Wydarzenia
wydarzenia
aktywności
osiągnięcia
"Witamy w grupie" - uroczyste przyjęcie dzieci - brama do krainy "sówek", pamiątkowe medale z wizerunkiem "sówki"- zabawy integracyjne przy muzyce; „Sowy w świecie przyrody” – utożsamianie się z nazwą grupy, uczestnictwo w prezentacji multimedialnej; ciekawostki, zagadki, świadomość ekologiczna.
"Dzień kropki" - kreatywne zabawy plastyczne na deskach sklejkowych dużego formatu.
„Bajka w publicznej przestrzeni” – wycieczka do galerii Gemini; interaktywny odbiór treści, uwalnianie pozytywnych emocji; bezpieczeństwo – kamizelki odblaskowe.
„Sprzątanie świata”- bhp; aktywność intelektualna przy plakatach i książkach; wyjście z transparentami do ogrodu - czynności porządkowe w ogrodzie, aktywność praktyczna, segregowanie śmieci, zbieranie na taczkę odpadów naturalnych.
"Na poczcie" - wspólny rysunkowy list do pani dyrektor i pracowników przedszkola, adresowanie; wycieczka na pocztę - rozmowa z pracownikiem, wysłanie listu.
"Maja ratuje planetę" - wyjście do Teatru Małego na musical (akcenty prospołeczne i ekologiczne)
"Planetarium" - udział w zajęciach sensomotorycznych, współodczuwanie, współpraca; film w kopule - "lodowce i inne ciekawostki wszechświata"
„Jesienne inspiracje” – cykl zajęć:
- „Skarby Natury” – wielozmysłowe doświadczanie naturalnych eksponatów; twórcza ekspresja językowa – m.in. zboże w kłosach i w ziarnach , trzmielina, borówka (lato); grzyby jadalne, owoce, liście i nasiona drzew (jesień).
- „Barwne liście” – ekspresyjne zabawy z liśćmi znanymi i mniej znanymi np.. tulipanowiec, sumak; poznanie różnych gatunków papieru, farb, pasteli i technik plastycznych.
- „Kasztanowe zabawy” – cykl zajęć matematycznych i twórczych; liczenie bez ograniczeń, doliczanie i odliczanie; układanie parami, piątkami, dziesiątkami; tworzenie postaci ludzi, zwierząt, figur itd..
- „Zbieramy kasztany” - zdobywanie wiedzy i kształtowanie postaw proekologicznych (zbiórka dla zwierząt)
"Święto Drzewa" - Ogólnopolski program Klubu Gaja; wielozmysłowe zajęcia poznawcze
- "Co nam daje drzewo?" podczas ekspozycji na dywanie wielkogabarytowego drzewa z naturalnymi liśćmi różnych gatunków drzew i ich owocami, nazwami i ciekawostkami dotyczącymi mieszkańców drzew;
- "Drzewka do sadzenia" - poznanie budowy okazów, (dostarczonych przez rodziców) ich charakterystycznych wspólnych cech i różnic (orzech, klon, jarzębina);
- "Co to jest zielnik?" - prezentacja zielnika (Drzewa i krzewy) wykonanego w domu;
- "Sadzimy drzewa" - wspólna aktywność z grupą "sarenek" i pasjonatem ogrodnictwa, panem Benkiem; stworzenie scenografii do tego wydarzenia w ogrodzie; praktyczne czynności dzieci - w ruch poszły taczki, wiaderka, konewki, łopatki, etykiety.
Dzień Edukacji” - malowanie kolejnych „medali uśmiechu”, które dzieci wręczały i dziękowały pracownikom przedszkola; zamiana ról - dzieci organizowały różne aktywności, a wychowawcy "odpoczywali" pod ich okiem. nowa technika operowania pędzlem i farbą.
Uczymy się grać - w gry planszowe i inne, cieszyć się wygraną, ale też z opanowaniem znosić porażkę; gratulujemy wyniku i zachęcamy do ponownej gry - zwracamy uwagę na to, że nie zawsze wynik jest najważniejszy, a bardziej liczy sie wspólna zabawa.
Czytamy "Płomyczka" - spotkanie z pisarką Violettą Piróg
"Jak kolczatek szukał mieszkania" - udział w prezentacji multimedialnej,opowiadanie, historyjka obrazkowa, jeż.
„Dynia – wielkie kulinaria” – współpraca z ZS nr6 (młodzież); działania w ramach ogólnopolskiego programu Śląskiej Szkoły Promującej Zdrowie – cykl zajęć:
- „Placki z dyni” – wielozmysłowe poznawanie tego warzywa, składników i charakterystycznych przypraw; krojenie nożem, wygrzebywanie palcami pestek z dyni; tarcie na dużych oczkach, szatkowanie robotem, ubijanie piany; bhp! wymiany zespołowe; degustacja placków z borówką leśną i żurawiną w formie powideł (walory zdrowotne i smakowe); częstowanie pracowników i przypadkowo spotkanych rodziców!!
- „Zupa dyniowa z warzywnymi chipsami” – tym razem do współpracy zaangażowałyśmy studentki; kolejny raz dzieci zakasały rękawy, mogły nabierać wprawy w krojeniu, tarciu, szatkowaniu, mieszaniu i miksowaniu (bhp!); było też pobudzanie zmysłów:wąchanie i próbowanie świeżych ziół, imbiru i gałki w kulce; rozdrabnianie czosnku i cebuli (śmiech przez łzy!); dzieci doświadczały estetycznej dekoracji zupy (łyżka jogurtu, chips z buraka, selera, dyniowe nitki, listki mięty i bazylii); na zakończenie częstowanie i degustacja (w naszym zwyczaju od czasu do czasu delektujemy się kolorami, wyglądem, zapachem i smakiem.
- „Sałatka z surowej dyni” – wykonanie marynaty z czosnku, cytryny, oliwy i świeżych ziół; operowanie skrobakiem do warzyw (bhp!); mieszanie dyniowych pasków z miksturą i odstawienie do lodówki; degustacja w następnym dniu; podsumowanie – kształtowanie postaw prozdrowotnych.
"Wielka bryła – wielka frajda na Dzień Przedszkolaka!” – 3 kilogramowa masa solna, mnóstwo śmiechu i twórczej zabawy!!! – cykl zajęć z elementami sensoplastyki:
- „Matematyka z ciastem” – wspólna miara pojemności, odczuwanie i porównywanie ciężaru od 0-3kg; odważniki, schemat działania; mieszanie składników i wyrabianie ciasta;
- „Twórcza ekspresja” – przygotowanie postawy, mięśni ramion i rąk do przekazywania, "rzucania" i chwytania bryły ciasta; przetwarzanie bryły w inne kształty przestrzenne: wąż, ślimak, bałwan, orzeł, gniazdo, wiewiórka.
- „Order uśmiechu" - wałkowanie min. rolkami z kartonu; tworzenie placków, kółek, buźki - na medale okazjonalne.
- „Wypiek i ozdabianie medali” – malowanie krawędzi i elementów buźki;
„Żory - Centrum Regionalne” – wycieczka - warsztaty "Kiszenie kapusty" (bhp!), scenka teatralna z życia ludowego - interaktywność poznawcza, praktyczne zastosowanie wiedzy; kultura osobista; prezentacja piosenki "Kapuściana piosenka" oraz zabawa ruchowa "Mietlorz", zabawa plastyczna "ślimak"
„Święto Niepodległości Polski” – uczestnictwo (ubrania biało-czerwone) w spotkaniu na holu i prezentacji multimedialnej; różnorodna aktywność poznawcza - podróż po mapie, wielkie puzzle mapy Polski; Symbole Narodowe, znaki szczególne, hymn, piosenki; aktywność plastyczna – wystawa prac
"Poznajemy Polskę" - "zanurzamy" się w książki - dostarczamy dodatkowych bodźców, aby rozwijać zainteresowanie naszym krajem ( w dalszej perspektywie wokół tematu - mapy i puzzle: Polska, Europa, Świat)
„Dzień misia” – aktywność plastyczna, dekoracyjna na spotkanie z tej okazji – uczestnictwo w prezentacji multimedialnej, wyrażanie uczuć i pozytywnych emocji w kontakcie z ulubioną przytulanką.
"JUBILEUSZ PRZEDSZKOLA" - 70 lat istnienia - przygotowanie grupy do prezentacji multimedialnej podczas uroczystości (piosenka z improwizacją ruchową pt. "Witaj przedszkole"; elementy aktywności z "wielką bryłą - masą solną" oraz dynią - "placki z młodzieżą"); zaproszenie absolwentów przedszkola do zaprezentowania umiejętności artystycznych; współpraca z zespołem organizacyjnym - "Przedszkolna galeria zdjęć" i inne.