoków.
Motyle. Dzieci – motyle biegają w rytm muzyki, poruszając ramionami jak skrzydłami. Na przerwę w muzyce przysiadają na kwiatkach, żeby odpocząć.
Koniki polne. Dzieci – koniki polne skaczą obunóż. Na hasło: Ptaki koniki stają nieruchomo.
Żabki. Dzieci – żabki skaczą po łące (dywanie). Na hasło: Bocian żabki gromadzą się blisko opiekuna. Przy każdym kolejnym powtórzeniu opiekun zmienia miejsce.
Małe i duże pszczółki. Na hasło: Małe pszczółki dzieci wykonują przysiad, na hasło: Duże pszczółki – powoli podnoszą się, wspinają na palce, unoszą ręce do góry.
2. Co to za pojazd? Dzieci odgadują nazwy pojazdów na podstawie wydawanych przez nie dźwięków.
4. Przed nami kolejne zadanie: Stoi na stacji lokomotywa – ćwiczenia grafomotoryczne i słownikowe. Opiekun czyta dzieciom wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Dzieci jednocześnie powtarzając za opiekunem fragmenty wiersza.
Lokomotywa Julian Tuwim
Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa:
Tłusta oliwa.
Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:
Buch - jak gorąco!
Uch - jak gorąco!
Puff - jak gorąco!
Uff - jak gorąco!
Już ledwo sapie, już ledwo zipie,
A jeszcze palacz węgiel w nią sypie.
Wagony do niej podoczepiali
Wielkie i ciężkie, z żelaza, stali,
I pełno ludzi w każdym wagonie,
A w jednym krowy, a w drugim konie,
A w trzecim siedzą same grubasy,
Siedzą i jedzą tłuste kiełbasy,
A czwarty wagon pełen bananów,
A w piątym stoi sześć fortepianów,
W szóstym armata - o! jaka wielka!
Pod każdym kołem żelazna belka!
W siódmym dębowe stoły i szafy,
W ósmym słoń, niedźwiedź i dwie żyrafy,
W dziewiątym - same tuczone świnie,
W dziesiątym - kufry, paki i skrzynie.
A tych wagonów jest ze czterdzieści,
Sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści.
Lecz choćby przyszło tysiąc atletów
I każdy zjadłby tysiąc kotletów,
I każdy nie wiem jak się wytężał,
To nie udźwigną, taki to ciężar.
Nagle - gwizd!
Nagle - świst!
Para - buch!
Koła - w ruch!
Najpierw - powoli - jak żółw – ociężale,
Ruszyła - maszyna - po szynach - ospale,
Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,
I kręci się, kręci się koło za kołem,
I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,
I dudni, i stuka, łomoce i pędzi,
A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!
Po torze, po torze, po torze, przez most,
Przez góry, przez tunel, przez pola, przez las,
I spieszy się, spieszy, by zdążyć na czas,
Do taktu turkoce i puka, i stuka to:
Tak to to, tak to to , tak to to, tak to to.
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna, zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.
A skądże to, jakże to, czemu tak gna?
A co to to, co to to, kto to tak pcha,
Że pędzi, że wali, że bucha buch, buch?
To para gorąca wprawiła to w ruch,
To para, co z kotła rurami do tłoków,
A tłoki kołami ruszają z dwóch boków
I gnają, i pchają, i pociąg się toczy,
Bo para te tłoki wciąż tłoczy i tłoczy,
I koła turkocą, i puka, i stuka to:
Tak to to, tak to to, tak to to, tak to to!…
4. Proszę posłuchać opowiadania:
Było upalne lato. Rozgrzane, pachnące słońcem powietrze drgało od skwaru. Na ukwieconej łące Baj i Bajeczka puszczali latawce. Latawiec Bajeczki miał kształt wielkiej stokrotki, a Baja – smoka z otwartą paszczą. – Dzieci chowajcie się do cienia! – zawołała siedząca pod drzewem mama. Wtem silny poryw wiatru wyrwał z rąk rodzeństwa sznurki i oba latawce poszybowały w górę... Leciały jeden obok drugiego, kołysząc się i wirując, niesione podmuchami wiatru... – Ciekawe, co na to powiedzą ptaki – zadumała się Bajeczka. – Powiedzieć, to nic nie powiedzą, ale pewnie się zdziwią – odparł Baj. – Nie stójcie na trawce! – Gonimy latawce! – rozległ się za nimi znajomy głos. – O! Owieczka! – ucieszyła się Bajeczka na widok owieczki w słomkowym kapeluszu. – O! Balon! – ucieszył się Baj na widok owieczki w balonie. Rodzeństwo ochoczo wskoczyło do kosza balonu i za moment cała trójka szybowała wysoko w pogoni za latawcami. – Latamy jak ptaki! Z każdej strony otacza nas powietrze! – krzyknął Baj. (...) – Wszystko jest takie malutkie! A ludzie wyglądają jak robaczki! O, tam jakaś pani wiesza pranie! – zauważył Baj. (...) – Ojej! Ale kiwa! – przestraszyła się Bajeczka, gdy uderzony podmuchem wiatru balon przechylił się na lewą stronę. Ale Bajowi bardzo się to podobało. (...) I właśnie w tej chwili wiatr zatańczył oberka, zakręcił, zawirował i przygnał oba latawce wprost do rąk Baja i Bajeczki. – Trzymaj się mocno, Bajeczko! – upomniał siostrę Baj. – Przecież trzymam! Już mi nie ucieknie! – uspokoiła brata Bajeczka. Latawce były uratowane! (...) I po chwili balon wylądował miękko na łące, tuż obok taty i mamy. – Jak się macie?! – krzyknęła do nich owieczka. – Dzień dobry! Co za spotkanie! Ucieszyli się mama i tata. (...) – A może udal
ibyśmy się wszyscy na wspólną wyprawę w nieznane? – zaproponowała owieczka. (...) – Mam pomysł na wspólną wyprawę! (...) – Jaki pomysł? – zainteresowali się wszyscy. – Nie powiem – odpowiedziała owieczka. – Może wyprawa w kosmos? – powiedział z nadzieją Baj. – Nie! Do dżungli! Takiej pełnej małp, krokodyli i węży! – zawołała Bajeczka. – Ja bym wolał na biegun północny – oznajmił tata. – Na biegun północny? – wzdrygnął się na samą myśl o lodowatym biegunie Baj. – To ja wolę zostać w domu. – Moglibyśmy cofnąć się w czasie. Długie suknie, kapelusze, wachlarze ... – rozmarzyła się mama. – Zgadujcie, zgadujcie! I tak nie zgadniecie! Wymyśliłam coś specjalnego! Ale nie powiem! To będzie niespodzianka! – cieszyła się owieczka. I tak gwarząc sobie wesoło, wędrowali przez pachnącą trawą łąkę. A dookoła kwitło upalne, skąpane w słońcu lato.
Małgorzata Strzałkowska Źródło: M. Strzałkowska, „Baj, Bajeczka i zaczarowana owieczka”, wyd. Nowa Era, Warszawa 2014, s. 28–33.
Opiekun inicjuje rozmowę na temat opowiadania, zadając dzieciom pytania:Gdzie bawili się Baj i Bajeczka?Dokąd lecieli balonem?
Czy dotarli do celu wyprawy?
Na jaki pomysł wpadła owieczka?
Dokąd na wyprawę chcieli wyruszyć poszczególni członkowie rodziny?
A wy gdzie chcielibyście wyjechać na letnią wyprawę?. Dzieci odpowiadają zgodnie z treścią i własnymi doświadczeniami.
5.Na zakończenie zapraszam do obejrzenia filmu edukacyjnego o pokazdach.
Niedaleko pada jabłko – zabawa z elementem rzutu: opiekun rozkłada szarfy w czterech kolorach w jednym końcu sali (drzewa), dzieci rzucają woreczkiem w kierunku szarfy.
Zbieramy owoce – zabawa orientacyjno-porządkowa: opiekun rozrzuca na dywanie woreczki gimnastyczne (owoce), dzieci spacerują między nimi, uważając, aby nie nadepnąć na nie. Na sygnał opiekuna podnoszą z podłogi znajdujący się najbliżej woreczek i zanoszą do koszyka, następnie wracają do spaceru. Zabawę należy powtórzyć kilkakrotnie.
Spacer między grządkami – ćwiczenie równowagi: dzieci idą po linie rozłożonej na podłodze, stawiając nogę za nogą, jak po wąskiej ścieżce między grządkami.
Pielimy grządki – ćwiczenie tułowia: dziecko kładzie przed sobą woreczek. Na jeden gwizdek dzieci stają w lekkim rozkroku i unoszą ręce nad głową. Na dwa szybkie gwizdnięcia schylają się.
2. Skąd się biorą owoce? – zabawa dydaktyczna i rozmowa na temat opowiadania. Dzieci próbują wyjaśnić, co znaczy wyrażenie „owoc ciężkiej pracy”, zastanawiają się, czy widoczne przed nimi owoce są efektem czyjejś pracy.
Owoce – efekt ciężkiej pracy
Przyszła wiosna. W sadzie stało sobie drzewo. Smutne było, nagie – bo zima ledwo co odeszła. Ale pewnego dnia zza chmurki wyjrzało leniwie słoneczko. Przywitało się z drzewem i stwierdziło, że pora zabrać się do ciężkiej pracy. Świeciło tak i świeciło, przygrzewało i przygrzewało, coraz mocniej i mocniej, aż we wnętrzu drzewa obudziły się soki. Zaczęły krążyć w pniu, od korzeni, aż po czubki gałęzi. Najpierw robiły to bardzo powoli – bo praca ta wcale nie była łatwa, ale kiedy nabrały wprawy, robiły to coraz szybciej i szybciej… Kiedy tylko słońce przygrzało, w sadzie pojawił się ogrodnik . Usunął z drzewa wszystkie chore i niepotrzebne gałęzie. Posmarował chore miejsca specjalną maścią, aby żadne szkodniki nie dostały się do wnętrza pnia. W końcu na drzewie zaczęły pojawiać się pierwsze listki i kwiaty . Drzewo bardzo ciężko pracowało, żeby wytworzyć zalążki listków i pączki z kwiatami. Niestety, nie może jeszcze odpocząć. Kwiatki muszą zwabić owady, więc drzewo stara się wyprodukować piękne zapachy. Te aromaty wabią owady, na przykład pszczoły. Pszczoły zbierają z kwiatów pyłek. Część chowają do specjalnych kieszonek na tylnych łapkach, ale drugą częścią zapylają kwiaty. Dzięki temu na drzewie będą mogły pojawić się owoce. Owoce są jak dzieci. Żeby urosły, drzewo musi dostarczać im jedzenie. Codziennie ciężko pracuje, posyłając owocom składniki niezbędne do wzrostu. A owoce rosną i rosną. Ogrodnik codziennie obserwuje drzewo i jego owoce. Gdy jakiś owoc ma robaczka albo zaczyna się psuć, wtedy ogrodnik usuwa go z drzewa. A gdy przychodzi lato i owoce dojrzeją, wtedy ogrodnik zrywa owoce. A z owoców można zrobić dżemy, konfitury, soki i kompoty. Można je dodać do ciasta lub naleśników. Albo po prostu zjeść je na surowo. A co z drzewem? W końcu może spokojnie odpocząć. Po wydaniu owoców drzewo powoli zrzuca listki i przygotowuje się do zimy. Jest czas na pracę i czas na odpoczynek. Przyroda dobrze o tym wie. Najlepiej odpoczywa się pod ciepłą pierzynką, więc zima zsyła na świat lekki biały puch, pokrywając świat grubą, białą kołderką... i uśpione drzewa, i uśpione ule, i senne domki ogrodników. A co potem? Przychodzi wiosna. W sadzie stoi sobie drzewo. Smutne, nagie – bo zima ledwo co odeszła. Ale pewnego dnia zza chmurki wychodzi leniwie słońce. Wita się z drzewem i stwierdza, że pora zabrać się do ciężkiej pracy. I tak dalej, i tak dalej…
Magdalena Ledwoń
Opiekun prosi, żeby dzieci spróbowały opisać na podstawie opowiadania oraz własnych doświadczeń, w jaki sposób powstają owoce. Wspólnie zastanawiają się, czy owoce rosną wyłącznie na drzewach. Mogą też spróbować wyjaśnić, dlaczego rośliny dają owoce, po co ludzie je zjadają i dlaczego są one takie ważne dla naszego zdrowia.
3.Dzieci, posłuchajcie zagadek, a potem sami je powtórzcie:
Lata sobie koło nosa. (osa)
Lata sobie koło ucha. (mucha)
Lata sobie wokół czoła. (pszczoła)
Wypowiada śmieszne słówka. (mrówka)
Cały dzień się tylko błąka. (biedronka)
Nikt go nigdy nie dogoni. (pasikonik)
Ciągle stuka: puk, puk, puk. (żuk)
Czasem barwny, czasem złoty, to nad łąką fruwa… (motyl)
4. A teraz posłuchajcie, jakie dźwięki wydają owady
6. „Tyle samo” – zabawy matematyczne: przeliczanie, dopełnianie, rozdzielanie po tyle samo; nazywanie i kolorowanie owoców; reagowanie na sygnał dźwiękowy . Środki dydaktyczne: KP s. 147.
7. „Owady i kwiaty” – doskonalenie sprawności manualnej; nazywanie owadów i kwiatów; rozpoznawanie elementów na rysunku; karta pracy. Środki dydaktyczne: KP s. 149
Zapraszamy Was na zajęcia w poniedziałkowy poranek. Dzisiaj porozmawiamy sobie o letnich owocach, ale w pierwszej kolejności przywitajmy dzień tanecznym krokiem. Jesteście gotowi! – jak tak , to zaczynamy.
Na początek Kochane Dzieci poproście swoich Rodziców o pomoc i wspólnie stwórzcie kącik z owocami w domu. Może to być zwykła miska szklana czy taca, a w niej umieszczone kilka owoców. Rodzice mogą stworzyć do nich napisy, które można wykorzystać do globalnego czytania.
Następnie Rodzice przeczytajcie Dziecku wiersz Stefanii Szuchowej pt.:” Czereśnie i dzieci”.
Różowe czereśnie pomiędzy listkami, do niskich gałęzi dosięgamy sami.
Przystawimy sobie drabinkę, stoliczek, narwiemy czereśni pełniutki koszyczek.
A wróble się śmieją z kłopotów dziecięcych, bo na czubku drzewa czereśni najwięcej.
Różowe czereśnie pomiędzy listkami, do niskich gałęzi dosięgamy sami.
Takie są dojrzałe, że aż leci ślinka, ćwir-ćwir, niepotrzebna wróbelkom drabinka.
Zrobią dzieci kukłę, lecz nie dla zabawki, będzie straszyć wróble i odganiać kawki.
Po przeczytaniu tekstu Rodzicu porozmawiaj z Dzieckiem na temat wiersza oraz tego, czy owoce są zdrowe i czy warto je jeść?
Teraz drogie Dzieci na podstawie opowiadania Mateusza Galicy pt. „Wiercipiętek poznaje owady”; zastanówcie się i odpowiedzcie na pytanie: Jakie owady poznał bohater opowiadania ( Wiercipiętek).
„Wiercipiętek poznaje owady”.
Pewnego ciepłego, słonecznego dnia, gdy białe chmury płynęły leniwie po niebie, zielone żaby ziewały w zaroślach, a ptaki drzemały na gniazdach, Wiercipiętek siedział na ławeczce przed domem i wygrzewał się na słońcu.
Siedział i rozmyślał, jak to dobrze jest leniuchować podczas wakacji. Nagle coś ukuło go w nos.
– Oj – jęknął Wiercipiętek, machając łapką, ale po chwili to coś ukuło go znowu, tylko że w ucho.
– Pac – zamachnął się Wiercipiętek – mam cię! Ale komar zdążył już uciec i bzycząc fruwał nad trawą.
– Poczekaj, ty wstrętny robaku! – rozzłościł się Wiercipiętek – zaraz cię złapię!
– Tylko nie robaku – obraził się komar – proszę mnie nie przezywać, nie jestem robakiem, tylko owadem. Wiercipiętek przyjrzał się komarowi i prychnął:
– Ph… robak czy owad, co to za różnica?
– Właśnie że jest – bzyczał komar – owady to wielka rodzina, nie pozwolę się obrażać.
– Jaka rodzina? – zdziwił się Wiercipiętek.
– Chodź za mną – zawołał komar i zaprowadził. Wiercipiętka przed grządkę z kwiatami, na których siedziały kolorowe motyle: żółte, niebieskie, czerwone w brązowe łatki i białe w złote plamki.
– Przecież to są motyle – zdziwił się Wiercipiętek.
– Właśnie motyle to też owady, należą do mojej rodziny – bzykał komar z dumą.
– Motyle? – nie mógł się nadziwić Wiercipiętek – Motyle i komary to rodzina?
– Chodź dalej – pobzykiwał komar.
– O, biedronka – ucieszył się Wiercipiętek – Biedroneczko, leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba!
– Biedronka jest moją kuzynką – wyjaśnił z dumą komar – ona też jest owadem.
– Coś podobnego – mruczał Wiercipiętek, idąc lasem za komarem, aż doszli do wysokiej kępy trawy, z której dochodziło cykanie.
– Kto to? – spytał Wiercipiętek.
– Cii – zabzyczał komar – nie przeszkadzaj mu, to konik polny daje koncert, posłuchaj.
– Co ma konik polny do komara? – zastanawiał się Wiercipiętek.
– Jak to co? – bzyczał zadowolony komar. – Konik polny też jest owadem, tak jak i ja.
– To aż tyle jest różnych owadów? – dziwił się Wiercipiętek.
– Oczywiście – odpowiedział komar – Rozejrzyj się dookoła, patrz tam leci osa, dalej leśna mucha, a tu, pod nogami, maszeruje żuk – to wszystko są owady.
Wiercipiętek rozglądał się zdziwiony i zobaczył, że komar usiadł na różowym kwiatku koniczyny i rozmawia z pszczołą:
– Dzień dobry, kuzynko- przywitał się grzecznie
– wytłumacz Wiercipiętkowi, że i ty jesteś owadem.
– Też coś – zdenerwowała się pszczoła – oczywiście, że jestem owadem, a teraz zmykajcie, mam dużo pracy, muszę lecieć do ula.
Wiercipiętek podniósł głowę i przyglądał się odlatującej pszczole.
Pszczoła, biedronka, polny konik, motyle – mruczał do siebie, ale nie zdążył przypomnieć sobie wszystkich owadów, bo wstrętny komar ugryzł go prosto w nos.
Zapraszam teraz do zabawy z wykorzystaniem „owocowego memory” Link znajduje się poniżej.
Dziecko łączy w pary takie same obrazki owoców.
Posłuchajcie jeszcze piosenki pt.” Alfabet warzywno – owocowy”.
Na koniec zapraszam do ćwiczenia małych rączek.
W wolnej chwili możecie wraz z Rodzicami wykonać owocową, letnią pracę plastyczną.
Przyjemnej zabawy i pięknego dnia!
5.06.2020
Dzień dobry!
1) Na początek ćwiczenia poranne „Przyciągamy, odpychamy, rozciągamy”.
Dzieci siadają w siadzie skrzyżnym (na kokardkę). Na komunikat: Wieje wiatr podnoszą ręce w górę, trzymając wyprostowane plecy, i zaczynają delikatnie machać rękoma raz w lewo, raz w prawo. Na hasło: Huragan – każde z dzieci odgina ciało raz w lewo, raz w prawo, trzymając w górze lewą/prawą rękę.
Wioślarz – ćwiczenia nóg oraz stóp.
Dzieci siadają w siadzie prostym. Każde wybiera sobie pluszową zabawkę i wkłada ją między stopy. Przyciąga stopy do klatki piersiowej, starając się jednocześnie nie zgubić zabawki. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
Gumowe nawijaki – ćwiczenia paluszkowe.
Dzieci otrzymują gumki do włosów. Rodzic wydaje polecenia, np.: Zakładamy gumkę na dwa place, na trzy palce, na całą dłoń. Podobne ćwiczenia dzieci wykonują, zakładając gumkę na palce stóp.
2) Wysłuchajcie opowiadania "Na wsi" (autor: Wojciech Widłak).
Bardzo lubię nasze przedszkole, chyba wam już o tym mówiłem. Ale lubię też różne wyprawy. Przedwczoraj Jagódka zabrała mnie ze sobą i nie dość, że byłem w jej domu, to jeszcze pojechaliśmy z jej mamą do wujka na wieś. Byłem już na wsi,w sadzie, więc myślałem, że teraz będzie tak samo – równiutkie rzędy drzewek, tyle że na owoce chyba jeszcze za wcześnie…Tymczasem było zupełnie inaczej!
– Ojej! Twój wujek mieszka w tylu domach na raz?– wyszeptałem Jagódce na ucho, gdy już dojechaliśmy na miejsce.
– Nie! – roześmiała się Jagódka – wujek z ciocią mają jeden dom – ten z kwiatami w oknach.
– To czyje są inne domy? – zapytałem.
– Sam zobaczysz! – odpowiedziała tajemniczo Jagódka.
Wydawało mi się, że Jagódka z mamą bardzo długo witają się z ciocią i wujkiem. Nie mogłem
się doczekać, aż sprawdzimy, kto mieszka w tyvh tajemniczych domach.
– Możemy zajrzeć do stajni i obory? – zapytała Jagódka.
Wujek roześmiał się i powiedział:
– Pewnie. Już idziemy. Widzę, że nie możesz się doczekać.
I poszliśmy. Było niesamowicie! W stajni mieszkał koń, a właściwie pani koń, czyli klacz. Na nasz widok roześmiała się głośno: „hahaha”. Nie wiedziałem, że konie są takie wesołe. W oborze mieszkały trzy łaciate krowy, wyglądały, jakby je ktoś pomalował w czarne plamy. Jedna z nich miała maleństwo, trochę do niej podobne. Nazywa się cielę. Widziałem, jak piło mleko, i to wcale nie z kubka! Był jeszcze kurnik, a w nim (pewnie się domyślacie)kury. I chlewik, a w nim wcale nie żadne chlewki, tylko świnie. Wszystkie zwierzęta mówiły coś po swojemu, ale niestety, nie wszystko zrozumiałem. W oddzielnym domu stały wielkie maszyny, trochę podobne do tej, która kiedyś przestraszyła mnie i Baltazara – wielkie, a niektóre i zębate. Tym razem wcale się ich nie bałem!
– To jest traktor, a to kombajn – opowiadała mi Jagódka.
Kiedy szliśmy już z powrotem przez podwórko, spotkaliśmy mamę kaczkę z żółtymi kaczuszkami. Gdyby nie dreptały za swoja mamą, pomyślałbym,że to przedszkolne przytulanki! Spytałem Jagódkiczy nie moglibyśmy ich zabrać do przedszkola.
– Nie, Kajtku – odpowiedziała poważnie. – To przecież zwierzęta, a nie zabawki!
Niby racja, ale trochę mi szkoda. Może znajdziemy w przedszkolu podobne zwierzaki – zabawki?
3) Odpowiedzcie na pytania:
Dokąd pojechali Jagódka z Kajtkiem?
Co zaskoczyło Kajtka?
Jakie miejsca odwiedził Kajtek podczas wizyty na wsi?
Kogo spotkał w stajni, w oborze, w kurniku, w chlewiku?
Jakie pojazdy poznał Kajtek?
4) Przyjrzyjcie się planszom przedstawiającym zwierzęta i owady oraz produkty, które mamy dzieki nim.
5) Rozwiążcie karty pracy :
Pokoloruj pszczołę i tylko te produkty, które mamy dzięki niej.
Pokoloruj krowę i tylko te produkty, które mamy dzięki niej.
Pokoloruj owcę i tylko te produkty, które mamy dzięki niej.
Pokoloruj kurę i tylko te produkty, które mamy dzięki niej.
Żółtą pętlą otoczcie produkty, które mamy dzięki pszczołom, niebieską te które mamy od krów, czerwoną pętlą te, które mamy od kury, a zieloną te, które mamy dzięki owcom.
6)„Piórko” – ćwiczenia oddechowe; wspomaganie rozwoju aparatu oddechowego, dmuchanie na piórko z różnym natężeniem
7) Posłuchajcie piosenki "W kurniku". Spróbujcie ją zaśpiewać.
„Młode i ich mamy” – porządkowanie ilustracji, tworzenie kolekcji: osobniki dorosłe i ich młode, nazywanie poszczególnych przedstawicieli zwierząt, np.: kura – kurczę, krowa – cielę, gęś – gąsię; wyszukiwanie podobieństw i różnic między młodymi i rodzicami, doskonalenie motoryki małej w czasie kierunkowych ruchów
Środki dydaktyczne: KP s. 153, ilustracje przedstawiające dorosłe i młode wiejskie zwierzęta
4. „Stary Donald” – prezentacja piosenki i rozmowa na temat jej treści; nauka utworu na zasadzie echa, próby śpiewania
Dzieci siadają w siadzie skrzyżnym (na kokardkę). Na komunikat: Wieje wiatr podnoszą ręce w górę, trzymając wyprostowane plecy, i zaczynają delikatnie machać rękoma raz w lewo, raz w prawo. Na hasło: Huragan – każde z dzieci odgina ciało raz w lewo, raz w prawo, trzymając w górze lewą/prawą rękę.
Wioślarz – ćwiczenia nóg oraz stóp.
Dzieci siadają w siadzie prostym. Każde wybiera sobie pluszową zabawkę i wkłada ją między stopy. Przyciąga stopy do klatki piersiowej, starając się jednocześnie nie zgubić zabawki. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
Gumowe nawijaki – ćwiczenia paluszkowe.
Dzieci otrzymują gumki do włosów. Rodzic wydaje polecenia, np.: Zakładamy gumkę na dwa place, na trzy palce, na całą dłoń. Podobne ćwiczenia dzieci wykonują, zakładając gumkę na palce stóp.
2.Zapraszam do przeczytania wiersza:
Zwierzęta w gospodarstwie
W gospodarstwie u człowieka praca na zwierzęta czeka.
Konik ciągnie w wozie siano, wozi jeźdźca też co rano.
Potem w stajni odpoczywa, pięknie lśni na słońcu grzywa.
Krowa ciągle trawę żuje, pyszne mleko produkuje.
Gdy w oborze sobie stoi, człowiek co dzień ją wydoi.
Owca na pastwisku staje, miękką wełnę swą oddaje.
Śpi w owczarni aż do rana i pilnuje się barana.
Świnka w tłuszczyk wciąż obrasta, później będzie z niej omasta.
Gdy w chlewiku smacznie śpi, o jedzeniu ciągle śni.
Kurka gdacze, z drugą gada i na grzędzie jaja składa.
Bo w kurniku ma mieszkanie, siedzi sobie w nim na sianie.
Kogut pianiem, to się zdarza, często budzi gospodarza.
On nad ptactwem tu góruje i w kurniku wciąż króluje.
Pies na wszystko ma baczenie i pilnuje otoczenie.
A gdy bardzo jest zmęczony, w budzie sobie śpi skulony.
Kot podchodzi w wielkiej ciszy, bo w spiżarni łowi myszy.
I w stodole, kiedy pada, wszystkie małe myszki zjada.
Tak od rana do wieczora, czy to chlewik,
czy obora, każde zwierzę pracę ma, a gospodarz o nie dba.
Sylwia Bacewicz Źródło: S. Bacewicz „Zwierzęta w gospodarstwie” [w:] „Wiersze i inscenizacje dla przedszkolaków na cały rok”, Wydawnictwo Oświatowe Fosze, Rzeszów 2018, s. 48–49
Jakie zwierzęta zostały wymienione w tekście?
Na czym polega ich praca?
3. Czy wiecie jak nazywają się zwierzęta i ich młode?
4. Przyjrzyjcie się ilustracji i pokolorujcie tym samym kolorem zwierzęta i ich młode.
5. Po co krowie rogi na głowie?
Raz pewien gąsior, spotkawszy krowę,
taką z tą krową zaczął rozmowę:
– Pani ma ładne oczy, pani ma zgrabne nogi, pani mogłaby zostać artystką filmową,
pani krowo, gdyby nie rogi…
Po co pani te rogi na głowie?
Czy nie warto pomyśleć o zmianie?
Pani byłoby bardziej do twarzy w kapeluszu, w berecie, w turbanie.
Znam się dobrze na damskiej modzie, na urodzie oraz na sztuce,
jaka pani byłaby śliczna, gdyby pani chodziła w peruce!
No niech pani pomyśli przez moment, no niech pani mi tylko powie –
na co pani właściwie te rogi?
Po co pani te rogi na głowie?
A ta krowa nie rzekła słowa, tylko głowę schyliła nisko
– jak mu dała rogami odpowiedź, to przeleciał przez całe pastwisko.
Sto dwadzieścia koziołków fiknął, wylądował w przydrożnym rowie
i już nigdy więcej nie pytał, po co krowa ma rogi na głowie.
[w:] „Książki dla małych i dużych. Wanda Chotomska Wiersze”, Wydawnictwo Wilga S.A., Warszawa 2011, s. 18–19.
Czy gąsiorowi podobał się wygląd krowy?
Co mu w nim przeszkadzało?
Czy krowa udzieliła odpowiedzi na pytanie gąsiora?
W jaki sposób gąsior dowiedział się, po co krowie rogi na głowie?
Czy rogi krowy są niebezpieczne?
Dzieci odpowiadają zgodnie z treścią wiersza i swoimi doświadczeniami.
6.Dyktando rysunkowe – zabawa grafomotoryczna rozwijająca orientację na kartce.
Dzieci otrzymują kartki A4 oraz flamastry. Opiekun prosi, aby wskazały górę strony, a następnie jej dół. Prosi, żeby pokazały prawy bok strony, a następnie lewy. Na zakończenie zachęca, żeby dzieci poprowadziły wskazujący palec po prawej krawędzi kartki od góry do dołu. Następnie tłumaczy, że ich zadaniem będzie narysowanie zwierząt w odpowiednim miejscu na kartce. Zwierzęta muszą być narysowane dość szybko, więc opiekun za każdym razem będzie odliczał od 15 do 0. Na podstawie swojego (przygotowanego wcześniej) arkusza opisuje położenie zwierząt, np. Na dole kartki na środku znajduje się krowa. Obok, z prawej strony należy narysować świnkę. W prawym górnym rogu jest kura, a w lewym górnym rogu koza. Po zakończeniu pracy dzieci mogą obejrzeć rysunek nauczyciela i porównać go ze swoim. Weryfikują tym samym poprawność wykonania zadania.
7. Na koniec wysłuchajcie piosenki:"Gdacze kura: ko ko ko".
Pewna kura na podwórzu ciągle gdacze,
Ciągle gdacze,
A gdy gdacze to wysoko w górę skacze,
W górę skacze,
Bardzo głośno i bez przerwy hałasuje,
Hałasuje,
I się niczym, ani nikim nie przejmuje,
Nie przejmuje.
Ref. Z rana ko, ko, ko, ko,
W nocy ko, ko, ko, ko,
Przez dzień cały ko, ko, ko,
Ciągle ko, ko, ko, ko,
Tylko ko, ko, ko, ko,
Na okrągło ko, ko, ko!
Na podwórzu kura dzioba nie zamyka,
Nie zamyka,
Chociaż przy niej każdy uszy swe zatyka,
Swe zatyka,
Tym hałasem wszystkich wkoło denerwuje,
Denerwuje,
Więc na karę kura za to zasługuje,
Zasługuje.
Ref. Z rana ko, ko, ko, ko,
W nocy ko, ko, ko, ko,
Przez dzień cały ko, ko, ko,
Ciągle ko, ko, ko, ko,
Tylko ko, ko, ko, ko,
Na okrągło ko, ko, ko!
Miłego dnia
2.06.2020
Dzień dobry!
Zapraszam na poranną gimnastykę. Będziemy poruszać się jak zwierzęta.
Proszę teraz, aby ktoś dorosły przeczytał dziecku opowiadanie: „Wycieczka na wieś”.
Kasia bardzo lubi odwiedzać swoją kuzynkę Zosię. Kasia mieszka w mieście, a Zosia nie. Wiecie, gdzie mieszka Zosia? Tak! Mieszka na wsi. Kasia zawsze zazdrościła swojej kuzynce tego, że mieszka w takim wspaniałym miejscu. Na wsi jest dużo przestrzeni. Domy nie są takie wysokie, jak u Kasi na osiedlu. I mieszka w nich zazwyczaj jedna rodzina, a nie kilkanaście, jak w bloku. Drzewa i krzewy rosną nie tylko w parkach i na klombach, lecz niemal wszędzie. A co najważniejsze – prawie zawsze są na nich jakieś owoce. Kasia uwielbia jeździć na wieś, bo latem są truskawki, maliny i porzeczki, a jesienią jabłka, gruszki i śliwki. I to w dodatku prosto z drzewa lub krzaczka, a nie z supermarketu. Tym razem mama zawiozła Kasię do Zosi w piątek wieczorem. Kasia miała zostać u Zosi przez cały weekend. Dziewczynki zjadły kolację, umyły się i położyły do łóżka w pokoju Zosi. Następnego dnia zamiast budzika Kasia usłyszała jakieś śmieszne dźwięki dochodzące z podwórka. – To nasz budzik – zaśmiała się Zosia. – Pieje dokładnie o wschodzie słońca. Więc możemy jeszcze poleżeć w łóżku, bo jest przed piątą rano. Oczy Kasi zrobiły się okrągłe ze zdziwienia. – „Przed piątą rano – pomyślała – w domu o tej porze jeszcze śpię w najlepsze”. – No cóż, muszę spróbować zasnąć – stwierdziła i naciągnęła kołdrę na głowę. Niestety, nie mogła już zmrużyć oka. Chwilę później usłyszała, jak ktoś zaczyna krzątać się po domu. Wysunęła się cichutko z łóżka i poszła zobaczyć, kto o tej porze kręci się w kuchni. – Dzień dobry, słoneczko – powiedziała ciocia. – Kogut cię obudził, co? – spytała, a dziewczynka twierdząco kiwnęła głową.
– Ciociu, dlaczego wstałaś tak wcześnie? – zapytała po chwili. – Muszę przygotować śniadanie dla wszystkich domowników. A mówiąc wszystkich, mam na myśli tych, którzy mieszkają w domu, ale też w zagrodach – wyjaśniła ciocia. – Wujek już karmi kury ziarnem, a zaraz pójdzie do obory nakarmić resztę inwentarza. Konie lubią owies, krowy siano, a świnkom już gotuję paszę na piecu. – I ciocia kiwnęła głową w kierunku kuchenki. Kasia pomogła cioci przygotować śniadanie. Ale tylko dla tych domowników, którzy nie chodzą na czterech nogach ani nie mają dziobów. Nalała do kubków mleko z wieczornego udoju i dosypała do niego kakao, obrała ze skorupek ugotowane przez ciocię jajka i umyła pomidory (a warto dodać, że nie wyjęła ich z lodówki, ale zerwała prosto z krzaka). Kiedy Zosia wstała, dziewczynki zjadły śniadanie, umyły buzie i zęby, uczesały włosy i poszły z wujkiem do obory. Tata Zosi poprosił je, żeby stanęły z boku, bo zwierzęta bywają niebezpieczne. Mogą kogoś ugryźć lub kopnąć, na przykład jeśli się czegoś przestraszą lub coś im się nie spodoba. Kasia i Zosia stały więc w bezpiecznej odległości i patrzyły, jak wujek wyprowadza kolejno na łąkę krowy, a zaraz potem kozy. Po chwili wrócił z taczką i zaczął zbierać widłami z podłogi niezbyt przyjemnie pachnącą słomę. – Zośka, dlaczego to tak śmierdzi? – zapytała Kasia. – A widziałaś, żeby krowy chodziły w pieluchach? – odpowiedziała pytaniem na pytanie. – Nie, ale co to ma do rzeczy? – zdziwiła się dziewczynka. – Bo kozy i krowy to zwierzęta, a one nie korzystają ani z pieluch, ani z toalety. Robią kupkę, tam, gdzie akurat stoją. Trzeba więc rozścielać im słomę. Wtedy łatwiej jest to wszystko sprzątnąć. A poza tym mają sucho i czysto, kiedy wrócą tu wieczorem na noc –udzieliła wyczerpującej odpowiedzi kuzynka. – A teraz chodź, nalejemy świnkom wody do bajorka, będzie upał, więc przyda im się trochę błotka dla ochłody. Pobiegły w kierunku studni, z której dziadek Kasi i Zosi nabierał wody. Gdy wyciągnął wiadro ze studni, przelewał ją dziewczynkom do małych, plastikowych wiaderek. A one nosiły ją do zagródki obok chlewika. Kiedy Zosia stwierdziła, że bajorko wygląda dostatecznie błotniście, dziadek zamknął studnię i zatrzasnął kłódkę, a kluczyk zaniósł do szuflady w sieni. – To po to, żebyście mi się, rybeczki, nie skąpały w wodzie ze studni – zażartował dziadek i groźnie pokiwał palcem. – Studnia jest głęboka, a wody w niej dużo. Nie chcemy, żebyście się potopiły. Zosia z Kasią kiwnęły ze zrozumieniem głowami. Same nie chciałyby znaleźć się w ciemnej dziurze pełnej zimnej wody. Chociaż w głębi duszy ciekawiło je, co się w tej studni znajduje. Dobrze, że dziadek założył kłódkę, bo kto wie, czy nie skusiłyby się, żeby do niej zajrzeć… Dziadek wrócił z domu z koszykiem i stwierdził, że gdy wypuszczą świnki z chlewu, mogą iść do ogródka nazbierać ogórków na obiad, bo ciocia o nie prosiła. W ogródku warzywnym pełno było grządek, na których wiosną mama Zosi wysiała różne jarzyny i zioła. Teraz rosły sobie w równych rządkach, a dziadek i Zosia od czasu do czasu wyrywali z nich chwasty lub warzywa – w zależności od tego, o co prosiła ciocia. Po obiedzie dziewczynki zamiotły kurom wybieg, zebrały jajka z gniazd, wysprzątały królikom klatki i nalały świeżej wody do misek i koryt. Przyglądały się, jak dziadek doi krowy i kozy. Pomogły cioci robić biały ser i ubijać masło. Na szczęście ciocia nie kazała im tego robić w tym urządzeniu, które kiedyś Kasia widziała w skansenie. Teraz miała do tego specjalny robot kuchenny. Ale pozwoliła dziewczynkom wlać do pojemnika mleko i przyglądać się, jak ubija się w nim masło. Późnym popołudniem wujek wyjechał na pole traktorem. – Co on będzie teraz robił? – zapytała Kasia. – Nie wiem – powiedziała Zosia. – Czasem tata kosi trawę, z której robi się siano. Czasem zapina specjalną maszynę do przewracania jej na drugą stronę, żeby równo wyschła. Innym razem przypina wóz i jedzie zwieźć to do stodoły. Dziewczynkaprzyjrzała się dokładnie traktorowi, który oddalał się polną drogą. – Chyba będzie nawoził albo usuwał szkodniki. Widzisz, to urządzenie za traktorem służy do opryskiwania roślin – wyjaśniła kuzynka. – Chodźmy popatrzeć – poprosiła Kasia. – Nie wolno nam – pokiwała przecząco głową Zosia. – Traktory i inne urządzenia rolnicze są niebezpieczne. Mama zawsze mi powtarza, że traktorzysta może mnie nie widzieć, nawet jeśli ja świetnie widzę traktor. Poza tym tata stosuje różne chemiczne substancje do oprysków, więc mogłyby nam zaszkodzić. Lepiej chodźmy do sadu. Dziadek zbiera porzeczki, może mama upiecze jutro placek. W końcu jutro będzie niedziela.
Dziewczynki wróciły z sadu do domu, kiedy słońce na dobre zniknęło za horyzontem. Pewnie siedziałyby tam do tej pory, gdyby nie to, że komary mocno dawały im się we znaki. Zjadły kolację, wzięły kąpiel i zmęczone położyły się do łóżek. – To co jutro będziemy robić? – zapytała Kasia. – Może pójdziemy z dziadkiem popływać nad rzekę? – zasugerowała. – Jeśli znajdziemy czas – powiedziała Zosia, tłumiąc ogromne ziewnięcie. – Bo widzisz, na wsi dobrze wypocząć można tylko w nocy. Ale Kasia już nie słuchała. Wyczerpana, spała niczym suseł pod kołderką pachnącą krochmalem. Magdalena Ledwoń
Następnie dzieci odpowiadają na pytania:
Czy Kasia lubiła jeździć na wieś? Dlaczego?
Czym różni się wieś od miasta?
W jakich pracach na wsi brała udział Kasia?
Dlaczego Zosia stwierdziła, że na wsi można odpoczywać tylko w nocy?.
Baranek – praca plastyczna; doskonalenie motoryki ręki. Dzieci przygotowują kredki potrzebne do rysowania po śladzie. Po dokończeniu zaznaczonych elementów po śladzie naklejają włóczkę. Mogą spróbować zrobić z niej zawijasy. Następnie wykonują trawę: z zielonego papieru wycinankowego rwą paski, które przyklejają na dole i wokół baranka.
Poćwiczmy teraz buzię. Powtórzmy wierszyk.
Jestem mały poliglota Bo rozumiem psa i kota,
Ptasi język także znam, Zaraz udowodnię wam. Kotek miskę mleka miał. Pyszne było – miauknął : MIAU . Piesek też by pewnie chciał. Szczeka głośno: HAU, HAU,HAU . Małej myszce ser się śni. Piszczy cicho: PI,PI,PI . Kurka zniosła jajek sto. Gdacze o tym: KO,KO,KO. Kaczka śliczne piórka ma. Kwacze dumnie: KWA,KWA,KWA. Nad jeziorkiem żabek tłum Kumka sobie: KUM,KUM,KUM . Jak to dobrze kumie, kumie, Że ktoś po żabiemu umie.
Miłego dnia
1.06.2020
DZIEŃ DZIECKA
Kochane Dzieci, wszystkeigo najlepszego z okazji Waszego święta!
Z obszaru poznawczego podstawy programowej dzieci będą nabywać nastepujące zagadnienia:
-rozwijanie umiejętności klasyfikowania ze względu na podaną cechę
- kształcenie umiejętności przeliczania elementów
- kształtowanie umiejętności skupienia uwagi podczas słuchania
- bogacenie czynnego i biernego słownictwa dziecka
-rozwijanie kreatywnego myślenia
-rozwijanie poczucie rytmu i umiejętności wokalnych
1. Zaczynamy od ćwiczeń gimnastycznych.
Zestaw „Gimnastyka z wiejskiej zagrody”.
Bociek czy kurka? – ćwiczenie równowagi: dzieci biegają po sali. Na hasło: Bocian! – stają na jednej nodze z ramionami w bok. Na hasło: Kurka! – przykucają i stukają dwoma paluszkami w podłogę.
„Mama gąska” co jakiś czas pokonuje podskokiem przeszkody – opiekun uderza wtedy w tamburyn, a dzieci liczą, ile przeszkód mają na drodze, i wykonują tyle podskoków. Po chwili wracają do „gęsiego” marszu.
Jedzie kombajn – ćwiczenie stóp: opiekun rozkłada na dywanie szarfy. Dzieci zamieniają się w kombajn podczas żniw. Spacerują po dywanie bosymi stopami i zbierają szarfy (zboże), podnosząc je palcami stóp.
Maszyna rolnicza – ćwiczenie tułowia: dzieci zamieniają się w maszynę rolniczą. Siedzą w siadzie klęcznym i trzymają szarfę za dwa końce. Pochylają tułów w przód i starają się odsunąć szarfę jak najdalej od siebie, nie unosząc pupy z pięt, a następnie wracają do pozycji wyjściowej. Czynność powtarzają kilka razy.
2. Obejrzyjcie proszę prezentację o zwierzętach gospodarczych.
Cztery czy dwie nogi?” – zabawa matematyczna; dostrzeganie charakterystycznych cech wyglądu, klasyfikowanie zwierząt ze względu na jedną wybraną cechę, odszukiwanie oraz kolorowanie ich na karcie pracy Środki dydaktyczne: KP s. 151.
4. Proszę o zbudowanie „Domu dla zwierząt” – zabawa manipulacyjna; budowanie wiejskiej zagrody z klocków plastikowych i drewnianych; tworzenie pionowych i poziomych konstrukcji z zachowaniem zasady równowagi.
Prześlijcie proszę zdjęcai wybudowanych przez Was domków.
5. Na zakończenie zapraszam do wysłuchania piosenki o farmie.
W związku z zamknięciem placówki ( decyzja MEN - wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa) Codziennie będziemy zamieszczać kilka zabaw by w tym trudnym dla nas wszystkich okresie można było również realizować nasz program przedszkolny
W razie jakichkolwiek problemów (zarówno technicznych jak i porad wychowawczych czy spostrzeżeń) prosimy kierować informacje za pośrednictwem naszego grupowego maila: grupabratki2020@gmail.com
Jesteśmy również do dyspozycji Państwa poprzez numer telefonu, który podaliśmy na zebraniu. Jeśli ktoś nie ma numeru a chciałby to prosimy o wiadomość drogą mailową . Zależy nam by każde dziecko miało założoną swoją teczkę, tak aby wasze pociechy mogły po powrocie do placówki przedszkolnej pochwalić się swoimi pracami. Oczywiście wszystkie rączki będą odpowiednio nagrodzone a wybrane prace wywieszone na naszym korytarzu. Pamiętajcie by stosować pochwały. Bawcie się dobrze. Pozdrawiamy was wszystkich!
Kochane dzieci miło mi poinformować, że wasz trud został doceniony i nasze przedszkole, które bierze udział w programie „Mamo tato wolę wodę” wygrało RZUTNIKMULTIMEDIALNY.
Dziękujemy za wspólną pracę plastyczną pt „ Dlaczego warto pić wodę?”
Nasze plakaty spodobały się ito bardzo!!! SUPER!!!!!!!!
Informacja dla rodziców dzieci,które bedą obecne w przyszłym tygodniu w placówce przedszkolnej.
Z uwagi na stan epidemiologiczny prosimy by dziecko przyniosło ze sobą cienki kocyk i poduszkę z poszewką potrzebną do odpoczynku dzieci.
Ponadto prosimy by każdego dnia dziecko przychodziło w innym czystym ubraniu.
Nie będzie możliwości przynoszenia własnych zabawek/maskotek.
Od przyszłego tygodnia wychowawcy grupy będą pracować w placówce przedszkolnej natomiast pracę zdalną online - zarówno stronę internetową jak i pocztę gmail obejmie inny wychowawca. Na wszelkie pytania odpowiemy poprzez kontakt telefoniczny.
Dzieci stoją swobodnie w rozsypce i naśladują ruchem słowa prowadzącego: Teraz jedziemy na rowerze. Teraz biegamy po podwórku. Jedziemy na hulajnodze. Lubimy jeździć na rolkach. Tańczymy do muzyki. Pływamy. Gimnastykujemy się.
Jedziemy rowerem – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci kładą się na plecach i naśladują jazdę rowerem. Na hasło: Stop! Podziwiamy krajobrazy! – wstają i rozglądają się po sali. Na hasło: Wracamy na rowery! – naśladują jazdę rowerem, leżąc na plecach.
2. Teraz poćwiczymy nasze buzie.
Ćwiczymy narządy mowy – zabawy logopedyczne. Dzieci wykonują różne ćwiczenia logopedyczne według poleceń opiekuna:
Szeroko otwieramy usta i zamykamy je, ziewamy, cmokamy ustami, oblizujemy wargi, oblizujemy zęby, chrząkamy, unosimy język w kierunku nosa, wypychamy językiem policzki, parskamy jak koniki.
3. Pozostajemy przy ćwiczeniu buzi. Zapraszam na Zabawy logopedyczne | Jazzowanki. Będziemy mieć okazję dać buziaka komus bliskiemu
Na podstawie swoich doświadczeń dzieci opowiadają, co można robić nad wodą: zbierać muszelki, grać w piłkę, bawić się w piasku, opalać się, kąpać, szukać bursztynu itd.
Zabawy nad wodą są bardzo przyjemne. Należy jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii: bezpieczeństwa nad wodą.
Czego nie wolno robić nad wodą?
Jak powinniśmy się zachować, żebyśmy byli bezpieczni?
(należy słuchać dorosłych i być blisko nich, żeby się nie zgubić; nie wolno rozgrzanym wchodzić do wody; nie wolno
wchodzić do wody oznakowanej zakazem kąpieli; nie wolno odchodzić daleko od brzegu; należy używać kół do kąpieli lub rękawków; należy używać kremów do ochrony przed słońcem i nosić czapkę z daszkiem).
Co trzeba zrobić, kiedy zobaczymy, że ktoś się topi?
(głośno wzywać pomocy, zaalarmować ratownika lub kogoś dorosłego).
Zobaczcie filmik,w którym jeszcze raz usłyszycie, jak powinno zachowac się nad wodą.
5. Gdyby jednak ktoś nie przestrzegał zasad bezpieczeństwa w trakcie zabawy i zdarzyłoby się coś złego, pamiętacie pod jaki numer telefonu trzeba zadzwonić?
6. Na zakończenie bardzo Was proszę kochane dzieci, wykonajcie pracę plastyczną przedstawiająca zabawę nad wodą. Możecie korzystać z wszystkiego, co macie pod ręką. Czym ciekawsza i bardziej zaskakująca prac, tym lepiej. Czekam na zdjęcia.
Życzę również bezpiecznego i pełnego zabawy weekendu!
28.05.2020
Dzień dobry!
Mam nadzieję, że wszystkie dzieci wyspane i gotowe do zabawy?
Kiedy kicha, czysta chustka dobrze mu zasłoni usta!
Chcesz, to zobacz na obrazku,
jak jeść jabłka bez zarazków!
Rób tak samo, bo chcesz chyba tak zdrowy być jak ryba!
Barbara Lewandowska Źródło: B. Lewandowska, „Na zdrowie” [w:] A. Ożyńska-Zborowska „Antologia literatury dla najmłodszych”, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 2002, s. 164
Co trzeba robić, aby być zdrowym?
Czy wystarczy tylko zdrowo sie odżywiać?
3. Spójrzcie proszę na piramidę zdrowia dla dzieci
Które produkty powinniśmy jeść najczęściej- kilka razy dziennie, a których powinniśmy unikać?
Czy przestrzegacie powyższe zasady?
Przeslicjie prosze Wasze zdjecia pokazujące, jak stosujcie się do zasad zamieszonych w piramidzie zdrowia
ZASADY:
Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu.
Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.
Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
Pij co najmniej 3–4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem).
Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.
Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food.
Bądź codziennie aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godz.).
Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć.
Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała.
4. Czy wiecei jak prawidłowo myć ręce?
A wiecei jak długo? 30 sekund, czyli dokładnie tylko tyle trwa poniższa piosenka .
5. Na zakończenie zadania dla Was- uzupełnijcie proszę piramidę zdrowia- narysujcie proszę znane Wam produkty spożywcze w odpowiednim miejscu piramidy.
Miłęgo dnia i nie zapominajcie o codziennej porcji ruchu oraz o częstym myciu rąk!
27.05.2020
Dzień dobry!
Mam nadzieję, że wczoraszy dzień minął Wam bardzo miło
Którą z piłek gra się w piłkę nożną, tenisa, w bilard, w siatkówkę,koszykówkę, foodbol, kręgle i w kulki?
Czy wszystkie te piłki widzieliście kiedyś na żywo? A może w telewizji?
3. Mam dla Was zadanie.
Spróbujcie policzyć ile na obrazku jest piłek do piłki nożnej, do golfa, do siatkówki, do tenisa, foodbolu, koszykówki i ile jest piłek dmuchanych. Czy wszystkich piłek jest tyle samo?
4. Kolejne zadanie, bardzo proste. Połączcie proszę cień osoby z ospowienią osoba grającą w piłkę.
5. Zobaczcie filmik: jak narysować piłkę, a potem spróujcie sami ja narysować.
6. Spójrzcie na poniższą figurę geometryczną. Co to jest?
Tak, to jest koło.
Które z kół jest najwieksze, a które najmniejsze?
Życzę Wami miłego dnia!
26.05.2020
Dzień dobry, witam serdecznie, w tym ważnym dniu!
Kochane dzieci, w podziękowaniu za wszystko, co Wasze Mamusie dla Was robią, zróbcie dziś (najlepiej nie tylko dziś) coś dobrego dla nich. Pomóżcie Mamusi w codziennych obowiązkach, w sprzątaniu,przygotowaniu posiłku.
W serduszku narysujcie prosze portret swojej Mamy.
Teraz wracamy do tematyki tygodnia, czyli do sportu.
Kochane dzieci, zastanócie się, co jest potrzebne, żeby uprawiać sport.
Jakie macie pomysły?
Pobawmy sie teraz w Rzut do kosza – zabawa z elementami rzutu. Zapraszamy do zabawy innych domowników.
Opiekun zaznacza taśmą linię, przy której mają ustawić się dzieci oraz, odpowiednio dalej, ustawia kosz. Każde dziecko staje na taśmie i próbuje wcelować piłką do kosza. Dzieci próbują rzutów do czasu, aż komuś uda się wrzucić piłkę do kosza. Wówczas opiekun odstawia kosz nieco dalej i zabawa rozpoczyna się od nowa.
Poniżej zamieszczam karty pracy. Proszę (jeżeli mają Państwo do dyspozycji drukarkę) wydrukować stronę 145- „Marzenia o sporcie”
Które z tych sportów są zimowe (uprawiane zimą), a które letnie (uprawiane wiosną,latem)?
3. Posłuchajcie proszę opowiadania.
Gol
Jak ja lubię grać w piłkę. Czasami ćwiczę sobie strzelanie goli w ogrodzie za domem i świetnie mi idzie. Dlatego bardzo się ucieszyłem, kiedy nasza pani zrobiła uroczystą minę i powiedziała: – Moi drodzy, w sobotę zagracie wielki mecz o puchar przedszkola. Nie mogłem się doczekać, kiedy wreszcie wybiegnę na boisko i pokażę, co potrafię. Ale najpierw pani podzieliła nas na dwie drużyny i wszyscy zawodnicy pomaszerowali do szatni. Tam założyliśmy podkolanówki, tenisówki i specjalne stroje, w których wyglądaliśmy jak prawdziwi piłkarze. Ja i moi koledzy dostaliśmy czerwone koszulki i zielone spodenki. Chłopcy z przeciwnej drużyny biegli w żółto-czarnych strojach. Gdy się tak tłoczyli na boisku, wyglądali jak rój wściekłych pszczół. Na trybunach siedzieli rodzice, którzy ciągle do nas machali, coś wołali albo bili brawo. Zanim zaczął się mecz, tata poklepał mnie po plecach i powiedział: – Tomek, pamiętaj, jak już dostaniesz piłkę, to nie daj jej sobie odebrać. Leć prosto na bramkę, dobrze się przyłóż i kopnij z całej siły. – Jasne! Złapię piłkę i nie oddam nikomu. A potem strzelę gola. Obiecuję! – zawołałem i przybiłem z tatą piątkę. – Tylko nie biegaj za szybko, żebyś się nie spocił – dodała zaniepokojona mama, ale ja już jej nie słuchałem, tylko gnałem na boisko, bo właśnie zaczynał się mecz. Na boisku były dwie bramki i jedna piłka w biało-czerwone cętki. Gdy tylko rozległ się gwizdek, podciągnąłem podkolanówki i ruszyłem przed siebie. Odpychałem na boki wszystkich, którzy biegli przede mną i starałem się zbliżyć do piłki. Kątem oka obserwowałem chłopaków z mojej drużyny. Dwóch zderzyło się ze sobą i teraz leżeli na trawie i strasznie się kłócili. Maciek siedział na środku boiska i próbował zawiązać sobie sznurowadła. Igorminął mnie i popędził w przeciwnym kierunku. Myślałem, że coś mu się pomyliło, ale dał mi na migi znać, że leci do ubikacji, bo chce mu się siku. Z trybun cały czas dobiegały jakieś okrzyki i oklaski. Wydawało mi się przez moment, że widzę, jak tata do mnie macha. I nagle zobaczyłem, że cętkowana piłka jest tuż-tuż. Filip, który miał ją przy nodze, stanął na chwilę, żeby się upewnić, czy mama na niego patrzy. Wtedy jednym zgrabnym kopnięciem odebrałem mu piłkę. Rozejrzałem się, do której bramki mam bliżej, i ruszyłem z kopyta. – Tomek! No coś ty! Tomek! – wrzeszczał Filip, który chyba zrozumiał, że to nie on, tylko ja zaraz strzelę gola. Teraz już nikt nie mógł mnie zatrzymać. Prowadziłem pewnie piłkę, a ona jak zaczarowana tańczyła wokół moich nóg. Zbliżałem się do bramki w zawrotnym tempie. Na bramce stał Kuba i wytrzeszczał na mnie oczy. – Co ty robisz?! – wrzasnął. – Strzelam gola! – ryknąłem i walnąłem taką petardę, że o mało nie przebiłem siatki na wylot. Kuba złapał się za głowę, a ja z rozpędu wbiegłem do bramki i odtańczyłem taniec radości. – Udało się!!! Jest bramka!!! Jeden zero!!! – cieszyłem się i zrobiłem fikołka ze szczęścia. Kilku moich kolegów stało z otwartymi ustami, a inni zamiast mi gratulować, pukali się znacząco w czoła. Za to zawodnicy w żółtych koszulkach i czarnych spodenkach śmiali się i poklepywali po plecach. – Zwariowałeś? – wyskoczył na mnie Kuba. – Do tamtej bramki miałeś lecieć z piłką! Ta jest nasza! Chwilę to trwało, zanim zrozumiałem, że strzeliłem gola swojej własnej drużynie. Myślałem, że tata też będzie na mnie zły. Ale po meczu tata uśmiechnął się i powiedział: – No i dotrzymałeś słowa. Strzeliłeś pięknego gola. – Ale… - próbowałem się jakoś wytłumaczyć. – Nie ma żadnego ale – przerwał mi tata – Gol to gol. Nie umawialiśmy się przecież, do której bramki masz wkopać piłkę. Prawda? – spytał i puścił do mnie oczko. Tata ma rację. Gol to gol – pomyślałem i pobiegłem do naszej pani dowiedzieć się, kto w końcu wygrał ten puchar. Renata Piątkowska Źródło: R. Piątkowska, „Gol”[w:] R. Piątkowska, „Opowiadania do chichotania”, Wydawnictwo BIS, Warszawa 2018, s. 74–78
O czym było opowadania?
Co sie przytrafiło się chłopcu?
Jaki jest Wasz ulubiony sport?
4. Wybierzcie sobie kolorowankę która Wam się najbardzieij spodobała i pięknie ją pokolorujcie.
5. Poruszajmy teraz trochę główką- zapraszam na zagadki
Gdzie jest więcej a gdzie mniej? - zabawa matematyczna
Jakich zwierząt jest więcej - Koni czy świnek? , świnek czy kaczek? Policzcie zwierzęta
"Rybki" - Zabawa matematyczna
Które rybki płyną w prawo? a które w lewo? Policz
Znajdź takie same rybki
JAK SPĘDZACIE WOLNY CZAS? AKTYWNIE !
SPORT TO ZDROWIE
21.05.2020r
Zabawa
„Duży i mały”
W tej zabawie dzieci mają za zadanie segregować przedmioty według wielkości.
Posłuchajcie wiersza:
Na kanapie
Kto to chrapie na kanapie?
Kto się w ucho przez sen drapie?
Kto, gdy zły, to szczerzy kły?
Kogo czasem gryzą pchły?
Komu w głowie figle? Psoty?
Kto gołębie goni? koty?
Kto pantofle gryzie pana?
Na mleczarkę szczeka z rana?
Kto się z dziećmi bawi zgodnie?
A złodzieja cap!
Za spodnie? Wiecie, kto to?
No, to sza!
Po co budzić ze snu psa…..
Ludwik Jerzy Kern
Porozmawiaj rodzicu z dzieckiem o jego ulubionych zwierzątkach domowych, pooglądajcie w książce lub w internecie różne rasy psów.
Zabawa plastyczna
Wykonanie kotka z origami.
Potrzebne: kwadraty o bokach 10cm 2x , klej , kredki
Dziecko otrzymuje dwie kartki w kształcie kwadratów o boku 10cm. Rozpoczynamy od zrobienia tułowia. Składamy kwadrat po przekątnej na pół, tworząc trójkąt. Jeden koniec zawijamy pod spód, tworząc mały ogonek. Następnie składamy drugi kwadrat, tworząc trójkąt. Układamy najszerszą podstawą do siebie, a wierzchołek zaginamy na wierzch tak, żeby dotknął podstawy. Boki zaginamy do tyłu, tworząc uszy kota. Na zakończenie sklejamy głowę i tułów oraz doklejamy lub dorysowujemy oczy, nos, wąsy.
Inna wersja:
20.05.2020r
Posłuchajcie opowiadania:
Jak ja chciałbym mieć starszego brata. Mam co prawda starszą siostrę, ale to nie to samo. Starszy brat to dopiero jest coś i najlepiej, żeby był taki jak brat Jaśka. Jego brat ma na imię Sebastian, ale Jasiek może mówić na niego Seba. Seba zawsze nosi pod pachą deskorolkę i w każdej wolnej chwili jeździ na niej jak na hulajnodze. Jak przystało na deskorolkowa ma czapkę z daszkiem i spodnie, które w kroku jakoś dziwnie mu zwisają. Wygląda to tak, jakby pod nimi miał ogromną pieluchę. Myślę, że gdybym włożył spodnie taty, wyglądałbym bardzo podobnie. Seba codziennie odprowadza Jaśka do przedszkola. W szatni Jasiek musi radzić sobie sam, bo Seba nie wypuszcza z rąk swojej deskorolki. Poza tym cały czas dziwnie się wygina, trzęsie głową i przytupuje. A wszystko dlatego, że bez przerwy słucha muzyki. W uszach ma malutkie słuchawki, w których coś dudni, a on sobie podryguje do rytmu. Kiedy Jasiek jest już przebrany i gotowy, jego brat mówi:
- No to Nara, młody – i na pożegnanie przybija mu piątkę.
Potem wstrząsany muzycznymi drgawkami wskakuje na deskę i odjeżdża. I to jest właśnie super. Długo nie wiedziałem co to znaczy „Nara”, ale i tak mi się podobało. W końcu Jasiek wyjaśnił, że to skrót od „na razie”. Podobno Seba zna więcej takich fajnych słów. Czasem jak rozmawia z kolegami, to Jasiek w ogóle nie rozumie, o czym mówią. No i jak tu nie zazdrościć mu takiego brata? Zwłaszcza po południu, gdy mamy i babcie uwijają się w szatni, całują nas, przytulają, ubierają. Ze wszystkich stron słychać pytania: Jak było w przedszkolku, kochanie? Wszystko dobrze skarbie? Zjadłaś ładnie obiadek? Wyspałeś się syneczku? W co się dzisiaj bawiła moja wnusia? Dokoła sterczą małe nóżki, na które babcie wpychają buty, mamy poprawiają rozczochrane grzywki. A tu nagle na deskorolce wjeżdża do szatni Seba i woła do Jasia:
- No jak jest, młody, spoko? A Jasiek poważnie kiwa głową i powłócząc sznurowadłami w rozpiętej kurtce biegnie za bratem. Nawet jeśli zapomni czapki albo pogubi rękawiczki, to i tak mu zazdroszczę(…).Renata Piątkowska
Proszę wyjaśnić dzieciom słowa: rodzeństwo, jedynak, jedynaczka. Następnie wspólnie z dzieckiem zastanowić się nad odpowiedzią na pytania: Kto ma rodzeństwo? , Jaka jest twoja siostra/twój brat? , Co lubisz robić z siostrą/ bratem , Czy dobrze jest mieć rodzeństwo?
Obejrzyjcie odcinek programu Budzik - Mama i tata :
Dzieci układają kredki równolegle i prostopadle, oraz od najjaśniejszych do najciemniejszych barw.
Zabawa
„Co się zmieniło?” – zabawa udoskonalająca pamięć i spostrzegawczość
Rodzic układa kilka przedmiotów obok siebie. Prosi, by dziecko uważnie się nim przyjrzało. Następnie dziecko odwraca się lub zamyka oczy, a rodzic w tym czasie przekłada przedmiot w inne miejsce, lub wymienia przedmiot na nowy. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie co się zmieniło.
Zabawa
„Bierki” – zabawa udoskonalająca małą motorykę
Dziecko rozrzuca bierki, lub kredki, a następnie podnosi tak aby nie poruszyć tych znajdujących się obok.
Zabawa
"Pomocna dłoń"
Dziecko koloruje kredkami odrysowaną dłoń mamy, jako symbol że nalezy jej pomagać
Krótka bajka:
Przypominamy:
Wiersz do nauki na pamięć ( na 26 maja )
Kochana Mamo,
kocham Cię tak mocno i zimą,
i latem, a zwłaszcza wiosną.
W ten piękny dzień składam Ci życzenia
oraz w dalszym życiu powodzenia.
Kocham Cię mamo za twe bajki
O kocie, który nie palił fajki.
Kocham Cię Mamo bo serce Twoje
bije tak samo jak serce moje
19.05.2020r
Zabawa 1
Korale dla mamy
Potrzebna nitka lub sznurek, makaron z oczkami, farby
Dziecko próbuje nawlekać makaron na nitkę tworząc korale. Na koniec można soróbowac pomalować farbkami .
Zabawa 2
Zagadka
Gdy wiatr wieje – wtedy lata,
Może zrobić ci go tata.
Dwa patyczki, papier, żyłka.
W niebo frunie w sekund kilka. (latawiec)
„Kolorowy latawiec”
Zachęcamy wyjść na spacer do parku, i puścić latawiec.
Zabawa 3
Do kogo to należy?
Rozmowa na podstawie ilustracji
Dziecko dopasowuje części garderoby do sylwety mężczyzny i kobiety. Rodzic wypowiada daną rzecz, a dziecko mówi kto by to założył.
- spódnica , sukienka, koszula, krawat, maszynka do golenia, rajstopy, szminka, szpilki itp.
Posłuchaj opowiadania a następnie porozmawiaj rodzicu z dzieckiem na temat jego treści, jakie lubi zabawy z mamą a jakie z tatą czy babcią/ dziadkiem.
„Czas z tatą”
Przepadam za zabawami z tatą! Ale nie zawsze tak było. Nie żebym nie lubił się z nim bawić, po prostu większość czasu spędzałem z mamą i Zosią. Ostatnio jednak bardzo się to zmieniło. Mam coraz więcej takich spraw, od których specjalistą jest właśnie tata, a Zosia mówi, że mamy wspólne męskie sprawy. Niedawno tata kupił audiobook i wspólnie go słuchaliśmy. Ale było przyjemnie! A potem razem lepiliśmy z modeliny figurkę głównego bohatera. Ponieważ mieliśmy jeszcze trochę czasu do kolacji, postanowiliśmy go wykorzystać na przygotowanie masek z brystolu, które później dokładnie pomalowaliśmy na różne kolory. Gdybyście mogli zobaczyć miny mamy z Zosi na nasz widok!
A dzisiaj tata wymyślił jeszcze inne zajęcie. Z wielkiej torby wyjął listewki, młotek, gwoździe i miałem zgadywać, co będziemy robili. Zosia zaraz zawołała, że wie, ale nie zdradziła się ani słowem, żeby mi nie psuć zabawy. Długo nie mogłem się domyślić i dopiero gdy zobaczyłem, że z dwóch zbitych listewek powstał daszek, uderzyłem się ręką w czoło:
- Karmnik! – Nagle mnie oświeciło.
Od razu zacząłem podawać tacie gwoździe, a nawet próbowałem szlifować listewki papierem ściernym. Do naszego karmnika nasypaliśmy ziarna słonecznika i umocowaliśmy za oknem. Po pięciu minutach zleciała się do niego cała chmara pięknych skrzydlatych amatorów ziarenek. Teraz w naszym domu nie marnuje się ani okruszek, bo karmnik jest oblegany przez ptactwo różnych gatunków. Zosia fotografuje je swoim aparatem, a ja nie mogę się już doczekać kolejnych zabaw z tatą. Małgorzata Górna
18.05.2020r
Na podstawie wiersza dziecko próbuje stworzyć obrazek.
Kolorowe figury-te duże i małe,
Są do układania mozaiki doskonałe.
Wezmę dwa prostokąty, ułożę dwa domy.
Jeden będzie żółty, drugi zielony.
Pierwszy będzie wysoki, a drugi niziutki.
W dużym zamieszkają ludzie, w małym krasnoludki.
Dopasuję do każdego trójkątny daszek,
Może zechce usiąść na nim jakiś ptaszek?
Z małych prostokątów w obu domach drzwi zrobię’
Ludzie i krasnoludki będą chodzić sobie.
Małe kwadraty będą oknami,
A żółte koło będzie słońcem nad dachami.
Jeszcze przy dachach domów kominów brakuje,
Zaraz je z małych prostokątów dobuduję.
Rozmowa na temat wiersza: Jaki kształt mają ściany domów?,
Jaki kształt mają dachy? Jaki kształt mają drzwi a jaki okna?
Jaki kształt mają kominy? Jakiego kształtu jest słońce?
Ile jest razem na tym obrazku prostokątów, kwadratów , kół, trójkątów?
"Dom" - rozmowa z rodzicem
Pomieszczenia w domu w języku angielskim, lecz na tej podstawie można z dzieckiem porozmawiać o rodzajach pomieszczeń oraz przedmiotach.
Zabawa matematyczna- „Budujemy domy”
Dziecko próbuje wykonać kompozycję domów z klocków lego , ewentualnie pociętych figur geometrycznych.
"Bawimy się w dom" - zabawa tematyczna , wcielanie się w role rodziców
Do zabawy można użyć: koce, przedmioty z kuchni (łyżeczki małe,kubeczek plastikowy), misie...
Zabawa
Rodzic wypowiada dany przedmiot a zadaniem dziecka jest powiedzieć w jakim pomieszczeniu ono się znajduje np. lodówka – dziecko: kuchnia
- piekarnik
- wanna
- dywan
- telewizor
- ręcznik
- mydło
- łóżko
- naczynia itd
Zagadki:
Zadanie
Gdzie jest motyl?
PRZYPOMINAMY KOCHANI RODZICE, ŻE CZEKAMY NA ZDJĘCIA JAK NASZE PRZEDSZKOLAKI SPĘDZAJĄ AKTYWNIE CZAS
do jutra!
15.05.2020r
Zabawa 1
Malowanie mąką
Przygotujcie szablon np. serce , sitko, mąkę.
Jeśli macie ogródek to ta zabawa świetnie sprawdzi się na trawie. Należy położyć szablon na trawie, dziecko sypie przez sitko mąkę do środka (cienką warstwę) . Zabiera szablon i podziwia piękne serduszko. Można więcej serc zrobić. Jeśli wam się uda to zróbcie zdjęcie i wyślijcie na maila.
Zabawa 2
Niespodzianka dla mamy
Spróbujcie kochane dzieci zrobić mamie niespodziankę.
Można coś narysować, pomóc w kuchni, przynieść skarby z ogródka…
Jak spędzam czas wolny?
Jesteśmy ciekawi jak spędzacie aktywnie wolny czas ? Hulajnoga? Rower? Tenis?
A może spacer w lesie? . Czekamy na wasze zdjęcia
Podaruj mamie buziaka
Piosenka dla taty
Wiersz do nauki na pamięć ( na 26 maja )
Kochana Mamo,
kocham Cię tak mocno i zimą,
i latem, a zwłaszcza wiosną.
W ten piękny dzień składam Ci życzenia
oraz w dalszym życiu powodzenia.
Kocham Cię mamo za twe bajki
O kocie, który nie palił fajki.
Kocham Cię Mamo bo serce Twoje
bije tak samo jak serce moje
Bajka mojej mamy
Zapytajcie mamę o jej ulubioną bajkę i obejrzyjcie ją razem
MOJAMAMAUKOCHANA - PIĘKNE PRACE
MAMA PIOTRUSIA Ł
Do poniedziałku!
14.05.2020r
Zabawa 1
„Lustro” – zabawa naśladowcza
Do tej zabawy potrzebna jest druga osoba.
Dziecko naśladuje ruchy, gesty , miny partnerów.
Zabawa 2
Naśladowanie ptaków
Rodzic mówi nazwę ptaka a dziecko odpowiednio naśladuje głosem:
bocian – kle, kle, kle
kos – gwizdanie (im więcej prób tym lepszy efekt)
gołąb – gruchu, gruchu
wrona – kra, kra, kra
wróbel – ćwir, ćwir, ćwir
jaskółka – kiri, kiri, kiri
gęś – gę, gę, gę
kaczka – kwa, kwa, kwa
kura – ko, ko, ko
kukułka – kuku, kuku, kuku
indyk – gul, gul, gul
dzięcioł – stuku-puku, stuku-puku
sowa - uhu, uhu, uhu
skowronek – tirli, tirli, tirli
Zabawa 3
Miłe chwile z mamą- rozmowa z rodzicem
Na podstawie zdjęć rodzic wspomina z dzieckiem miłe chwile. Dziecko wskazuje ulubione fotografie i wypowiada się dlaczego je wskazał.
Zabawa 4
Portret mojej mamy – zabawa plastyczna
Proszę by dzieci wykonały portret mamy dowolnym sposobem. Mogą użyć farbek, kredek, wyciętych pasków bibuły. Poniżej parę pomysłów.
Zabawa 5
„Uwaga zdjęcie”
Rodzic wykonuje z dzieckiem wspólne zabawne zdjęcia. Przy tej zabawie można się ubrać podobnie. Zapytajcie malucha jakie by chciało mieć zdjęcie. Na koniec podziwianie zrobionych fotografii i wybranie przez dziecka najlepszego.
Straż Pożarna Piotrusia :) Pobawilibyście się taką? Z pewnością tak
Zabawa 6
Miłego dnia
13.05.2020r
Wiosna
Naplotkowała sosna, że już się zbliża wiosna.
Kret skrzywił się ponuro: - Przyjedzie pewno furą
Jeż się najeżył srodze: - Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął: - Ja nie wierzę, przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął: - Wiem coś o tym, przyleci samolotem.
- Skąd znowu - rzekła sroka - ja z niej nie spuszczam oka
i w zeszłym roku w maju widziałam ją w tramwaju.
- Nieprawda wiosna zwykle przyjeżdża motocyklem!
- A ja wam tu dowiodę, że właśnie samochodem.
- Nieprawda, bo w karecie!
- W karecie? - Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko, że płynie własną łódką!
A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiaty za nią śpieszą, już trawy przed nią rosną
i szumią - Witaj wiosno!
Zadanie 1
"Kolorowe, piękne i pachnące" - oglądanie książek o kwiatach
Jeśli macie w domu książeczki o kwiatach porozmawiajcie z rodzicami na ich temat. Wybierzcie dwa kwiaty, które wam się spodobały i powiedzcie jakie różnice występują w wyglądzie. Można będąc na spacerze wejść do kwiaciarni i kupić jeden z nich.
Zabawa 2
Znajdź cień
Zabawa 3
Powiedz jakiego koloru są kwiaty?
Zabawa 4
Kwiat dla mamy
Pokoloruj najładniej jak potrafisz kwiatek dla mamy w jej ulubionym kolorze.
12.05.2020r
Zabawa 1
„Nasze dłonie” – zabawa plastyczna
Rodzic maluje farbkami rękę od dziecka , po czym odbija pomalowaną dłoń na kartce .
Następnie dziecko maluje farbką dłoń mamy i odbija obok swojej.
Zagadki o zawodach:
Zabawa 2
Gotowi na liczenie i skakanie ?
Zabawa 3
WYJĄTKOWO CIEKAWY POMYSŁ KALINKI NA NUMER ALARMOWY
11.05.2020r
Zabawa 1
„Do kogo toczy się piłka”?
Jeśli w domu dziecko ma rodzeństwo , można tą zabawę wykorzystać.
Najpierw dzieci siedzą naprzeciw siebie i toczą piłkę do siebie. Później próbują toczyć piłkę jedną ręką raz z prawej strony, raz z lewej. Dla urozmaicenia można za każdym razem gdy jest nasz ruch, wypowiadać inny kolor lub inne zwierzątko/owoc/przedmiot/zawód/.
Zabawa 2
„Moja mama jest…”?
Dziecko próbuje skończyć zdanie, używając jak najwięcej określeń, nie zapominając o wyglądzie i charakteru mamy.
Zabawa 3
Zabawa w ogrodzie lub w parku „Serce dla mojej mamy”
Dziecko tworzy kompozycje z materiału przyrodniczego w kształcie serca
Zabawa 4
„Co tak pachnie”? – doskonalenie zmysłu węchu
Rodzic przygotowuje różne artykuły spożywcze, a zadaniem dziecka jest rozpoznać co to jest. Można dziecku zawiązać oczy jeśli się nie boi.
Potrzebne będzie: czekolada, cytryna, kawa, cebula itp. Dziecko stara się również określić zapach: intensywny, delikatny, ostry, brzydki, ładny, przyjemny, nieprzyjemny itp.
Posłuchajcie wiersza:
Bukiecik dla mamy
To jest bukiecik dla mamy – malutki.
Żeby odpędzić smutki,
Żeby jej kwitł w zimie i w lecie,
Nawet wówczas, gdy śniegiem miecie.
Jeden kwiatek – to uśmiech,
Drugi – to miłe słowa,
Trzeci – to pomoc dla mamy,
Gdy sprzątamy lub naczynia zmywamy
Roman Pisarski
MAMY PIERWSZĄ ZAGADKĘ - KIM CHCIAŁBY ZOSTAĆ W PRZYSZŁOŚCI NIKODEM?
Na kartce narysujcie lub pokolorujcie wydrukowany przedmiot, który zdradzi nam jaki zawód wam się podoba najbardziej.
Posłuchajcie wiersza
”Magiczne słowa”
Jeśli bardzo chcesz czarować,
Musisz znać magiczne słowa,
Proszę – oto pierwsze z nich,
Co otwiera wszystkie drzwi.
Przepraszam – drugie ważne słowo.
Sprawia, że uśmiech wraca na nowo.
I dziękuje – słowo trzecie,
Po nim cudownie jest na świecie.
Proszę, przepraszam i dziękuje
To najważniejsze słowa.
Musisz je ćwiczyć co dzień wytrwale,
By nimi zaczarować… (…)
Kasia Klich
Zabawa 2
Zgadnij kim jestem – zabawa naśladowcza
Rodzic pokazuje dziecku obrazek wybranego zawodu, a zadaniem dziecka jest próba naśladowania. Jeśli w domu jest więcej osób można pobawić się w zgadywanie nie używając słów.
Zabawa 3
Dzieci zamykają oczy, leżą na czymś wygodnym i słuchając wyobrażają sobie…..
„Wyobraźnia”
Szkoda, że nie mam tak jak motylek
Pary skrzydełek w kolorach tęczy.
Wtedy bym mogła chociaż przez chwilę
Latać i nóżek swoich nie męczyć.
Mogłabym jeszcze na wielkiej łące
Pełnej stokrotek, maków, bławatków
Tańczyć walczyka razem ze słońcem
I odpoczywać na wonnym kwiatku.
Albo się uczyć od pana Świerszcza
Gry na malutkich zielonych skrzypkach
Potem dać koncert pani Biedronce
Tej co ma domek zrobiony z grzybka.
Szkoda, że nie mam tak jak motylek
W kolorach tęczy pary skrzydełek,
Ale na szczęście mam wyobraźnię
Co może zdziałać naprawdę wiele.
Wystarczy tylko, że zamknę oczy
Wnet na zielonej znajdę się łące
Świerszcz ze skrzypcami zaraz tu wskoczy
I razem damy wspaniały koncert.
Ze słonkiem walca zatańczę w parze
I zrobię wszystko, czego zapragnę
Spełnię najskrytsze ze swoich marzeń
No bo od czego mam wyobraźnię?
Kasia Klich
Odpowiedz na pytania:
Jakie zwierzęta występowały w wierszu?
Jak wyglądała łąka?
Czy podobał ci się wierszyk? Dlaczego?
Zabawa 4
Policz kropki na biedronkach
WIEŻA ZE SŁOMEK - I TO JAKA WYSOKA , HELENKA SIĘ POSTARAŁA
PRACA PLASTYCZNA OD PIOTRUSIA - NUMER ALARMOWY :)
WASZ NIKODEM ZACHECA DO SERII KSIĄŻEK Z MAGICZNYM DŁUGOPISEM
DO PONIEDZIAŁKU!!!
07.05.2020r
Zagadka
Kto na skrzyżowaniu bez obawy staje, bo ręką zatrzyma auta i tramwaje?
Policjant
Czym się zajmuje Policjant? Obejrzyjcie filmik
Opowiadanie pt. „Miś i światła sygnalizatora”
Pewnego razu mama zawołała misia.- Pójdziesz do sklepu synku.
Kiedy wyjdziesz z domu poszukaj przejścia dla pieszych.
Gdy się zbliżysz się to najpierw spójrz w lewo, potem w prawo i jeśli nic nie pojedzie możesz przejść na drugą stronę.
Jeśli będzie sygnalizator świetlny to pamiętaj, że wolno ci przejść tylko na zielonym świetle.
Czy pamiętasz misiu? - Tak mamo, pamiętam...
Miś zapomniał o tym, co mówiła mama. Wbiegł wprost na jezdnię.
Zobaczył to policjant, złapał misia za kołnierz i przeprowadził na drugą stronę.
Niestety w drodze powrotnej ze sklepu miś zrobił to samo, nie patrzył na światła i wbiegł na zebrę przy czerwonym świetle.
Pobiegł do niego policjant i pokazał misiowi czerwone światło.
Miś się zawstydził i przeprosił.
Ponadto obiecał, że będzie przez drogę przechodził tylko po pasach i przy zielonym świetle.
Pytania:
- O czym mama przypomniała misiowi przez wyjściem?
- Jak zachował się miś?
- Kto zobaczył misia?
- Co obiecał miś policjantowi?
- Jak należy prawidłowo przechodzić przez drogę?
Praca z plasteliną numer alarmowy 112 wykonana przez Nikosia :)
Policz ptaki:
06.05. 2020r
Zabawa 1
Przygotujcie kierownicę :)
Posłuchajcie wiersza:
STRAŻAK
Kiedy pożar gdzieś wybucha,
Trzeba wezwać tego zucha,
Który został przeszkolony,
Jak ma ogień był gaszony.
A to nie jest łatwa sprawa,
Z ogniem przecież nie zabawa.
Strażak, choć zabezpieczony,
Sam też bywa osmolony.
Gdy zaś się nie pali wcale,
Także pędzi na sygnale,
Czy wypadek czy zalanie,
Wnet na miejscu strażak stanie.
Piotr Felicjan Nalepa
Rodzicu porozmawiaj z dzieckiem na temat pracy strażaka, jak ważną on spełnia rolę.
Zabawa 2
Numer alarmowy 112 - praca plastyczna
Rodzic rysuje na kartce numer 112 . Zadaniem dziecka jest go wykleić plasteliną.
Można narysować 3 numery dla utrwalenia.
Zabawa 3
Wóz strażacki - praca plastyczno - techniczna
Potrzebne: karton, klej, 6 czarnych kół z bloku technicznego, 3 niebieskie prostokąty, 2 małe żółte kółka.
Dziecko dostaje kartonowe pudełka różnej wielkości i malują je czerwoną farbą. Gotowe pudełka zostawiają dzieci do wyschnięcia. Następnie naklejają na pudełkach kształty, które będą pełniły funkcje okien, świateł, drzwi, kół. Wybiera gotowe elementy i przykleja w odpowiednich miejscach
Następnie obejrzyjcie bajkę pt. „Kicia Kocia poznaje strażaka” –postarajcie się zapamiętać jak najwięcej szczegółów związanych z pracą strażaka (ubiór: hełm, rękawice, specjalne buty, mundur, wąż strażacki, drabina, wóz strażacki)
Zabawa 4
Zabawa 5
Które przedmioty związane są z pracą strażaka?
DO JUTRA
05.05.2020r
Zabawa 1
Wysoka – niska – zabawa konstrukcyjna
Układanie wieży z klocków różnej wysokości. Następnie dziecko porównuje, która wieża jest najwyższa a, która najniższa. Z czego można zrobić jeszcze wieże? Może z nakrętek po napojach a może macie inne pomysły.
Zabawa 2
Duża i mała ryba – porównywanie wielkości
Policzcie duże rybki i małe. Których ryb jest więcej ?
Zabawa 3
„Kącik lekarski” – urządzenie kącika lekarskiego
Dzieci, które posiadają w domu zabawkowy zestaw lekarski wspólnie z rodzicami urządzają kącik lekarski w swoim pokoju. Kto nie ma zestawu lekarskiego – zachęcamy do obejrzenia czasopism lub stron internetowych z przyborami, które lekarz potrzebuje w swojej pracy. Dodatkowo do zabawy potrzebne będą; puste butelki po syropach i puste opakowania po tabletkach, bandaż, termometr.
Zabawa 4
Zabawa - Wyleczymy misia, wyleczymy lalę.
Dziecko przynosi pacjentów, którzy potrzebują opieki następnie wciela się w rolę lekarza.
Słuchanie wiersza Piotra Felicjana Nalepy pt. „Lekarz”
„ Gdy choroba już dopadnie,
lekarz zbada cię dokładnie,
w gardło zajrzy i osłucha,
zerknie w nosek i do ucha,
po czym ci zapewne powie,
jak choroba ta się zowie.
To on leki przepisuje,
kiedy zdrowie nam szwankuje.
To on leczy nas i radzi,
co nam sprzyja, a co wadzi.
Co jest dobre, a co nie,
powie nam, bo on to wie!
Jeśli więc jesteśmy chorzy,
to pomogą nam doktorzy.”
Rozmowa z rodzicem:
Do kogo idziemy, kiedy jesteśmy chorzy?
Jak bada nas pan doktor?
Co robimy, gdy jesteśmy chorzy?
ZABAWA 5
Przyjrzyj się ilustracji, następnie powiedz co widzisz na obrazku. Pamiętaj by mówić pełnym zdaniem.
112- numer alarmowy ZAPAMIĘTAJCIE
04.05.2020r
ZACZYNAMY ROZGRZEWKĄ
Do przedszkola wracać czas!
Zabawa 1
Duży czy mały miś? – zabawa matematyczna, porównywanie wielkości
Połóżcie obok siebie wszystkie misie lub zabawki pluszowe. Zastanówcie się, które to duże misie a które są małe. Dobierzcie je do pary : duży – mały. Następnie policzcie ile macie par. Pamiętajcie, że jedna para to dwa misie.
Zabawa 2
Duży krok – mały krok , zabawa słuchowo-ruchowa
Rodzic wygrywa rytm na bębenku lub uderzając łyżką w garnek. Na szybkie uderzenia dziecko robi małe kroki a na wolne uderzenia robią duże kroki. Zabawę powtarzamy. Następnie rodzic zmienia zabawę na wysoki- niski. Na hasło: Wysoki! Dziecko porusza się na palcach próbując być jak najwyższym, ręce wyprostowane do góry. Na hasło niski! Spacerują na zgiętych kolanach.
Zabawa 3
Kim będę jak dorosnę? – rozmowa z rodzicem
Rozmowa z dzieckiem na temat wymarzonych zawodów dzieci, dzielenie się swoimi marzeniami i wspomnieniami z dzieciństwa.
Posłuchajcie wiersza:
Aktorka
Kiedy przed kamerą staje,
Cały świat się zmieniać zdaje.
Kiedy rolę swą odgrywa,
W inny wymiar nas porywa.
Gra w teatrze, na estradzie,
Sama albo w dużym składzie.
Śpiewa, krzyczy, recytuje,
W każdej roli się znajduje.
Mając do popisu pole,
W nowe wciąż się wciela role,
Często także w tej profesji
Bierze udział w jakiejś sesji.
Bo też, jeśli jest już znana,
Bywa fotografowana.
Piotr Felicjan Nalepa
Jak rośniemy? – Etapy rozwoju człowieka
Noworodek – Niemowlę – Przedszkolak – Uczeń
Noworodek to dziecko od przyjścia na świat aż do ukończenia 28. dnia życia.
NOWORODEK
NIEMOWLĘ
PRZEDSZKOLAK
UCZEŃ
Zabawa 4
Album fotograficzny
Rodzice pokażcie dzieciom zdjęcia jak wyglądali po porodzie aż do teraz. Porozmawiajcie jakie zaszły w nich zmiany
I NA ZAKOŃCZENIE PIOSENKA
PIĘKNA ZAKŁADKA OD HELENKI - CZY W INNYCH DOMACH TEŻ SĄ TAKIE MYSZKI?
Drogi rodzicu przeczytaj ten tekst dziecku możliwie najszybciej jak potrafisz, CZY nasze przedszkolaki potrafią powtórzyć takie trudne wyrazy? spróbujcie
KOCHANI JUŻ OD JUTRA ŚWIĘTA MAJOWE
CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ?
BIEDRONKI ,MOTYLKI .... WIOSNAJESTCUDOWNA
LILIANA JEST PRAWDZIWĄ FANKĄ KICI KOCI ... A CZY WY RÓWNIEŻ?
WYŚLIJCIE ZDJĘCIA WASZYCH ULUBIONYCH KSIĄŻEK
DO PONIEDZIAŁKU!
29.04.2020r
Książki mają niezwykłą moc, ponieważ mogą opowiadać nam o emocjach i przeżyciach. Dzisiaj poznamy myszkę, która o tych emocjach opowie.
Zapraszam do wysłuchania wiersza pt: „Zły humorek”
Zły humorek
Jestem dzisiaj zła jak osa!
Złość mam w oczach i we włosach!
Złość wyłazi mi uszami
I rozmawiać nie chce z wami!
A dlaczego? Nie wiem sama,
Nie wie tata, nie wie mama…
Tupię nogą, drzwiami trzaskam
I pod włos kocura głaskam.
Jak tupnęłam lewą nogą,
Nadepnęłam psu na ogon.
Nawet go nie przeprosiłam –
Taka zła okropnie byłam.
Mysz wyjrzała z mysiej nory:
- Co to znowu za humory?
Zawołałam: Moja sprawa!
Jesteś chyba zbyt ciekawa.
Potrąciłam stół i krzesło!,
Co mam zrobić, by mi przeszło?!
Wyszłam z domu na podwórze,
Wpakowałam się w kałużę.
Widać, że mi złość nie służy,
Skoro wpadłam do kałuży.
Siedzę w błocie, patrzę wkoło,
Wcale nie jest mi wesoło…
Nagle co to? Ktoś przystaje
Patrzcie! Rękę mi podaje!
Tu ktoś mały, tam ktoś duży –
Wyciągają mnie z kałuży.
Przyszedł pies i siadł koło mnie
Kocur się przytulił do mnie,
Mysz podała mi chusteczkę:
- Pobrudziłaś się troszeczkę!
Widzę, że się pobrudziłam,
Ale za to złość zgubiłam.
Pewnie w błocie gdzieś została.
Lecz nie będę jej szukała!
Dorota Gellner
O czym był wiersz?
Jakie zwierzęta występują w wierszu?
DZIĘKUJEMY ZA PRZYSŁANIE PRACY
JEST NAM MIŁO,GDY MOŻEMY ZOBACZYĆ CO NASZE PRZEDSZKOLAKI LUBIĄ CZYTAĆ , ZACHĘCAMY POZOSTAŁE DZIECI DO WYSŁANIA ZDJĘCIA ICH ULUBIONYCH KSIAŻEK
DO JUTRA
28.04.2020r
Zabawa 1
Magiczna książeczka – zabawa matematyczna
Dziecko ustawia krzesło na środku pokoju i bierze książkę do ręki. Stoi z książką naprzeciwko krzesła. Zgodnie z pleceniem rodzica dziecko kładzie książkę we wskazanym miejscu: Połóż książkę na krześle, pod krzesłem, za krzesłem, obok krzesła. Trzymajcie książkę nad krzesłem. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Zabawa 2
Nasze rączki – projekt plastyczny
Rodzic maluje farbą dziecku dłoń. Można użyć więcej kolorów niż jeden. Następnie odbijają rączkę na kartce. Czekają na wyschnięcie farby. Gdy kartka jest już sucha spróbujemy pokazać emocje – dorysować oczy i usta. Dziecko na odbitej rączce rysuje miny i próbuje nazwać emocje, które zilustrowały. Zróbcie kilka projektów.
Zabawa 3
Powiedz, gdzie się znajduje kotek :
Posłuchajcie wiersza
SKARGA KSIĄŻKI
JESTEM KSIĄŻKĄ Z DUŻEJ SZAFY.
WSZYSCY MÓWIĄ, ŻEM CIEKAWA,
WIĘC MNIE CIĄGLE KTOŚ POŻYCZA,
LECZ NIE CIESZY MNIE TA SŁAWA.
MIAŁAM PAPIER BIELUSIEŃKI,
ŚLADY NA NIM FLORKA RĘKI,
POZAGINAŁ JAŚ MI ROGI,
JULEK NA MNIE KŁADŁ PIEROGI.
KRZYŚ ZE SWYM ZWYCZAJEM ZGODNIE,
TRZYMAŁ MNIE AŻ TRZY TYGODNIE.
NARYSOWAŁ NA OKŁADCE STAŚ DIABEŁKA,
MAŁPKĘ W KLATCE.
ANKA, SIOSTRA WŁADKA MAŁA,
TA MI KARTKI DWIE WYRWAŁA.
CÓŻ, MI Z TEGO ŻEM CIEKAWA,
DŁUŻEJ ŻYĆ TAK NIE POTRAFIĘ.
NIE BĘDZIECIE MNIE SZANOWAĆ,
TO SIĘ NA KLUCZ ZAMKNĘ W SZAFIE.
JAN HUSZCZ „WIERSZYKI I BAJECZKI”
Przyrzeczenie dotyczące szanowania książek
Dziś przyrzekam, obiecuje,
Każdą książkę uszanuje.
Na półeczkę ją odłożę,
Brzegiem jak należy włożę.
Bez pośpiechu poprzeglądam,
Nie potargam stron nim oddam.
Bo przedszkolak dobrze wie,
Z książką w zgodzie żyje się!
Magdalena Pozorska
WYKONAJCIE EKSPERYMENT
DO JUTRA!
27.04.2020r
WITAJCIE KOCHANE DZIECI
SPRÓBUJCIE DZISIAJ NARYSOWAĆ ZWIERZĄTKO - JEŻ CZY ŚLIMAK?
Posłuchajcie wiersza
„Ala i Ola”
Siostry różnią się czasami.
Zresztą, posłuchajcie sami…
Pokój Ali tak wyglądał,
jakby w nim szalała trąba,
a bałagan taki w szafie,
że opisać nie potrafię!
Lecz na oknie – zaskoczenie! –
kwiaty piękne, jak marzenie,
wychuchane, wydmuchane,
wypieszczone, i zadbane!
Pokój Oli, dla odmiany,
był calutki posprzątany,
książki ustawione w rządek,
wszędzie czystość i porządek,
lecz na oknie – co za szok! –
rząd badyli raził wzrok,
bo w doniczkach, zamiast kwiatów,
stał dziwaczny tłum drapaków!
Ala się po głowie drapie:
- Ja posprzątać nie potrafię!
Biednej Oli rzednie minka
- Ja się nie znam na roślinkach!
Siostry się zaczęły głowić,
Jak to zmienić, co tu zrobić?...
W końcu problem rozwiązały –
Odtąd sobie pomagały,
Ola – Ali , Ala – Oli,
Chociaż każda w innej roli,
Do dziś robią to z radością,
Więc pokoje lśnią czystością,
A w nich kwiatów rośnie mnóstwo,
Z których każdy jest jak bóstwo,
Rada: Wszelka pomoc i współpraca
Zawsze bardzo się opłaca
Małgorzata Strzałkowska
Czy taki bałagan był w pokoju Ali czy Oli?
Zabawa 1
Tajny poszukiwacz skrzatów
W tej zabawie potrzebujesz dobry wzrok. Skrzaty to wszystkie zabawki, przedmioty nie na swoim miejscu. Skrzaty to bałagan. Zadaniem dziecka jest je wytropić, złapać i zaprowadzić do swojego domu. Najważniejsze skrzaty to te, które są ukryte pod kanapą, pod łóżkiem, pod stołem i we wszystkich innych kątach mieszkania. Pokaż rodzicom już teraz jakim jesteś tropicielem i ile udało ci się skrzatów znaleźć. POWODZENIA
Zabawa 2
Chwila z książką
Kochani zajrzyjcie do półki z książkami. Wybierzcie te ulubione i jeszcze raz je obejrzyjcie. Następnie powiedzcie mamie czy innej osobie dlaczego wam się ona spodobała.
Warto podzielić się ciekawą książką z kolegami/koleżankami z grupy
Zabawa 3
Porozmawiajcie z rodzicem o zasadach korzystania z książek.
Czy wy korzystacie prawidłowo? Z pewnością kochane przedszkolaki tak.
Zasady prawidłowego korzystania z książeczek:
Zawsze myj ręce przed korzystaniem z książki
Nie oglądaj gdy jesz czy pijesz
Nie pisz, nie rysuj
Nie kop, nie rzucaj i nie siadaj
Nie wyrywaj karteczek
Odkładaj książki na półkę
„Smutna książeczka”
Pewnego dnia ze swej półeczki,
skoczyły na ziemię wszystkie książeczki.
Razem tańczyły, razem śpiewały,
I bardzo dobrze się rozumiały.
Lecz jedna książeczka w kącie została,
taka samotna i taka mała.
Bo wczoraj Basia, jedna z dziewczynek,
karteczki z niej powyrywała
i długopisem strony popisała.
Cichutko w kącie książeczka płakała,
bo do czytania się nie nadawała.
Pamiętajcie zatem dzieci kochane,
że książeczki chcą i lubią być szanowane.
Autor: Olga Adamowicz
Zabawa 4
Duża czy mała?
Do tej zabawy będziecie potrzebować kilku książek w różnych rozmiarach. Zadaniem dzieci jest ich układanie od największej do najmniejszej i odwrotnie lub od najcieńszej do najgrubszej.
Miejscem, w którym dowiecie się najwięcej o książkach jest biblioteka lub czytelnia
CZY POZOSTAŁE DZIECI RÓWNIEŻ MAJĄ TAKIE PIĘKNE BIEDRONKI? SPÓJRZCIE
24.04.2020r.
Zabawa 1
Piłeczka – zajęcia plastyczne
Potrzebujesz: klej, ryż, farbki, pędzelek, kartkę
Rodzic rysuje na kartce kontur koła. Dobrze gdyby kartka była grubsza. Za pomocą pędzla nakłada na „piłkę” grubą warstwę kleju, następnie nabiera ryż i posypuje piłeczkę. Rodzic odsypuje nadmiar ryżu, a praca pozostaje do wyschnięcia. Gdy już klej wyschnął, dzieci malują piłeczkę farbą. Piłki mogą być w kropki, w paski, wielo – albo jednokolorowe. Dzieci samodzielnie wybierają kolory i wzory.
Zabawa 2
Biedronka – zajęcia plastyczne , forma przestrzenna
Potrzebujesz: farby, wytłoczkę po jajkach , papier kolorowy , klej, ruchome oczy , wycięte koło
Rodzic przygotowuje materiały: wycięte koło, oraz kawałek wytłoczki. Koło przecina na pół, będzie służyć jako skrzydełka. Dziecko maluje farbkami wytłoczkę a po wyschnięciu przykleja pozostałe materiały. Zobaczcie zdjęcie poniżej. A może macie inny pomysł na swoją biedroneczkę? Chętnie zobaczymy. Przyślijcie do nas na grupabratki2020@gmail.com , niech wasi koledzy i koleżanki zobaczą jak pięknie pracujecie w domku.
Wierszyk na pamięć
Kolorowa biedroneczka
jest czerwona jak wstążeczka,
jej brzuszek
jest mięciutki jak kożuszek,
czarne kropki
są wielkości jej stopki
Kiedy nadchodzi wiosna
staje się radosna.
Wskakuje z kwiatka na kwiatek
i wącha każdy ich płatek
Zabawa 3
Policz kropki na każdej biedronce
Zabawa 4
Policz pszczoły przy każdym ulu, zrób to z pomocą rodzica
Zabawa 5
Eksperyment
DZIĘKUJEMY ZA PRZYSŁANE PRACE
DO PONIEDZIAŁKU!
23.04.2020r.
Zagadka
Bardzo jest dokładna, stoi sobie w sklepie.
A co ile waży, pokaże najlepiej.
(waga)
Odpowiedzcie na pytanie:
Do czego (w jakim celu) używamy wagi?,
Gdzie możemy się spotkać z wagą?
Jaka może być waga? (waga sklepowa, kuchenna, lekarska, łazienkowa, jubilerska, towarowa. )
Zabawa 1
Co jest lżejsze a co cięższe?
Potrzebne będzie: waga lub wieszak ubraniowy i dwie foliowe torebki, zabawki, przedmioty
W tej zabawie rodzice pomogą w obsłudze wagi a wy wymyślicie, które zabawki będziecie ważyć. Co jest cięższe: lala czy miś?
Jeśli decydujemy się na wagę z wieszaka, jednorazówki służyć będą jako szalki.
Zabawa 2
Jestem wagą - zabawa ruchowa
Stoimy wyprostowani, ramiona wyciągnięte w bok tak, jak ramiona wagi. W lewej szalce jest większy ciężar – opuszczenie lewego ramienia, w prawej szalce jest większy ciężar – opuszczenie prawego ramienia. Zabierzcie teraz wybrane przedmioty do prawej i lewej ręki i spróbujcie udawać wagę. Które ramiono opuścicie w dół a które zostanie w górze?. Jesteśmy ciekawi co będziecie ważyć :)
Zabawa 3
Eksperyment
Zabawa 4
Znajdź na obrazku :
1. Niebieski motyl
2. Jeża
3. Trzy pszczoły
4. Marchewkę
5. Białego królika
Zabawa 5
Znajdź na obrazku:
1. Jedną świnkę
2. Dwa króliki
3. Dwie myszki
Do jutra!
22.04.2020r.
Kochane dzieci! Z okazji tak wyjątkowego dnia spróbujcie zrobić dzisiaj z rodzicami coś dobrego dla naszej planety. Jeśli będziecie na spacerze nie bójcie się wyrzucić parę napotkanych śmieci do kosza, a może rodzice mają inne propozycje. Dbajcie o siebie i o nasze środowisko. Zapraszamy na obejrzenie bajki i piosenki.
Zabawa 1
Eksperyment - Tańczące rodzynki
Zabawa 2
Znajdź cień motyla
Zabawa 3
Gra inna niż wszystkie. W tej zabawie potrzebna jest kostka do gry. Przesuwamy się po planszy o tyle oczek ile wskazuje ich liczba na kostce. Poniżej jest instrukcja, co należy wykonać gdy stoimy na danej liczbie. Udanej zabawy :)
Zabawa 4
Praca plastyczna - ziemniaczane tulipany
Potrzebne jest: farby , pędzelek, kawałki ziemniaka , kartka.
Rodzic przy pomocy noża na surowej połówce ziemniaka wykonuje wzór tulipana, a następnie pieczątkę dziecko moczy w farbie, po czym odbija na kartce. Zdjęcie poniżej pokazuje przykładową pracę. Wyślijcie nam wasze tulipany. Jesteśmy ciekawi jakie kolory wybraliście.
Do jutra!
21.04.2020 Religia
Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci bardzo cieszymy się, że Pan Jezus Zmartwychwstał. Pamiętacie Niedzielę Wielkanocną i radość, która wpłynęła do naszych domów. Oto krótki wierszyk, który przypomni nam o ty co się wydarzyło
Jezus Zmartwychwstaje
Na Wielkanoc do każdego domu,
dzisiaj wcześnie rano
zając przyniósł smakołyki.
Wiadomo- Wielkanoc!
Ale pamiętajcie czas spędzając mile.
Jakie mamy teraz święto?
Zastanów się chwilę i pomyślcie o tym.
Nim zacznie się zabawa,
że zmartwychwstał Jezus Chrystus!
A to najważniejsza sprawa.
Radość Zmartwychwstania jest w naszych sercach. Alleluja rozbrzmiewa w piosenkach. Proponuję Wam, aby teraz wysłuchać piosenki Arki Noego
A teraz kilka informacji o ważnym wydarzeniu jest to Święto Miłosierdzia Bożego, które obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego albo Niedzielą Białą.
Kochane Dzieci jeśli jesteśmy dobrzy, pomagamy innym, kochamy Jezusa i naszych bliskich to jesteśmy miłosierni, jesteśmy wtedy bardzo podobni do Boga. To takie wzniosłe, ale i zwyczajne. Każdy dzień daje wiele możliwości, aby okazać miłosierdzie. Miłosierdzie to Boży styl życia.
Zobaczcie krótki filmik o młodej Siostrze, która została wielką Świętą
A teraz piosenka o naszej bohaterce, świętej Faustynie i miłosierdziu Bożym.
Słowa które są łatwe do zapamiętania to: „Jezu ufam Tobie bardziej niż sobie, Jezu ufam Tobie”
Arka Noego ”Faustyna przypomina”
Kolejną piosenkę w temacie Bożego Miłosierdzia, którą Wam polecam to piosenka pt. „Faustyna” zespołu Mała Armia Jezusa
Pozdrawiam Was serdecznie i bądźcie zdrowi, pani Anna W.M.
W tym tygodniu tematyka: Mali odkrywcy
21.04.2020r
Rymowanka – Mam pięć paluszków
Mam pięć paluszków u ręki lewej i pięć paluszków u ręki prawej.
Pięć to nie dużo, ale wystarczy do każdej pracy i do zabawy.
Kciuk, wskazujący, potem środkowy, po nim serdeczny, na końcu mały.
Pierwszy i drugi, trzeci i czwarty, na końcu piąty – trochę nieśmiały.
Marta Bogdanowicz
Zabawa 1
Badam, odkrywam, eksploruje – zabawa badawcza
Rozpoznawanie faktury przedmiotów za pomocą dotyku, poszerzanie słownika dzieci o określenia gładki , szorstki , śliski
Potrzebne będzie: wełna , filc , wata , płatki kosmetyczne, gąbka pumeks, papier ścierny, kartka z gazety itp.
Przygotowane materiały należy położyć luzem na dywanie. Zanim dziecko zacznie dotykać należy zadać pytania o danej rzeczy – jaki ma kolor? , do czego służy?. Następnie dotykamy, głaskamy, ściskamy zgromadzone przedmioty (kartek lub gazet nie ściskamy). W trakcie aktywności posługujemy się określeniami „gładki” , „śliski” itd. oraz dzielimy się wrażeniami.
Zabawa 2
Policz zwierzęta
Zabawa 3
Tańcząca kukurydza - eksperyment
Zabawa 4
Przyjrzyjcie się motylom.
Następnie powiedzcie, który motyl według was jest najpiękniejszy i dlaczego?
Zabawa 5
Praca plastyczna "Motyl" , forma dowolna
Przedstawiamy ciekawy projekt "drzewko wiosenne" wykonane z makaronu
Do jutra!
20.04.2020r
Małe czy duże przyda się naturze...
Zabawa 1
Kto potrafi tak jak ja ? – zabawa naśladowcza
- pomachać jedną ręką?
- pomachać drugą ręką?
- dotknąć ręką włosów na głowie?
- zacisnąć dłonie w pięść i rozluźnić?
- klasnąć w dłonie?
- zagrać na brzuchu, jak na bębenku?
- uderzać dłońmi o kolana?
Zabawa 2
Magiczny klej – zabawa słuchowo – ruchowa
Rodzic wypowiada zdanie : Dziś mam ze sobą magiczny klej, który skleja różne części ciała. Rodzic włącza muzykę i proponuje dziecku chodzić na palcach, potem na piętach. Na sygnał: Magiczny klej skleja twoje… ręce (łokcie, kolana, palce u rąk, palce u stóp, stopy), dziecko próbuje „skleić ze sobą” wybrane partie ciała. Po wykonaniu czynności z powrotem chodzi po pokoju w rytm muzyki. Jeśli w domu jest drugie dziecko mogą „skleić się” ze sobą również plecami, głowami, nosami itd.
Zagadka
Moje dwa „narzędzia” , od pasa po szyję.
Z ich pomocą piszę, bawię się i myje.” (ręce)
Zabawa 3
Jestem odkrywcą – Zabawa badawcza
Rodzic chowa do worka kilka przedmiotów. Dziecko wkłada rączkę do środka worka i za pomocą wyłącznie dotyku próbuje odgadnąć co jest w środku. Przedmioty schowane muszą być wyraziste np. piłeczka, kredka, klocek.
Kim jest odkrywca?
Odkrywca to ktoś, kto po raz pierwszy w historii ogłosił istnienie czegoś co do tej pory było nieznane, nieodkryte. Może to być rzecz, obiekt, roślina, zwierzę które jako pierwszy zobaczył. Nikt inny przed nim tego nie odkrył.
Czy dzieci są małymi odkrywcami? Można powiedzieć że TAK. Po raz pierwszy badacie, dotykacie nieznane wcześniej zabawki, przedmioty, zwierzęta czy cuda natury.
Pytanie do was: Która częścią ciała najczęściej badamy nowe, nieznane przedmioty?
Za pomocą rąk odkrywaliśmy przedmioty ukryte w worku, zatem zmysł dotyku umożliwia nam bycie odkrywcą.
Zabawa 4
Wyruszamy na spacer – spacer edukacyjny
Kochani zapraszamy was na krótki spacer do pobliskiego lasu czy parku. Po drodze przyglądajcie się otaczającej was przyrodzie. Jeśli jest taka możliwość pozbierajcie trochę trawy, liści, szyszek, patyczków. Po powrocie do domu posegregujcie skarby.
Zabawa 5
Ścieżka sensoryczna – zabawa badawcza
Potrzebne będą pozbierane na spacerze patyczki, liście itp.
Proszę ułóżcie swoje skarby na podłodze, zróbcie taki dywanik z materiałów, które macie. Następnie ściągnijcie skarpetki i spróbujcie przejść się po waszym dywaniku. Ciekawi jesteśmy waszym wrażeń. Czy taki spacer się spodobał…? Wyślijcie zdjęcia
Przykład ścieżki sensorycznej:
ZDJĘCIA WASZYCH PRAC - KTO NIE ZROBIŁ JESZCZE MA NA TO CZAS , PONIŻEJ INSPIRACJA OD WASZEJ KOLEŻANKI
W tym tygodniu jeszcze trochę świątecznie ale też porozmawiamy o elektryczności. Uświadomimy sobie jakie zagrożenia związane są z prądem elektrycznym
17.04.2020r
Zadanie 1
Najłatwiejsze ciasto - zabawa naśladowcza
Rodzic opowiada a dzieci ilustrują ruchem opowieść.
Zbliżają sięŚwięta Wielkiej Nocy. Gospodyni zaczęła piec jedno z tradycyjnych ciast - babkę.
Najpierw przygotowała sobie dużą misę (rysujemy palcem w powietrzu przed sobą koło).
Potem wsypała do niej kilka garści mąki: 1, 2, 3 (wrzucamy mąkę).
Rozgniotła w rękach masło i dołożyła do mąki (pocieramy pięścią jednej ręki o owartą dłoń drugiej).
Raz jedną ręką, raz drugą, raz jedną raz drugą (zataczamy pięścią koło przed sobą).
Skoro ciasto było wymieszane, gospodyni włożyła rodzynki (wiercimy wskazującym palcem jednej rączki o otwartej dłoni drugiej) i... wrzuciła skórkę pomarańczy :pach, pach.
I pomieszała (mieszamy).Następnie odstawiła, by wyrosło (przestawiamy coś ciężkiego)...
Musiała trochę poczekać. Raz, dwa, trzy (3 razy kląskamy)... już wyrosło.
Gospodyni przełożyła ciasto do formy i włożyła do piekarnika (przekładamy).
A po upieczeniu wyjęła wspaniałą, pachnącą świąteczną babkę.
Ale pachnie. Czujecie... (wciągamy nosem powietrze, wydychamy ustami).
Zadanie 2
Zadanie 3
W którym okienku jest 5 elementów?
Zadanie 4
Znajdź co najmniej 5 różnic
Zadanie 5
Zadanie 6
Praca plastycznapt "Wiosenne drzewo" Technika dowolna
16.04.2020r
Czy rozpoznajesz te dźwięki? Sprawdź
Zabawa 1
Eksperyment bańka w bańce. Czy jest to możliwe?
Zabawa 2
Eksperyment - Gumowe jajko . Czy jajko może być piłeczką?
Posłuchajcie wiersza:
Niespodzianka
Mama poszła do sąsiadki,
by sąsiadce podlaćkwiatki,
atymczasem tata z Jankiem,
robią mamie niespodziankę.
- Posprzątamy, pozmywamy
i odpocząć mamie damy!
Będzie fajnie! A do tego
przyrządzimy coś pysznego!
Ruszył tata, a Jaś za nim -
najpierw światła powłączali,
lampy, lampki i kinkiety
(jasno było, że o rety!)
potem piece elektryczne
(pstryk! i ciepło- to praktyczne),
telewizor duży, mały
(bo seriale dwa leciały)
radio, (żeby imcoś grało i weselej się sprzątało)
Tata wstawił wielkie pranie
(z dodatkowym wirowaniem)
po czym włączyłdwie zmywarki
(żeby umyć cztery garnki),
frytkownicę ( z fryteczkami)
i opiekacz (z grzaneczkami)
i żelazko ( z nawilżaczem) zaśJaś warczał odkurzaczem.
Grzmi muzyczka, ciepło, jasno...
Nagle - trach! I wszystko zgasło.
Wraca mama...Koniec świata!
- Sprzątaliśmy... - zaczął tata, po czym cicho rzekł do Janka:
- Oj nie wyszła niespodzianka...
Małgorzata Strzałkowska
Kochane dzieci pamiętajcie o tym, że każda mama zasługuje na niespodziankę od was. Zastanówcie się co by twojej mamie sprawiło wielką radość. I to zróbcie. Można zapytać tatę. Powodzenia
Zadanie 3
Zadanie 4
15.04.2020r
Kwadrat - to jest dziwna figura,
bo nie wiadomo,
gdzie dół
a gdzie góra.
Do góry głową czy na dół głową.
Zawsze wygląda jednakowo.
Ma równe kąty, ma równe boki tak samo jest długi jak i szeroki
Zabawa 1
Mały detektyw
Znajdź w pokoju przedmioty mające kształt kwadratu ( poduszka, książka, klocek )
Zabawa 2
Wesoły kwadrat
Rodzic rysuje na białej kartce kwadrat. Dziecko koloruje kredkami figurę a na koniec dorysowuje uśmiechniętą buzię.
Zabawa 3
Zabawa matematyczna
Potrzebujesz wycięte kwadraty, minimum 5. Zadanie polega na tym, by ułożyć je obok siebie w linii poziomej , przeliczyć je a następnie spróbować ułożyć je w linii pionowej.
ZNAJDŹ KWADRAT:
Przypomnijcie sobie zasady jakich nie wolno łamać !
NAJPIĘKNIEJSZE PRACE BO WASZE
14.04.2020r
Zagadka na dzisiaj, co to jest?
„W elektrowni powstaje,
do domów się dostaje,
jest silny niesłychanie,
włącza pralkę i oświetla mieszkanie” (PRĄD)
Zabawa 1
Magiczny worek – zabawa dotykowa
Zabawa polega na rozpoznawaniu urządzeń niepodłączonych do prądu w danej chwili za pomocą dotyku.
Dziecko powinno mieć zakryte lub zamknięte oczy. Następnie należy je doprowadzić do urządzeń lub do worka włożyć przedmioty takie jak: telefon, tablet, myszka do komputera, budzik, zegarek elektryczny, szczoteczka elektryczna , latarka. Dotknij i zgadnij co to jest.
Zabawa 2
Pralka ,odkurzacz czy tablet – praca konstrukcyjna z pomocą rodzica
Potrzebne: pudełka, opakowania kartonowe, nakrętki od butelek, folie bąbelkowe, taśma klejąca, mazaki itd.
Wykonanie makiety dowolnego urządzenia elektrycznego z różnych kartonów. Wykorzystywanie materiałów z recyklingu.
Zabawa 3
Zabawa ruchowa „Płynie prąd - awaria”
Dziecko porusza się po dywanie, lub całym mieszkaniu bo płynie w nich prąd. Na hasło rodzica „awaria” dziecko stoi w bez ruchu, bo prądu nie ma.
To trzeba obejrzeć:
Myślimy, że po obejrzeniu tego filmu już więcej wiecie o tym jak bardzo niebezpieczny dla nas może być prąd...
Należy zapamiętać ten znak ostrzegawczy:
Uwaga prąd!” - Ten znak jest wszędzie tam, gdzie płynie prąd. Uważaj! Ten znak mówi: „Nie dotykaj-urządzenia elektryczne
Zasady obchodzenia się z prądem
-nie dotykaj mokrymi rękami urządzeń elektrycznych!
-nie ciągnij za sznur, wyciągając wtyczkę!
-nie wylewaj wody na urządzenia elektryczne!
-nie zbliżaj się się do zerwanych przewodów elektrycznych!
-nie używaj urządzeń elektrycznych podczas kąpieli!
-nie korzystaj z urządzeń elektrycznych bez dorosłego!
DZIĘKUJEMY za KOLEJNE wasze ZDJĘCIA
W tym tygodniu będziemy zamieszczać informację związane z pogodą
10.04.2020r
Bajeczka - Posłuchaj uważnie a dowiesz się czy kot zjadł jajeczka?
Zajrzały wróbelki do kurnika i zobaczyły, że kura zniosła cztery jajka.
– Ko-ko-ko – zagdakała. – Leżcie tu cichutko.
I poszła szukać ziarenek na podwórku. Ale jajka myślały, że są mądrzejsze od kury. Turlały się i postukiwały skorupkami, aż usłyszał je kot.
– Mrau – powiedział. – Będzie z was pyszna jajecznica.
– Nie, nie! – Trzęsły się ze strachu jajka. – Nie chcemy na patelnię!
– Uciekajcie – ćwierkały wróbelki. – Schowajcie się przed kotem.
– Nie dam się usmażyć! – zawołało pierwsze jajko i poturlało się przed siebie. Po chwili wróciło i zaśpiewało wesoło: Jestem czerwone w czarne kropeczki, nikt nie zrobi jajecznicy z takiej biedroneczki.
– Co ci się stało? – pytały pozostałe jajka.
– Pomalował mnie pędzelek kolorową farbą i już nie jestem zwykłym jajkiem, tylko wielkanocną pisanką. Drugie jajko też poturlało się do pędzelka i rzekło grubym głosem: To nie jajko, tylko tygrys, nie rusz mnie, bo będę gryzł. Teraz wyglądało jak pisankowy tygrys w żółto-czarne paski.
– Brawo! – ćwierkały wróbelki.
– I ja też, i ja też! – wołało trzecie.
Trzecie jajko wróciło całe zieloniutkie i pisnęło:
- Jestem żabką, każdy to wie. Czy ktoś zieloną żabkę zje? Nie!
Trzy pisanki były bardzo zadowolone. Czwarte jajko zbladło ze strachu.
– Pospiesz się! – ćwierkały wróbelki. – Kot idzie.
– Tylko jedno jajko? – mruczał kot. – Ugotuję cię na twardo.
Jajko ze strachu trzęsło się tak, że skorupka zaczęła mu pękać.
– Ojej, ratunku! – wołały przerażone wróbelki. – Teraz na pewno kot cię zje.
– Trach-trach-trach! – skorupka pękła na małe kawałki i... wyszedł z niej żółty kurczaczek.
Zamrugał czarnymi oczkami i zapiszczał:
- Wielkanocna bajka, wyklułem się z jajka!
A wróbelki zaćwierkały, że „w świątecznym koszyku jest pisanekbez liku”.
Agnieszka Galica
JAK WASZEJAJECZKAPOMALOWANE I KOLOROWE ? A WYROSŁA WAM RZEŻUCHA ?
NIKODEMOWI WYROSŁA ZOBACZCIE SAMI
DZIĘKUJEMY ZA PRZYSŁANE PRACE - WIDZIMY, ŻE SIĘ W DOMKU NIE NUDZICIE I PIĘKNIE PRACUJECIE
Zabawa 1
Spacer po tęczy
Rodzic rozkłada linę lub sznurek. Zadaniem przedszkolaka jest by przejść po linii nie wypadając z niej.
Zabawa 2
Kredowa tęcza
Jeśli macie w domu kolorową kredę i możliwość rysowania na ogródku lub przed klatką to super. Spróbujcie narysować własną tęczę. Można polać ją po chwili wodą i sprawdzić czy tak łatwo zniknie.
Zabawa 3
Kura znosi jajko – zabawa matematyczna
Potrzebne : kostka do gry , kartka papieru , kredka.
Dziecko rzuca kostką do gry, następnie liczy ile oczek wypadnie. Tyle jajek zniosła kura. Na kartce dziecko może narysować taką ilość jajek, jaka ilość oczek wypadła na kostce.
ZABAWA PALUSZKOWA
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się trzy schowają ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych już do mamy kica.
Kocha je ogromnie mama zajęczyca (zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi dłońmi).
Spójrzcie na 2 ilustracje . Po lewej stronie wiosna a po prawej zima.
Zobaczcie jakie ubrania nosimy w tych porach roku. Co się zmieniło? Porozmawiajcie z rodzicem
Życzymy Wam, Kochani,
aby te święta wielkanocne
wniosły do Waszych serc
wiosenną radość i świeżość,
pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję. Dużo zdrówka.
Życzenia wielkanocne składają wasi Wychowawcy - Pani Patrycja i Pani Elżbieta
Widzimy się we wtorek :)
09.04.2020r
Wielkie Święto się zbliża …. Wielkanoc
Jednym z symboli Wielkanocy jest jajko.
Pewnie będziecie w tym tygodniu pomagać rodzicom przygotowywać siędo Świąt Wielkanocnych i ozdabiać jajeczka. Jesteśmy pewni, że w każdym domu będzie inny wyjątkowo kolorowy koszyczek.
Posłuchajcie wierszyk :
"Już Wielkanoc!”
Święta, Święta Wielkanocne- jak wesoło, jak radośnie
Już słoneczko mocno grzeje- miły wiatr wokoło wieje.
Rośnie trawa na trawniku, żółty żonkil w wazoniku.
Już wesoło słychać dzieci, ach jak dobrze, że już kwiecień.
A w koszyczku na święcone jajka równo ułożone.
Śliczne, piękne, malowane, różne wzory wymyślane.
Jest baranek z chorągiewką, żółty kurczaczek ze wstążeczką.
I barwinek jest zielony, w świeże kwiatki ustrojony.
Piosenka
Kilka zagadek
Gdy go weźmiesz za uszy, zaraz wszystko nosi,
Ma wiklinowy brzuszek, i nazywa się ……….. (koszyk)
Długie uszy, szare futro, trochę jest nieśmiały,
i z ogonkiem jak pomponik, cały dzień po lesie goni. (zajączek)
Co to jest? Kolorowe, malowane, i kraszone i pisane, Na Wielkanoc darowane, (pisanki)
Żółciutkie, puchate, w koszu siedzą same,
głośno krzyczą: pi, pi, czekając na mamę. (kurczak)
Kiedy śnieżek prószy, kiedy słonko świeci,
On chodzi w kożuszku, i zimą i w lecie, (baranek)
Zabawa 1
Moja pisanka – Technika dowolna
Wykonajcie swoje jajeczko kolorując je kredkami, malując farbami , wyklejajcie plasteliną a może kawałkami kolorowego papieru, ryż przyklejony do plasteliny.
Przyślijcie do nas gotowe prace a my zamieścimy zdjęcia w przyszłym tygodniu: grupabratki2020@gmail.com
Zabawa 2
Schowane jajeczko
Kochani macie w domu czekoladowe jajka? Jeśli tak to poproście dorosłego by w pokoju schował kilka jajek i spróbujcie je znaleźć. A potem zmiana: Wy chowacie jajka a rodzic lub brat/siostra szukają. Ciekawi jesteśmy gdzie jest najlepsza skrytka.
Zabawa 3
Stuknijmy się jajkiem
Zabawa w parze. Polega na tym, że trzymacie w ręce ugotowane jajko. Powoli i delikatnie się w nie stukacie. Wygrywa osoba, której jajko mniej ucierpi a skorupka się zachowa.
Zabawa 4
Toczymy jajko
Rodzic ustala gdzie jest meta jako koniec zabawy. Zabawa polega na tym, że ugotowane jajko toczymy po podłodze. Możemy toczyć ręką, głową, nosem, możemy też na brzuchu .
Zabawa 5
Zajączkowy tor przeszkód
Można go ułożyć z poduszek, ustawić krzesła lub wyznaczyć trasę na ogródku. Dzieci pokonują go kicając, zamiast po prostu biec.
A wracając do tematu tygodnia....
Kolorowy deszcz ? Czy to możliwe ? Spróbujcie eksperyment
Paluszkowa zabawa
Poszła pani na spacerek - marsz wskazującego i środkowego palca
Deszcz zaczął padać - parasol rozłożyła - wskazujący palec lewej ręki prostopadle dotyka spodu prawej ręki ułożonej nad nim
Gdy kropla za kroplą spadała,
Pani pod parasol się schowała - na wierzch prawej ręki spadają krople wystukiwane lewą ręką
Gdy deszczyk przestał padać,
Parasol złożyła i do domu wróciła - prawa ręka zamyka się nad prostopadle ułożonym do niej palcem wskazującym lewej dłoni, następnie palce: wskazujący i środkowy prawej ręki maszerują
Do jutra :)
08.04.2020
Posłuchajcie wierszyka:
Tęcza
Lśni na niebie tęcza,
Śliczna, kolorowa.
Pytają się dzieci:
- Kto ją namalował?
Słonko malowało
Pędzelkiem ze złota.
Udała się słonku
Malarska robota.
Hanna Ożogowska
Jak powstaje tęcza?
Jaka jest kolejność barw tęczy, która pojawia się na niebie?
Jest to kolor czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy oraz fioletowy.
Zabawa 1
Tęczowewieże – zabawa matematyczna
Budowanie kolorowych wież z klocków zgodnie z instrukcją kolorystyczną zaczynając od koloru : niebieski,zielony ,żółty ,pomarańczowy ,czerwony. Masz inne klocki? Nie szkodzi , zbuduj wieżę taką jaką potrafisz. Spróbuj przeliczyć klocki . Zrób kolejną wieżę ale wyższą od poprzedniej i przelicz klocki z rodzicem.
Zabawa 2
Tęczowe bańki mydlane
Jeśli masz w domu bańki mydlane to spróbuj zrobić ich jak najwięcej , obserwuj kolory . Jeśli nie masz w domu baniek to wykonaj je sam. Wlej do miseczki trochę płynu do naczyń i wody, po czym dmuchaj w słomkę.
Zabawa 3
Moja Tęcza kolorowa – zabawa plastyczna
Kochani poniżej macie przykładowe zdjęcia wykonanych tęcz. Może wy macie inny sposób? Czekamy na wasze prace – przyślijcie do nas :
grupa bratki@gmail.com
MIŁEGO DNIA
07.04.2020r
Wyciągnijcie kochane dzieci swoje małe parasole i bawcie się do piosenki :
Kap... kap...kap... deszczyk z nieba spadł
Parasol to przedmiot chroniący przed deszczem, słońcem lub śniegiem.
Składa się z dwóch części: rączki oraz usztywnionego kawałka materiału.
Wyróżniamy rodzaje parasoli:
Parasol klasyczny przeciwdeszczowy
Parasol dziecięcy
Parasol plażowy
Parasol ogrodowy
Parasolka do wózka dziecięcego
Parasol studyjny potrzebny fotografowi
Zadanie 1
Wykonaj swój własny parasol
Albo z papieru :
Zadanie 2
Porozmawiajcie z rodzicami Co by było, gdyby przestał padać deszcz?
Rodzic do czajnika elektrycznego wlewa wodę i gotuje ją. Po zagotowaniu przelewa ją do szklanej miski. Na misce z wodą kładzie ostrożnie talerzyk z kilkoma kawałkami lodu, Para wodna wydobywająca się z ogrzanej wody zetknie się z zimnym powietrzem i utworzy się chmura. Będzie lepiej widoczna, gdy w pomieszczeniu będzie ciemniej, a rodzic poświeci na miskę latarką.
Chmura to poprostu para wodna , miliony unoszących się kropelek wody w powietrzu.
06.04.2020
Kwiecień - Chyba najbardziej pogodowo zmienny miesiąc w roku. W tym miesiącu pogoda może być zarówno zimowa (mróz i śnieg) jak i w pełni wiosenna (ciepło, piękna słoneczna pogoda). Nazwa miesiąca pochodzi od kwitnących wtedy kwiatów. W kwietniu przyroda budzi się do życia. Jestem pewna kochane dzieci, że jak z rana wstajecie to słyszycie ptaszki za oknem. Teraz ptaszki spacerują na naszym ogrodzie przedszkolnym a my im się nie możemy przyglądać. Ale już wkrótce razem to zrobimy
Zagadka dla dzieci
Wieje, cichnie, znów sie zrywa.
Jest na polach, w lesie bywa.
Dmucha w żagle, drzewa kładzie,
Liście zrywa w listopadzie.
(wiatr)
Posłuchajcie wiersza
Rafał Lasota
Wiatr
Zerwał z głowy czapkę wiatr
Szalik z szyi wiatr też skradł
Zabrał babci parasolkę
Potem płaszcz zawinął w rolkę
W okiennice z trzaskiem wpadł
Taki psotnik, mały wiatr.
co to jest wiatr?
Wiatr jest jednym ze składników pogody. Powstaje w wyniku nierównomiernego nagrzewania się powietrza. Wiatr to inaczej ruch powietrza. Jego siła jest różna i zależy od prędkości z jaką powietrze sie porusza.
Zabawa 1
Dziecko stoi przy oknie lub na balkonie, obserwuje pogodę i mówi co widzi na zewnątrz, zaczynając zdaniem
„ A za oknem widzę…” . Dziecko uwzględnia zaobserwowaną pogodę.
Zabawa 2
Piórko na wietrze
Jeśli masz w domu piórko to świetnie. Ta zabawa jest dla ciebie.Połóż piórko na ziemi i dmuchaj w niego nie dotykając. Ustal wcześniej z rodzicem gdzie będzie meta. Może nawet zrobicie zawody. Jeśli nie masz piórka to może kawałek waty.
Inna opcja zadania - połóż piórko na ręce i dmuchnij w nie aż spadnie.
Zabawa 3
Skąd tak wieje?
Potrzebne będą: patyk, bibuła, nożyczki, klej i doniczka z piaskiem.
Bibułę potnijcie na wąskie paski, końcówki przyklejcie z jednej strony patyka, drugi jego koniec wetknijcie do doniczki. Prosty wiatromierz postawcie na balkonie i obserwujcie wspólnie podmuchy powietrza, ich siłę i kierunek.
Zabawa 4
Zabawa Esy - floresy czyli wiatr na kartce
Potrzebne będą: farby ( płynne ) , słomka , kartka
Obejrzyj film :
Dziękujemy Piotrusiowi za przysłanie rysunku
Pytaliśmy was w piątek za czym lub za kim tęsknicie ?
Połącz parasole i kalosze z ich cieniami
DO JUTRA !
03.04.2020r
Zacznijcie dziś od rana rozruszać kolana , może skoki na poduszkę?
Zobaczcie jak dziewczynka bawi się matematyką :)
Zabawa dotknij
Dziecko stoi i na sygnał rodzica „dotknij czerwonego!”- dotyka czegoś w danym kolorze, może to być cokolwiek w danym pomieszczeniu. Drogi rodzicu wywołaj wszystkie kolory jakie zobaczysz. Jeśli dziecko wykona te zadanie bezbłędnie to super , jeśli napotka problem to pomóż mu i dalej wracajcie do tego koloru aż zapamięta. Można tą zabawę modyfikować i zwiększać stopień trudności w zależności od stopnia rozwoju i możliwości dziecka. Można wywołać kształty – dotknij czegoś okrągłego albo powierzchnie: gładki, twardy, miękki, puszysty itd. Nie zapominajcie o pochwałach.
Rodzicu wywróć kurtkę dziecka na lewą stronę. Połóż ją w miejscu oddalonym od krzesła. Ustaw krzesło na środku pokoju. Dziecko siada na krześle, zamyka oczy i udaje, że jest strażakiem śpiącym na posterunku. Na twój sygnał (powinien brzmieć jak syrena lub dzwonek) , strażak zeskakuje z krzesła , biegnie do kurtki starając się jak najszybciej wywrócić ją z powrotem na prawą stronę i założyć . Gdy ubierze szybko siada na krzesło mówiąc GOTOWY!
Zabawa zgubione zwierzątko
Rodzicu znajdź w pokoju dziecka kilka zwierzątek . Następnie ukryj je w innym pomieszczeniu. W pokoju dziecka wyznacz miejsce gdzie będzie zagroda. Zagrodę można wykonać z ustawionych poduszek, klocków lego itp. Powiedz dziecku, że jest rolnikiem a zwierzątka się zgubiły. One są smutne i należy je szybko znaleźć i zaprowadzić do ich zagrody. Wtedy będą szczęśliwe i bezpieczne. Na twój sygnał dziecko idzie do wskazanego pomieszczenia i szuka wszystkich schowanych zwierząt, po czym oddaje do zagrody. Jeśli to konieczne daj podpowiedź : ciepło czyli blisko, lub zimno czyli daleko. Wytłumacz przed zabawą znaczenie tych słów. Nie zapomnij wcześniej pokazać dziecku jakie zwierzęta będą ukryte i ich ilość.
CUDOWNE PRACE NASZYCH BRATKÓW
Wiosenne czary - mary - eksperymenty z wodą
Potrzebne : miska z wodą , papierowe kwiaty
Sposób wykonania kwiatów: rysujemy koło o średnicy 5cm, a wokół niego drugie koło 3-4 cm większe. Oba koła muszą mieć wspólny środek. Między kołami rysujemy płatki kwiatów o zaokrąglonych brzegach tak, żeby nie stykały się ze sobą. Dziecko może pokolorować kwiaty. Następnie wycinamy kwiat i składamy płatki jeden na drugi na środek kwiatu.
Gdy już macie kwiaty, układacie je na wodzie tak, by nie zamoczyć płatków.
Dzieci uważnie obserwują, jak po chwili płatki po kolei się rozkładają.
Zabawa relaksacyjna - Odpoczywanie przy dźwiękach wiosennej muzyki np.śpiewu ptaków, rechotaniu żab
WIERSZ - DZIEŃ WIOSNY
Koniec zimy - nic miłego
błoto, chlapa na całego
niebo ciągle zachmurzone
dzieci w domach zasmucone
Tak wygląda świat bez wiosny -
widok przykry i żałosny.
Lecz na szczęście lada moment wszystko zrobi się zielone!
W mgnieniu oka
zniknie szary -
zobaczycie, co to czary!
Wiosna tysiąc ma kolorów
jest mistrzynią
pięknych wzorów,
A do tego dobrą wróżką (...)
Katarzyna Szyngiera
Czy wiosna jest dobrą wróżką? Odpowiedzcie rodzicom na to pytanie
Na koniec piosenka przegoń wirusa ! Mamy nadzieję, że wszyscy wkrótce go przegonimy i spotkamy się w naszej sali. Tęsknimy za wami.
A wy za kim lub za czym najbardziej tęsknicie? Możecie narysować i nam wysłać na maila: grupabratki@gmail.com a my w poniedziałek to opublikujemy na naszej stronie.
Miłego weekendu!!!!
02.04.2020r
2 kwiecień Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Autyzm jest poważnym zaburzeniem rozwoju dziecka. Jego objawy pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia. W niektórych przypadkach pierwsze objawy mogą pojawić się jeszcze przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, związane z nieprawidłową pracą mózgu. Autyzm może się objawiać w różny sposób u poszczególnych osób. Ale bez względu na indywidualną manifestację objawów, wszystkie osoby z autyzmem mają trudności w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, wyobraźni, sztywnością zachowań. Trudności te mogą mieć różny stopień nasilenia. W efekcie niektóre osoby z autyzmem są bardzo głęboko zaburzone – nie potrafią nawiązywać kontaktów z innymi osobami, nie mówią i nie komunikują się w inny sposób (np. mimiką, gestami), mają dużo stereotypowych zachowań, manieryzmów ruchowych, podczas gdy u innych objawy są słabo nasilone i osoby te mogą prowadzić w miarę zwykłe życie. Dlatego w przypadku autyzmu często posługujemy się określeniem spektrum zaburzeń autystycznych (ASD). Autyzm jest zaburzeniem, które trwa całe życie. Oznacza to, że z autyzmu się „nie wyrasta”.
Proszę pokazać dzieciom filmik, na którym widać dzieci dotknięte Autyzmem i porozmawiać z nimi na temat tego, że inne dzieci mogą być troszeczkę inne , mieć inne zachowania niż one same ale nie oznacza , że są gorsze. Nie można ich się bać i uciekać, gdy takie dziecko przyjdzie do nas do piaskownicy czy na plac zabaw.
2 kwiecień Światowy Dzień Książki – jak również Urodziny Hansa Christiana Andersena
Autora takich baśni jak „Calineczka”, „Brzydkie Kaczątko” czy „Mała Syrenka”
W tym dniu chcemy by dzieci posłuchały przez rodziców opowiadań tego autora lub obejrzały bajkę
INSPIRACJE PLASTYCZNE NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW
Zabawa 1
Czego brakuje ?
Potrzebujesz: 5 zabawek/ przedmiotów lub klocków różnego koloru
Do zabawy dziecko powinno samo wybrać te przedmioty.
Rodzic stawia zabawki obok siebie, i daje chwilę czasu aby dziecko zapamiętało ich położenie. Następnie rodzic zabiera jeden przedmiot i pyta czego brakuje?
Zadanie należy modyfikować i zwiększać stopień trudności w zależności od stopnia rozwoju i umiejętności dziecka.
Zabawa 2
Bocian na łące – praca plastyczna , technika mieszana
Dzieci przecinają z pomocą rodzica białą serwetkę na pół, przyklejają na środku kartki z bloku technicznego tworząc tułów bociana. Doklejają wycięte przez rodzica elementy z papieru: szyję, głowę, dziób, nogi, czarne skrzydło. Następnie wycinają paski z zielonej kartki papieru, przyklejają je na dole kartki tworząc trawę.
Do tej zabawy najlepiej gdy bierze udział więcej osób. Rodzic pokazuje dziecku na ilustracji zwierzę a następnie prosi by dziecko spróbowało je naśladować gestem i ruchem ciała, lecz nie mówiło na głos kim są. Trzecia osoba to osoba , która ma za zadanie odgadnąć przedstawioną postać. Miłej zabawy
01.04.2020r
DROGI RODZICU DZISIAJ PRIMA APRILIS
CHCESZ ZROBIĆ PSIKUSA SWOJEMU DZIECKU? OTO PARE PRZYKŁADÓW
Zamarznięta słomka
Jeżeli dzieciaki piją mleko lub sok przez słomkę możesz zamrozić część napoju wraz ze stojącą w nim słomką.
Zamiana cukru na sól
Herbata „posłodzona” w ten sposób smakuje dość specyficznie i zapewne zostanie na długo w pamięci naszego szkraba
Szampon nieco inny
Przelej zawartość butelki z szamponem do włosów lub żelu pod prysznic do innego pojemnika. Wlej do niego mleko lub śmietanę i czekaj na efekty :)
Zepsuty pilot
Jeśli chcemy zrobić taki żart to wystarczy, że wyciągniemy baterię z pilota.
Robak w cukierniczce
Kroimy rodzynkę na pół i rolujemy połówkę palcami tak, by przypominała robaka. Następnie umieszczamy ją w cukierniczce
A to już dość mocny żart
Odkręć końcówkę prysznica i włóż do niej kostkę rosołową, po czym zmontuj prysznic. Pierwsza osoba, która wejdzie do kabiny się umyć, wykąpie się w zupce :)
ZWIERZĘTA KOCHAJĄ WIOSNĘ
Znajdź 5 różnic
Zabawa 1
Wiosenna girlanda
Potrzebne będzie : papierowe kwiaty np. z gazety , taśma samoprzylepna
Naklejamy papierowe kwiaty na szeroką taśmę samoprzylepną i dekorujemy tym swój pokój
Zabawa 2
Odrysowywanie zabawki
Wybieramy w domu parę przedmiotów lub zabawek, kładziemy na białej kartce i próbujemy odrysować ich kontur. Na koniec można ozdobić według własnego pomysłu.
Zabawa 3
Wiosenny obrazek
Do tej pracy plastycznej potrzebne są wszelkie materiały, które macie w domu : naklejki wiosenne , papierowe kwiatki, farbki z brokatem , kulki z bibuły , wycięte obrazki z książeczek o tematyce wiosennej , dosłownie wszystko to co macie w domu i może przydać się do wykonania ilustracji.
Czekamy z ciekawością w tym tygodniu na wasze prace
Przypominamy o wierszyku na pamięć
Chodzi bocian przy stawie,
Wypatruje żabek w trawie,
Jest głodny niesłychanie,
Ma ochotę na śniadanie
( Co zje ? Żabkę! )
Jedna żabka wyskoczyła,
Za kamykiem się ukryła.
Druga żabka wyskoczyła,
Za krzaczkiem się ukryła.
Trzecia żabka wyskoczyła,
Za listkiem się ukryła.
Nie ma żabek. Bocian ma pusty brzuszek.
Musi sobie nałapać muszek.
NA KONIEC TANIEC ZYGZAKA - TAŃCZ I TY
31.03.2020r "Coś dla ducha" kilka słów z cylku "Zajęcia z religii"
Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci, worek to dzień kiedy w naszym przedszkolu wspólnie mieliśmy okazję spotykać się na zajęciach religii podczas, których dbamy o nasze serca – aby jeszcze więcej kochały, o nasze umysły – aby były czyste i pełne dobrych myśli, o nasze ciało – aby w każdym geście do drugiego człowieka wyrażało dobro, chęć pomocy i życzliwość.
Kochane Dzieci, abym i ja troszeczkę mogła być z Wami w tym czasie kiedy przebywacie w domu proponuję Wam kilka miłych sposobów na spędzenie dobrych chwil z Panem Jezusem.
Na początek piosenka, którą bardzo dobrze znacie"
"Święty uśmiechnięty", Arka Noego
Teraz zapraszam Was na krótki filmik odnośnie sytuacji, którą mamy i musimy pozostać w naszych domach. Tą sytuację nam wyjaśni Gienek – nasz bohater online, opowie nam On dlaczego w niedzielę nie idziemy do Kościoła, tylko oglądamy Mszę Świętą w telewizji lub w Internecie:
Kochane Dzieci i Szanowni Rodzice, jeszcze kilka słów o Mszy Świętej. Na YouTube w niedzielę jest transmisja Eucharystii z Kościoła Miłosierdzia Bożego o godzinie 11.30 zachęcam Was, aby wspólnie w domu z naszymi bliskimi uczestniczyć w ten sposób we Mszy Świętej. Pamiętajcie Pan Jezus też za nami tęskni i czeka na nas.
Gienek ma jeszcze parę słów do nas na temat: „Po co chodzić do Kościoła? O Liturgii cz. 1”
Życzę Wam dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie pani Anna W.M.
W tym tygodniu przygotowaliśmy inspiracje związane z wiosną - kwiaty , słońce , przyroda , ptaki, bociany , żabki.
Wiosna jest cudowna
31.03.2020r
WITAJCIE
Praca plastyczna - Motyl z gąbki
Potrzebne jest : gąbka do naczyń , gumka recepturka , farby , kartki papieru
Kochane przedszkolaki odebraliśmy kolejne prace plastyczne od was.
Są piękne i wiosenne.
Może i ty dzisiaj wykonasz taką pracę jak twój kolega/ koleżanka :)
WIERSZYK NA PAMIĘĆ
Chodzi bocian przy stawie,
Wypatruje żabek w trawie,
Jest głodny niesłychanie,
Ma ochotę na śniadanie
( Co zje ? Żabkę! )
Jedna żabka wyskoczyła,
Za kamykiem się ukryła.
Druga żabka wyskoczyła,
Za krzaczkiem się ukryła.
Trzecia żabka wyskoczyła,
Za listkiem się ukryła.
Nie ma żabek. Bocian ma pusty brzuszek.
Musi sobie nałapać muszek.
Praca plastyczna - Wyklejanka
UWAGA! POTRZEBNA JEST DRUKARKA Z KOLOROWYM TUSZEM
Wyklejanki możecie wyklejać na różne sposoby. Najlepszym jest plastelina lub ciastolina. Dziecko wykleja wtedy białe dziurki odpowiednimi kolorami plasteliny. Tworzenie kulek i przyklejanie ich w odpowiednich miejscach to fajna zabawa, a jednocześnie nauka kolorów, precyzji i świetny trening motoryki małej. Do zabawy wyklejankami można wykorzystać również bibułę lub kolorowe papiery. Można pokolorować je farbami lub odciskać paluszki w odpowiednich kolorach. Można posypać je kolorowymi brokatami. Sami zdecydujcie jak będziecie się nimi bawić.
Przypomnijcie sobie jakie to są wiosenne kwiaty :
30.03.2020r
Jarzynowa gimnastyka
Dziękujemy za nadesłane prace i nie możemy się doczekać prac od pozostałych
Jesteście cudowni i bardzo bardzo kreatywni!!!!
UWAGA! KONKURS , CZAS NADESŁANIA PRAC DO 10 KWIETNIA
Zabawa plastyczna z wykorzystaniem farby zółtej i niebieskiej - Niebieski szuka przyjaciela
Gdy rodzic opowiada historyjkę, dzieci używają kolorów, o których słyszą. Zaczynamy...
Był sobie raz mały, okrągły Niebieski. ( na dużej kartce papieru malujemy okrągły, niebieski krąg)
Był on zupełnie sam i czuł się samotny. Dlatego postanowił poszukać przyjaciela, który wyglądałby inaczej niż on.
W tym celu pobiegł w daleki świat. ( malujemy kilka niebieskich punktów )
W pewnym momencie Niebieski zobaczył z daleka coś okrągłego - jasnego Żółtego.Nigdy nie widział czegoś równie pięknego. ( na środku papieru malujemy żółty krąg )
Z radości Niebieski podbiegł szybko do Żółtego. ( do żółtego kółka domalowujemy niebieski )
Zapytał Żółtego:
- Chcesz, żebyśmy zostali przyjaciółmi? Ty wyglądasz tak pięknie, a ja jestem taki samotny.
Żółty zawołał:
- Tak. Z największą przyjemnością!
Obaj objęli się mocno. I co się stało? Nagle kolory zmieniły się. Na miejscu, w którym kolory się objęły, lśnił Zielony... ( niebieskie i żółte kółka malujemy, tak aby zachodziły na siebie - w środku farby się mieszają )
A może drogi rodzicu uda wam się stworzyć własną historię na mieszanie innych barw
Sklepy zamknięte lecz sklepy internetowe również są dobrym rozwiązaniem do zakupienia ciekawej książeczki , kurs rysowania krok po kroku , lub budujemy fantastyczne zwierzęta z lego
Dziecko wskazuje elementy przyrody w najbliższym otoczeniu. Rodzic zaczyna zdaniem " Najbardziej podoba mi się... ( drzewo , kwiat , kamyczek ) , ponieważ...... i tu zabawę kończy dziecko.
Zabawy sensoryczne na weekend
Zabawa 1 - masa balonowa
Potrzebujecie kleju w płynie , 4 łyżki żelu do prania i słomkę
Zabawa 2 - Piankolina
Potrzebujesz : 1 kg mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego
Kochani jesteśmy ciekawi waszej zabawy . Wyślijcie do nas wiadomość, którą zabawę wykonaliście: pierwszą , drugą a może trzecią ? Podzielcie się zdjęciami a my je w poniedziałek udostępnimy .
Powodzenia!!
Kolejne nowości w poniedziałek o 10.00 :)
26.03.2020
Kochane dzieci warto posłuchać czym jest Koronawirus
A teraz coś wiosennego :)
Poniżej coś dla rodziców - ciekawy link dotyczący wychowania dzieci kliknij
Porządki
Skacze szczotka: „pach, pach , pach!”
Tak zamiata, że aż strach!
A szufelka się przygląda
Czy już śmieci nie ma w kątach.
Kiedy kurze są na środku,
Woła głośno: „Chodź tu, kotku”
Szczotka tańczy: „buch, buch, buch!”
I już pełny szufli brzuch.
Teraz szuflę niosą dzieci i do kosza
Wrzucą dzieci
Już jest czysto w każdym kątku.
- dzieci nie chcą nieporządku
Hanna Wojciechowska - Wtórniak
Odpowiedz drogi przedszkolaku jak ty pomagasz sprzątać w domu?
Jakie czynności ty wykonujesz?
Zachęcamy Ciebie dziś do posprzątania swojego pokoju.
Co możesz zrobić?
Segregować klocki, układać na półkę zabawki, które wcześniej oczyściłeś z kurzu, kompletować gry, zabrać szczotkę i szufelkę i posprzątać podłogę . Twoja mama się ucieszy mając w domu pomocne rączki.
Zabawa Skarby Pani Ziemi
Rozpoznawanie przedmiotów po dotyku
Przygotujcie: 5 małych misek, szyszki, piasek, kamyki, wodę i…? Zdecyduj sam
Następnie włóż rzeczy do miseczki tak aby w każdej był inny skarb Ziemi. Poproś dziecko by zamknęło oczy lub zawiąż mu lekko szalikiem. I zaczynamy zabawę. Posługuj się wyłącznie rączkami. Powodzenia!
KONKURS Z NAGRODAMI
Na Facebooku o profilu - facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego trwa konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami.
Dziecko wyszukuje w otoczeniu przedmioty w kolorze żółtym , zielonym i niebieskim
Zabawa z kartkami
Zużytą kartkę po nieudanym rysunku nie trzeba wyrzucać do kosza na śmieci , można z niej zrobić np. lunetę czy harmonijkę , wachlarz , rożek na drobne przedmioty .. Spróbujcie
Praca plastyczna
Jak wy drogie przedszkolaki wyobrażacie sobie naszą planetę? Spróbujcie na wyciętym lub narysowanym kole stworzyć planetę waszymi oczami. Można przykleić pocięty worek na śmieci jako morza i oceany, kontynenty z zielonej bibuły, góry z gazet, a pustynie? Liczy się kreatywność i dobra zabawa
Do przygotowania eksperymentu potrzebne jest; sitko, przezroczyste kubki z zabrudzoną wodą , miska.
Uwaga! Wodę można zabrudzić np. herbatą, mąką , kawą , watą
Rodzic przygotowuje w przezroczystych kubeczkach wodę zabrudzoną. Tłumaczy dziecku jak wykonać filtrowanie. Jedna osoba trzyma sitko nad pustą miską a druga osoba leje zabrudzoną wodę z kubka na sitko. Zadaniem dziecka jest obserwacja tego co zostaje na sitku i odpowiedzieć na pytanie: Czy wszystkie zabrudzenia udało się przefiltrować? Jak wygląda wodą po oczyszczeniu? ( można przygotować sitka o różnej wielkości oczek, filtrować przez gazę)
Zabawa muzyczna
Papierowa orkiestra
Do przygotowania zabawy potrzebny jest utwór muzyki klasycznej oraz kartki papieru kliknij
Do muzyki klasycznej dzieci grają na kartkach poprzez
- uderzanie paluszkami,
- dłońmi w kartkę, delikatnie, mocniej, bardzo mocno,
- zgniatanie i prostowanie kartek,
- szeleszczenie,
- targanie kartki,
Gimnastyka
Gazetowa gimnastyka
Dzieci robią kulki z gazet a następnie;
- podrzucają kulkę wysoko do góry i próbują ją złapać
- przerzucają kulkę z ręki do ręki
- podrzucają kulkę lewą lub prawą ręką i łapią zawsze tą , którą podrzucają
- rzucają kulkami do celu np. do kosza , wiadra , miski
Uwaga! Z rodzicem można urządzić zawody, kto najdalej lub kto najwyżej rzuci kulkę z gazety lub wspólnie układać z kulek jak najwyższą górę
Praca plastyczna
Pudełkowe zwierzaki
Dzieci z pomocą rodzica wykonują z kartonowych pudełek wybrane zwierzęta, np. kotki , pieski , lwy , papugi poprzez doklejanie elementów z papieru, kawałków materiału, pomponów, piórek, sznureczków, bibuły itp.
Rodzinka (dotykamy kolejno paluszków dziecka, zaczynając od kciuka)
Ten duży- to dziadziuś
A obok – babunia
Ten w środku -to tatuś.
A przy nim- mamunia.
A to jest- dziecinka mała
A to- moja rączka cała!
Idzie myszka
Idzie myszka do
braciszka (prowadzimy palce po ręce dziecka)
Tu wskoczyła (szybko wsuwamy palec za kołnierz
lub pod koszulkę) Tu się skryła. (wsuwamy rękę w rękaw)
Rączki robią klap, klap, klap
Nóżki robią tup, tup, tup.
Tutaj swoją główkę mam
I po brzuszku bam, bam, bam.
Buzia robi am, am, am
Oczka patrzą tu i tam.
Tutaj swoją główkę mam,
I na nosku sobie gram.
Grota misia
Tu jest grota. (pokaż pięść) W środku miś (zegnij kciuk i wsadź pod złożone
palce) Proszę, misiu, na dwór wyjdź (zastukaj w
pięść) O! Wyszedł miś. (wysuń kciuk)
19.03.2020
Rozwiąż zagadki:
Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki,
A po nasze żabki przyleciał z Afryki? / bocian/
Ten ptaszek, choć tak malutki,
Wielkie na niebie czyni kółka,
A nazywa się .... / jaskółka/
Śpiewa wysoko piosenki do słonka,
Głos ma podobny do drżenia dzwonka. /skowronek/
Zabawy w ogrodzie: ,, Spadające meteoryty" - z el. rzutu.
Zabawa: ,, Kolorowe gwiazdki" - eksperymenty z wodą.
Zabawa: na podstawie obserwacji z rodziną ,, Co robi niebo nocą?"
16.03
Zabawa ; ,,Lecimy w Kosmos"- z rodzicem.
Zabawa: ,,Pozmajemy kosmos" - rozmowa z rodzicem.
Zabawa w ogrodzie: ,,Lecimy szukać cienia"
REALIZOWANY PROGRAM TO : ,, MAMO, TATO WOLĘ WODĘ!"
Tematyka miesiąca
OŚRODKI ZAINTERESOWAŃ:
MUZYCZNE OPOWIEŚCI,
W ŚWIECIE KSZTAŁTÓW I KOLORÓW,
BAWIMY SIĘ W TEATR,
JAKI MAM TALENT?
BAL KARNAWAŁOWY ODBĘDZIE SIĘ : 14.02.2020
Tematyka miesiąca
Ośrodki zainteresowań:
KIEDY ZIMNO JEST NA DWORZE,
HOP, HOP NA ŚNIEGU,
MOJA BABCIA I MÓJ DZIADEK,
CZAS NA ZIMOWE OBSERWACJE
WIERSZ;
,,DLA DZIADKA"
Dziadku, Dziadku,
czy to ty?
Coś na twojej
głowie lśni.
To korona!
Słowo daję!
Przecież znam korony z bajek!
Czy to fotel?
Ale skąd!
To nie fotel tylko tron!
I w ogóle
I w szczególe
jesteś Dziadku
dzisiaj królem!
Pytasz, coto
za zagadka?
To po prostu
święto Dziadka!
Tematyka miesiąca
WAŻNE WYDARZENIA:
02.12 ( PONIEDZIAŁEK) SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM W TEATRZE MAŁYM,
06.12 ( PIĄTEK) WYJŚCIE DO TEATRU MAŁEGO NA BAJKĘ O CZERWONYM KAPTURKU,
20.12 - WIGILIA PRZEDSZKOLNA.
OŚRODKI ZAINTERESOWAŃ:
W MOJEJ RODZINIE,
KIEDY W DOMU PACHNIE CHOINKĄ,
BOŻE NARODZENIE,
KIEDY ZIMNO JEST NA DWORZE.
Tematyka miesiąca
OŚRODKI ZAINTERESOWAŃ:
KAŻDY MA SWÓJ DOM,
GDZIE JEST MÓJ DOM, GDZIE JEST MOJE PRZEDSZKOLE,
POLSKA MOJĄ OJCZYZNĄ,
CZY TO PRAWDA CZY TO BAJKA?
UWAGA: W TYM MIESIĄCU OBCHODZIMY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - 25 LISTOPAD
PIOSENKA:
,, O ZIMOWYM ŚNIE"
Jeżyk zwinął się w kuleczkę,
smacznie sobie śpi.
Przykrył się kołderką z liści,
wiosna mu się śni.
Ref.
La, la, li, li, śpij, jeżyku, śpij,
la,la, li,li , o wiosence śnij.
Wiewióreczka w dziupli swojej
smacznie sobie śpi.
Nazbierała garść orzechów,
wiosna jej się śni.
WIERSZE:
,, MIŚ"
Jak ja kocham misia swego,
Nie potrafię żyć bez niego.
Zawsze chętny do pomocy,
Rano, w dzień, a nawet w nocy.
Gdy przytulam mocno go,
To magiczną czuje moc.
,, MÓJ MIŚ"
Miś jest mały i puchaty,
miś jest fajny i kudłaty.
Miś jest gruby jak ta kula,
misia zawsze się przytula.
Lecz czasami też tak bywa,
że się o nim zapomina.
Tak więc wezmę misia czule
i do siebie go przytulę.
Szepnę mu do ucha miło,
co mi się dziś w nocy śniło:
że bez niego smutne życie,
zgo kocham bardzo skrycie.
Tematyka miesiąca
OŚRODKI ZAINTERESOWAŃ:
KOLORY PANI JESIENI,
W JESIENNYM OGRODZIE,
APETYT NA ZDROWIE,
JESIENNA MUZYKA.
CELE OGÓLNE:
rozwijanie sprawności fizycznej, precyzji ruchów w toku zabaw i ćwiczeń ruchowych,
rozwijanie motoryki małej,
wdrażanie do uczestnictwa w organizowanych zabawach i zajęciach,
poznawanie różnorodnych stanów emocjonalnych,
wdrażanie do skupiania uwagi na osobie mówiącej,
właściwa reakcja na bodźce zewnętrzne,
rozwijanie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej ,
reagowanie na dźwięki muzyki,
kształtowanie świadomości własnego ciała.
UWAGA: W KAŻDY PIĄTEK W PAŹDZIERNIKU ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ ZAJĘCIA BADAWCZE - EKSPERYMENTY PT. ,, BADAWCZY PIĄTEK" -np. eksperymenty z liśćmi.
PIOSENKA:
,, RYSUNEK MISIA"
Misia łatwo się rysuje,
to po prostu kilka kółek.
Bara - bam, bara - bam,
misia narysuję wam.
Bara - bum, bara - bam,misia narysuję wam.
Najpierw głowa, potem brzuszek,
cztery łapy, para uszek.
Ref. Bara.....
Oczka dwa i noesk mały,
uśmiech, misiu, masz wspaniały!
TANIEC Z LISTKIEM.
Kolorowy listek mam,
tańczę z listkiem sam na sam.
Tum-pa-lam, tum-pa-lam,
tańczę z listkiem sam na sam.
On wiruje, a z nim ja,
cudna jest zabawa ta.
Trala-lala, trala-lala,
cudna jest zabawa ta.
WIERSZ:
,, JESTEM ZUCH"
Jestem zuch, jestem zuch!
Tu mam głowę, a tu brzuch.
Klaszcze w ręce: ram, tam, tam!
I dzień dobry mówię wam!
Jestem zuch, jestem zuch!
Tu mam nosek, a tu brzuch.
Klaszcze w ręce : ram, tam, tam!
i dzień dobry mówię wam!
Tematyka miesiąca
Przyjaciół poznać czas, przedszkole wita nas,
W moim domu nie nudzi się nikomu,
Stop! Uwaga! Niebezpiecznie! Zasad naucz się koniecznie!,
Każdy czyścioch Ci to powie, mycie to jest samo zdrowie.
We wrześniu rozpoczęliśmy naszą wspólną przygodę. Poznajemy siebie, rówieśników i pracowników naszego przedszkola. Bawimy się na tarasie oraz w ogrodzie przedszkolnym. Dużo rozmawiamy o bezpieczeństwie w czasie zabaw, w placówce, jak i poza nią. Zapoznajemy się z kolorystyką sygnalizacji świetlnej oraz z jej zastosowaniem.